*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την παραχώρηση ωρών ΠΔΣ σε μόνιμους και αναπληρωτές καθηγητές;

Ναι
15 (37.5%)
Όχι
25 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 39

Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:44:07 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 14682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:16:46 μμ »
leti77 ποιο είναι το θέμα μας ?

Μήπως είναι η ΠΔΣ ????

Θίγω λοιπον όσους θελουν το παράθυρο της ΠΔΣ , οπου οι προσλήψεις δεν γίνονται με κριτήρια , για να μαζεψουν μοριάκια και να διοριστούν !

Εσένα οι γνωριμίες σε κάνανε ωρομίσθια ? Η οι επιτυχίες σου στον ΑΣΕΠ ?

Αν λοιπον κατάλαβες το θέμα, ίσως θέλεις και να τοποθετηθείς σε αυτό !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:06 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:34:46 μμ »
Εμενα προσωπικα ουτε ο ΑΣΕΠ ουτε οι γνωριμιες.Ηλθε απλα η σειρα μου και με καλεσαν...Ξεκινησα να δουλευω πριν δωσω ΑΣΕΠ για πρωτη φορα και ετσι δεν ειχα μορια απο πουθενα.Μολις ειχα τελειωσει την σχολη.Οσο για το θεμα μας ξερω ατομο που κανει ΠΔΣ χωρις γνωριμιες.Μπορεις να το πεις και τυχη αν θες.παντως υπαρχουν και εξαιρεσεις...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:35:14 μμ »
Παράθεση
Δεχομαι οτι καποιοι απο αυτούς τους σαραντάρηδες αδικήθηκαν ! Διοτι δεν τους δώθηκε η ευκαιρία να δώσουν εξετάσεις μολις τελείωσαν το Πανεπιστήμιο και έπρεπε να περιμένουν σε μια ουρά , η οποια καταργήθηκε !

Αν ήσουν ανάμεσα σ' αυτούς τους "κάποιους" (οι οποίοι αριθμούνται σε πάρα πολλούς ) δε θα προχωρούσες σ' αυτή τη διαπίστωση με την ίδια χαλαρή διάθεση. Ξεχνάς πως πρόκειται για ζωές ανθρώπων κι όχι παρτίδες σκάκι. Έχει ξαναγραφτεί κάπου εδώ πως εκείνες οι γενιές όταν βρίσκονταν στην πιο δημιουργική τους φάση 25 με 28 χρόνων, υποχρεώθηκαν να βγουν στο περιθώριο. Μόνο οι πιο "καπάτσοι" τα κατάφεραν ενώ οι περισσότεροι βγήκαμε εκτός προγράμματος και μάθαμε απ' την καλή τι σημαίνει βιοπάλη.Η αναξιοκρατία σήμερα στην ΠΔΣ είναι πταίσμα (αλλά και απότοκο ενδεχομένως) μπροστά στο έγκλημα που διαπράχθηκε τότε στις πλάτες τόσων αποφοίτων.
Ναι, ήταν άδικο γιατί μπήκε μια γενια με 19άρια σε τότε υψηλες σχολές ενώ θα μπορούσαν να περάσουν όπου ήθελαν και βγήκαν με ένα καθεστώς-επετηρίδα , καλό κακό ό,τι ήταν ν αλλάξει έπρεπε να ταν για όσους έμπαιναν τότε στις σχολές κι όχι για πτυχιούχους ετών, έχετε δίκιο , ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 06:47:05 μμ »
Ουδεμια εξαιρεση στην ΠΔΣ.ολες οι προσληψεις γινονται με γνωριμια, εγω τις πρωτες 2 ωρες την εβδομαδα τις πηρα αφου μιλησε ο φιλος μου στον διευθυντη της βθμιου της περιοχης μου και αφου περιμενα 2 μηνες να με καλεσουν και εβλεπα γυρω μου να προσλαμβανονται νεοτεροι και με λιγοτερα προσοντα.Ας μας πεις φιλη μου σε ποια περιοχη γινονται αυτες οι αξιοκρατικες προσληψεις να καταθεσουν αιτησεις και αλλοι συναδελφοι που ψαχνουν απεγνωσμενα για ωρες,οσο δεν μας λες η γνωμη μου για την ΠΔΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:15:06 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 07:38:12 μμ »
Δηλαδη ο παραγοντας τυχη ετσι απλα αποκλειεται?Αν ναι,τι να πω.Τοτε ελεγε ψεματα σε ολο τον κοσμο,σε φιλους και συναδελφους του.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 07:44:35 μμ »
Ουδεμια εξαιρεση στην ΠΔΣ.ολες οι προσληψεις γινονται με γνωριμια...
sorry, αλλα νομίζω ότι αρκετα αυθαιρετο το συμπερασμα αυτο. Μου ειναι αδιανοητο να θεωρησω οτι εχεις εξετασει όλες τις περιπτωσεις πρόσληψης στην ΠΔΣ...Ουτε καν μόνο του κλάδου σου δεν ειναι εφικτο...
Ασε και μια στις χιλιες να εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και να πηγε καποιος τυχαια...

