*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 08:25:34 μμ »
Καλησπέρα!Ήμουν απο τους τυχερούς και κληρώθηκα στην Α Κατηγορία(χωρίς Θ.Ε) 147η σειρά.Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας.Με βλέπω να αρχίζω απο εφέτος (2011) τη μελέτη ή έστω μια μικρή προεργασία!
:D :D :D :D

Πω πω υπερβάλλων ζήλος ...
Συγχαρητήρια ,χαίρομαι που έχω αποκτήσει πολλούς συμφοιτητές και θα μοιραζόμαστε χαρές και αγωνίες .

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:33 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 07:15:44 μμ »
Ναι, χρειάζεται μια κάποια προεργασία, γιατί έχουμε και τις σχολικές υποχρεώσεις.Απο  τα γραφόμενά σας κατάλαβα οτι η οργάνωση του χρόνου μας είναι πολύτιμη για την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 07:36:01 μμ »
Παιδιά εγώ δεν ξέρω έτσι όπως τα είδα σαν να ξενέρωσα λίγο,σαν να μου φαίνονται λίγο πακέτο οι ενότητες,λίγο κάπως δεν ξέρω.Αν και είμαι επιλαχούσα και δεν ξέρω αν θα με πάρουν,την αρχική χαρά μου διαδέχτηκε ένας σχετικός προβληματισμός.Εντάξει κανένα μεταπτυχιακό δεν είναι εύκολο,αλλά δεν ξέρω.....Ίσως να μην είμαι η μόνη που νιώθω έτσι.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:17:26 μμ »
Δεν είσαι η μόνη ...
η εντύπωση που πήρα είναι πως οι θεαματικές ενότητες απαιτούν εργασία αρκετή και με όχι δύσκολο περιεχόμενο αλλά αυτό εξαρτάται και το τμήμα που έχει τελειώσει κανείς
 Πάντως το καλό είναι πως τα βιβλία θα τα πάρουμε το Πάσχα οπότε μια ματιά θα τους ρίξουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:33 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 10:07:42 μμ »
Παιδιά εγώ δεν ξέρω έτσι όπως τα είδα σαν να ξενέρωσα λίγο,σαν να μου φαίνονται λίγο πακέτο οι ενότητες,λίγο κάπως δεν ξέρω.Αν και είμαι επιλαχούσα και δεν ξέρω αν θα με πάρουν,την αρχική χαρά μου διαδέχτηκε ένας σχετικός προβληματισμός.Εντάξει κανένα μεταπτυχιακό δεν είναι εύκολο,αλλά δεν ξέρω.....Ίσως να μην είμαι η μόνη που νιώθω έτσι.

Δεν είσαι η μόνη ...
η εντύπωση που πήρα είναι πως οι θεαματικές ενότητες απαιτούν εργασία αρκετή και με όχι δύσκολο περιεχόμενο αλλά αυτό εξαρτάται και το τμήμα που έχει τελειώσει κανείς
 Πάντως το καλό είναι πως τα βιβλία θα τα πάρουμε το Πάσχα οπότε μια ματιά θα τους ρίξουμε

Αν πραγματικά θέλετε να κάνετε αυτό το μεταπτυχιακό και σας το επιτρέπουν οι συνθήκες της ζωής σας ,να το κάνετε.
Το ΕΑΠ είναι απαιτητικό Πανεπιστήμιο και σίγουρα καθοριστικό ρόλο παίζει κι ένα πλήθος παραγόντων ( σε ποιά πόλη ζείτε ,αν μπορείτε να παραβρίσκεστε στις συναντήσεις ,σε ποιο τμήμα θα ανήκετε,ποιόν καθηγητή θα έχετε κ.ο.κ.) αλλά αν υπάρχει όρεξη για σπουδές ,μελέτη και περαιτέρω προσωπική ανάπτυξη όλα τα πιθανά εμπόδια θα είναι ευκολότερο να ξεπεραστούν.
Εύχομαι να πάρετε τις καλύτερες (για εσάς) αποφάσεις.
 :)

