*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368393 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #378 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:51:08 μμ »
@  trekto
τα σχολεία που έχουν δώσει οργανικές σ αυτή την φάση των μετατάξεων ειναι τα λεγόμενα πιλοτικού προγράμματος. Επομένως, έστω και αν γίνονται σε περισσότερα σχολεία πχ γαλλικά , δεν δικαιολογούν ακόμα την ύπαρξη οργανικης σε αυτά καθώς το μάθημα δεν έχει επεκταθεί επισήμως σε ΄ολα τα σχολεια. ( λέγοντας επισήμως, εννοώ με τον τροπο που αυτό έχει γίνει στα πιλοτικά). Αυτό δεν ειναι επομένως αντισυνταγματικό.  Το αν ένα παιδί σ ένα σχολειο μαθαίνει γαλλικά ενώ σε ένα άλλο όχι, δεν ειναι αντισυνταγματικό καθώς καλύπτεται νομικά.
Ακριβώς! Η νομική κάλυψη έχει να κάνει με την ταμπέλα "πιλοτικό". Δεν είναι αντισυνταγματικό όσο το μάθημα διατηρεί την ταμπέλα πιλοτικό. Αναγκαστικά όμως μετά την πάροδο κάποιου χρόνου, το μάθημα θα την χάσει την ταμπέλα αυτή. Δεν μπορεί κάτι να είναι πιλοτικό για πάντα. Και όταν χαθεί η τεμπέλα "πιλοτικό", τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα. Οι θεατρολόγοι έτσι την πάτησαν.

Και για τα αγγλικά πχ που υπάρχουν επισήμως εδώ και χρόνια στο δημοτικό, ειναι γνωστο πως σε σχολεία κάτω των εξαθέσιων δεν προβλέπεται ούτε καθηγητής ούτε η διδασκαλία του. Αυτό , όσο και να μην αρέσει στους συναδέλφους αγγλικής, ουτε αντισυνταγματικό είναι ουτε βέβαια και παράνομο.

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Νομίζω αν κάποιοι γονείς καταφύγουν στα δικαστήρια, θα κερδίσουν διδασκαλία και στα εξαθέσια.

Τώρα όσον αφορά την  θέση σου για το πού ειναι καλύτερα να περισσεύεις, όλα είναι σχετικά τελικά.Γιατί απ΄την άλλη ειναι καλύτερο να έχεις έστω και για μια πενταετία μια σταθερη οργανική παρά να φέρνεις γύρα ολη την περιφέρεια Κωλοπετεινίτσης!!
Εξάλλου, με το σχέδιο κινητικοτητας των δημοσίων υπαλλήλων, σύντομα εικάζω θα δουμε πληροφορικούς στις εφορίες, γαλλικών στο ΥΠΕΞ, γυμναστές στους Δήμους κ.ο.κ.

Δεν έχεις άδικο.... :(
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:29 »

Αποσυνδεδεμένος vivo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #379 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:52:05 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι και εγώ το θέμα της μετάταξης, έτσι σας "ανακάλυψα" και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα τα θέματα που έχετε θίξει.

Σχετικά με το πρόσφατο ερώτημα, αν οι φετινοί μεταταχθέντες θα μπορούν του χρόνου να ζητήσουν μετάθεση στις (ενδεχόμενες) νέες οργανικές που συσταθούν στα υπόλοιπα ΕΑΕΠ, δεν θα πρέπει πρώτα να έχουν υπηρετήσει για 2 χρόνια την οργανική τους? Λογικά αυτό θα ισχύει, οπότε μετάθεση δεν θα μπορούν να ζητήσουν.

Όμως το ερώτημα επεκτείνεται ως εξής: Μήπως θα έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν απόσπαση/τοποθέτηση στα υπόλοιπα ΕΑΕΠ δημοτικά, και μάλιστα, μήπως ως ήδη ανήκοντες στην Πρωτοβάθμια τους δοθεί κάποια προτεραιότητα σε αυτή την επιλογή (σε σχέση με τους μελλοντικούς μεταταχθέντες)?


