*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1558361 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5628 στις: Ιούνιος 26, 2018, 11:41:54 πμ »
Συγνώμη, όλοι όσοι δεν έχετε παραδώσει βαθμολογίες, έχετε επιστρέψει τα γραπτά;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος kkgas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5629 στις: Ιούνιος 26, 2018, 12:30:42 μμ »
Συγνώμη, όλοι όσοι δεν έχετε παραδώσει βαθμολογίες, έχετε επιστρέψει τα γραπτά;;;;;

οχι

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5630 στις: Ιούνιος 26, 2018, 02:11:25 μμ »
Εχω κρατήσει γραπτά και βαθμολογίες μέχρι τουλάχιστον να υλοποιηθούν οι απαιτήσεις στο έγγραφο της Ένωσης Διευθυντών ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5631 στις: Ιούνιος 26, 2018, 04:02:26 μμ »
Συγνώμη, όλοι όσοι δεν έχετε παραδώσει βαθμολογίες, έχετε επιστρέψει τα γραπτά;;;;;

Απλά ήθελα να πω ότι τα γραπτά είμαστε κατά κάποιο τρόπο υποχρεωμένοι να τα επιστρέψουμε, μιας και δεν είναι δικιάς μας "ιδιοκτησίας" και η κράτησή τους αποτελεί νομικό αδίκημα (ποιές είναι οι επιπτώσεις δεν ξέρω, αλλά αποτελούν δημόσιο έγγραφο, το οποίο μας παραχωρήθηκε για ένα μικρό χρονικό διάστημα, και αν μας ζητηθεί, είμαστε υποχρεωμένοι απέναντι στον νόμο να το επιστρέψουμε).

Ξαναλέω, νομικός δεν είμαι, αλλά κάτι τέτοιο πιστεύω ότι ισχύει. Αν υπάρχει κάποιος με νομικές γνώσεις πάνω στο θέμα, ας μας δώσει την άποψή του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5632 στις: Ιούνιος 26, 2018, 04:07:41 μμ »
Έχει κανείς εικόνα για το ποσοστό των συναδέλφων που δεν έχουν παραδώσει βαθμολογίες έναντι σε αυτούς που έχουν παραδώσει?

Από συζητήσεις με συναδέλφους και μόνο, το ποσοστό αυτών που έχουν παραδώσει πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο (για Θεσσαλονίκη πρέπει να είναι τουλάχιστον 60% με 70%). Βέβαια, έστω κι ένας να μην παραδώσει από μία ειδικότητα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5633 στις: Ιούνιος 26, 2018, 04:14:35 μμ »
Συμφωνώ σε αυτό που λες, με την προϋπόθεση ότι έχω υπογράψει μια σύμβαση ανάθεσης έργου που περιγράφει Ότι πρέπει να κάνω, πριν το κάνω. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κινηθεί νομικά και να σκαλισει κάτι. Αν επικρατούσε μια φυσιολογική κατάσταση  στην οποία τα ΔΙΕΚ θα λειτουργούσαν με σωστό τρόπο, δεν θα έπρεπε να έμπαινε κάνεις από μας, χωρίς σύμβαση, να κάνει μάθημα από την πρώτη μέρα του εξαμήνου, πόσο μάλλον να έχει βαθμολογίες και γραπτά στα χέρια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 04:53:20 μμ από Panoszzzzz »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5634 στις: Ιούνιος 26, 2018, 04:28:41 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν έχει συσταθεί νέα ομάδα έργου; Διότι για να πληρωθούμε τον επόμενο μήνα όσοι δε θα πληρωθούμε τώρα και να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για συμβάσεις και πληρωμές του εαρινού θα πρέπει να υπάρχει ομάδα έργου

Αποσυνδεδεμένος pctech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5635 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:28:27 μμ »
Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Συνάδελφοι,

Σας επισυνάπτουμε απάντηση που θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε στις κλήσεις των Διευθυντών σας για να καταθέσετε τη βαθμολογία των Εκπαιδευομένων σας.

Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε ως βάση και να τη διαμορφώσετε όπως εσείς θέλετε.

