*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4357593 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2730 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:55:48 πμ »
παιδιά καλημέρα. παρακολουθώ καιρό το θέμα αν και είμαι εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας. ωστόσο, οι μετατάξεις μας αφορούν άμεσα λόγω του ότι ο σύζυγος είναι ΠΕ11 της πρωτοβάθμιας. Σας παρακολουθώ τόσο καιρό να λογομαχείτε για το τι είναι δίκαιο και τι όχι για τις μετατάξεις σας στην πρωτοβάθμια και αναρωτιέμαι: αντιλαμβάνεστε πόσο θίγονται και οι συνάδελφοι σας της πρωτοβάθμιας; και όχι μόνο αυτό αλλά μάλιστα βλέπω και ορισμένους να απαξιώνουν τα δημοτικά και να χαρακτηρίζουν δήθεν "υποβάθμιση" την μετάταξη τους εκεί. λοιπόν ο σύζυγος, διορισμένος με ΑΣΕΠ, με 11 χρόνια προυπηρεσία και οργανική σε νησί κατάγεται από περιζήτητο ακριτικό νομό της Β. Ελλάδας με τεράστιες αποστάσεις, στον οποίο, "άγνωστο" πώς μετατέθηκαν τα προηγούμενα χρόνια τριπλάσιοι γυμναστές δευτεροβάθμιας από όσους χρειάζονταν,  αντίθετα με την πρωτοβάθμια. σημειωτέον αρκετοί από αυτούς "νέοι". λοιπόν, η μετάθεση για το σύζυγο ή ακόμα και η απόσπαση τα προηγούμενα χρόνια ήταν άπιαστο όνειρο λόγω λίγων μορίων. τα τελευταία τρία χρόνια λόγω των ΕΑΕΠ τουλάχιστον έπαιρνε απόσαπαση και ελπίζαμε ότι όταν οι θέσεις αυτές θα δοθούν οργανικές θα μπορέσει να πάρει μετάθεση, ώστε να γλυτώσουμε τα 100+ χιλιόμετρα του διπαλνού νομού που έκανε καθημερινά, ειδικά τώρα που έχουμε μωρό. ξαφνικά, λοιπόν, με τις μετατάξεις της δευτεροβάθμιας χάνεται οριστικά κάθε ελπίδα για μετάθεση και απόσπαση. και σας ρωτώ: είναι δίκαιο;ο σύζυγος συνειδητά επέλεξε την πρωτοβάθμια και την υπηρέτησε ευσυνείδητα κάθε χρόνο κάνοντας 24 'ωρες σε 3 διαφορετικά σχολεία. και επειδή ξέρω πολύ καλά τι συνέβαινε στο νομό μας μη βιαστείτε να μου πείτε ότι και οι γυμναστές της δευτεροβάθμιας έκαναν όλοι το ίδιο, γιατί ο τόπος είναι μικρός και ξέρουμε όλοι τα ωράρια. προς θεού δε λέω ότι όλοι στη δευτεροβάθμια λειτουργούσαν έτσι, αλλά παιδιά κακά τα ψέματα υπήρχαν και αυτά. επίσης θέλω να τονίσω ότι δεν επιθυμώ την απόλυση κανενός, άλλοι φταίνε και όχι οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί. απλά σας παρακαλώ να δείτε τα πράγματα πιο σφαιρικά όσον αφορά τις μετατάξεις, γιατί δεν αδικείστε μόνο εσείς. περιμένω τις απόψεις σας.
φιλικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2731 στις: Αύγουστος 05, 2013, 11:58:35 πμ »
Τζάμπα μαλώνετε. Μέχρι 9/8 θα ξέρουμε τι θα γίνει. Ό,τι κι αν λέτε εσείς δεν αλλάζει τίποτα.
Θα ξερουμε;;;;
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2732 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:00:29 μμ »
Το θλιβερό είναι ότι αναλωνόμαστε σε ανούσιες κόντρες. Αυτός άλλωστε είναι και ο σχεδιασμός του Υπουργείου ώστε όταν μας πλασάρουν τελικά (πότε είναι αυτό το τελικά το περιμένω 3 μήνες!! Έχω χάσει την αίσθηση του χρόνου)  ένα κακό σενάριο (όχι χείριστο, γιατί πάντα έτσι κάνουν τα λαμόγια) να μην έχουμε δυνάμεις να το αντιμετωπίσουμε συλλογικά και θα το αποδεχθούμε αβασάνιστα.

