*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330289 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15750 στις: Μάιος 20, 2015, 12:01:16 πμ »
Ακριβώς... Και μετά από αυτό εγώ πρέπει να συγκρατηθώ και να μην ειρωνευτώ... Καλά θα συγκρατηθώ...


Ανάρτησε επιτέλους όλο το έγγραφο αλλιώς μην το βάζεις καθόλου!!
Σου το έχω πει και άλλη φορά.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:21 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15751 στις: Μάιος 20, 2015, 12:05:45 πμ »
ΝΟΜΙΜΩΣ ΑΠΟΡΩΝ, μια στιγμη. προφανως και απαιτειται δημοσιοποιηση ολων αυτων. αλλα δεν ειναι αυτο το μονο νομικο θεμα. ειναι και το 1) και 2) που ανεφερα, ετσι δεν ειναι; δηλαδη συμφωνουν καποιοι ακομα οτι επιτρεπεται η προτεραιοτητα του ΠΥΣΔΕ και το προσπερασμα τν μεταθεσεων των Α/μιων;  ???

die, περα απο αυτο που αναφερεις το θεμα ειναι οταν ΟΝΤΩΣ υπαρχει οργανικη κενη θεση, αυτη διεκδικειται απο μεταθεση Α/μιου και μετα απο μεταταξη Β/μιου, σωστα;
Aπαντησε μου αν εχω δικιο ή αδικο και θα σε πω μετα και εγω.

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15752 στις: Μάιος 20, 2015, 12:06:49 πμ »
Ακριβώς... Και μετά από αυτό εγώ πρέπει να συγκρατηθώ και να μην ειρωνευτώ... Καλά θα συγκρατηθώ...

Ναι βρε. Αν γίνουν ανακλίσεις τότε θα καταργηθούν επίσημα και οι εθελοντικές αφού είναι στην ίδια εισήγηση. Για ποιό λόγο κόπτεσαι εσύ να γυρίσουν πίσω οι μεταταγμένοι; Για να κάνεις και συ αίτηση που δεν είχες κάνει. Δε σε κάνει περισσότερο αθώο αυτό.
Για τον ΜΟΜΙΜΟ, αυτό ειναι κάποιο έγγραφο για ένσταση που έκαναν αυτοί με τις εθελοντικές, Τι να το κάνεις; Ένα άχρηστο χαρτί είναι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 12:28:36 πμ από gkgian »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15753 στις: Μάιος 20, 2015, 12:07:12 πμ »
Να προτείνω κι εγώ μία λύση (θα πέσετε να με φάτε βέβαια, αλλά δεν με νοιάζει):

Μήπως να γίνει ανάκληση όλων των υποχρεωτικών μετατάξεων και να υλοποιηθούν επιτέλους οι εθελοντικές μετατάξεις, οι οποίες ήταν καθ'όλα νομιμες (με ΦΕΚ οργανικών θέσεων), φυσικά προηγούνταν και η πραγματοποίησή τους ήταν προγραμματισμένη, μέχρι που ξαφνικά εμφανίστηκε η έμπνευση-έκτρωμα των υποχρεωτικών του Άρβι και του συμβούλου του και είχαμε τα γνωστά αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:21 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15754 στις: Μάιος 20, 2015, 12:08:38 πμ »
Ναι βρε. Αν γίνουν ανακλίσεις τότε θα καταργηθούν επίσημα και οι εθελοντικές αφού είναι στην ίδια εισήγηση. Για ποιό λόγο κόπτεσαι εσύ να γυρίσουν πίσω οι μεταταγμένοι; Για να κάνεις και συ αίτηση που δεν είχες κάνει. Δε σε κάνει περισσότερο αθώο αυτό.

Αναφέρονται οι εθελοντικές στην εισήγηση; Τι σχέση έχουν οι εθελοντικές με τις υποχρεωτικές; Καμία!!!

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15755 στις: Μάιος 20, 2015, 12:12:39 πμ »
Κανένας από αυτούς που είχαν αυτά τα μόρια δεν ήταν από το οικείο ΠΥΣΔΕ. Όλοι ήταν από νότια Ελλάδα...
Άμα το 39,12 είναι από επαρχία τότε απλά τραγικό. Αν είναι από εντός ΠΥΣΔΕ τότε διακιολογείται σύμφωνα με τον τρόπο που έγιναν οι μετατάξεις. Και τώρα θα αρχίσει η συζήτηση για τα εντός ΠΥΣΔΕ εκτός ΠΥΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15756 στις: Μάιος 20, 2015, 12:13:40 πμ »
Τρικυμία εν κρανίω...

