*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309273 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15806 στις: Μάιος 20, 2015, 06:33:42 μμ »
Παιδιά εγώ συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Απλά όταν μιλάμε για τις μετατάξεις δεν πρέπει να ξεχνάμε την περίοδο που αυτές πραγματοποιήθηκαν. Είχαν απολυθεί οι συνάδελφοι των τεχνικών ειδικοτήτων και ειδικότητες όπως γυμναστές και πληροφορικοί κινδύνευαν με υποχρεωτικές μετακινήσεις. Άρα υπό καθεστώς τρόμου. Δεν μπορεί μια διοίκηση να τρομοκρατεί τους εκπαιδευτικούς και δυο χρόνια μετά χωρίς να αναληφθεί καμία ευθύνη από κανέναν να έρχονται και να λένε λάθος. Λάθος, να γυρίσω στη θέση μου και να μου πείτε που είναι το λάθος και ποιος το έκανε. Επίσης να μου εξηγήσετε τι θα κάνω εκεί που θα πάω γιατί εάν γίνουν νέες μετατάξεις και δεν περιλαμβάνουν στη διάταξη το οικείο ΠΥΣΔΕ θα με υποχρεώσουν να μετακινηθώ υποχρεωτικά. Ακόμη εάν είναι λάθος της διοίκησης και το αναγνωρίζει πρέπει να δώσει πίσω τις οργανικές θέσεις σε αυτούς που τις κατείχαν. Δεν γίνεται όλο το πακέτο να το φάμε εμείς. Το φάγαμε το 2013, να δεχτώ να πληρώσω ένα κόστος εγώ. Αλλά εδώ η κατάσταση παρουσιάζεται λες και φταίνε οι μεταταγμένοι. Δεν θα μιλήσω για συναδέλφους που λένε να μη συμμετείχαμε. Έπρεπε να ήσασταν στη θέση μας εκείνο το καλοκαίρι.
Το καλοκαίρι του 2013 οι περισσότεροι το είδαν ως μία χρυσή ευκαιρία να "μετατεθούν" και όχι να μεταταχθούν στον τόπο των συμφερόντων τους. Αν το έβλεπαν διαφορετικά, θα βλέπαμε μετατάξεις του τύπου "από ΠΥΣΔΕ Δ' Δωδεκανήσου" προς το "ΠΥΣΠΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ" και όχι προς το "ΠΥΣΠΕ Α' Αθήνας" ή "Α' Θεσσαλονίκης".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:34 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15807 στις: Μάιος 20, 2015, 06:40:04 μμ »
Το καλοκαίρι του 2013 οι περισσότεροι το είδαν ως μία χρυσή ευκαιρία να "μετατεθούν" και όχι να μεταταχθούν στον τόπο των συμφερόντων τους. Αν το έβλεπαν διαφορετικά, θα βλέπαμε μετατάξεις του τύπου "από ΠΥΣΔΕ Δ' Δωδεκανήσου" προς το "ΠΥΣΠΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ" και όχι προς το "ΠΥΣΠΕ Α' Αθήνας" ή "Α' Θεσσαλονίκης".
και ποιος σου είπε εσένα ότι οι μετατάξεις γίνονται μόνο από το ΠΥΣΔΕ προς το οικείο ΠΥΣΠΕ; έξω από το χορό πολλά τραγούδια λες... αν κι εσύ ήσουν στη θέση κάποιων που ενώ είχαν οργανική προβληματίζονταν να κάνουν ή να μην κάνουν μετάταξη... θα μπω σε διαθεσιμότητα; θα με απολύσουν; θα πάω στη λέρο; αν όμως δεν κάνω και κρατήσω την οργανική, θα πάω ποτέ σπίτι μου, έστω και με απόσπαση; τι θα κάνω; ή στη θέση άλλων που ήταν τελευταίοι στα μόρια και δ θα έπαιρναν οργανική και κάναν κι αυτοι τις ίδιες σκέψεις;ξέρεις ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες, όπως κι εγώ θα φώναζα αν ήμουν στη θέση σου... λογικό..μη μου το παίζεται όμως όλοι αθώοι και όσιοι εκ του ασφαλούς... γιατί μιλάτε εντελώς εκ του ασφαλούς...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15808 στις: Μάιος 20, 2015, 06:46:58 μμ »
