*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330745 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11928 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:41:32 πμ »
Εγώ ακούω για βυσματικές μετατάξεις και μάλιστα έχει υποπέσει στην αντιληψή μου μια συνάδελφος να έχει πάρει βυσματικά μετάταξη (τα μόριά της ήταν πολύ λίγα).

Κανονικά θα έπρεπε όλοι αυτοί που πήραν βυσματικά μετάταξη να ξαναγυρίσουν στη θέση τους.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΤΟ ΛΕΕΙ!!

Συνάδελφοι είναι δυνατόν να ασχολείστε με τις ενστάσεις αλλά να μην υποστηρίζετε να υπάρξει δικαιοσύνη?

Δηλαδή ας γίνει η δικιά μου μετάταξη και ας πάρουν άλλοι 10 με βύσμα, εμένα δεν με ενδιαφέρει!!!

είναι δυνατόν ?
Καλημέρα κι από μένα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όμως, νομικά, δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα, γιατί έχει ήδη βγει ΦΕΚ με τα ονόματά τους. Τους όποιους δικαιωθέντες, από ό,τι έχω καταλάβει, θα τους βάλουν, εάν ποτέ τους βάλουν, συμπληρωματικά (!!!). Αυτή την απορία πάντως την είχα κι εγώ. Γι'αυτό και στην ένστασή μου έβαλα συγκεκριμένα ονόματα. Όμως δεν πιστεύω να κουνηθεί κανείς, από αυτούς που πήραν μετάταξη χωρίς το...σπαθί τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11929 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 10:50:27 πμ »
βρωωωμαααα!

* για οσους δεν καταλαβαν, αναφερομαι σε αυτα τα ομιχλωδη και αδιαφανη.....οχι σε ανθρωπο.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:11:52 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος NEMESIS1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11930 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 11:21:47 πμ »
το επίπεδο έπεσε υπό το μηδέν, ελα παναγία  μου τι λόγια είναι αυτά ??????????????????

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11931 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 01:59:28 μμ »
Τι θες να πεις, εμείς δηλαδή δεν έχουμε μείνει απέξω;
αμα δεν εισαι μεταταγμανος κ δικαιωσου να να εισαι εχεις μηνει απεξω ακομα κ με τις εθελοντικες να εκανες ΜΟΝΟ εισαι κ εσυ απεξω κ δεν ξερεις το γιατι. δε βλεπουμε ενα υπουργειο που τα εχει κανει μπαχαλο(με καταργηση εθελοντικων,με βυσματικες μεταταξεις)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11932 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:09:02 μμ »
υπουργέ μου μας κατάλαβαν.
Α.Λ.

edit: Συνάδελφοι. Το παρόν νήμα έχει 850βάλε σελίδες.
Αν γυρίσετε πιο πίσω χρονικά θα δείτε τα ονόματά μας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
Το νήμα είχε ανοιχτεί για τις εθελοντικές.
Δε σας κατηγορεί κανένας φυσικά που ασχολείστε, αλλά όχι να μας πείτε και αποπροσανατολιστές.
Τι να πω? Ειλικρινά δεν έχω λόγια
ειναι αποπροσανατολιστικα τα σχολια οταν λεμε οτι δε φταιει το πουργειο αλλα καποιοι που εκαναν μεταταξη με τις υποχρεωτικες.οσοι εκαναν με τις εθελοντικες εννοειται οτι ειναι στο φουλ αδικημενοι και να πουμε τροπους αντιδρασης.πειτε οτι απουσια εγκυκλιου ερμηνευουν τα κριτηρια στο υπουργειο  οπως θελουν με αποτελεσμα να ευνοουνται συγκεκριμενα ατομα. ελατε να παλεψουμε ολοι μαζι πλεον για νομιμοτητα

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11933 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:10:54 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 04:51:51 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11934 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:11:44 μμ »
Από πού πληρώνονται οι μεταταγμένοι; Από τις δευτεροβάθμιες; Ο ατομικός τους φάκελος που είναι; Στις δευτεροβάθμιες;  Οι μεταταγμένοι δεν έχουν ακόμα οριστική τοποθέτηση σε σχολείο της πρωτοβάθμιας, οργανικά όμως ανήκουν σε αυτήν. Εκεί άλλωστε βρίσκονται και στην απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων γιατί από τις πρωτοβάθμιες πληρώνονται.  Μετάταξη, όπως και μετάθεση, νοείται μόνο σε κενή οργανική θέση. Δηλαδή τόσα χρόνια και μέχρι και φέτος όσοι έπαιρναν μετάθεση βρίσκονταν κατά τη γνώμη σας στον αέρα αν δεν έπαιρναν οριστική τοποθέτηση; Άλλο οργανική θέση (την έχουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι) άλλο η οργανική τοποθέτηση σε σχολείο για τον εκπαιδευτικό. Οι μετατάξεις όπως έγιναν τελικά και μέχρι τώρα δεν είχαν κανένα ρίσκο. Όπως επίσης δεν μπορεί 4.000 εκπαιδευτικοί που μετατάχθηκαν να είναι όλοι βύσματα ούτε και φταίνε αυτοί για όποιον δεν αποφάσισε να κάνει αίτηση και τώρα αναρωτιέται αν έπραξε σωστά.
συμφωνω απολυτα . και οτι ΟΛΟι δεν ειναι συμφωνω αλλα ειναι πολλοι ειδικα στις δικαιωση των ενστασεων