Είναι ηλίου φαεινότερο  ότι το θέμα με τις 900 σκόνταψε στην απαίτηση της Τρόικας για συνολική τελική λύση (κάτι σα τη τελική λύση του Χίτλερ με τους Εβραίους) και φυσικά στις πιέσεις βυσμάτων που υπηρετούν στα μεγάλα αστικά κέντρα με ή χωρίς οργανική (γιατί κάποιο πουλάκι τους ψιθύρισε ότι πάπαλα και οι οργανικές από Γ.Λύκεια και ΕΠΑΛ). Δε χωρά αμφιβολία ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων σνόμπαραν την φάση των 900 μετατάξεων διότι απλά δεν υπήρχε τότε η απειλή της διαθεσιμότητας-απόλυσης. Με μία απλή έρευνα στις αιτήσεις μετάταξης που δημοσίευσε κάθε ΔΔΕ βγαίνει αυτό το συμπέρασμα… αφού πολύ λίγοι «σε διάθεση» αιτήθηκαν να πάνε σε Δημοτικά ακόμα και εντός της πόλης που υπηρετούσαν.  Όπως δε χωρά αμφιβολία ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων που αιτήθηκαν στις 900 εθελοντικές, το έκανε απλά και μόνο για να μετακινηθεί ~500km πιο κοντά στο σπίτι του (αυτά τα καίγομαι να διδάξω σε παιδιά Δημοτικού τα ακούω βερεσέ, ας είμαστε ειλικρινείς), στην οικογένεια του και καλά έκανε αφού είχε τα μόρια αδιάβλητα και σωστά. Τώρα που η συζήτηση έχει μετατοπιστεί από το «πως θα πάω σπίτι μου» στο «πως θα σκαπουλάρω την απόλυση μέχρι να γίνουν εκλογές τουλάχιστον και να πάνε στο διάολο οι μνημονιολάγνοι», οι ανάγκες άλλαξαν. Τα βύσματα, που ήταν σε διάθεση στα μεγάλα αστικά κέντρα μαζί με όσες παλαιο-σειρούλες χάνουν τώρα τις οργανικές,  προωθούν ακύρωση των 900 (γιατί κατά κοινή ομολογία αυτά τα πρώτα 900 είναι τα Δημοτικά-φιλέτα, με πλήρες ωράριο και χωρίς πήγαινε-έλα σε 2-3 σχολεία). Δε λέω ότι οι πιο πολλοί στη διάθεση σε μεγάλα αστικά κέντρα είναι βύσματα!! Μάλιστα θα πω ότι έστω και ένας να είναι τότε μετράει τι θέλει… Άλλωστε τόσα χρόνια με τις μεταθέσεις δε το βλέπαμε αυτό το σενάριο;; Ένας ήταν το βύσμα και έπαιρναν μετάθεση οι 10 πιο πάνω από αυτόν σε μόρια (περίπτωση Πιερίας μόλις πέρυσι ). Άρα μη προσβληθεί κανείς όταν μιλάω για βύσματα-διάθεση-αστικά κέντρα. Υπάρχουν σίγουρα-αδιαμφισβήτητα και είναι από ένας έως πολλοί! Πίεσαν κινούμενοι από ένα έμφυτο αίσθημα αυτοσυντήρησης και ως ένα βαθμό το κατανοώ. Το θέμα δεν είναι ποιοι πιέζουν; Το θέμα είναι αυτοί που πιέζονται. Αν ενδώσουν τελικά και ακυρωθούν οι δρομολογημένες 900 τότε το γιατί υπάρχει πιο πάνω.  Δε λέω ότι τελικά θα ακυρωθούν οι 900, απλά διαπιστώνω ποιοι πιέζουν προς αυτή τη κατεύθυνση.
Επιστήμονες άνθρωποι είμαστε και ορθολογιστές, αν στις διαπιστώσεις μου υπάρχει κάτι ανορθολογικό δέχομαι να το διορθώσω και να ζητήσω και συγγνώμη.