Τέσπα...
Δε θέτε μόρια εσείς ε; καλά...
Θα με παρακαλάτε μετά  :P

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15757 στις: Μάιος 20, 2015, 12:14:39 πμ »
Αναφέρονται οι εθελοντικές στην εισήγηση; Τι σχέση έχουν οι εθελοντικές με τις υποχρεωτικές; Καμία!!!

http://www.esos.gr/arthra/38384/enimerotiko-gia-tin-synedriasi-tis-atypis-omadas-ergasias-gia-tis-ypohreotikes

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15758 στις: Μάιος 20, 2015, 12:15:38 πμ »
Νομικα ισχυει οτι καποιος παιρνει μεταθεση σε οργανικη θεση, στην πραγματικοτητα ομως δεν ισχυει,αποσπαση εφοσον ΠΡΩΤΑ καλυφθει το κενο ουτε αυτο ισχυει.

τωρα ειδα την τροποποιηση σου.
γραψτο ομως λιγο πιο αναλυτικα γιατι δεν επιασα ετσι τι εννοεις
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15759 στις: Μάιος 20, 2015, 12:16:52 πμ »
οριστε που μιλαω για το αισθημα του αδικου και του δικαιου... ο καθενας οπως το βλεπει και οπως τον βολευει (ισχυει για ολες τις μεριες αυτο)
γι'αυτο υπαρχουν οι νομοι ομως αγαπητοι και αγαπητες... για να τηρειται η ταξη σε ολα τα επιπεδα.
αυτο που αναφερει η teacher76 προφανως το περιγραφει με αισθημα αδικιας, αλλα αν απλα διαβασει την νομοθεσια θα διαπιστωσει οτι αυτο ισχυει νομικα εδω και χρονια...
Γνώσεις στα νομικά δεν έχω, αλλά έκανα αίτηση με βάση νόμο του κράτους που ακόμα κι αν κριθεί αντισυνταγματικός η παράνομος δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ. Σίγουρα για να έχει δημιουργηθεί όλη αυτή η αναστάτωση υπήρξαν αδικίες. Αδικία όμως είναι και το γεγονός ότι εγώ βρισκόμουν στην τάξη μέχρι τον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης μου (χωρίς να παίρνω άδειες αν και είχα διευθυντή τον πατέρα μου) και έπαιρνα 1 μόριο γιατί αυτό έδινε η περιοχή μου, ενώ συνάδελφος της πρωτοβάθμιας με την οποία διοριστήκαμε μαζί έπαιρνε 11 από τον καναπέ του σπιτιού της αφού δεν επέλεξε την περιοχή συμφερόντων μας επειδή θα έπαιρνε δύσκολα οργανική αλλά ακριτική περιοχή πρωτοβάθμιας (αν και υπήρχαν πολλές σε απόσταση 1-2 ωρών από τον τόπο μας ) επειδή ήταν ήδη έγκυος.
Έμεινε εκεί ( στον καναπέ του σπιτιού της ) ενώ θα μπορούσε να πάρει νωρίτερα μετάθεση επίτηδες 4 χρόνια (δυο εγκυμοσύνες), μάζεψε ένα σκασμό μόρια επέστρεψε και βλέπει και τους μεταταγμένους με μισό μάτι. Αυτά περί συνειδητής επιλογής πρωτοβάθμιας και μορίων που μαζεύτηκαν από τα ξερονήσια!
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15760 στις: Μάιος 20, 2015, 12:19:33 πμ »
Τρικυμία εν κρανίω...

Τέσπα...
Δε θέτε μόρια εσείς ε; καλά...
Θα με παρακαλάτε μετά  :P

Δεν τα θέλουμε από σένα. Από το ΥΠΟΠΑΙΘ τα θέλουμε πειράζει;; Έτσι δεν υποσχέθηκε;;
Με σφραγίδα και υπογραφή υπουργού. 