Παιδιά εγώ συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Απλά όταν μιλάμε για τις μετατάξεις δεν πρέπει να ξεχνάμε την περίοδο που αυτές πραγματοποιήθηκαν. Είχαν απολυθεί οι συνάδελφοι των τεχνικών ειδικοτήτων και ειδικότητες όπως γυμναστές και πληροφορικοί κινδύνευαν με υποχρεωτικές μετακινήσεις. Άρα υπό καθεστώς τρόμου. Δεν μπορεί μια διοίκηση να τρομοκρατεί τους εκπαιδευτικούς και δυο χρόνια μετά χωρίς να αναληφθεί καμία ευθύνη από κανέναν να έρχονται και να λένε λάθος. Λάθος, να γυρίσω στη θέση μου και να μου πείτε που είναι το λάθος και ποιος το έκανε. Επίσης να μου εξηγήσετε τι θα κάνω εκεί που θα πάω γιατί εάν γίνουν νέες μετατάξεις και δεν περιλαμβάνουν στη διάταξη το οικείο ΠΥΣΔΕ θα με υποχρεώσουν να μετακινηθώ υποχρεωτικά. Ακόμη εάν είναι λάθος της διοίκησης και το αναγνωρίζει πρέπει να δώσει πίσω τις οργανικές θέσεις σε αυτούς που τις κατείχαν. Δεν γίνεται όλο το πακέτο να το φάμε εμείς. Το φάγαμε το 2013, να δεχτώ να πληρώσω ένα κόστος εγώ. Αλλά εδώ η κατάσταση παρουσιάζεται λες και φταίνε οι μεταταγμένοι. Δεν θα μιλήσω για συναδέλφους που λένε να μη συμμετείχαμε. Έπρεπε να ήσασταν στη θέση μας εκείνο το καλοκαίρι.
Κανένας δε θα διαφωνούσε μαζί σου αν τα πράγματα είχαν γίνει σύμφωνα με το νόμο (προσωπικά διαφωνώ κάθετα με την προτεραιότητα περιφέρειας). Όπου νόμο βάλε τον μνημονιακό 4172.
Αν λοιπόν είχαν μεταταχθεί όσοι ήθελαν με προτεραιότητα από το ΠΥΣΔΕ τους και μετά από όλη την Ελλάδα βάσει μορίων, τότε κανένας από τις μη κοινές ειδικότητες δε θα αντιδρούσε. Και φυσικά να τηρούνταν τα κενά και τα πλεονάσματα της διαπιστωτικής πράξης. Δεν μπορούμε να δώσουμε όμως συγχωροχάρτι και οι αυθαιρεσίες της διοίκησης για συγκεκριμένα άτομα οδηγούν σε κίνδυνο όλους.
Αν όμως συμφωνούσαμε σε μια νέα διαδικασία αιτήσεων (και μάλιστα όχι μόνο 2 επιλογών) μόνο από όσους έκαναν υποχρεωτικές και εθελούσιες μετατάξεις το 2013 (με μόρια 2013), εν δυνάμει σε περισσότερα κενά (ή έστω σε όσο το δυνατόν περισσότερα κενά μείον όσα πρέπει να μείνουν για τους υπεράριθμους ΠΥΣΔΕ κάθε ειδικότητας) τότε θα ήταν η βέλτιστη λύση και η απόλυτη τιμωρία για κάποιους...
Γιατί τώρα που μιλάει η φωνή της λογικής σε όλους, θα πρέπει να αντιληφθείτε ότι και όσοι έκαναν αίτηση μετάταξης με τις εθελούσιες, άνθρωποι ήταν κι αυτοί... ;)

