*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330080 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4998 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:13:30 μμ »
Με την ΑΠΟΛΥΤΗ τρέλα βέβαια δεν έχουμε ασχοληθεί: Σύμφωνα με τους πίνακες υπάρχουν καμιά 40αριά φιλόλογοι (οι 22 στην Αχαία) και κάτι λίγοι ΠΕ04 (Γεωλόγοι νομίζω) που μετατάσσονται υποχρεωτικά.... ΠΟΥ ΜΕΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ; Καμία θέση δεν προβλέπεται γι'  αυτούς....
Για Αχαϊα αιρετός του εκεί πυσδε έχει πει σε φίλη μου ότι οι συγκεκριμένοι φιλόλογοι θα καλύψουν φέτος λειτουργικά κενά σε σχολεία της αχαιας

και να συμπληρώσω, γι αυτό ακριβώς της είπε με τα μόρια που έχει να μην ελπίζει σε απόσπαση στην αχαια.

Προφανέστατα θα καλύψουν λειτουργικά κενά.... Το ίδιο όμως και οι περισσότεροι συνάδελφοι που φαίνεται να πλεονάζουν (τουλάχιστον στη δική μου περιοχή για κάποιες ειδικότητες είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι θα καλύψουν κενά οι πλεονάζοντες και όχι μόνο με τη β' ανάθεση (που και αυτή αναγκαία μας είναι...) Το θέμα είναι ποια Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ να τους δώσει πλεονάζοντες αφού δεν τους δίνει δικαίωμα να κάνουν αίτηση μετάταξης.
Προφανώς απο λάθος(σκόπιμο η μη) δωθηκαν πλεοναζοντες πε02,04. Ιδιαιτερα οι πρώτοι αποκλείεται να πλεοναζουν. Αλλωστε δωθηκαν επιλεκτικά πλεονασματα απο καποιες διευθύνσεις μονο. Ενω για τους θεολογους έδωσαν πλεονασματα για ολα τα πυσδε ( ο syrvey τον Ιούνιο έδινε σχεδον 700 πλεονασματα ενω τωρα δώσανε 198). Το αλλο εντελώς παράλογο ειναι οτι σε μια διεύθυνση ο syrvey έδινε 9 πλεονασματα φυσικων, ,4χημικων και 3γεωλογων και δωθηκαν μονο τα πλεονασματα των Γεολογων για τους οποίους υπαρχουν 168 οργανικες κενές θεσεις πανελλαδικα. Γι αυτο λεω οτι πρόκειται για λάθος αλλα δεν ξερω αν υπήρχε σκοπιμοτητα

Συμφωνώ στο ότι τα πλεονάσματα όσον αφορά ΠΕ02 και ΠΕ04 είναι επιλεκτικά από κάποιες μόνο Δ/νσεις αλλά από όσο ξέρω οι Δ/νσεις στείλαν όλα τα "πλεονάσματά" τους. Το Υπουργείο έκανε την "επιλογή" ποιά θα εμφανίσει... (Στο "παράδειγμα" που λες στη συγκεκριμένη Δ/νση τα πλεονάσματα που έβγαζε ο αλγόριθμος ήταν 12/9/-2/5 για φυσ/χημ/βιολ/γεωλ αντίστοιχα και η Δ/νση "εκτίμησε" 5/5/-2/3) άρα στο Υπουργείο υπήρχαν διαθέσιμα ΟΛΑ τα πλεονάσματα αλλά κάποιος-κάτι "επέλεξε τι θα εμφανίσει... φυσικά χωρίς  κανένα προφανές νόημα αφού κανένα ΠΕ04 δεν του επιτρέπει να μεταταχθεί...
Και αν είναι ένα αθώο λάθος ας είναι... όμως πιστεύω ότι υπάρχει σκεπτικό... έστω και το πιο ηλίθιο πίσω από όλα αυτά.

Επίσης ΙΓΝΑΤΙΟΣ πως ξέρεις οτι υπάρχουν 168 οργανικές πανελλαδικά;

