*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1578628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 02:00:29 πμ »
Για να πάρεις την αμοιβή που προβλέπεται για μεταπτυχιακό πρέπει το μεταπτυχιακό σου να θεωρηθεί συναφές με το μάθημα που διδάσκεις, αλλοιώς πληρώνεσαι ως πτυχιούχος.
αυτο με τη συναφεια δεν το καταλαβαινω, δηλαδη καποιος μαθηματικος με μεταπτυχιακο στο παιδαγωγικο δεν εχει συναφεια?πρεπει να ειναι στο γνωστικο αντικειμενο, και εαν ειναι στο γνωστικο αντικειμενο και δεν εχει παιδαγωγικη επαρκεια?

Ενας Μαθηματικός ως απόφοιτος καθηγητικής σχολής θεωρείται εκ του νόμου ότι έχει παιδαγωγική επάρκεια. Για το θέμα της συνάφειας που θέτεις για Μαθηματικό ΠΕ03 που κατέχει μεταπτυχιακό τα παιδαγωγικά, φυσικά και δεν υπάρχει συνάφεια, ωστόσο στην Ελλάδα όλα γίνονονται και όλα αναγνωρίζονται... Είναι γνωστή η φάμπρικα της αναγνώρισης ως μεταπτυχιακών σπουδών, σε εκπαιδευτικούς απάσης ειδικότητας (από θεολόγους και φιλολόγους μέχρι γεωπόνους και μηχανολόγους εκπαιδευτικούς), του μεταπτυχιακού τμήματος "Σπουδές στην Εκπαίδευση" που παρέχεται από το λεγόμενο "ανοικτό πανεπιστήμιο". (Συνεπώς, πάλεψέ το...)
Αν και offtopic θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το πρόβλημα ειδικά με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό... Γιατί να μην αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό εφόσον είναι μεταπτυχιακό; Επίσης ανοικτά πανεπιστήμια υπάρχουν σε ολόκληρο τον κόσμο.

Τα "ανοικτά πανεπιστήμια" (με πρώτο και καλύτερο της Αγγλίας, όπου πρωτοδημιουργήθηκε ο θεσμός) στις λοιπές (πλήν Ελλάδος) χώρες υπάρχουν και λειτουργούν για να μπορούν όσοι θέλουν να σπουδάσουν μια επιστήμη, όχι φυσικά για επαγγελματικούς λόγους - γι΄αυτούς τους επαγγελματικούς λόγους υπάρχουν κα λειτουργούν τα κανονικα - συμβατικά πανεπιστήμια), αλλά για το μεράκι τους (και γι αυτό οι περισσότεροι εκ των φοιτούντων στα ανοικτά πανεπιστήμια της Ευρώπης και των ΗΠΑ είναι συνταξιούχοι). Δυστυχώς, στην Ελλάδα φτάσαμε σε σημείο απόφοιτοι του ανοιχτού (π.χ. τμήματος "ελληνικού πολιτισμού") να θέλουν να ...διορίζονται ως φιλόλογοι... Κάπως έτσι προέκυψε και η ...φάμπρικα με το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην Εκπαίδευση" (που το παίρνουν από θεολόγοι και φιλόλογοι μέχρι και μηχανολόγοι και γεωπόνοι εκπαιδευτικοί - all tougether...). Αθάνατη Ελλάδα... (Η Μέρκελ μας μάρανε...)
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τι τους προσφέρει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό για να θεωρηθεί "φάμπρικα"; Ούτε καν παιδαγωγική επάρκεια δεν δίνει. Επειδή το ξεκίνησα και εγώ φέτος (καθαρά από επαγγελματική διαστροφή-δεν παίρνω καν μόρια γιατί έχω ήδη μεταπτυχιακό στην ειδικότητα), όσους συμφοιτητές έχω γνωρίσει το κάνουν είτε για να βελτιωθούν ως εκπαιδευτικοί ή από επιστημονικό ενδιαφέρον. Που είναι το πρόβλημα αν έχουν διαφορετικές ειδικότητες;

Αντίθετα, γνωρίζω άτομα που κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά σε ανοικτά πανεπιστήμια της Αγγλίας, ενώ βρίσκονται Ελλάδα καθαρά για επαγγελματικούς λόγους. Και δεν τους αδικώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:32 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 03:25:59 πμ »
[Τα "ανοικτά πανεπιστήμια" (με πρώτο και καλύτερο της Αγγλίας, όπου πρωτοδημιουργήθηκε ο θεσμός) στις λοιπές (πλήν Ελλάδος) χώρες υπάρχουν και λειτουργούν για να μπορούν όσοι θέλουν να σπουδάσουν μια επιστήμη, όχι φυσικά για επαγγελματικούς λόγους - γι΄αυτούς τους επαγγελματικούς λόγους υπάρχουν κα λειτουργούν τα κανονικα - συμβατικά πανεπιστήμια), αλλά για το μεράκι τους (και γι αυτό οι περισσότεροι εκ των φοιτούντων στα ανοικτά πανεπιστήμια της Ευρώπης και των ΗΠΑ είναι συνταξιούχοι).

