*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4369357 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5530 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:34:11 πμ »
Παράθεση
Επίσης, αν δεν γίνει έλεγχος μορίων θα γίνει ΤΟ πανηγύρι. Είναι σίγουρο πως κάποιοι θα κάνουν λάθη και "λάθη". Λάθος μόρια, αγέννητα παιδιά, μεταπτυχιακά χωρίς αναγνώριση κοκ.
Αυτος που θα θελησει να εξαπατισει..να το σκεφτει πολυ καλα.Ειμαι σιγουρη οτι θα κανουν ελεγχο..ακομα και κατοπιν εορτης.Βουτυρακι στο ψωμι τους θα ειναι να βρουν τετοιες περιπτωσεις.Κατευθειαν για απολυση θα πανε..

Συμφωνώ, αλλά η ζημιά θα έχει ήδη γίνει. Κάποιοι θα μείνουν απ'έξω από κάποια περιοχή. Γι'αυτό στις μεταθέσεις καλούνται οι ΔΔΕ να κάνουν έλεγχο. Γιατί μετά τα λάθη δεν διορθώνονται...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 12:35:47 πμ από indygo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5531 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:38:46 πμ »
Παράθεση
Επίσης, αν δεν γίνει έλεγχος μορίων θα γίνει ΤΟ πανηγύρι. Είναι σίγουρο πως κάποιοι θα κάνουν λάθη και "λάθη". Λάθος μόρια, αγέννητα παιδιά, μεταπτυχιακά χωρίς αναγνώριση κοκ.
Αυτος που θα θελησει να εξαπατισει..να το σκεφτει πολυ καλα.Ειμαι σιγουρη οτι θα κανουν ελεγχο..ακομα και κατοπιν εορτης.Βουτυρακι στο ψωμι τους θα ειναι να βρουν τετοιες περιπτωσεις.Κατευθειαν για απολυση θα πανε..

Συμφωνώ, αλλά η ζημιά θα έχει ήδη γίνει. Κάποιοι θα μείνουν απ'έξω από κάποια περιοχή. Γι'αυτό στις μεταθέσεις καλούνται οι ΔΔΕ να κάνουν έλεγχο. Γιατί μετά τα λάθη δεν διορθώνονται...
Ε ναι..σαφεσττα και ειναι υποχρεωμενες να κανουν ελεγχο.Αυτη ειναι η δουλεια τους.

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5532 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:52:06 πμ »
Μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει ήδη ταυτοπροσωπία σε ΔΔΕ.
Σας δίνεται κάποιο αντιγράφο της αίτησης με σφραγίδα - υπογραφή κτλ;


Εμένα πάντως δεν μου έδωσαν τιποτα σήμερα που πήγα. Όχι οτι γνώριζαν τη διαδικασία κιόλας, εμένα ρωτούσαν αν ξέρω και μεταξύ τους απορούσαν.
Επίσης προσπαθούσαν να με πείσουν να μην τους δώσω την εκτύπωση  εξηγώντας μου ενα υπέροχο κόλπο....  επειδή δεν έχουν βγεί συγκεκριμένα ονόματα όσων περισσεύουν να περιμένω μήπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι αίτηση και έτσι εγώ "τσιμπήσω από σπόντα καμμια περισσευούμενη οργανική στον νομό".  :o

Κατάλαβα... Η προχειρότητα συνεχίζεται. Παντως εγώ δεν αισθάνομαι ανετα να φύγω χωρίς κάποιο αποδεικτικό κατάθεσης. Αν χαθεί καμιά καταχώρηση; Αντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας. Λένε ότι τα γράφουνε σε excel...

Επίσης, αν δεν γίνει έλεγχος μορίων θα γίνει ΤΟ πανηγύρι. Είναι σίγουρο πως κάποιοι θα κάνουν λάθη και "λάθη". Λάθος μόρια, αγέννητα παιδιά, μεταπτυχιακά χωρίς αναγνώριση κοκ.

Σε πρόχειρη, χειρόγραφη δηλαδή, λίστα τα γράφανε και μας έβαζαν να υπογράφουμε μετά από κάθε όνομα.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5533 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:55:41 πμ »
Μεγκάλο κανάλι:

Την προαναγγελία για απεργίες με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς επανέλαβε μιλώντας σήμερα στο MEGA ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ Θέμης Κοτσιφάκης, με τους καθηγητές να αντιδρούν έντονα στο μέτρο της κινητικότητας και των υποχρεωτικών μετατάξεων στην εκπαίδευση.