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11935 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 03:54:40 μμ »
συμφωνω απολυτα . και οτι ΟΛΟι δεν ειναι συμφωνω αλλα ειναι πολλοι ειδικα στις δικαιωση των ενστασεων
Ποτέ δεν είναι ΟΛΟΙ βύσματα.

Συνήθως βύσματα είναι αυτοί που με το ζόρι περνούν τον πήχη. Με αυτόν τον τρόπο επωφελούνται και όσοι έχουν περισσότερα μόρια από αυτούς. Αυτό έχω την αίσθηση γίνονταν και στις μεταθέσεις. Και γι' αυτό έχουμε περιοχές όπου ενώ υπήρχαν πλεονάζοντες εκπαιδευτικοί υπήρχε εισροή κάθε χρόνο. Θέλουμε να περάσουμε το δικό μας το παιδί στην Αθήνα που έχει 60 μόρια, βάζουμε την βάση εκεί, και παίρνουν μετάθεση όλοι οι από πάνω. 1 βύσμα - πολλοί μετατεθειμένοι! Δεν είναι πανάκεια αυτό αλλά νομίζω ότι γίνονταν κατά κόρον.

Τώρα στις μετατάξεις, με την εγκύκλιο των εθελοντικών και με τον αέρα των μεταρρυθμίσεων, της διαφάνειας και όλα αυτά μάλλον κάτι τέτοιο δεν μπορούσε να γίνει πια. Όπως και στις περσινές μεταθέσεις μάλλον δεν έγινε γιατί ήταν ελάχιστες. Βλέποντας ότι και η εγκύκλιος των εθελοντικών λοιπόν δεν δίνει περιθώρια, έκανε τα στραβά μάτια ο Άρβι και έβγαλε το έκτρωμα των υποχρεωτικών. Τι σημαίνει "υποχρεωτικές"; Το έχω ξαναγράψει ότι το "υποχρεωτικές" το μόνο που κάνει είναι να δίνει το δικαίωμα στο υπουργείο να κάνει ότι θέλει! ΜΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!!! Και μάλιστα νόμιμα. Αφού είναι "υποχρεωτικές". Δηλαδή "πάω αυτόν που θέλω όπου θέλω όποτε θέλω".

Ναι φυσικά δεν είναι και οι 4000 βύσματα, και δεν ήταν όλες οι μετατάξεις "καρφωτές". Μην το παρακάνουμε κι όλας. Αλλά είναι αρκετές οι βυσματικές.

Τώρα όσον αφορά το ότι όποιος "τόλμησε" τώρα καρπώνεται το αποτέλεσμα της κίνησης αυτής... Δεν νομίζω παιδιά. Ανήκω σε ειδικότητα που δεν προϋπήρχε στην Αθμια, αλλά ο νομός που ανήκω δεν έβγαλε πλεονάσματα. Δεν πάω βήμα όσες ενστάσεις και να κάνω. Τον ... να χτυπάω κάτω δεν πρόκειται να "καρπωθώ" τίποτα. Αυτό γιατί η εγκύκλιος και οι "κανόνες" της (μοναδικοί στην ιστορία του Ελληνικού δημοσίου) δεν "φωτογράφιζαν" εμένα. Ούτε κάποιον παραπλήσιο... Δεν είμαι αρκετά τυχερός να υπάρχει συνάδελφος "βύσμα" σε παρόμοια κατάσταση με μένα. Δηλαδή και βύσμα δεν έχω, και άτυχος είμαι!

Εγώ προσωπικά ΚΑΙ "τολμών" είμαι και ηττημένος. Έχω κάνει αίτηση σε κάθε εγκύκλιο για μετακίνηση που έχει βγει. Μην μου λέτε ότι με υστεροβουλία κακολογώ την διαδικασία των 2ων μετατάξεων. Να μην έπαιρνα μετάταξη λόγω μορίων να το καταλάβαινα... Και δεν έχω διαμαρτυρηθεί ποτέ στο παρελθόν όταν τα μόριά μου δεν ήταν αρκετά. Δεν είναι όμως εκεί το θέμα αυτή την φορά και διαμαρτύρομαι. Δεν είναι δυνατόν συνάδελφοι σε μεγάλο νομό (Αθήνα Θεσσαλονίκη) που ήταν πάντα σε αυτό τον νομό, παίρναν πάντα 1 μόριο δυσμενών να παίρνουν μετάταξη ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΜΟ!!! (ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ) στην Αθμια και άνθρωποι σαν εμένα που έχουν φάει την ζωή τους στα κορφοβούνια και στα νησιά να μένουν στις άκρες της Ελλάδος με ένα καράβι μόρια στο δισάκι τους! Τι να τα κάνουν τα μόρια; να τα φάνε;