Το "μεράκι" ήταν το βασικό κίνητρο εγγραφής στα Ανοιχτά Πανεπιστήμια τα πρώτα χρόνια της ιστορίας τους. Εδώ και αρκετά χρόνια, λόγω της παγκοσμιοποίησης, των τεχνολογικών εξελίξεων, των αλλαγών στο μοντέλο παραγωγής κλπ., οι επαγγελματικοί λόγοι αποτελούν ένα εξίσου ισχυρό, αν όχι ισχυρότερο, κίνητρο σπουδών στα Ανοιχτά Πανεπιστήμια και φυσικά όχι μόνο στην Ελλάδα. Ένας εργαζόμενος, ακόμη και αν ήθελε, θα ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο να παρακολουθήσει ένα αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών σε συμβατικό πανεπιστήμιο.   

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:08:32 μμ »
Σχετικά με τη συνάφεια ή όχι τίτλων. Όσο τα ΙΕΚ ανήκαν στον ΟΕΕΚ έπρεπε το μεταπτυχιακό ή διδακτορικό να είναι συναφές με το μάθημα που δίδασκε ο εκπαιδευτής για να του αναγνωρισθεί στο ωρομίσθιο, αλλιώς πληρωνόταν με τη βαθμίδα του πανεπιστημιακού πτυχίου.
Από το εξάμηνο 2011Α όμως που πήγαν στο ΙΔΕΚΕ η συνάφεια ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ στο ωρομίσθιο. Πάντα πληρώνεσαι με το ωρομίσθιο της ανώτατης  βαθμίδας που έχεις , αρκει το πτυχίο αυτό να είναι αναγνωρισμένο επίσημα.

Πχ στο ΙΕΚ που είμαι φέτος, εκπαιδεύτρια με πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού και μεταπτυχιακό Πολιτικού μηχανικού, προσλήφθηκε να κάνει Αγγλικά με βάση το Profficiency. Πληρώνεται με το αντιμίσθιο του μεταπτυχιακού , ενώ αν ήταν στον ΟΕΕΚ θα πληρωνόταν με αντιμίσθιο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι το profficiency.

Εξακριβωμένο 100% μετά από έγγραφη ερώτηση στο ΙΔΕΚΕ.

Αν είναι αλήθεια αυτό που λες αλλάζουν πολλά δεδομένα και θα πρέπει να ενημερωθούν όλα τα ιεκ γιατί αυτην την εβδομάδα αρχίσαμε να υπογράφουμε τις συμβασεις χωρίς να τηρήτε αυτο που λες ...

Προτείνω πριν υπογράψετε να ζητήσετε από το ΙΕΚ να επικοινωνήσει με το ΙΔΕΚΕ ώστε να ενημερωθούν. Επίσημη ανακοίνωση προς όλα τα ΙΕΚ δεν υπήρξε ποτέ από το ΙΔΕΚΕ για το θέμα. Απλά μετά από ερώτηση του υπαλλήλου ήρθε στο ΙΕΚ η απάντηση με email.

Αποσυνδεδεμένος Odette

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 & ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:19:53 μμ »
Καλή εβδομάδα!  :)
Καμία εξέλιξη υπάρχει? Από το ΙΕΚ που δούλευα μου είχαν πει ότι μέχρι τις 20 Νοεμβρίου θα έχω πληρωθεί.
Ξύπνησα λοιπόν όλο χαρά σήμερα και πήγα στην εμπορική αλλά....  :( τίποτα...  :'(  :'(  :'( Κλάαααααααψ.
Θέλω τα λεφτάκια μου.  :-[
Θα πάω ξανά στις 25 που υπάρχει άλλη μία ελπίδα και βλέπουμε.
Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:32 »

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:37:03 μμ »
Καλή εβδομάδα!  :)
Καμία εξέλιξη υπάρχει? Από το ΙΕΚ που δούλευα μου είχαν πει ότι μέχρι τις 20 Νοεμβρίου θα έχω πληρωθεί.
Ξύπνησα λοιπόν όλο χαρά σήμερα και πήγα στην εμπορική αλλά....  :( τίποτα...  :'(  :'(  :'( Κλάαααααααψ.
Θέλω τα λεφτάκια μου.  :-[
Θα πάω ξανά στις 25 που υπάρχει άλλη μία ελπίδα και βλέπουμε.
ναι αλλα σε ποιο ιεκ δουλεψες? γιατι το καθενα πληρωνει διαφορετικη χρονικη περιοδο

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 01:18:13 μμ »
το 2010Α εχει πληρωθει σε καποιο ιεκ???