Και εγώ έχω κουραστεί με αυτή τη παρατεταμένη σεναριολογία. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο, δεν είναι το τι κινήσεις κάνει ο καθένας για να σώσει τον πισινό του. Με ενοχλεί  απείρως περισσότερο η σιγή του Υπουργείου. Πείτε μας επιτέλους  τι θα γίνει με τις 900, μη κρατάτε ομήρους χιλιάδες συναδέλφων που αιτήθηκαν (πρωταπριλιά όπως είπε επιτυχημένα σε ένα post πιο πάνω ένας συνάδελφος…. με ότι αυτό συνεπάγεται … χεχε). Ή θα προχωρήσει η διαδικασία αφού  ήδη είναι σε ώριμη φάση (σάπισε θα έλεγα) ή αιτιολογείστε νομικά γιατί  ακυρώνεται (γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να κινηθεί και νομικά κατά μίας αυθαίρετης ακύρωσης). Αυτά,  τα άλλα λέγαμε με την τρόικα πριν, άλλα τώρα δεν είναι απάντηση σε ένα ευνομούμενο κράτος όταν μάλιστα ο υπουργός έμεινε ο ίδιος μετά τον ανασχηματισμό και υποτίθεται ότι το υπουργείο-κράτος έχει συνέχεια και σέβεται τις αποφάσεις του.

(και μία παρατήρηση για την τροπολογία για τις 4993 υποχρεωτικές μετατάξεις: Ουσιαστικά η μοριοδότηση αν δε κάνω λάθος είναι ίδια με την προσθήκη μορίων για μεταπτυχιακό/διδακτορικό. Δηλαδή οι κάτοχοι διδακτορικού θα προηγηθούν στο να διδάξουν στην πρώτη Δημοτικού!!! Ευγέ, άντε και καλή μετάταξη σε νηπιαγωγείο!  Προφανώς οι άνθρωποι και έχουν στο μυαλό τους απολύσεις σε όσους περισσέψουν της υποχρεωτικό-μεταταξολογίας/μεταθεσιολογίας και για αυτό το λόγο και πριμοδοτούν μεταπτυχιακές σπουδές στις μετατάξεις (κάτι σαν πρώτος γύρος προ-διαθεσιμότητας) κάτι που δεν υπήρχε στις εθελοντικές.

Κάπως έτσι τα βλέπω συνάδελφοι τα πράματα και χρειάζομαι πολύ δυνατά/ακλόνητα και με φωτογραφίες επιχειρήματα για να βγουν όλα αυτά από το μυαλό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 12:03:50 μμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2733 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:11:57 μμ »
@vagelo

Αυτό που λες είναι η διαδικασία για την υπεραριθμία εκπαιδευτικών σε σχολική μονάδα που συμβαίνει μέσα στον Ιούνιο. Αν έκανε αίτηση ένας με οργανική να κριθεί υπεράριθμος τον Ιούνιο και το ΠΥΣΔΕ τον έκρινε υπεράριθμο και δεν κατέλαβε νέα οργανική θέση τον Ιούνιο, τότε επιστρέφει στην οργανική του τον Σεπτέμβρη. Αν δεν έκανε αίτηση τον Ιούνιο, τότε δεν παίζει αυτό που προτείνεις...

