*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358714 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2842 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:50:56 μμ »
Επειδή η συζήτηση έχει πάρει άλλη τροπή και κατά τη γνώμη μου ιδιαίτερα προσβλητική, θα ήθελα να πω τα εξής:
Έχοντας περάσει από εσπερινό έως και  δημοτικό, κι έχοντας συνείδηση της δουλειάς που κάνω, νομίζω ότι θα ήταν σκόπιμο να λέμε πάντα ότι κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης έχει τις δικές της δυσκολίες αλλά και ευκολίες. Λόγου χάρη, σε ένα εσπερινό βρίσκεσαι να έχεις μαθητές στην ηλικία του θείου σου για να μην πω του πατέρα σου, οι οποίοι έχουν ένα βασικό ευαίσθητο σημείο προς εκμετάλλευση από εμάς: το φιλότιμο. Σε ένα δημοτικό αυτό το "πεινάω-διψάω-δε θέλω να κάτσω στην καρέκλα καλέ κυρία", δεν είναι εύκολο να το αντιπαρέλθεις, διότι τα μικρά όταν δε θέλουν, δε θέλουν! Κι εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατείς στα κάρβουνα.
Από την άλλη τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά στο γνωστικό του καθενός δε σημαίνουν απαραίτητα εργασία στη NASA ή στη Microsoft.
Και τελικά αυτό το ότι οι γυναίκες δεν αντέχουν στα ΕΠΑΛ δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει.  Τόσο ξανθό και μάλιστα ποτισμένο στα βάθη της κεφαλής δε νομίζω ότι υπάρχει στο χώρο μας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:36 »

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2843 στις: Αύγουστος 07, 2013, 08:02:57 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Μα φυσικα και δίνεται η επιλογή ανάμεσα στη μετάταξη και την απόλυση.δε σε αναγκάζει κανεις να πάρεις σύνταξη απο την Αβαθμια.

Δεν με κατάλαβες μαν...το να μεταταχθούν υποχρεωτικά όσοι περισσεύουν ενώ υπάρχουν άνθρωποι με οργανικές σε Λύκεια που δεν την παλεύουν σε αυτά και προτιμούν να πάνε στα δημοτικούλια δείχνει την ανάγκη οι μετατάξεις να γίνουν για όλους..και όποιος θέλει και αντέχει την πρώτη δημοτικού να πάει να κάνει τον δάσκαλο...
Ας πάνε όλες οι μαμάδες πε19-20 στα δημοτικά που για ορισμένες είναι όνειρο ζωής αυτό και ας αφήσουν τους υπόλοιπους να τα βάλουν με τα.."θηρία" των ΕΠΑΛ...so simple....
Make no mistake θα υπάρξουν υποχρεωτικές παραιτήσεις Πληροφορικών με προσόντα ιδιωτικού τομέα που θα αρνηθούν να κάνουν τον χαμάλη στα δημοτικά...

χαχα make no mistake! Παραιτήσεις με προσόντα ιδιωτικού τομέα.... Μάλλον ζεις ακόμα στον ιδιωτικό τομέα προ κρίσης... Όταν θα παίρνεισ 400 και ανασφάλιστος υπογράφοντας σύμβαση για part time ενώ θα δουλεύεις 10ωρα θα φασκελώνεσαι που δε διάλεξες δημοτικό .... Η  απομόνωση που σου πρόσφερε το δημόσιο σε έχει οδηγήσει στην ευτυχία του ανυποψίαστου. Και μη μου πεις για τα ΕΠΑΛ ότι  κάνεις το κορυφαίο επιστημονικό έργο σε παρακαλώ... Σιγά τις κορυφές που πάνε στα ΕΠΑΛ! Όχι οτι στο ΓΕΛ είναι καλύτερα φυσικά. Εκεί δεν εχεις καν λόγο ύπαρξης. Δε μετράει στο μέσο όρο η επιλογή, ενώ για όλα τα μαθηματα τα σοβαρά Πανελλαδικές = φροντιστήριο. Τέλος! Ακόμα και για τα ιδιωτικά σχολεία.  Έχοντας περάσει απο όλα τα επίπεδα , σε πληροφορώ ότι τα παιδάκια του Δημοτικού είναι τα μόνα που πανηγυρίζαν και απολάμβαναν τη νέα γνώση.  Μου έκανε τεράστια εντύπωση το ενδιαφέρον, το γούστο και η χαρά τους για μάθηση.