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 07:50:31 μμ »
Ε ,επιτελους ας μας το πει αυτος που κληθηκε τυχαια στους φιλολογους ,εγω εχω παραδειγματα απο 3 περιοχες ,οποιος θελει μπορω να του στειλω στοιχεια με pm.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 07:52:32 μμ »
Μονο φιλολογοι κανουν ΠΔΣ?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:05:05 μμ »
leti μου μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ο καθενας ενδιαφερεται για τον κλαδο του, εγω για τους φιλολογους γνωριζω και αυτο καταθετω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:10:03 μμ »
Εσυ καλα κανεις και δεν επιτιθεμαι εναντιον σου σε καμια περιπτωση και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ο ενας να στρεφεται εναντιον του αλλου.Ο καθενας λεει αυτο που θελει να πει απλα δεν ειπα ποτε οτι μιλαω για φιλολογους και συγνωμμη αν σε εθιξα με οποιοδηποτε τροπο,δεν το ειχα σκοπο.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:11:39 μμ »
Ε ,επιτελους ας μας το πει αυτος που κληθηκε τυχαια στους φιλολογους ,εγω εχω παραδειγματα απο 3 περιοχες ,οποιος θελει μπορω να του στειλω στοιχεια με pm.
Εχεις όλες τις περιπτωσεις αυτων των 3 περιοχών;; Και πάλι ολη η Ελλαδα ειναι χωρισμενη σε πάνω απο 50 περιοχες...
Η΄ υποχρεωτικα οποιος κανει ΠΔΣ (πιθανον χωρις ακρη) πρεπει να παρακολουθει και το συγκεκριμένο φορουμ;;;

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:25:25 μμ »
Μια διευκρίνηση για όσους δεν το κατάλαβαν :

Δεν θέλω να θίξω αυτούς που χρησιμοποιούν το σύστημα της ΠΔΣ ......... είτε με γνωριμίες είτε επειδή ήταν τυχεροί !!! Δεν φταίνε αυτοί που υπάρχει αυτό το παράθυρο στον διορισμό !

Θίγω αυτούς που θέλουν αυτο το παράθυρο και απο πάνω κάνουν επίθεση στο σύνολο των μονίμων που θέλει να κάνει ΠΔΣ κατηγρορώντας τους ως ανήθικους κ.α.

Απο εκεί ξεκίνησε το θέμα και εκεί είναι η ενσταση μου .

Ας μας πουν αυτοί  που ψήφισαν ΟΧΙ στην ψηφοφορία , αν θεωρούν οτι το παράθυρο αυτό δημιουργεί αδικίες ή όχι !

Επαναλαμβάνω επίσης , οτι αν καταργηθεί η προυπηρεσία σαν προσόν διορισμού ή αν οι προσλήψεις στην ΠΔΣ γίνουν με κάποια κριτήρια , τότε και εγω θα ψήφιζα ΟΧΙ σε αυτήν την ψηφοφορία .

Αυτα για να επανέλθουμε στο θέμα μας !!!


Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:50:05 μμ »
Με άλλα λόγια  αμυνομαι λόγω της επίθεσης που έγινε στο σύνολο των μονίμων , δηλώνοντας οτι υπάρχουν συνάδελφοι μόνιμοι που κάνουν ΠΔΣ για τους σωστούς λόγους και δεν είναι ανήθικοι επειδή πολύ απλά το παράθυρο που δημιουργεί η ΠΔΣ στον διορισμό είναι ανήθικο και δεν θεωρώ οτι το να το στηρίξουμε είναι ηθικό !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2007, 10:45:54 μμ από k_k »

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 10:11:20 μμ »
ενα πραγμα θελω να ρωτησω συναδελφοι.πως σας καλεσαν την πρωτη σας φορα για πδς ?εγω εδω και πολλα χρονια καταθετω τα χαρτια μου και τιποτα εχοντας στο βιογραφικο μου μονο μια δεκαετια και κατι σε φροντιστηρια.πολλακις επιτυχια στον ασεπ, αρα μορια, κατι ψιλα απο ενισχυτικη το 2004 που ειχαν καλεσει χιλιαδες και  φετος ειμαι στον πινακα διοριστεων του ασεπ (δευτερη φαση).οταν ρωτησα στη διευθυνση ποια τα κριτηρια επιλογης μετα απο μακρα κι εντονη συζητηση ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπαν καταμουτρα οτι καλο θα ηταν να ειχα ενα επιπλεον προσον που δυστυχως δεν ειχα ποτε, μια καποια γνωριμια. δε λεω οτι οσοι δουλευουν μπαινουν πλαγιως αλλα εμενα αυτα μου ειπαν και σας καταθετω με καθε ειλικρινεια την δικια μου αληθεια. κι αφου για ολα τα αλλα υπαρχουν οι πινακες ασεπ και ενιαιος γιατι να μην ισχυει αυτο και στην πδς?οσο για τους μονιμους που δουλευουν στην πδς αφου νομιμως τους δινεται το δικαιωμα δεν νομιζω οτι πρεπει να τα βαζουμε μαζι τους. το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθυ και δε νομιζω πως οι μονιμοι ειναι αυτοι που μας στερουν την προσβαση.το αλλα αντι αλλων "συστημα προσληψεων" ειναι που πασχει κι εμεις ασχολουμεθα με αλλοτρια....δυστυχως...
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.