Αξιότιμε κ/κα Διευθυντή/τρια

Σε απάντηση του εγγράφου σας με το οποίο με καλείτε να παραδώσω στη Γραμματεία του Ι.Ε.Κ. τη βαθμολογία των τελικών εξετάσεων Εαρινού Εξαμήνου 2018Α, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Κανονισμό Λειτουργίας Ι.Ε.Κ. (ΦΕΚ 1807, τ. Β’, 2-7-2014, άρθρο 18 παρ. 12), σας ενημερώνω ότι είμαι πρόθυμος να παραδώσω τη βαθμολογία άπαξ υλοποιήσετε τις βασικές αρχές της μεταξύ μας εργασιακής σχέσης.

Η υποχρέωση την οποία με καλείτε να εκπληρώσω, αποτελεί υποχρέωσή μου που παράγεται από τη «Σύμβαση Έργου» η οποία συντάσσεται και υπογράφεται από εμού του ιδίου και Νόμιμου Εκπροσώπου του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Τη Σύμβαση αυτή έχετε παραλείψει να μου παραδώσετε υπογεγραμμένη για το παρόν Εξάμηνο Σπουδών αλλά και για το προηγούμενο! Θα παραδώσω βαθμολογία μόλις μου παραδώσετε την εν λόγω Σύμβαση υπογεγραμμένη από το Νόμιμο Εκπρόσωπο του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. - ενέργεια η οποία θα έπρεπε να είχε ήδη γίνει από την έναρξη της εργασιακής μας σχέσης.

Σεβόμενος την εργασιακή ειρήνη και την ομαλή λειτουργία του Ι.Ε.Κ., δεν προσέφυγα σε ενέργειες που θα διέκοπταν την Εκπαιδευτική διαδικασία κατά τη διάρκεια του Εξαμήνου, προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να επηρεαστούν όσο γίνεται λιγότερο οι Σπουδαστές.

Προφανώς τον ίδιο σεβασμό δεν έδειξε, ωστόσο, και το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ...

Με την παραπάνω ενέργειά μου, συμμετέχω στην υλοποίηση Απόφασης του Νόμιμου Συνδικαλιστικού Οργάνου που με εκπροσωπεί, με τίτλο «ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ (Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ.)» με Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ.: 5581/2011 και Α.Φ.Μ.: 997036289.

Όπως γνωρίζετε, το Σύνταγμα κατοχυρώνει τη διασφάλιση της Συνδικαλιστικής ελευθερίας και την ανεμπόδιστη άσκηση των συναφών με αυτή δικαιωμάτων εναντίον κάθε προσβολής τους, μέσα στα όρια του νόμου.

Η ενέργειά μου αυτή αποτελεί το έσχατο μέσο διεκδίκησης των νόμιμων και αυτονόητων δικαιωμάτων μου.

Και επειδή στο έγγραφό σας κάνετε αναφορά στις επιπτώσεις που έχει στους Σπουδαστές η μη παράδοση βαθμολογίας, επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω κάποιες από τις επιπτώσεις που έχει η μη παράδοση της υπογεγραμμένης Σύμβασης στους Εκπαιδευτές:

- Δεν μπορούμε να εγγραφούμε στο Ταμείο Ανεργίας, με επίπτωση την απώλεια του σχετικού επιδόματος (όσοι Συνάδελφοι το δικαιούμαστε).

- Δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση για να εγγραφούν τα παιδιά μας σε βρεφονηπιακούς σταθμούς.

- Δεν έχετε καταχωρίσει τα ένσημά μας στο Ι.Κ.Α., με αποτέλεσμα κάποιοι να μην έχουμε ασφάλιση.

- Και φυσικά δεν μας έχετε αποδώσει ακόμη τα Δεδουλευμένα της Σύμβασής μας του προηγούμενου Εξαμήνου, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουμε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα.

Η καλή πίστη με το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. έχει πια χαθεί λόγω των ανωτέρω αλλά και επιπρόσθετα λόγω του ότι το ίδιο εκδίδει μάλιστα και ανακοινώσεις τις οποίες τελικά δεν υλοποιεί.

Άλλωστε, το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. στην ανακοίνωσή του της 17/05/2018 ανέφερε: «Σε κάθε περίπτωση, οι αποπληρωμές του συνόλου των οφειλόμενων αμοιβών για όλους τους Εκπαιδευτές Δ.Ι.Ε.Κ. που αφορούν τόσο στο Χειμερινό όσο και στο Εαρινό Εξάμηνο 2017-18, θα ολοκληρωθούν έως τα μέσα Ιουλίου». Αν υλοποιήσει την ανακοίνωσή του αυτή, πολύ γρήγορα θα έχουμε τις Συμβάσεις στα χέρια μας και οι διαδικασίες θα εξελιχθούν ομαλά.