Κατ αυτόν τον τρόπο, ακόμα και όσοι μείνουν στη Βθμια (πχ αν δε βάλουν πολλές επιλογές για μετάταξη, δηλαδή προτιμούν 500 χιλιόμετρα και Βθμια παρά 2 νομούς μακριά από το σπίτι τους και Αθμια), θα γνωρίζουν ότι "απαλλάχθηκαν" από τους "αντιπαθείς :P" με τα περισσότερα μόρια στους πίνακες...

Ας πρυτανεύσει η λογική για να επιστρέψουμε 100% στο ρόλο του εκπαιδευτικού και όχι το ρόλο του rollo

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15809 στις: Μάιος 20, 2015, 06:47:55 μμ »
Το καλοκαίρι του 2013 οι περισσότεροι το είδαν ως μία χρυσή ευκαιρία να "μετατεθούν" και όχι να μεταταχθούν στον τόπο των συμφερόντων τους. Αν το έβλεπαν διαφορετικά, θα βλέπαμε μετατάξεις του τύπου "από ΠΥΣΔΕ Δ' Δωδεκανήσου" προς το "ΠΥΣΠΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ" και όχι προς το "ΠΥΣΠΕ Α' Αθήνας" ή "Α' Θεσσαλονίκης".
πολύ σωστός

Και αυτοί που είχαν οργανικές στη δευτεροβάθμια μπορούν να μας εξηγήσουν υπό ποίο καθεστώς φόβου έκαναν την αίτησή τους; Αφού είχαν οργανική τι τους τρομοκράτησε τόσο πολύ και θέλησαν να φύγουν από τα Δωδεκάνησα και να πάνε στην Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:34 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15810 στις: Μάιος 20, 2015, 06:51:04 μμ »
πολύ σωστός

Και αυτοί που είχαν οργανικές στη δευτεροβάθμια μπορούν να μας εξηγήσουν υπό ποίο καθεστώς φόβου έκαναν την αίτησή τους; Αφού είχαν οργανική τι τους τρομοκράτησε τόσο πολύ και θέλησαν να φύγουν από τα Δωδεκάνησα και να πάνε στην Αθήνα;
νομίζω το εξήγησα...δεν το κατάλαβες;
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15811 στις: Μάιος 20, 2015, 06:52:03 μμ »
Αυτο που δεν εχουν καταλαβει οι πιο πολλοι ειναι οτι υπαρχει προβλημα με τη συσταση οργανικων θεσεων βαση του αρθρου 33 Ν4024. Οποτε μεταθεσεις αθμιων δεν θα γινουν οπως νομιζουν,και εμεις θα συνεχισουμε στην διαθεση των Πυσπε.οποτεκαθε συζητηση ειναι ανευ λογου...

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15812 στις: Μάιος 20, 2015, 06:53:28 μμ »
Να προτείνω κι εγώ μία λύση (θα πέσετε να με φάτε βέβαια, αλλά δεν με νοιάζει):

Μήπως να γίνει ανάκληση όλων των υποχρεωτικών μετατάξεων και να υλοποιηθούν επιτέλους οι εθελοντικές μετατάξεις, οι οποίες ήταν καθ'όλα νομιμες (με ΦΕΚ οργανικών θέσεων), φυσικά προηγούνταν και η πραγματοποίησή τους ήταν προγραμματισμένη, μέχρι που ξαφνικά εμφανίστηκε η έμπνευση-έκτρωμα των υποχρεωτικών του Άρβι και του συμβούλου του και είχαμε τα γνωστά αποτελέσματα;
Επειδή ό,τι και να πούμε κάποιοι έχουν τη μύγα και μυγιάζονται και ασφαλώς δικαιώματα έχουν μόνο οι υποχρεωτικώς μεταταγμένοι και όλο το σύμπαν πρέπει να γυρίζει γύρω από τα θέλω και τις απαιτήσεις τους θα  προσυπέγραφα την άποψή σου με την παρακάτω διόρθωση: ΑΜΕΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΠ/ΚΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15813 στις: Μάιος 20, 2015, 06:54:50 μμ »
και ποιος σου είπε εσένα ότι οι μετατάξεις γίνονται μόνο από το ΠΥΣΔΕ προς το οικείο ΠΥΣΠΕ; έξω από το χορό πολλά τραγούδια λες... αν κι εσύ ήσουν στη θέση κάποιων που ενώ είχαν οργανική προβληματίζονταν να κάνουν ή να μην κάνουν μετάταξη... θα μπω σε διαθεσιμότητα; θα με απολύσουν; θα πάω στη λέρο; αν όμως δεν κάνω και κρατήσω την οργανική, θα πάω ποτέ σπίτι μου, έστω και με απόσπαση; τι θα κάνω; ή στη θέση άλλων που ήταν τελευταίοι στα μόρια και δ θα έπαιρναν οργανική και κάναν κι αυτοι τις ίδιες σκέψεις;ξέρεις ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες, όπως κι εγώ θα φώναζα αν ήμουν στη θέση σου... λογικό..μη μου το παίζεται όμως όλοι αθώοι και όσιοι εκ του ασφαλούς... γιατί μιλάτε εντελώς εκ του ασφαλούς...
Τώρα που, υποθέτω, έχεις έρθει σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο, αισθάνεσαι πιο σίγουρος; Δυστυχώς, όταν ικανοποιούσαν επί έναν ολόκληρο χρόνο ενστάσεις χωρίς να ανακαλούν αντίστοιχο αριθμό μεταταγμένων προς το ΠΥΣΔΕ προέλευσής τους, το πρόβλημα απλώς μετατέθηκε από κάποιο ή κάποια ΠΥΣΔΕ προς κάποιο ή κάποια ΠΥΣΠΕ. Δεν άλλαξε τίποτα! Απλώς, μετατέθηκαν κάποιοι!