σχετικά:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/666-ekpaidevtikoi-monimoi-yperarithmoi.html



Θέλω να πω ότι υπεράριθμος βγαίνει ο κλάδος καταρχάς,και όχι συγκεκριμένα άτομα ,όπως τώρα,που λένε ότι θα έχουν δικαίωμα για αίτηση για τις υποχρεωτικές μετατάξεις,μόνο άτομα που κρίθηκαν υπεράριθμα.Η ίδια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί και εδώ.Γιατί να μη γίνει?Και ακριβώς αυτό που λες,αν έπαιρνε άλλη οργανική έφευγε.Όπως πρέπει να γίνει με τις μετατάξεις.Αν πάρει τη μετάταξη,φεύγει.Άρα έρχεσαι στα λεγόμενά μου,για το πώς πρέπει να γίνουν αυτές οι μετατάξεις.Να έχουν όλοι το δικαίωμα για αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 12:20:00 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2734 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:20:15 μμ »
@vagelo

κατάλαβα τι εννοείς, αλλά προφανώς το Υπουργείο θα αποφασίσει κάτι τέτοιο. Εγώ ανέφερα ότι αυτή τη στιγμή (05 Αυγούστου), αυτοί που κρίθηκαν υπεράριθμοι σε ένα σχολείο είναι αυτοί σύμφωνα με τη διαδικασία την γνωστή που παρέθεσα στο λινκ.

Βέβαια το Υπουργείο μπορεί να επιλέξει ΟΛΟΙ από κάθε ειδικότητα να κάνουν αίτηση για μετάταξη γι'αυτό και υπομονή μέχρι να βγει η εγκύκλιος. Όλα τα άλλα είναι ψυχοφθόρες και ανούσιες συζητήσεις  :)
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2735 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:20:59 μμ »
@sensible
Το ότι έχουν πάρει μετάθεση βύσματα σε αστικά κέντρα, το γνωρίζουμε όλοι. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε νομιμοποιεί γενικεύσεις όπως αυτή που κάνεις. Εγώ υπηρέτησα στην παραμεθόριο για να έλθω σπίτι μου και όταν πήρα μετάθεση, την πήρα με το σπαθί μου, σε μια εποχή που υπήρχαν πραγματικά κενά - άσχετα με το αν βρέθηκα αργότερα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από την κακή οργάνωση της υπηρεσίας. Οπότε θεωρώ τέτοιες διατυπώσεις ενοχλητικές...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2736 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:23:43 μμ »
@vagelo

Αυτό που λες είναι η διαδικασία για την υπεραριθμία εκπαιδευτικών σε σχολική μονάδα που συμβαίνει μέσα στον Ιούνιο. Αν έκανε αίτηση ένας με οργανική να κριθεί υπεράριθμος τον Ιούνιο και το ΠΥΣΔΕ τον έκρινε υπεράριθμο και δεν κατέλαβε νέα οργανική θέση τον Ιούνιο, τότε επιστρέφει στην οργανική του τον Σεπτέμβρη. Αν δεν έκανε αίτηση τον Ιούνιο, τότε δεν παίζει αυτό που προτείνεις...

σχετικά:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/666-ekpaidevtikoi-monimoi-yperarithmoi.html



Θέλω να πω ότι υπεράριθμος βγαίνει ο κλάδος καταρχάς,και όχι συγκεκριμένα άτομα ,όπως τώρα,που λένε ότι θα έχουν δικαίωμα για αίτηση για τις υποχρεωτικές μετατάξεις,μόνο άτομα που κρίθηκαν υπεράριθμα.Η ίδια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί και εδώ.Γιατί να μη γίνει?Και ακριβώς αυτό που λες,αν έπαιρνε άλλη οργανική έφευγε.Όπως πρέπει να γίνει με τις μετατάξεις.Αν πάρει τη μετάταξη,φεύγει.Άρα έρχεσαι στα λεγόμενά μου,για το πώς πρέπει να γίνουν αυτές οι μετατάξεις.Να έχουν όλοι το δικαίωμα για αίτηση.
Γιατί όταν οι διευθύνσεις έβγαλαν τους υπεράριθμους ανά σχολική μονάδα,εγώ δε ρωτήθηκα αν θέλω να βγω υπεράριθμη,γιατί απλούστατα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα στο σχολείο μου.Τώρα όμως με αυτές τις μετατάξεις ,δεν πρέπει να ερωτηθώ κι εγώ και ο καθένας?Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ?