 


Bitch, ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ και μπορούμε να έχουμε μια έγκυρη ενημέρωση γιατί εκεί στο υπουργείο μας έχουν εντελώς "γραμμένους".
Το παρακάτω ερώτημα του schmeichel3 σαφώς και είναι πολύ σημαντικό και μία απάντησή σου (όσο αυτό είναι εφικτό) θα βοηθήσει αρκετούς συναδέρφους.


schmeichel3  αυτό ειναι ένα καλό ερώτημα. Νομίζω έχεις δίκαιο σ αυτό που λες, ωστόσο θέλω να τσεκάρω κάτι πρώτα και θα επανέλθω - ελπίζω αύριο - αν μάθω κάτι διαφορετικό.
Σε ευχαριστώ πολύ, θα αναμένω με αγωνία (όχι μόνο εγώ, αρκετοί συνάδελφοι)...
Επηρεάζει το εύρος των προτιμήσεων μας...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:56:44 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:37:46 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:04:01 μμ »
trekto

το αν θα παραμείνει πιλοτικό ή θα επεκταθει και στην υπόλοιπη πρωτοβάθμια δεν μπορούμε να το πουμε απο τώρα. Διότι ναι μεν οι θεατρολόγοι την "πάτησαν" όπως γράφεις, αλλά αντίθετα οι αγγλικών που πήγαν και διορίστηκαν ( τω καιρώ εκείνω) στην πρωτοβάθμια καθόλου δεν την πάτησαν ( μη σου πω πως βγήκαν και οι κερδισμένοι της υπόθεσης εν τέλει). Επομένως, δεν μπορούμε να εκφράσουμε απόλυτη άποψη επ΄αυτού.

vivo 
ο ελάχιστος χρόνος παραμονής σε νέα οργανική ή σε διορισμό ειναι πλέον ένα και όχι δύο έτη.
Για τα υπόλοιπα ελπίζω να έχω κάποιες απαντήσεις αύριο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:29 »

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:09:13 μμ »
trekto

το αν θα παραμείνει πιλοτικό ή θα επεκταθει και στην υπόλοιπη πρωτοβάθμια δεν μπορούμε να το πουμε απο τώρα. Διότι ναι μεν οι θεατρολόγοι την "πάτησαν" όπως γράφεις, αλλά αντίθετα οι αγγλικών που πήγαν και διορίστηκαν ( τω καιρώ εκείνω) στην πρωτοβάθμια καθόλου δεν την πάτησαν ( μη σου πω πως βγήκαν και οι κερδισμένοι της υπόθεσης εν τέλει). Επομένως, δεν μπορούμε να εκφράσουμε απόλυτη άποψη επ΄αυτού.


Η περίπτωση των αγγλικών (όσο και των μαθηματικών έκαναν μετάταξη σε πληροφορικούς) είναι δαφορετική. Εκείνη η εποχή ήταν εποχή παχιών αγελάδων, και η πιθανότητα να μην επεκταθεί ο κλάδος ήταν ελάχιστη.

Σήμερα όμως έχουμε ΔΝΤ, και τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.  :(
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:14:31 μμ »
Το Νοέμβρη του 2013 όμως συνάδελφοι ΠΕ19 που θα έχουν μεταταχτεί στην Αθμια θα ζητήσουν μετάθεση σε περιοχές της Αθμιας. Μπορεί το ΥΠΕΠΘ να ΜΗΝ ικανοποιήσει το αίτημά τους για κάποιο νομό και σε εκείνο το νομό να μετατάξει άλλους συναδέλφους για το επόμενο σχολικό έτος (2014-15) ???

Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει μετάταξη σε περιοχή που δεν έχει ικανοποιήσει μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:15:49 μμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ γιατί μάλλον έχω βαρέσει μπιέλα τις τελευταίες μέρες και σε λίγο θα παρερμηνεύω και τα αυτονόητα. Αυτό με την αναλογία 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ισχύει για την κάθε περιοχή? Πχ στην περιφέρεια Αττικής θα πάρουν 190 με αναλογία 60-40??? Και στην συνέχεια αν στην Α' Αθήνας πάρουν 20 άτομα θα είναι πάλι με αναλογία 60-40 (δηλ. 12 ΠΕ19 και 8 ΠΕ20)???

ΥΓ  Άδικα το κουράζω, στο τέλος θα κάτσω στην β/θμια μου...

καλά, είμαστε μεγάλη παρέα όσοι έχουμε βαρέσει μπιέλα οπότε μην ανησυχείς!!
Ισχύει για την κάθε περιοχή το αναλογικό. Τουλάχιστον, αυτό ξέρουμε μέχρι τώρα.


Το 60-40 ισχύει πανελλαδικά και όχι ανά περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:16:48 μμ »
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι σας παρακαλώ γιατι νομιζω δεν καταλαβα καλα: Καποιος που παιρνει 10 χρονια αποσπαση στο Υπουργειο και δεν εχει διδαξει καθολου μπορει να παρει μεταταξη στην Πρωτοβαθμια ενω κάποιος που εχει διδαξει μονο στην Πρωτοβαθμια 5 χρονια δε μπορει;;;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:20:49 μμ »


Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει μετάταξη σε περιοχή που δεν έχει ικανοποιήσει μετάθεση.

Γενικά αυτο ισχύει.  τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δώσει μεταθέσεις σε διαφορετικές περιοχές απο αυτές που δώσει για μετατάξεις.... Αυτό μπορεί να το κάνει; ( γιατί μιλάμε για το ίδιο υπουργειο και για τους  ίδιους ενδιαφερόμενους υπαλλήλους... Εκεί ειναι που θέλω την διευκρίνιση...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:24:46 μμ »
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι σας παρακαλώ γιατι νομιζω δεν καταλαβα καλα: Καποιος που παιρνει 10 χρονια αποσπαση στο Υπουργειο και δεν εχει διδαξει καθολου μπορει να παρει μεταταξη στην Πρωτοβαθμια ενω κάποιος που εχει διδαξει μονο στην Πρωτοβαθμια 5 χρονια δε μπορει;;;;;

αν η υπηρεσία στην α/θμια διανυθηκε ΠΡΟ του διορισμού τότε ναι, είναι έτσι όπως τα κατάλαβες.  Και πάλι όμως, θα θυμίσω πως για την μετάταξη προϋποθεση ειναι να έχεις υπηρετήσει πενταετία στον φορέα από τον οποίο ΖΗΤΑΣ να ΦΥΓΕΙΣ όχι η υπηρέτηση για τον φορέα που ζητάς να ΠΑΣ.
Και προφανώς μιλάμε για ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ και όχι για ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ υπηρεσία .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:27:49 μμ »
Εκπαιδευτικη υπηρεσια δηλαδη σημαινει σε οποιονδηποτε φορεα του Υπουργειου Παιδειας.Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:32:24 μμ »
ακριβώς!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος maria-who

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #390 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:38:36 μμ »
Σωστά δίκιο έχεις. Απλά προσπαθώ να σκεφτώ ποια θα ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή! Ασε που δε νομίζω να την πιάσω την Α θεσσαλονίκης γιατί τα μόρια μου είναι γύρω στα 75 ενώ είδα άτομα ΠΕ 19 που ζητάν μετάθεση στην Α θεσσαλονίκης με 120 μόρια!!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Αν στην αίτηση μου βάλω Α Θεσσαλονίκης και δεν την πιάσω υπάρχει περίπτωση να μεταταγώ σε άλλη περιοχή της περιφέρειας κεκτρικης μακεδονίας; ¨Η απλά δεν παίρνω μετάταταξη και κάθομαι στα αυγά μου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #391 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:41:02 μμ »
δεν μπορείς να πάρεις μετάταξη για περιοχή που δεν έχεις δηλώσει....επομένως κλωσάς κανονικά!!!  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.