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15814 στις: Μάιος 20, 2015, 06:57:46 μμ »
Τώρα που, υποθέτω, έχεις έρθει σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο, αισθάνεσαι πιο σίγουρος; Δυστυχώς, όταν ικανοποιούσαν επί έναν ολόκληρο χρόνο ενστάσεις χωρίς να ανακαλούν αντίστοιχο αριθμό μεταταγμένων προς το ΠΥΣΔΕ προέλευσής τους, το πρόβλημα απλώς μετατέθηκε από κάποιο ή κάποια ΠΥΣΔΕ προς κάποιο ή κάποια ΠΥΣΠΕ. Δεν άλλαξε τίποτα! Απλώς, μετατέθηκαν κάποιοι!
κακώς υποθέτεις. ποτέ δεν υπήρξε σιγουριά αλλά πάντα ανασφάλεια που δυστυχώς επιβεβαιώνεται... κι ούτε θα αλλάξει... είτε ανακληθούν οι μετατάξεις είτε κάνει μεταθέσεις... είτε... είτε... αυτό δεν καταλαβαίνετε...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15815 στις: Μάιος 20, 2015, 06:59:32 μμ »
πολύ σωστός

Και αυτοί που είχαν οργανικές στη δευτεροβάθμια μπορούν να μας εξηγήσουν υπό ποίο καθεστώς φόβου έκαναν την αίτησή τους; Αφού είχαν οργανική τι τους τρομοκράτησε τόσο πολύ και θέλησαν να φύγουν από τα Δωδεκάνησα και να πάνε στην Αθήνα;

Είναι το αποτέλεσμα της τρομοκρατίας του καλά και εκ των έσω πληροφορημένου ή αλλιώς βύσματος....

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15816 στις: Μάιος 20, 2015, 07:01:45 μμ »
Αυτο που δεν εχουν καταλαβει οι πιο πολλοι ειναι οτι υπαρχει προβλημα με τη συσταση οργανικων θεσεων βαση του αρθρου 33 Ν4024. Οποτε μεταθεσεις αθμιων δεν θα γινουν οπως νομιζουν,και εμεις θα συνεχισουμε στην διαθεση των Πυσπε.οποτεκαθε συζητηση ειναι ανευ λογου...
...το κατάλαβες επιτέλους!!!

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15817 στις: Μάιος 20, 2015, 07:02:08 μμ »
Είναι το αποτέλεσμα της τρομοκρατίας του καλά και εκ των έσω πληροφορημένου ή αλλιώς βύσματος....
υποθέτω πως για να ζητάς την υλοποίηση των εθελοντικών μετατάξεων που δεν έχουν κανένα απολύτως κριτήριο είσαι κι εσύ βύσμα!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15818 στις: Μάιος 20, 2015, 07:06:18 μμ »
νομίζω το εξήγησα...δεν το κατάλαβες;

όλα τα έχω καταλάβει και πολύ καλά μάλιστα

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15819 στις: Μάιος 20, 2015, 07:06:58 μμ »
κακώς υποθέτεις. ποτέ δεν υπήρξε σιγουριά αλλά πάντα ανασφάλεια που δυστυχώς επιβεβαιώνεται... κι ούτε θα αλλάξει... είτε ανακληθούν οι μετατάξεις είτε κάνει μεταθέσεις... είτε... είτε... αυτό δεν καταλαβαίνετε...
Πώς να μην έχεις ανασφάλεια όταν για παράδειγμα με την α' διαπιστωτική βγάζει Χ κενά για την Α' Θεσσαλονίκης στον κλάδο ΠΕ11. Και στη συνέχεια, με μία δεύτερη διαπιστωτική που λίγοι την πήραν είδηση και με ατελείωτες ικανοποιήσεις ενστάσεων (χωρίς αντίστοιχα να ανακαλεί ισάριθμες μετατάξεις ώστε να τηρηθεί ο προγραμματισμός), σου φέρνει 2Χ γυμναστές στην Α'Θεσσαλονίκης...!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.