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2737 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:25:01 μμ »
  /@ sensible
Respect!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2738 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:29:25 μμ »
Πάντως, γενικά βρε παιδιά,  μη δίνουμε την εντύπωση ότι θα γίνουν απολύσεις αν ύστερα από τις μετατάξεις παραμείνει κάποιος στη διάθεση.

ΔΕΝ πάει έτσι το πράμα. Στη διαθεσιμότητα-απόλυση που αναφέρει ο sensible δεν σε οδηγούν επειδή είσαι στη διάθεση και δεν έχεις οργανική. Ούτε θα οδηγηθεί αυτός που είναι χρόνια στη διάθεση, δεν έκανε αίτηση τότε με τις 900 θέσεις και τώρα θέλει να μεταταχθεί αλλού. Γι'αυτούς, ο φόβος προφανώς είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις-μετακινήσεις σε άλλο νομό από κει που είναι τώρα.

Οι διαθεσιμότητες (αν γίνουν και σε περίπτωση κάποιων θέσεων ενός κλάδου πχ 1000 Πληροφορικοί) θα προκύψουν από αξιολόγηση όλου του κλάδου με βάση τα κριτήρια που ανακοινώθηκαν πριν λίγες μέρες, όχι με κριτήριο αν έχεις ή όχι οργανική.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2739 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:30:59 μμ »
@DAMIAN22
Έχεις απόλυτο δίκαιο και το είχα επισημάνει κι εγώ σε προηγούμενο μνμ μου. Οι μετατάξεις των κλάδων ΠΕ06, ΠΕ11 και ΠΕ16 πρέπει να διαχωριστούν από τους νέους κλάδους που συστήνονται και σε κάθε περίπτωση οι νέες οργανικές ΕΑΕΠ να δοθούν πρώτα στους εκπαιδευτικούς των κλάδων της Αθμιας που είναι στη διάθεση και για μεταθέσεις και μετά ο,τι περισσέψει για μετάταξη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 12:38:13 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2740 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:41:53 μμ »
Γιατί όταν οι διευθύνσεις έβγαλαν τους υπεράριθμους ανά σχολική μονάδα,εγώ δε ρωτήθηκα αν θέλω να βγω υπεράριθμη,γιατί απλούστατα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα στο σχολείο μου.Τώρα όμως με αυτές τις μετατάξεις ,δεν πρέπει να ερωτηθώ κι εγώ και ο καθένας?Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ?

Με μπέρδεψες... Αν κατάλαβα καλά όμως, στο σχολείο σου δεν υπάρχει θέμα υπεραριθμίας δηλαδή όλοι έχετε ώρες, σωστά? Αν ναι, τότε δεν χρειάστηκε να βγει κανείς υπεράριθμος τον Ιούνιο, ούτε και να ερωτηθείς προφανώς.

Δεν ξέρω αν πρέπει να ερωτηθείς εσύ και οι υπόλοιποι με οργανική θέση (συμπληρωμένου ωραρίου) για αυτές τις υποχρεωτικές μετατάξεις γιατί προφανώς δεν είμαι ο Αρβανιτόπουλος  :)