Για τους ανωτέρω λόγους, σύμφωνα με την απόφαση του Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ, Νόμιμου Συνδικαλιστικού Οργάνου που με εκπροσωπεί, την οποία και σας επισυνάπτω, δεν θα παραδώσω βαθμολογία Εξαμήνου μέχρι να λάβω υπογεγραμμένες Συμβάσεις στα χέρια μου για τα Εξάμηνα 2017Β και 2018Α.

Μετά τιμής
........

https://www.facebook.com/somateioekpaideutondiek/posts/2028880993997838

Αποσυνδεδεμένος pctech

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5636 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:53:41 μμ »
Να ενημερώσω οτι απο ΔΙΕΚ Γλυφάδας τα λεφτά μπήκαν για πιστοποιημένους.

Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5637 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:35:36 μμ »
Εμένα τπτ ακόμα πάντως.... Και αφού δεν μπήκαν τώρα δεν νομίζω αργότερα....
GK

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5638 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:54:37 μμ »
Ενημερώνω και εγώ (πιστοποιημένος με μπλοκάκι) ότι έλαβα όλο το εξάμηνο 2017Β

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5639 στις: Ιούνιος 26, 2018, 07:27:14 μμ »
Μπράβο σε όσους πληρώθηκανε... ΑΛΛΑ μην σταματήσουμε αυτην την αντιδραση που έχουμε αποφασίσει πρέπει να συνεχίσουμε...

ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
μέχρι να πραγματοποιηθούν όλες οι απαιτήσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5640 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:15:16 μμ »
Theta._ αφού σου αρέσουν αυτές οι αναλύσεις άκου αυτό:
Στο νομοσχέδιο για το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και το Ιόνιο Πανεπιστήμιο που κατατέθηκε σήμερα και συγκεκριμένα στο άρθρο 24 παράγραφος 3 γράφει:
«Η ημερομηνία «6.9.2016» στην παρ. 8 του άρθρου 4 του ν. 4473/2017 (Α ́ 78) αντικαθίστανται από την ημερομηνία «1.9.2018»».
Αν ανατρέξεις λοιπόν στο άρθρο 4 παρ. 8 του ν. 4473/2017 θα δεις ότι γράφει:
«Η περίπτωση β’της παρ. 7 του άρθρου 42 του ν. 4403/2016 (Α’ 125), όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 4 του άρθρου 36 του ν. 4415/2016 (Α’ 159), αντικαθίσταται από τις 6.9.2016 ως εξής: «β) Οι αμοιβές του εκπαιδευτικού προσωπικού των περιπτώσεων α’, β’ και δ’ της παρ. 14 του άρθρου 27 του ν. 4186/2013 (Α’ 193) που διδάσκει στα προγράμματα των φορέων της μη τυπικής εκπαίδευσης και κατάρτισης του άρθρου 17 του ν. 4186/2013 και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) του άρθρου 5 του ν. 2525/1997 (Α’ 188), καθορίζονται από τις διατάξεις του ν. 4354/ 2015 (Α’ 176), όπως ισχύουν κάθε φορά.»».
Στο ν. 4186/2013 οι περιπτώσεις α’,β’,δ’ είναι οι «μη» και η περίπτωση γ’ είναι οι «εκπαιδευτές ενηλίκων».
Όπως κατάλαβες πρόκειται για το άρθρο που αυξάνει το ωρομίσθιο των μη πιστοποιημένων. Αυτό που κόπηκε στο προηγούμενο νομοσχέδιο από το Γενικό Λογιστήριο...
Ελπίζω αυτή τη φορά να περάσει.. Οπότε ας μη βιάζονται να πληρωθούν οι «Μη»
 Για να δούμε…

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5641 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:25:48 μμ »
Πιστοποιημένος με μπλοκάκι έλαβα χρήματα για 2 από τα τρία ΙΕΚ, για ΤΠΥ που εκδώθηκαν τον 12/2017. Για τιμολόγιο που εκδώθηκε τον 12/2017 για ένα ΙΕΚ και για όλο το υπόλοιπο 2017Β δεν πληρώθηκα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.