Το έγγραφο θα το αναρτήσεις ή όχι ;; Διαφάνεια είπαμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 12:25:08 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15761 στις: Μάιος 20, 2015, 12:19:54 πμ »
Να είστε αισιόδοξοι εσείς οι Μεταταγμένοι!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 12:35:44 πμ από Λιοντάρι προς κάμπο Λαρίσης κατευθυνόμενος »

Συνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15762 στις: Μάιος 20, 2015, 12:20:47 πμ »
gioas,
το ειδες το errοr που επισημανα ετσι;
πραγματικο παραδειγμα:
στο ΠΥΣΔΕ Ξανθης το 2013 δοθηκαν 0 κενα και 0 πλεονασματα για ΠΕ19 (παρομοια τετοια γινανε και σε αλλους νομους και σε αλλες ειδικοτητες)
το 2013 δηλαδη δεν μπορουσε κανεις (θεωρητικα γιατι καποιοι εν τελει τρυπωσαν) να φυγει και να ερθει στην Ξανθη.
τωρα, θα δωσει θεσεις στην Ξανθη.

ποιος θα παει εκει αφου δεν το δηλωσε κανεις τοτε?


εγω πχ ηθελα να κανω τοτε αλλα δεν μπορουσα γιατι δεν επιτρεποταν. ..

το don't you get it απευθυνεται στο ευρυ κοινο  ;D ;D ;D
Εγώ εξ' αρχής μίλησα ότι αποδίδεις δικαιοσύνη κατά 95% αν τρέξεις τον αλγόριθμο για την πρώτη διαπιστωτική. Τώρα αν για τα 150 -200 άτομα (και ίσως λέω υπερβολικά) που χώθηκαν με δεύτερες διαπιστωτικές, ενστάσεις κλπ πας να ακυρώσεις μια διδικασία για τους υπόλοιπους 3500 και τους στέλνεις πίσω δίνοντας τους πλασματικά μόρια, χωρίς να τους δίνεις τις οργανικές που έχασαν και επιτρέποντας σε ατομα που προτίμησαν την ασφάλεια των οργανικών τους και δεν ρίσκαραν να κάνουν αίτηση να κάνουν τώρα που οι συνθήκες δεν είναι οι ίδιες με το καλοκαίρι του 2013, πρέπει να καταργηθούν όλα οκ πάσο. Και teacher μέχρι στιγμής έχουν προσφύγει στη δικαιοσύνη τα άτομα που θιγόντουσαν. Ας κοινοποιηθούν λοιπόν οι αποφάσεις της διακιοσύνης ώστε να έχουμε όλοι μια πρώτη γνώμη και ας περιμένουμε τις προσφυγές και της αντίθετης πλευράς που σίγουρα θα υπάρξουν.

Εγώ θα ξαναπω άλλη μια φορά τη γνώμη μου. Όλα αυτά γίνανε για να σωθούν 3800 άτομα. Τον Ιούλιο του 2013 η τρόικα ήθελε 6000 - 8000 εκπαιδευτικούς στη διαθεσιμότητα. Αν ο Αρβανιτόπουλος που τον θεωρώ τραγικό υπουργό έσωσε κόσμο, καλώς έκανε όπως το έκανε. Έπρεπε να υπάρξει μία ιερή σιωπή γι΄αυτό το θέμα που στην αρχή υπήρχε. Και ναι καταφέραν και χωθήκανε βύσματα. Μετά που έφυγε ο φόβος της διαθεσιμότητας όλοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις παρατυπίες κατά το δοκούν (εθελοντικές μετατάξεις, μετάθεση ειδικοτήτων στην Α/θμια κλπ - λες και θα δινόντουσαν ποτέ οι οργανικές που ονειρέυονται οι Α/θμιοι αν δεν υπήρχαν οι μεταταγμένοι). Και να που η κινητικότητα επανέρχεται στο προσκήνιο. Βούτυρο στο ψωμί κάποιων. Καλό βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 12:28:12 πμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15763 στις: Μάιος 20, 2015, 12:21:41 πμ »
Τρικυμία εν κρανίω...

Τέσπα...
Δε θέτε μόρια εσείς ε; καλά...
Θα με παρακαλάτε μετά  :P
Από σένα ΟΧΙ. Δεν θα πάρουμε. Δώστα στο φαν κλαμπ σου που σε φοβούνται!.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.