Εγώ το μόνο που μπορώ να ερμηνεύσω είναι ότι το Υπουργείο θέλει να μετατάξει υποχρεωτικά πλεονάζον προσωπικό στην Α/μια και διάφορα γραφεία, αυτό ξέρουμε μέχρι στιγμής δια στόματος υπουργού και λοιπών.
Ερμηνείες και ευχές υπάρχουν διάφορες αλλά εν τέλει η εγκύκλιος θα ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλει να κάνει το Υπουργείο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 12:52:11 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2741 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:14:05 μμ »
ΔΕΝ πάει έτσι το πράμα. Στη διαθεσιμότητα-απόλυση που αναφέρει ο sensible δεν σε οδηγούν επειδή είσαι στη διάθεση και δεν έχεις οργανική. Ούτε θα οδηγηθεί αυτός που είναι χρόνια στη διάθεση, δεν έκανε αίτηση τότε με τις 900 θέσεις και τώρα θέλει να μεταταχθεί αλλού. Γι'αυτούς, ο φόβος προφανώς είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις-μετακινήσεις σε άλλο νομό από κει που είναι τώρα.

Συγγνώμη αλλά… 1)Είσαι στη διάθεση ή οργανικά πλέον υπεράριθμος 2) Δεν παίρνεις μετάταξη (αν γίνουν με τους 900) 3) Δεν παίρνεις μετάταξη με τους 4933 ή τους 2500 σε γραφεία  4) Πας στο σχολείο το Σεπτέμβρη και δεν μπορούν να σου δώσουν ώρες για να καλύψεις λειτουργικά κενά  5)Μετάθεση υποχρεωτική που;; Στη Λέρο (πας;;). Αν και εκεί «να με το συμπάθιο» τα πλεονάσματα-φαντάσματα αποσπασμένων στο ΥΠΕΠΘ. Μετά από όλη αυτή τη διαδικασία, που είναι πολύ πιθανή για κλάδους όπως ΠΕ19/20, τότε ΝΑΙ!! Η διάθεση ΠΥΣΔΕ ή οργανική υπεραριθμία = ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΛΥΣΗ μάλλον με το επόμενο κύμα 12.500 το ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ, αν δε πέσουν αυτοί οι άθλιοι!

Εδώ σε μία στιγμή  μπήκαν σε διαθεσιμότητα στα ΕΠΑΛ… τσαφ!!! Τι «δεν πάει έτσι το πράγμα» μου λες!!!

Οι διαθεσιμότητες (αν γίνουν και σε περίπτωση κάποιων θέσεων ενός κλάδου πχ 1000 Πληροφορικοί) θα προκύψουν από αξιολόγηση όλου του κλάδου με βάση τα κριτήρια που ανακοινώθηκαν πριν λίγες μέρες, όχι με κριτήριο αν έχεις ή όχι οργανική.
Τα κριτήρια που ανακοινώθηκαν από τον ΚΟΥΛΗ (θα μου μιλήσει για αξιοκρατία ο γόνος της πιο διαπλεκόμενης οικογένειας στην Ελλάδα. ΗΜΑΡΤΟΝ) έχουν να κάνουν με το ποιος θα σωθεί από βέβαιη απόλυση μεταξύ όσων είναι ήδη σε διαθεσιμότητα και δεν έχουν καμία σχέση με αξιολόγηση κλάδου. Δηλαδή αφού μπεις σε διαθεσιμότητα.. πως θα ξεγλυστρίσεις! Για την αξιολόγηση εκπαιδευτικών είχε βγει Προεδρικό Διάταγμα με τα κριτήρια αν θυμάστε( αξιολόγηση Διευθυντή, Σχολικού συμβούλου… επαρκής / ανεπαρκής κτλ). Μη τα συγχέουμε. Μάλιστα αυτή η τελευταία αξιολόγηση θέλει χρόνο και δεν μπορεί να γίνει σε 4-5 μήνες. Θέλει τουλάχιστον ένα έτος για να σε αξιολογήσουν υπηρεσιακά και να επισκεφτεί ο Σχολικός Σύμβουλος όλους του κλάδου. Και λίγο χρόνο δίνω!