Αποσυνδεδεμένος Odette

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 & ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 03:13:36 μμ »
Καλή εβδομάδα!  :)
Καμία εξέλιξη υπάρχει? Από το ΙΕΚ που δούλευα μου είχαν πει ότι μέχρι τις 20 Νοεμβρίου θα έχω πληρωθεί.
Ξύπνησα λοιπόν όλο χαρά σήμερα και πήγα στην εμπορική αλλά....  :( τίποτα...  :'(  :'(  :'( Κλάαααααααψ.
Θέλω τα λεφτάκια μου.  :-[
Θα πάω ξανά στις 25 που υπάρχει άλλη μία ελπίδα και βλέπουμε.
ναι αλλα σε ποιο ιεκ δουλεψες? γιατι το καθενα πληρωνει διαφορετικη χρονικη περιοδο

Ιεράπετρας Λασιθίου.
Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς…

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 04:02:18 μμ »
Καλή εβδομάδα!  :)
Καμία εξέλιξη υπάρχει? Από το ΙΕΚ που δούλευα μου είχαν πει ότι μέχρι τις 20 Νοεμβρίου θα έχω πληρωθεί.
Ξύπνησα λοιπόν όλο χαρά σήμερα και πήγα στην εμπορική αλλά....  :( τίποτα...  :'(  :'(  :'( Κλάαααααααψ.
Θέλω τα λεφτάκια μου.  :-[
Θα πάω ξανά στις 25 που υπάρχει άλλη μία ελπίδα και βλέπουμε.

Εγώ βαρέθηκα να πηγαίνω στην Εμπορική δύο χρόνια τώρα και έφτιαξα e-banking. Το συνιστώ, είναι καλύτερο για τα νεύρα από το να πηγαίνεις στην τράπεζα και να βλέπεις ότι δεν έχει μπει τίποτα  :) :)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 07:39:54 μμ »
το 2010Α εχει πληρωθει σε καποιο ιεκ???

εμενα που μου πληρωσαν προσφατα το 2009 ολο και εχουν και το 2010Α μου ειπαν απο το Ιεκ οτι δεν τους εχουν ζητησει καν ακομα τα στοιχεια αυτου του εξαμηνου, οποτε οχι ακομα...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:36:53 μμ »
Καλή εβδομάδα!  :)
Καμία εξέλιξη υπάρχει? Από το ΙΕΚ που δούλευα μου είχαν πει ότι μέχρι τις 20 Νοεμβρίου θα έχω πληρωθεί.
Ξύπνησα λοιπόν όλο χαρά σήμερα και πήγα στην εμπορική αλλά....  :( τίποτα...  :'(  :'(  :'( Κλάαααααααψ.
Θέλω τα λεφτάκια μου.  :-[
Θα πάω ξανά στις 25 που υπάρχει άλλη μία ελπίδα και βλέπουμε.

Εγώ βαρέθηκα να πηγαίνω στην Εμπορική δύο χρόνια τώρα και έφτιαξα e-banking. Το συνιστώ, είναι καλύτερο για τα νεύρα από το να πηγαίνεις στην τράπεζα και να βλέπεις ότι δεν έχει μπει τίποτα  :) :)

Έκανα και εγώ αίτηση στην Εμπορική για e-banking αλλά ακόμα να μου στείλουν το username στο email. (Μήπως το διέγραψα καταλάθος απο τα spam???!!!)   :o

Αποσυνδεδεμένος Alehandro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:47:09 μμ »
καλησπέρα,
Μήπως έχεται κάποια ενημέρωση για τα ΙΕΚ κοζάνης,αν πληρώθηκαν για το 2008-2010 και αν όχι
κάποια πιθανή ημερομηνία,
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 12:11:45 μμ »
soch εάν έχεις κάποιο νεώτερο πες μας σε παρακαλώ..τα έχω μεγάλη ανάγκη τα χρήματα....σε ευχαριστώ πολύ!!!
Δεν σου έχω καλά νέα. Τα παραστατικά του ΙΕΚ Κεφαλονιάς δεν έχουν φτάσει ακόμα στην Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου του υπουργείου που σημαίνει ότι θα πληρωθούν από τη νέα χρονιά.
Επίσης, οι πληρωμές από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών θα γίνονται μέχρι και 8 Δεκεμβρίου και στη συνέχεια από τη νέα χρονιά, αν και όταν πιστωθεί η σχετική ΚΑΕ.
Τέλος, κάτι μου λέει ότι θα γίνουν λίγες πληρωμές ακόμα (και αν) και από του χρόνου πάλι...
Αυτά.
ps: για να το γλυκάνω λίγο, οι πληρωμές που θα γίνουν την επόμενη χρονιά θα φορολογηθούν λιγότερο, τουλάχιστον για όσους έχουν υποστεί μείωση μισθού. Κάτι είναι και αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2011, 12:15:22 μμ από soch »
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:29:36 μμ »
Ανυπομονώ να έρθει η Παρασκευή  :P σύμφωνα με τελευταία πληροφορία θα γίνουν πληρωμές την παρασκευή αχ και να ναι και το δικό μου ιεκ μέσα ....... :-*

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:10:28 μμ »
Παιδιά καλά για τα παλιά για τα νέα έχουμε κανένα νέο ... στα ΙΕΚ που συνεργάζομαι (Ν. Τομέα) υπογράψαμε συμβάσεις κανονικά ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 705
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.