Ο κ. Κοτσιφάκης σημείωσε πως η απόφαση του συνεδρίου της Ομοσπονδίας των καθηγητών "μιλά για απεργία διαρκείας" και τόνισε: "Θα γίνουν συνελεύσεις με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς για να αποφασίσουμε ακριβώς πώς και με ποιον τρόπο θα κινητοποιηθούμε απέναντι σε αυτή τη λαίλαπα που έχει έρθει και στον χώρο της εκπαίδευσης".

Ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ έκανε λόγο για 16.000 λιγότερους εκπαιδευτικούς στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, από τον Ιούνιο στον Σεπτέμβριο, και κατήγγειλε την κυβέρνηση ότι "κλείνει τα σχολεία με την πολιτική της, που ουσιαστικά διαλύει το δημόσιο σχολείο και εξαθλιώνει τον εκπαιδευτικό".

"Καταλαβαίνετε ότι με τέτοιους όρους δεν μπορεί να ανοίξουν τα σχολεία τον Σεπτέμβριο" δήλωσε ο Θέμης Κοτσιφάκης.

Η επανάληψη της εξαγγελίας από την πλευρά των καθηγητών για απεργία διαρκείας προκαλεί προβληματισμό στην κυβέρνηση, η οποία πάντως διαμηνύει ότι θα κάνει τα πάντα ώστε η σχολική χρονιά να ξεκινήσει ομαλά.

Προς το παρόν, πληροφορίες από το υπουργείο Παιδείας αναφέρουν πως οι αιτήσεις που υποβάλλονται από τους εκπαιδευτικούς για τις μετατάξεις είναι αυξημένες. Οι μετατάξεις είναι μεν υποχρεωτικές, αλλά οι εκπαιδευτικοί μπορούν να κάνουν δηλώσεις επιλογής, με τη σχετική προθεσμία να εκπνέει την ερχόμενη Παρασκευή, 23 Αυγούστου.

Επίσης, από την κυβέρνηση υπενθυμίζουν τις επανειλημμένες διαβεβαιώσεις του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου ότι στην κινητικότητα δεν θα ενταχθούν άλλοι εκπαιδευτικοί πέραν από τους 2.000 και ότι το 60% αυτών που ήδη εντάχθηκαν θα τοποθετηθεί άμεσα σε υπηρεσίες του υπουργείου Υγείας.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5534 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:09:29 πμ »
γνωρίζει κάποιος αν οι τρίτεκνοι μετατάσσονται κατά προτεραιότητα και σε αυτή τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων (όπως λέει το άρθρο 91 για την κινητικότητα)?
επίσης σε περίπτωση ισοβαθμίας (σπάνιο φαινόμενο αλλά έστω ότι θα συμβει) θα ληφθεί υπόψη η οικογενειακή κατάσταση (πάλι του άρθρου 91) ή όχι? εμένα δε μου φαίνεται λογικό (να ληφθεί υπόψη) εφόσον οι οικογενειακοί λόγοι ούτως ή άλλως συνυπολογίζονται στα μόρια, αλλά είναι έτσι? και εν πάσει περιπτώσει τι θα γίνει σε περίπτωση ισοβαθμίας? στην παρ 11 του 82 δε λέει κάτι για αυτά τα θέματα ???
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5535 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:10:21 πμ »
Άρχισαν οι παπαγάλαροι....
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5536 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:16:02 πμ »
ένα θα πω και θα πάω για ύπνο γιατί σε πέντε ώρες πρέπει να ξυπνήσω :

από τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς στο υπουργείο ελάχιστοι ως κανένας υπέβαλαν αίτηση μετάταξης... Τυχαίο;

και ξαναγράφω αυτό που έγραψα και πριν : για μένα αίτηση να κάνει όποιος έχει πολλά μόρια και άρα αυξημένες πιθανότητες να πάρει την μετάταξη.

Καλό ξημέρωμα σε όλους !
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Della Rovere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την μουσική. ΠΕ16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5537 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:17:30 πμ »
Ξέρει κανείς αν θα τοποθετηθούν πρώτα οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας που είναι στην διάθεση του ΠΙΣΠΕ ή οι εκπαιδευτικοί που έρχονται με μετάταξη από την δευτεροβάθμια;
Το σημαντικότερο μέρος ενός μουσικού έργου,είναι οι παύσεις.
L.V.Beethoven

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5538 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:18:23 πμ »
ένα θα πω και θα πάω για ύπνο γιατί σε πέντε ώρες πρέπει να ξυπνήσω :

από τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς στο υπουργείο ελάχιστοι ως κανένας υπέβαλαν αίτηση μετάταξης... Τυχαίο;

και ξαναγράφω αυτό που έγραψα και πριν : για μένα αίτηση να κάνει όποιος έχει πολλά μόρια και άρα αυξημένες πιθανότητες να πάρει την μετάταξη.

