*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556613 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5362 στις: Μάιος 04, 2018, 10:12:26 πμ »
Προτείνω κάτι,
εάν δεν λάβουμε επίσημη απάντηση/απόφαση, για όλα τα θέματα που εκκρεμούν (καθορισμός ωρομισθίων και ημερομηνία εξόφλησης των δεδουλευμένων μας), εντός Μαΐου και καταβολή τους μέχρι το τέλος του μήνα για ΟΛΟΥΣ μας, από 1ης Ιουνίου να απέχουμε όλοι απ' τα μαθήματα, μέχρι να κόψουν το λαιμό τους να μας εξοφλήσουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5363 στις: Μάιος 04, 2018, 10:26:43 πμ »
Για να ξεδιαλύνω κάποιες σκιές ...

Οι πιστοποιημένοι θα πληρωθούν από τα κονδύλια ΕΣΠΑ. Ενώ οι μη από τον κρατικό προϋπολογισμό ...

Για αυτό γίνεται όλοι αυτή η ιστορία ...

Με το νέο νομοσχέδιο που περνάει τώρα ο Γαβρόγλου, όλοι οι Εκπαιδευτές των ΔΙΕΚ -πιστοποιημένοι και μη- θα πληρωθούν από το ΕΣΠΑ μέχρι το Ακαδημαικό Έτος 2018-2019...Ίσως αυτή η διάταξη λύσει τον Γόρδιο Δεσμό που έχει προκύψει και ίσως ερμηνεύει και το γεγονός πως δεν γίνονται πληρωμές και δεν έχουν επιστρέψει οι συμβάσεις από το Ινεδιβιμ...Ίσως λέω...

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5364 στις: Μάιος 04, 2018, 10:34:34 πμ »
προτείνω μαζική προσφυγή στον συνήγορο του πολίτη.
Επιστολές σε site ευρείας αναγνωσιμότητας (πχ alfavita) και συγκέντρωση υπογραφών μέσω avaaz.

Όλα τα παραπάνω είναι ανώδυνα και ανέξοδα, νομίζω ότι όλοι μπορούμε να συμμετέχουμε ώστε να πιέσουμε μαζικά,

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5365 στις: Μάιος 04, 2018, 10:53:01 πμ »
Επειδή έχει κουράσει το θέμα με τα άσχετα μηνύματα και τις επί προσωπικού αντιπαραθέσεις, παρακαλώ όχι απλώς να μην ξεφεύγετε από τον τίτλο του θέματος αλλά να μην σχολιάζετε περί "Πιστοποίηση" ή μη σ' αυτό το θέμα.

Συζητήστε περί πιστοποίησης σε άλλα υπάρχοντα θέματα ή δημιουργήστε νέα. Είναι τόσο απλό.
Οτιδήποτε ξεφεύγει, δεν θα διαγράφεται απλώς, αλλά θα επιβάλλονται οι προβλεπόμενες, από τους όρους χρήσης, ποινές στα μέλη.

Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2018, 12:05:07 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος aragna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5366 στις: Μάιος 04, 2018, 03:47:50 μμ »
Μίλησα σήμερα με ΙΝΕΔΙΒΙΜ και η υπάλληλος αν και ευγένικη απάνταγε σε όλα ''δεν ξέρω''. Δεν ξέρει ποτε θα πληρωθούμε, ποτε θα σταλουν οι συμβάσεις, δεν ξερει καν πως το να μη μας πληρωνουν και να δουλευουμε χωρις συμβασεις ειναι παρανομο. Μου ζήτησε το ονομα μου και το ΙΕΚ που εργαζομαι οταν της ειπα πως αυτο που κανουν ειναι παρανομο και μπορουμε να κινηθουμε νομικα και φυσικα αρνηθηκα ευγενικα να της πω. Μπορουμε να κανουμε κατι;(ανεξαρτητα αν ειμαστε πιστοποιημενοι ή οχι, προσωπικα ειμαι αλλα δεν εχει σημασια). Στο τελος μου ειπε να δω ''τις ανακοινωσεις του συνδικατου διοτι εκεινοι ξερουν καλυτερα''!!!! Δεν εβγαλα ακρη... Δεν ειμαι μελος καποιου συνδικατου και δεν καταλαβα καθολου τι λεει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2018, 03:50:27 μμ από aragna »

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5367 στις: Μάιος 04, 2018, 04:27:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους..

https://www.inedivim.gr/σελίδα/επικοινωνία

Επειδή με τα τηλέφωνα δεν βγαίνει άκρη και επειδή δεν έχω αναθέσει την εκπροσώπηση μου σε κανέναν..
Την επόμενη εβδομάδα θα απευθυνθώ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ εκπροσωπώντας τον εαυτό μου και μόνο.. Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσοι είναι οι συνάδελφοι στην Αττική και δεν χρειάζεται κανένας από μας να γίνει "οργανωτής" μαζικής επανάστασης καθορίζοντας μέρα και ώρα.. Απλά παραθέτω την εικόνα του να υπάρχουν κάθε μερα 5-10-50-100 μεμονωμένες-προσωπικές επισκέψεις στην αρμόδια υπηρεσία για την εξέλιξη της πληρωμής του καθενός απο μας..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2018, 04:42:50 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος hoping4best

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5368 στις: Μάιος 04, 2018, 05:10:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους..

https://www.inedivim.gr/σελίδα/επικοινωνία

Επειδή με τα τηλέφωνα δεν βγαίνει άκρη και επειδή δεν έχω αναθέσει την εκπροσώπηση μου σε κανέναν..
Την επόμενη εβδομάδα θα απευθυνθώ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ εκπροσωπώντας τον εαυτό μου και μόνο.. Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσοι είναι οι συνάδελφοι στην Αττική και δεν χρειάζεται κανένας από μας να γίνει "οργανωτής" μαζικής επανάστασης καθορίζοντας μέρα και ώρα.. Απλά παραθέτω την εικόνα του να υπάρχουν κάθε μερα 5-10-50-100 μεμονωμένες-προσωπικές επισκέψεις στην αρμόδια υπηρεσία για την εξέλιξη της πληρωμής του καθενός απο μας..