Να ρωτήσω τώρα κάτι απλό.
Ποιοι νομοί βγάζουν πλεονάσματα;
Ποιοι νομοί δεν βγάζουν πλεονάσματα;

Σε ποιους νομούς ανήκουν συνάδελφοι με πολλά μόρια;

Απαντήστε τις παραπάνω ερωτήσεις και θα καταλάβετε γιατί για πρώτη φορά στην ιστορία το αν πάρεις μετάταξη δεν εξαρτάται από την ανάγκη του νομού προορισμού αλλά από την "δοτικότητα" του νομού προέλευσης. Ποιόν φωτογραφίζει αυτό;

Και μας το σερβίρουν κι όλας ότι το έκαναν για να μην ταλαιπωρηθούν οι συνάδελφοι και μετακινούνται! Θα αφήσουμε αυτούς που είναι στα κατσάβραχα, εκεί επάνω... Μην τους τραβάμε Αθήνα και κάψουν βενζίνη...

... Και να σκεφτείς ότι ακόμα ξύλο δεν έφαγαν... Βρίσκουν και τα κάνουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 03:59:34 μμ από escozul »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11936 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 04:47:53 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 04:21:13 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11937 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 05:23:31 μμ »
Aπό τον fb αιρετό :
"Δεν θα ανακοινωθούν τα ονόματα των μετατάξεων σήμερα.Η απόφαση πήγε στα εντελλόμενα,προκειμένου να γίνει η μεταφορά πιστώσεων, στη συνέχεια θα πάει για ΦΕΚ και ύστερα θα ανακοινωθούν.Η όλη διαδικασία θα πάρει περίπου μια βδομάδα.Αυτή την εντολή έδωσε ο υπουργός.Τώρα γιατί δεν ανακοινώνει τα ονόματα και παράλληλα να προχωρούν οι διαδικασίες...σηκώνω τα χέρια ψηλά.Αδυνατώ πλέον να δώσω καμιά εξήγηση...".
Σε ερώτηση που του κάνει συνάδελφος κατά πόσον αυτές είναι ενστάσεις ή και νέες μετατάξεις, ο αιρετός απαντάει ότι είναι και τα δύο!
Βρε κάπου το έχω ξαναδεί αυτό το έργο! Τελικά καλά το έλεγαν κάποιοι συνάδελφοι, προς Μεγάλη Εβδομάδα μας βλέπω ...ή μήπως όχι ?

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11938 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 06:55:50 μμ »


2ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.


Άνοιξα αυτό το νέο μίτο για να μην μπερδεύεται κανείς.

Εύχομαι καλή τύχη σε όλους για κάτι καλύτερο.

http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.msg767954;topicseen#new
απίστευτο   >:( >:( >:( !!! εμείς , υποτίθεται ένας από τους πιο μορφωμένους κλάδους του δημοσίου και όχι μόνο , να μη μπορούμε να τα βρούμε σε ένα απλό φορουμ και να χωριζόμαστε σε ομάδες !!! γ ' αυτό έχουμε τα χάλια μας , γ' αυτό όλοι οι υπόλοιποι κλάδοι του δημοσίου σύσσωμοι καταφέρνουν να κερδίσουν πίσω τα δικαιώματά τους και εμείς τι κάνουμε ? χωριζόμαστε σε ομάδες και νέα topic  και μαχόμαστε ο ένας τον άλλον !!  Τι να πει κανείς   ... :'(   
θα παραμείνω σε αυτό το topic που μας φιλοξένησε από το περσινό καλοκαίρι ακόμη και αν διαφωνώ με πολλούς , ακόμη και αν αυτά που λέμε με ενοχλούν γιατί αυτή είναι η δημοκρατία , να μπορεί ο καθένας να εκφράζεται ελεύθερα .

Αποσυνδεδεμένος lostinspace

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11939 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 09:04:40 μμ »
Aν πράγματι έχει πάει για ΦΕΚ περιμένετε νέα μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας.Συνήθως τόσο διαρκεί αυτή η διαδικασία.Μπήκαμε στην τελική ευθεία..

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11940 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 11:53:49 μμ »
Μπορούμε ακόμα και τώρα να κάνουμε ένσταση επί των υποχρεωτικών μετατάξεων; Αν ναι, μπορούμε  να κάνουμε συγχρόνως και τροποποίηση της αρχικής μας αίτησης για μετάταξη;Ποια διαδικασία ακολουθείται για την ένσταση;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος thea1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11941 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 01:54:30 πμ »
Παιδιά βγήκανε, ελπίζω ο καθένας που περίμενε την δικαίωση του να την βρήκε. Καλό βράδυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.