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2844 στις: Αύγουστος 07, 2013, 10:07:42 μμ »
@ Ieremias γιαυτό φίλε μου εύχομαι να πας σε δημοτικά να  "αδειάσει" και μια θέση στην Βθμια..όταν διοριστήκαμε αν δεν κάνω λάθος διοριστήκαμε καθηγητές και όχι δάσκαλοι...δεν θα απολογηθούμε κιόλας που δεν θέλουμε να διδάξουμε στα πρωτάκια...
δηλαδή αν περισσεύουμε και πρέπει να πάμε στα ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ θα πρέπει να αναφωνήσω ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΗΜΜΗΥ ΚΑΙ ΝΤΑΝΤΕΥΩ 4ΧΡΟΝΑ!!!

@eidolomen μ'αρέσει που πέφτεις από τα σύννεφα γιαυτό που λέω για τα ΕΠΑΛ..σε λίγο θα μας πεις ότι τα επιδιώκουν κιόλας ...πόση υποκρισία πλέον...λες και είναι κακό μια κοπέλα να θέλει δημοτικό από το να ναι με τους νταγλαράδες του ΕΠΑΛ...


Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2845 στις: Αύγουστος 07, 2013, 10:08:46 μμ »
πάντως άνθρωποι που απαξιώνουν σε τέτοιο βαθμό οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης δε θα έπρεπε να λέγονται εκπαιδευτικοί. λυπάμαι πραγματικά γιατί πιστεύω ότι κάθε είδος σχολείου έχει τη δικιά του δυσκολία. ίσως θα έπρεπε ορισμέμνοι τελικά όντως να αποχωρήσουν ώστε να μην "υποβαθμιστούν" τόσο πολύ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:36 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2846 στις: Αύγουστος 07, 2013, 10:16:54 μμ »
@diaman Μάλλον το ελληνικά μου δεν είναι καλά...το ότι δεν θέλω να μεταταχθώ βιαίως στα δημοτικά στα νηπιαγωγεία και δεν ξέρω και εγώ που αλλού δεν σημαίνει ότι τα απαξιώνω απλά σημαίνει ότι δεν τα επιθυμώ! Δηλαδή αν ένας  Λέκτορας στο ΕΜΠ μεταταχθεί να κάνει ΤΠΕ στο Γυμνάσιο προκειμένου να μην απολυθεί θα πρέπει να ανακράξει ΖΗΤΩ? Σημαίνει ότι απαξιώνει το Γυμνάσιο ή ότι θεωρεί πισωγύρισμα την καριέρα του? Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω ρε γμτ...πρέπει δηλαδή όλοι να σκύψουμε το κεφάλι και να χαρούμε για το ξεροκόμματο που μας πετάνε? Όποιον του αρέσει με γεια του με χαρά του...εμένα μου επιτρέπεται να μην μου αρέσει το Δημοτικό χωρίς να αισθάνομαι τύψεις για αυτό???