Και εγώ το ίδιο πιστεύω πως θα κάνω...δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη σε Σωματεία και συνδικάτα (άλλο και τούτο!!!!) καθώς σε γενικές γραμμές προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον κόπο των πολλών για οφέλη δικά τους και του μικρόκοσμου τους, και παζαρεύουν τα συμφέροντα τους με την εκάστοτε πολιτική αρχή...Δεν εξουσιοδοτω και δεν εκχωρω και δεν ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ  κανενα Σωματείο να μιλά εκ μέρους μου...Μόνος μου θα γίνω τσιμπουρι και θα διεκδικήσω το δικιο μου..και τα παραπάνω θα τα στείλω και εγγράφως στο Ινεδιβιμ...δεν αναγνωρίζω καμία διαπραγμάτευση και καμιά απόφαση που δεν έχει πριν την έγγραφη αποδοχή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2018, 05:12:47 μμ από hoping4best »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5369 στις: Μάιος 07, 2018, 09:01:50 πμ »
Ξέρει κανείς αν έστειλε τα χαρτιά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στην ενιαία αρχή πληρωμών μέχρι τις 30.04, ώστε να περιμένουμε πληρωμή στις 14.05 ???

Αποσυνδεδεμένος pctech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5370 στις: Μάιος 07, 2018, 05:42:31 μμ »
Μπορούμε να συζητούμε για τις πληρωμές σε αυτή τη θεματική ενότητα; Ψάχνουμε να διαβάσουμε αν υπάρχει κάτι νεότερο και βλέπουμε πάλι τσακωμούς για τον διαχωρισμό. Δεν πρέπει να τσακωνόμαστε αλλά να έχουμε μια κοινή γραμμή για όλους! Εγώ τηλ σήμερα...δεν μου απάντησε κανείς...

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5371 στις: Μάιος 07, 2018, 06:38:05 μμ »
Μπορούμε να συζητούμε για τις πληρωμές σε αυτή τη θεματική ενότητα; Ψάχνουμε να διαβάσουμε αν υπάρχει κάτι νεότερο και βλέπουμε πάλι τσακωμούς για τον διαχωρισμό. Δεν πρέπει να τσακωνόμαστε αλλά να έχουμε μια κοινή γραμμή για όλους! Εγώ τηλ σήμερα...δεν μου απάντησε κανείς...

Ακούει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5372 στις: Μάιος 08, 2018, 01:55:34 πμ »
Έχουν ανοιχτεί ήδη δύο θέματα στα οποία μπορείτε να γράφετε για τη διαφορά στις πληρωμές πιστοποιημένων και μη:

Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι
http://www.pde.gr/index.php?topic=34255.0

ΔΙΕΚ: Τα κακώς (??) κείμενα ή αλλιώς τι πρέπει να αλλάξει
http://www.pde.gr/index.php?topic=34394.0

Τα εκτός θέματος μηνύματα μεταφέρθηκαν στο θέμα: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2018, 06:13:53 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5373 στις: Μάιος 14, 2018, 06:14:59 μμ »
Σε οριακή κατάσταση χιλιάδες εκπαιδευτές ΔΙΕΚ - Απλήρωτοι από τον Φεβρουάριο!

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/se-oriaki-katastasi-hiliades-ekpaideytes-diek-aplirotoi-apo-ton-fevroyario

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5374 στις: Μάιος 14, 2018, 07:16:28 μμ »
Όπως είχα αναφέρει στα δύο αλλά θέματα που έχουν ανοίξει απο την Παρασκευή.

"Επισκέφθηκα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όλοι οι υπάλληλοι που συνομίλησα, σε όποιο σχετικό γραφείο απευθύνθηκα, ήταν άκρως ευγενικοί και σύμφωνοι πως το θέμα πλέον είναι τεράστιο. Επίσης μου τόνισαν ότι όλη την ημέρα απαντάνε σε τηλέφωνα γι αυτό το ζήτημα και πως αν για τους πιστοποιημένους αργεί τόσο πολύ ή διαδικασία και γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, για τους υπόλοιπους μη πιστοποιημένους δεν υπάρχουν καν οι συμβάσεις στο λογιστήριο και τα πράγματα είναι πολύ δυσοίωνα!!! Στο ΙΕΚ  που διδάσκω μετά από συνεννόηση με τους υπόλοιπους συναδέλφους του Τμήματος μας αποφασίσαμε απο τη Δευτέρα να απέχουμε από τα μαθήματα έως ότου υπάρξει εξέλιξη με τη διαδικασία των πληρωμών. Η διεύθυνση του ΙΕΚ θα ενημερωθεί σήμερα το μεσημέρι."

Σήμερα λόγω της κίνησης αυτής υπήρξε σύσκεψη του συλλόγου διευθυντών ΔΙΕΚ και μια κίνηση εγγραφής ενημέρωσης προς το Υπουργείο και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πως οι κινητοποιήσεις πλέον είναι γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5375 στις: Μάιος 14, 2018, 09:41:35 μμ »
Πηρα τηλ σημερα στο λογιστήριο, 2 φορες...  μίλησα με 2 διαφορετικες υπαλληλους (ευγενικοτατες μεν!)..  και οι 2 μου δηλωσαν πληρη αγνοια για πληρωμες του 2017β...  το μονο που μου ειπαν ειναι οτι οι πιστοποιημένοι θα προηγηθουν...  όποτε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.