Δεν έγραψα εγώ φίλε μου για το 168... νομίζω ο giokspy
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος agis_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4999 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:14:55 μμ »
Συνάδελφος ΠΕ11 μίλησε με το υπουργείο και του είπαν πως αν πάρει μετάταξη (εθελοντικά στην περιοχή που επέλεξε ή υποχρεωτικά σε άλλη) δεν σημαίνει ότι θα πάρει και οργανική, ενώ μπαίνοντας στον πίνακα χάνει σίγουρα αυτή που έχει τώρα. Οι μετατάξεις για όσους είναι ή μπαίνουν με την αίτησή τους στους πλεονάζοντες θα γίνονται σε εθελοντική ή υποχρεωτική βάση κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5000 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:22:04 μμ »
Παιδιά σας το έχω ξαναπεί αν αναγκαστεί να βγάλει ονομαστική λίστα πλεοναζόντων τότε θα πρέπει να το κάνει με τη λίστα Μητσοτάκη. Το Υπουργείο Παιδείας δεν θέλει με τίποτα να εμπλέξει το θέμα του ΑΣΕπ για αυτό και το αφήνει έτσι ασαφές. Το μόνο νομικό πλαίσιο που έχει το Υπ Παιδείας είναι αυτό του 82 το οποιό είναι ακριβώς ασαφές. Φαίνεται δεν περιμέναν από το Παιδείας ότι ο Μητσοτάκης θα έβαζε θέμα ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5001 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:25:23 μμ »
Συνάδελφος ΠΕ11 μίλησε με το υπουργείο και του είπαν πως αν πάρει μετάταξη (εθελοντικά στην περιοχή που επέλεξε ή υποχρεωτικά σε άλλη) δεν σημαίνει ότι θα πάρει και οργανική, ενώ μπαίνοντας στον πίνακα χάνει σίγουρα αυτή που έχει τώρα. Οι μετατάξεις για όσους είναι ή μπαίνουν με την αίτησή τους στους πλεονάζοντες θα γίνονται σε εθελοντική ή υποχρεωτική βάση κάθε χρόνο.

Ποιοι είναι πλεονάζοντες; Του το απάντησαν αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:41:11 »

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5002 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:25:54 μμ »
Όσοι λοιπόν με οργανική έχουν κάνει ήδη αίτηση, δεν πρέπει να πάνε στο υπουργείο να σπάσουν κάνα κεφάλι;

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5003 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:26:01 μμ »
Παιδιά σας το έχω ξαναπεί αν αναγκαστεί να βγάλει ονομαστική λίστα πλεοναζόντων τότε θα πρέπει να το κάνει με τη λίστα Μητσοτάκη. Το Υπουργείο Παιδείας δεν θέλει με τίποτα να εμπλέξει το θέμα του ΑΣΕπ για αυτό και το αφήνει έτσι ασαφές. Το μόνο νομικό πλαίσιο που έχει το Υπ Παιδείας είναι αυτό του 82 το οποιό είναι ακριβώς ασαφές. Φαίνεται δεν περιμέναν από το Παιδείας ότι ο Μητσοτάκης θα έβαζε θέμα ΑΣΕΠ.

Μα ούτως ή άλλως μετά τις 23/8 θα αναγκαστεί να πει πια ήταν η λίστα... 1 θέση κενή να μείνει θα πρέπει να μας πει αυτός ο μοναδικός πλεονάζων με ποια λίστα βγαίνει...
Άλλωστε δε χρειάζεται ονομαστικά.... αν πει τα κριτήρια θα βρούμε μόνοι μας ποιοι πλεονάζουν στο νομό....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5004 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:28:30 μμ »
Ποιος λεει οτι για μετάταξη εντός υπουργειου πρεπει να λαμβάνεται υποψην ο ΑΣΕΠ? Αν ηταν να μπει θεμα ΑΣΕΠ στη μοριοδοτηση των μεταταξεων θα ειχε γινει ηδη αφου τη περασμένη βδομάδα βγήκε η εγκύκλιος. Για ποιο λόγο πρεπει ολα τα Υπουργεία να ακολουθήσουν την εγκύκλιο του διοικητικής μεταρρύθμισης για τις εντός μετακινήσεις και δε μπορουν να εχουν δικά τους? αλλωστε οι υποχρεωτικές μεταθεσεις δεν εντάχθηκαν τελικα στο σχέδιο κινητικότητας. Ασχετα που προσπάθησαν να τις ενταξουν
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 07:31:13 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5005 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:28:44 μμ »
Από την στιγμή που θα βγει ονομαστική λίστα θα προσφύγεις νομικά. Το 82 μιλάει για κριτήρια μετάταξης των ενδιαφερομένων και όχι για το ποιοί είναι οι πλεονάζοντες.

Αποσυνδεδεμένος agis_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5006 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:29:36 μμ »
Παιδιά σας το έχω ξαναπεί αν αναγκαστεί να βγάλει ονομαστική λίστα πλεοναζόντων τότε θα πρέπει να το κάνει με τη λίστα Μητσοτάκη. Το Υπουργείο Παιδείας δεν θέλει με τίποτα να εμπλέξει το θέμα του ΑΣΕπ για αυτό και το αφήνει έτσι ασαφές. Το μόνο νομικό πλαίσιο που έχει το Υπ Παιδείας είναι αυτό του 82 το οποιό είναι ακριβώς ασαφές. Φαίνεται δεν περιμέναν από το Παιδείας ότι ο Μητσοτάκης θα έβαζε θέμα ΑΣΕΠ.
Για αυτό και αφήνει να μπει μόνος του όποιος θέλει στους πλεονάζοντες με την παγίδα της επιλογής περιοχής μετάταξης. Τα ποντικάκια μπαίνουν στη φάκα και φτιάχνουν μόνα τους την ονομαστική λίστα πλεοναζόντων.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5007 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:30:08 μμ »
ο πύργος της Βαβέλ ...