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2847 στις: Αύγουστος 07, 2013, 10:21:25 μμ »
@diaman Μάλλον το ελληνικά μου δεν είναι καλά...το ότι δεν θέλω να μεταταχθώ βιαίως στα δημοτικά στα νηπιαγωγεία και δεν ξέρω και εγώ που αλλού δεν σημαίνει ότι τα απαξιώνω απλά σημαίνει ότι δεν τα επιθυμώ! Δηλαδή αν ένας  Λέκτορας στο ΕΜΠ μεταταχθεί να κάνει ΤΠΕ στο Γυμνάσιο προκειμένου να μην απολυθεί θα πρέπει να ανακράξει ΖΗΤΩ? Σημαίνει ότι απαξιώνει το Γυμνάσιο ή ότι θεωρεί πισωγύρισμα την καριέρα του? Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω ρε γμτ...πρέπει δηλαδή όλοι να σκύψουμε το κεφάλι και να χαρούμε για το ξεροκόμματο που μας πετάνε? Όποιον του αρέσει με γεια του με χαρά του...εμένα μου επιτρέπεται να μην μου αρέσει το Δημοτικό χωρίς να αισθάνομαι τύψεις για αυτό???
Να υποθεσω λοιπον οτι αν εισαι υπεραριθμη και σου πουν οτι κανεις υποχρεωτικη μεταταξη στο δημοτικο η απολυεσαι,εσυ θα επιλεξεις να απολυθεις.Σωστα;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2848 στις: Αύγουστος 07, 2013, 10:56:16 μμ »
Εγω παντως θα πηγαινα και στο νηπιαγωγείο.  Καθε βαθμιδα εχει τα καλα της.  Αν ασχοληθείς μπορείς να βρεις πολυ ενδιαφερον στην αβαθμια.  Εννοειται οτι δε θα βαζεια τα παιδια να παιζουν παιχνιδια και να τα παρκαρεις...  Αν τωρα δε σε γεμιζει αυτο καθησε στο ελευθερο χρονο σου να φτιαξεις κανα linux kernel να αξιοποιεις και τις γνωσεις σου. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2013, 10:59:03 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2849 στις: Αύγουστος 07, 2013, 11:14:41 μμ »
@diaman Μάλλον το ελληνικά μου δεν είναι καλά...το ότι δεν θέλω να μεταταχθώ βιαίως στα δημοτικά στα νηπιαγωγεία και δεν ξέρω και εγώ που αλλού δεν σημαίνει ότι τα απαξιώνω απλά σημαίνει ότι δεν τα επιθυμώ! Δηλαδή αν ένας  Λέκτορας στο ΕΜΠ μεταταχθεί να κάνει ΤΠΕ στο Γυμνάσιο προκειμένου να μην απολυθεί θα πρέπει να ανακράξει ΖΗΤΩ? Σημαίνει ότι απαξιώνει το Γυμνάσιο ή ότι θεωρεί πισωγύρισμα την καριέρα του? Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω ρε γμτ...πρέπει δηλαδή όλοι να σκύψουμε το κεφάλι και να χαρούμε για το ξεροκόμματο που μας πετάνε? Όποιον του αρέσει με γεια του με χαρά του...εμένα μου επιτρέπεται να μην μου αρέσει το Δημοτικό χωρίς να αισθάνομαι τύψεις για αυτό???

@Garcia4 επιτρέπεται και είναι σεβαστό να μη σου αρέσει το δημοτικό, είναι όμως λίγο προκλητικό να χρησιμοποιείς όρους, όπως "δασκαλάκος" και "δημοτικούλια".
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2850 στις: Αύγουστος 07, 2013, 11:25:23 μμ »
Λύκειο, Γυμνάσιο, Δημοτικό, Νηπιαγωγείο, η ουσία είναι η εξής:

Από την Β/μια πλέον τα πράγματα είναι ζόρικα γιατί δεν υπάρχουν ώρες για να διδάξουμε όπως όταν κάποτε που μας διόριζαν. Γιατί πράγματι, διοριστήκαμε για να διδάξουμε στην Β/μια Εκπαίδευση.
Τώρα απλά σου λέει ο "προϊστάμενος" σου το εξής: "Αγαπητέ/ή, λυπάμαι αλλά μου περισσεύεις και πρέπει να σε απολύσω εκτός και αν θες να απασχοληθείς στον τομέα της Α/μιας". Αυτή είναι όλη η ιστορία...