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 12:00:36 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Ρίχνω μια ματιά στις ενότητες του μεταπτυχιακού, γιατί θα πρέπει να δηλώσω για πρώτη φορά μέχρι τις 15/1 αυτές που θα παρακολουθήσω από Σεπτέμβρη. Διάβασα και τα παραπάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας... Τελικά είναι καλύτερο να επιλέξω 2 θεματικές από την πρώτη χρονιά, ή είναι υπερβολή; Ποιες θεματικές προτείνετε; Κάποιος μου είπε πρόσφατα οτι η ενότητα "Εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων" είναι σχετικά εύκολη. Ποια άλλη πιστεύετε οτι συνδυάζεται με αυτή; Ποια η γνώμη σας για την ενότητα "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων"; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 05:34:53 μμ »
Με την "εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων" ταιριάζει η "ανοικτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευση". Πρόκειται για 2 ενότητες με παρεμφερές περιεχόμενο (και μερικά κοινά βιβλία) που βγαίνουν σχετικά άνετα αν τις πάρεις μαζί. Την ενότητα "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων" εγώ την βρήκα δύσκολη και δεν ταίριαζε με το αντικείμενο μου.
Γενικότερα, όλα εξαρτώνται από το χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου και το αντικείμενό σου.
Για ό,τι άλλο στείλε και πμ.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 08:00:01 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Ρίχνω μια ματιά στις ενότητες του μεταπτυχιακού, γιατί θα πρέπει να δηλώσω για πρώτη φορά μέχρι τις 15/1 αυτές που θα παρακολουθήσω από Σεπτέμβρη. Διάβασα και τα παραπάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας... Τελικά είναι καλύτερο να επιλέξω 2 θεματικές από την πρώτη χρονιά, ή είναι υπερβολή; Ποιες θεματικές προτείνετε; Κάποιος μου είπε πρόσφατα οτι η ενότητα "Εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων" είναι σχετικά εύκολη. Ποια άλλη πιστεύετε οτι συνδυάζεται με αυτή; Ποια η γνώμη σας για την ενότητα "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων"; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Eγώ θα σε συμβούλευα να μην πάρεις 2 ενότητες μαζί...κι εγώ το ξεκινάω και μετά από συζητήσεις που έκανα δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα...για κάθε ενότητα κάνεις αρκετές εργασίες και καλό θα ήταν να κάνεις την πρώτη θεματική μόνη της αναγνωριστικά μέχρι να μπεις στο κλίμα...
Πάντως το "Εκπαίδευση ενηλίκων" κι εγώ έμαθα πως είναι σχετικά βατή ενότητα....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 08:59:19 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Ρίχνω μια ματιά στις ενότητες του μεταπτυχιακού, γιατί θα πρέπει να δηλώσω για πρώτη φορά μέχρι τις 15/1 αυτές που θα παρακολουθήσω από Σεπτέμβρη. Διάβασα και τα παραπάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας... Τελικά είναι καλύτερο να επιλέξω 2 θεματικές από την πρώτη χρονιά, ή είναι υπερβολή; Ποιες θεματικές προτείνετε; Κάποιος μου είπε πρόσφατα οτι η ενότητα "Εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων" είναι σχετικά εύκολη. Ποια άλλη πιστεύετε οτι συνδυάζεται με αυτή; Ποια η γνώμη σας για την ενότητα "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων"; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Με την "εισαγωγή στην εκπαίδευση ενηλίκων" ταιριάζει η "ανοικτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευση". Πρόκειται για 2 ενότητες με παρεμφερές περιεχόμενο (και μερικά κοινά βιβλία) που βγαίνουν σχετικά άνετα αν τις πάρεις μαζί. Την ενότητα "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων" εγώ την βρήκα δύσκολη και δεν ταίριαζε με το αντικείμενο μου.
Γενικότερα, όλα εξαρτώνται από το χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου και το αντικείμενό σου.
Για ό,τι άλλο στείλε και πμ.

Πράγματι ,έτσι είναι αλλά λένε πως επειδή αυτές οι δύο ενότητες δίνουν τα πιο ενδιαφέροντα θέματα για Διπλωματική ,είναι καλύτερα να τις παρακολουθήσει κάποιος τελευταίες..

Η "Εκπαιδευτική Έρευνα" και η "Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων" είναι οι δυσκολότερες ενότητες σύμφωνα με τα λεγόμενα των περισσοτέρων παλαιών φοιτητών.
Όλα όμως είναι σχετικά και η επιλογή εξαρτάται από πλήθος παραγόντων (χρόνος ,ώρες δουλειάς,χρήματα,οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ) ...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 11:49:36 πμ »
Ξέρει κάποιος αν είναι δυνατόν να κάνει κανείς παράλληλα με το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και κάποιο άλλο μεταπτυχιακό; Στην αρχή στο ΕΑΠ σας ρωτήσανε αν είστε γραμμένοι σε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό;


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 11:54:44 πμ »
Nομίζω πως επειδή πρόκειται για εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό δεν ισχύουν οι ίδιες ρυθμίσεις που θα ίσχυαν αν π.χ έκανες μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ και στο Δημοκρίτειο παράλληλα...
Νομίζω είναι ΟΚ...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 02:23:35 μμ »
Μπορείς να κάνεις παράλληλα και άλλο μεταπτυχιακό σίγουρα...
Ξέρω 3 άτομα που έκαναν παράλληλα και άλλο.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 05:17:52 μμ »
Λογικά θα μπορείς, αν και δεν είναι και το πιο σύνηθες κάποιος να κάνει δύο μεταπτυχιακά παράλληλα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 05:35:44 μμ »
Στα σοβαρά μεταπτυχιακά δεν έχεις χρόνο ούτε για ....
Γιατί να μην τα κάνεις ξεχωριστά;  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.