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2742 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:20:48 μμ »
@sensible
Το ότι έχουν πάρει μετάθεση βύσματα σε αστικά κέντρα, το γνωρίζουμε όλοι. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε νομιμοποιεί γενικεύσεις όπως αυτή που κάνεις. Εγώ υπηρέτησα στην παραμεθόριο για να έλθω σπίτι μου και όταν πήρα μετάθεση, την πήρα με το σπαθί μου, σε μια εποχή που υπήρχαν πραγματικά κενά - άσχετα με το αν βρέθηκα αργότερα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από την κακή οργάνωση της υπηρεσίας. Οπότε θεωρώ τέτοιες διατυπώσεις ενοχλητικές...

Δεν κατανοώ...το "βρέθηκα αργότερα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από την κακή οργάνωση της υπηρεσίας.". Προφανώς και βρέθηκες εκεί όχι γιατί είσαι βύσμα (προς θεού αν διάβαζες πιο προσεκτικά το post μου δε θα σε ενοχλούσε καθόλου) αλλά γιατί κάποιοι άλλοι ήταν πριν ή μετά από εσένα. "Κακή οργάνωση υπηρεσίας"....τι λέμε τώρα!!! Κάποια εξυπηρέτηση έκαναν οι άνθρωποι για κάποιον άλλο και βρέθηκες και εσύ μπλεγμένος σε μία άσχημη κατάσταση του τύπου "πήρα άξια μετάθεση αλλά δεν έχουν οργανικό κενό να με βάλουν, ενώ πριν στην παραμεθόριο είχα μία οργανικάρα ΝΑ". Μην υποτιμάτε ποτέ τον αντίπαλο...και ΝΑΙ.. οι διορισμένοι ΝΔ/ΠΑΣΟΚοι Διευθυντές Εκπαίδευσης είναι και αυτοί αντίπαλοι μας. Το έχουν αποδείξει με τις ενέργειες τους άλλωστε

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2743 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:39:17 μμ »
Άλλο πράγμα είναι η κατάργηση ολόκληρων κλάδων όπως έγινε στα τεχνικά λύκεια και άλλο να λες ότι επειδή είσαι στη διάθεση τον Σεπτέμβρη και ΜΟΝΟ με αυτό ως κριτήριο σε βγάζουν στη διαθεσιμότητα. Δεν υπάρχει πουθενά αυτό. Τουλάχιστον να αναφέρεις ότι είναι προσωπική σου άποψη να μην υπάρχουν παρερμηνείες...

Όσον αφορά τα κριτήρια που ανακοινώθηκαν εγώ διαβάζω το εξής από εδώ:

http://news.in.gr/files/1/2013/08/02/kinitikotita.pdf

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α',  Άρθρο 2, παρ. 3

Εντός προθεσμίας δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση της
προβλεπόμενης στην παρ. 1 του άρθρου 90 του ν. 4172/2013 Κοινής
Υπουργικής Απόφασης περί κατάργησης ορισμένων θέσεων ανά κατηγορία,
κλάδο ή και ειδικότητα, οι Δ/νσεις Διοικητικού/Προσωπικού των φορέων
συντάσσουν πίνακες συνδρομής κριτηρίων σε ψηφιακή μορφή, σύμφωνα με
ενιαίο λογισμικό που παρέχει για το σκοπό αυτό το ΑΣΕΠ. Στους ανωτέρω
πίνακες καταγράφονται τα προσόντα όλων των υπαλλήλων του κλάδου ή και
της ειδικότητας που ανήκουν οι υπό κατάργηση θέσεις του φορέα
, εφόσον
υπηρετούν σε υπηρεσίες ή μονάδες που αξιολογήθηκαν βάσει της
παραγράφου 1 του άρθρου 90 του ν.4172/3013. Η καταγραφή των
προσόντων διενεργείται, σύμφωνα με τα κριτήρια ανά κατηγορία
προσωπικού που παρατίθενται στους Πίνακες Ι, ΙΙ και ΙΙΙ
του Παραρτήματος
Α΄ της παρούσης.
  [...]


εγώ τα συγχέω?  :-X
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 866
Σύνολο: 878

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.