Καλό ξημέρωμα σε όλους !

Συμφωνώ απόλυτα και για τους αποσπασμένους αλλά και για τα μόρια.
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος esta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5539 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:19:39 πμ »

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ...
Αν ισχύουν... τότε όλοι να καθήσουμε ήσυχα ήσυχα εκεί που είμαστε...

http://www.pasykaga.gr/index.php/gr/epikairotita/510-dt-tou-pasykaga-gia-tis-aitiseis-upoxrewtikwn-metataksewn.html

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5540 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:38:25 πμ »
Μαλιστα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα περιμενω και αυριο να δω μπας και πουν τιποτα για τις εθελοντικες.
ΟΚ...τη μια ααποφασιζω να κανω,την αλλη στιγμη αποφασιζω να μην κανω...παιδια ..θα τρεάθω στο τελος. :o :o :o
Οποιος δει να γραφεται κατι για τις εθελοντικες..ας το ποσταρει παιδια μου αμεσως εδω.

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5541 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:42:31 πμ »
Αν όντως προηγηθούν οι ντόπιοι και ακολουθήσουν όσοι είναι στην ίδια περιφέρεια κι έπειτα οι υπόλοιποι, τότε ο αριθμός των αιτήσεων σαφώς και θα αυξηθεί δραματικά. Εγώ πάντως θα κάνω, εφόσον η περιοχή μου δίνει ίσο αριθμό περισσευμάτων και κενών στην Αθμια. Τα ζώα, εφόσον είναι όντως έτσι, δε θα έπρεπε να το ανακοινώσουν από την αρχή; Δηλαδή όσοι μακρινοί έχουν ήδη κάνει αίτηση κινδυνεύουν να καλυφθούν από ντόπιους τα κενά που θέλουν με μικρότερα μόρια και να καταλήξουν αλλού ξενιτεμένοι, ή στην χειρότερη πάλι στην περιοχή τους σε δεύτερη φάση. Εδώ αποκτά τεράστια σημασία πόσοι Διεθ Εκπ κάλυψαν τους δικούς τους. Οπότε, η ανταλλαγή πληθυσμών δε θα γίνει τελικά; Για να δούμε τι θα πουν αύριο στην ΟΛΜΕ. Ελπίζω να είναι όλοι στις 11 στο υπουργείο, να πάρουμε οπωσδήποτε σοβαρές απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5542 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:59:17 πμ »
Αν όντως προηγηθούν οι ντόπιοι και ακολουθήσουν όσοι είναι στην ίδια περιφέρεια κι έπειτα οι υπόλοιποι, τότε ο αριθμός των αιτήσεων σαφώς και θα αυξηθεί δραματικά. Εγώ πάντως θα κάνω, εφόσον η περιοχή μου δίνει ίσο αριθμό περισσευμάτων και κενών στην Αθμια. Τα ζώα, εφόσον είναι όντως έτσι, δε θα έπρεπε να το ανακοινώσουν από την αρχή; Δηλαδή όσοι μακρινοί έχουν ήδη κάνει αίτηση κινδυνεύουν να καλυφθούν από ντόπιους τα κενά που θέλουν με μικρότερα μόρια και να καταλήξουν αλλού ξενιτεμένοι, ή στην χειρότερη πάλι στην περιοχή τους σε δεύτερη φάση. Εδώ αποκτά τεράστια σημασία πόσοι Διεθ Εκπ κάλυψαν τους δικούς τους. Οπότε, η ανταλλαγή πληθυσμών δε θα γίνει τελικά; Για να δούμε τι θα πουν αύριο στην ΟΛΜΕ. Ελπίζω να είναι όλοι στις 11 στο υπουργείο, να πάρουμε οπωσδήποτε σοβαρές απαντήσεις!
επρεπε να το ψιλιαστούμε αυτο...δεν ειναι δυνατον να δίνουν ιδιο αριθμο πλεοναζόντων εκπ/κων και ιδιο αριθμο θεσεων(α/θμια+ΔΔΕ+ΙΕΚ=αρ.πλεοναζοντων).Μπράβο στους Δ/ντες εκπ/σης που παιζουν μια χαρα το παιχνιδι της κυβέρνησης!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5543 στις: Αύγουστος 21, 2013, 02:16:27 πμ »
Οι Δ/ντές εκπαίδευσης είναι κομματικά πρόσωπα, άρα ότι ζητά το αφεντικό το κάνουν αμέσως.
Μη ζητάς αξιοπρέπεια από δαύτους(τουλάχιστον από τους περισσότερους), την έχουν χάσει εδώ και χρόνια για να φτάσουν στο διευθυντιλίκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161429
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.