Αποσυνδεδεμένος kate82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5008 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:35:52 μμ »
Συνάδελφος ΠΕ11 μίλησε με το υπουργείο και του είπαν πως αν πάρει μετάταξη (εθελοντικά στην περιοχή που επέλεξε ή υποχρεωτικά σε άλλη) δεν σημαίνει ότι θα πάρει και οργανική, ενώ μπαίνοντας στον πίνακα χάνει σίγουρα αυτή που έχει τώρα. Οι μετατάξεις για όσους είναι ή μπαίνουν με την αίτησή τους στους πλεονάζοντες θα γίνονται σε εθελοντική ή υποχρεωτική βάση κάθε χρόνο.

ρε παιδιά μήπως είναι υπερβολικό αυτό;;;φαντάζομαι ότι ακόμη κ στο υπουργείο θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν. Πιο πολύ μου κάνει για προσωπική εκτίμηση. Σίγουρα δεν ξέρουμε κ γι' αυτό κάνουμε σενάρια...
Άλλωστε αυτή είναι μια από τις εκδοχές που δόθηκε στην bitch αλλά μας είπε ότι φάνηκε να υπάρχει άγνοια από πλευράς τους. Νομίζω οτί ακόμα δεν ξέρουμε ποιος θα έχει χειρότερη μοίρα στο μέλλον (αλλαγές ωρολογιου προγράμματος όποτε κ όπως θέλουν, μπορούν να κάνουν κ άλλες συγχωνεύσεις κλπ.)
Η νεκροψία δε θα δείξει....................

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5009 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:36:00 μμ »
ενημέρωση από Μπράτη ...

http://prntscr.com/1m6foj

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5010 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:36:42 μμ »
Παιδιά σας το έχω ξαναπεί αν αναγκαστεί να βγάλει ονομαστική λίστα πλεοναζόντων τότε θα πρέπει να το κάνει με τη λίστα Μητσοτάκη. Το Υπουργείο Παιδείας δεν θέλει με τίποτα να εμπλέξει το θέμα του ΑΣΕπ για αυτό και το αφήνει έτσι ασαφές. Το μόνο νομικό πλαίσιο που έχει το Υπ Παιδείας είναι αυτό του 82 το οποιό είναι ακριβώς ασαφές. Φαίνεται δεν περιμέναν από το Παιδείας ότι ο Μητσοτάκης θα έβαζε θέμα ΑΣΕΠ.
Για αυτό και αφήνει να μπει μόνος του όποιος θέλει στους πλεονάζοντες με την παγίδα της επιλογής περιοχής μετάταξης. Τα ποντικάκια μπαίνουν στη φάκα και φτιάχνουν μόνα τους την ονομαστική λίστα πλεοναζόντων.

Ασφαλώς! Και διαβάζοντας προσεκτικά αυτή την "εγκύκλιο" αυτό καταλαβαίνω. Επίσης το ότι δεν δίνουν εξηγήσεις σε προφανείς ερωτήσεις, με οδηγεί στο ίδιο συμπέρασμα.

Απορία: Με τόσες ασάφιες και παγίδες, ποιοι στο καλό έκαναν μέχρι στιγμής αίτηση; Αν έκαναν φυσικά.

 Αν και μένω 950 χλμ μακρυά από τη Διεύθυνση που είμαι διορισμένος και δεν είμαι οριστικά τοποθετημένος αλλά στη διάθεση, αν δεν πάρω κάποιες εξηγήσεις, το ονοματάκι μου δεν το βάζω στη λίστα με τίποτα για να παίξω τζοκερ για το αν θα καταφέρω να έρθω στην περιοχή που θέλω ή θα βρεθώ αλλού για αλλού ή πουθενά αλλού.

Αν το υπουργείο μας ήθελε απλά να ξεφορτωθεί κόσμο στα Δημοτικά, θα το είχε ήδη κάνει με τις εθελοντικές που κάναμε. Άρα προφανώς κάτι άλλο κακό σκέφτεται.
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5011 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:37:11 μμ »
Aλλο φρουτο οι πλεοναζοντες για διαθεσιμοτητα και αλλο οι πλεοναζοντες για υποχρεωτικη μεταταξη ή και υποχρεωτικη μεταθεση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.