Απλά ο Garcia4 λέει το εξής αν κατάλαβα καλά :
 "Ρε παιδιά να ξεχωρίσουμε (εθελοντικά) ποιοί από εμάς θέλουν να πάνε στην Α/μια και ποιοί να μείνουν στην Β/μια, μπας και βολευτεί ο καθένας έτσι."
(ατυχής και περιττή η χρήση κάποιων εκφράσεων που χρησιμοποίησε κατά τα άλλα..)

Δεν βλέπει ο καθένας τη δουλειά του με τον ίδιο τρόπο, πως να το κάνουμε δηλαδή...

Έτσι θα ταν το καλύτερο για τα παιδιά (ώστε να αποδίδει και τα μέγιστα ο κάθε εκπαιδευτικός αφού θα είναι στο περιβάλλον εργασίας που θα επιθυμεί) αλλά χρονοβόρο για την υπηρεσία μέχρι να καλύψει τις ανάγκες της. Ας δούμε τι θα λέει η εγκύκλιος  και το συζητάμε με συγκεκριμένα στοιχεία πλέον.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2013, 11:27:24 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2851 στις: Αύγουστος 08, 2013, 12:05:21 πμ »
Τώρα απλά σου λέει ο "προϊστάμενος" σου το εξής: "Αγαπητέ/ή, λυπάμαι αλλά μου περισσεύεις και πρέπει να σε απολύσω εκτός και αν θες να απασχοληθείς στον τομέα της Α/μιας". Αυτή είναι όλη η ιστορία...

Μια χώρα που έχει ισοπεδώσει α/θμια, β/θμια και γ/θμια δεν μπορεί να έχει καμία τύχη. Μόνο τα πετρέλαια μπορούν να μας σώσουν!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2852 στις: Αύγουστος 08, 2013, 12:26:06 πμ »
Αυτο με τα πετρέλαια αν επαληθευτει αλιμονο μας.  Οχι μονο δε θα μας σωσουν αλλα θα μας κανουν Ζιμπάμπουε.  Και οπως βλεπουμε στην ιστορια του Εκουαδόρ δεν υπαρχει κανενας Κορέα να μας σώσει. 
Παντως η εντυπωση οτι ολα βαινουν καλως στην Αβαθμια με ανησυχεί.  Ποιος ξέρει τι μπορει να ετοιμάζουν.  Ξαναλέω αυτό το υποχρεωτικες μετατάξεις δε μου αρεσει καθολου.  Εκτος αν με την αξιοπιστία του υπουργειου ειναι παραλογο να ειμαι καχύποπτος
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2853 στις: Αύγουστος 08, 2013, 01:33:09 πμ »
Καλά, εχουμε φρικαρει μου φαινεται σ΄αυτό το τόπικ. Κρόσια τα νεύρα...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2854 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:01:20 πμ »
είχα την εξής ενημέρωση από αιρετό του ΚΥΣΔΕ:

Η ενημέρωση που εμείς έχουμε είναι ότι ακυρώθηκε και εντάσσεται στην διαδικασία των 4933 μετατάξεων ( εθελοντικών και υποχρεωτικών).
Η επιτάχυνση για την  οποία κόπτονται οι κυβερνώντες αφορά, προφανώς,  στην επιτάχυνση της έκδοσης της σχετικής εγκυκλίου.
Αν πραγματικά ενδιαφέρονταν για τις 960, θα είχαν παρέμβει εδώ και καιρό, από τη στιγμή που τα μέλη τους στην ΟΛΜΕ, γνώριζαν την εξέλιξη και την σκόπιμη καθυστέρηση.
 

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2855 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:04:24 πμ »
"Πιέζει" κι ο Μπράτης (όπως προχτές τα κυβερνητικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ  :D )... Για να δούμε...  :-\

http://seepea-stella.blogspot.gr/2013/08/blog-post_8.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.