*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 123641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:12:25 μμ »
Γεια σας! 'Ηθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής. Διορίζομαι φέτος  είμαι στις πρώτες 6 επιτυχίες ΠΕ03 μέσω ΑΣΕΠ. Θα πάρω άδεια ανατροφής (σχεδόν δύο χρονών η κόρη μου).
Επειδή έχω καλή θέση και θέλω να πάρω μόρια με συμφέρει να δηλώσω δυσπρόσιτα(αλλά έτσι θα πάω την δεύτερη χρονιά) ή να δηλώσω νομούς με αρκετά δυσπρόσιτα , οπότε να ελπίζω να πάω εκεί (έτσι θα γλυτώσω την υποχρέωση της δεύτερης χρονιάς).
Θα μου πείτε μάλλον ότι στην δεύτερη περίπτωση δεν εξασφαλίζω δυσπρόσιτο  ενώ στην πρώτη σίγουρα.
Ζητώ την εκτίμησή σας αφού όπως είπα είμαι στους 6 πρώτους διοριστέους.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:19 »

Αποσυνδεδεμένος giannisss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:20:29 μμ »
συγχαρητηρια που με τα φετινα θεματα εισαι στη πρωτη εξαδα!

Αποσυνδεδεμένος andreop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:39:52 μμ »
συγχαρητηρια που με τα φετινα θεματα εισαι στη πρωτη εξαδα!

Ευχαριστώ!
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποια πρόταση για τις απορίες μου ?

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:37:48 μμ »
συγχαρητηρια που με τα φετινα θεματα εισαι στη πρωτη εξαδα!

Ευχαριστώ!
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποια πρόταση για τις απορίες μου ?

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!!Εννεοείται πως θα βάλεις πρώτη προτίμηση τη Δ Δωδεκανήσου που αποτελείται από σχολεία δυσπρόσιτα με πολλά μόρια.Πρόσεξε, όχι ονομαστικά σχολεία, όπως στο λέω, Δ Δωδεκανήσου.Μετά θα βάλεις Δ Έβρου που είναι η Σαμοθράκη  τρίτη βάλε τη Δ Λέσβου που είναι ο Αι Στράτης,τέταρτη τη Γ Έβρου και πέμπτη τη Β Λέσβου που είναι η Λήμνος.Το πολύ πολύ να κάνεις ένα ταξίδι για την ορκομωσία και την πράξη ανάληψης και τέλος  :) Τα ΠΕΚ μπορείς να τα αφήσεις για του χρόνου αν δεν θες να τα κάνεις φέτος.Έτσι εξασφαλίζεις σίγουρα δυσπρόσιτο με πολλά μόρια και χωρίς υποχρέωση για δεύτερη χρονιά.Καλή επιτυχία  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 04:45:27 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:19 »

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:40:08 μμ »
μετά από πολλά μηνύματα της Magda μπορώ να πω ότι έχω αρχίσει να καλοβλέπω τον Έβρο και την Ροδόπη.  ;D
αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπες magda ότι
Παράθεση
Στη δική μου περιοχή , Γ Έβρου, συνέβη το εξής συχνό φαινόμενο.Αυτοί που έχουν τις οργανικές, δεν βρίσκονται στο σχολείο (για....γνωστούς λόγους  Grin ) Δεν μπορούν λοιπόν στην εγκύκλιο να το βγάλουν οργανικό κενό, αλλά απλό λειτουργικό
υπαρχει περίπτωση να μην βγάλουν δυσπρόσιτα στον Έβρο;
Αν βγάλουν έχω πιθανότητες να πάω; (μαθηματικός θέση 120 από ασέπ)
Αν δεν βγάλουν δυσπρόσιτα στον έβρο τι συμβαίνει;
υπάρχει περίπτωση να πάω με αυτήν την θέση στον Έβρο ή στην Ροδόπη;
 και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; με τοποθετούν τη μία χρονιά σε ένα σχολείο και την επόμενη σε διαφορετικό σχολείο;

σας ταραξα στις ερωτησεις;  ;D

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:47:51 μμ »
μετά από πολλά μηνύματα της Magda μπορώ να πω ότι έχω αρχίσει να καλοβλέπω τον Έβρο και την Ροδόπη.  ;D
αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπες magda ότι
Παράθεση
Στη δική μου περιοχή , Γ Έβρου, συνέβη το εξής συχνό φαινόμενο.Αυτοί που έχουν τις οργανικές, δεν βρίσκονται στο σχολείο (για....γνωστούς λόγους  Grin ) Δεν μπορούν λοιπόν στην εγκύκλιο να το βγάλουν οργανικό κενό, αλλά απλό λειτουργικό
υπαρχει περίπτωση να μην βγάλουν δυσπρόσιτα στον Έβρο;
Αν βγάλουν έχω πιθανότητες να πάω; (μαθηματικός θέση 120 από ασέπ)
Αν δεν βγάλουν δυσπρόσιτα στον έβρο τι συμβαίνει;
υπάρχει περίπτωση να πάω με αυτήν την θέση στον Έβρο ή στην Ροδόπη;
 και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; με τοποθετούν τη μία χρονιά σε ένα σχολείο και την επόμενη σε διαφορετικό σχολείο;

σας ταραξα στις ερωτησεις;  ;D

Χαχαχα δεν πειράζει βρε.Λοιπόν σίγουρα κενά μαθηματικών που ξέρω είναι το Γυμνάσιο Κυπρίνου και το Γυμνάσιο Λαβάρων.Παίζουν και οι Μεταξάδες αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη.Είπαμε, αν δεν το έχεις βάλει ονομαστικά, αλλά απλά Γ Έβρου, σε βάζουν κάπου από όπου μπορείς να φύγεις την άλλη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:57:26 μμ »
Άσχετη η απορία μου με τα προηγούμενα, αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής και μη γελάσει κανείς. Πλέον έχει μπει η τεχνολογία στα σχολεία. Οι καθηγητές έχουν προσαρμοστεί σε αυτό; Χρησιμοποιούν τον υπολογιστή ως οπτικοακουστικό μέσο στη διδασκαλία τους;  Αν ναι, υπάρχει προβολέας στα σχολεία ή πρέπει να έχεις δικές σου συσκευές; Με το ίντερνετ τι γίνεται; Ξέρω ότι πλέον στα πανεπιστήμια ανά συγκεκριμένο αριθμό καθηγητών παρέχεται laptop και προβολέας και η πρόσβαση στο ίντερνετ είναι δωρεάν. Ισχύει κάτι τέτοιο και στα σχολεία; Εντάξει, ξέρω ότι οι παλιότεροι δεν ασχολούνται με την τεχνολογία, αλλά υπάρχει, αν κάποιος θέλει,  η δυνατότητα;  Αν δεν υπάρχει και κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει δικές του συσκευές τον αφήνουν ή θα δεχτεί παρατήρηση; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά έχω ακούσει από συναδέλφους ότι τους έχουν κάνει παρατηρήσεις γιατί έδιναν φυλλάδια.


ΥΓ: Ναι, και εγώ στην Ελλάδα ζω και ξέρω την πραγματικότητα, αλλά ήθελα να ξέρω τι πραγματικά ισχύει και όχι τι γίνεται στην πράξη.
Όλα τα σχολεία τώρα δουλεύουν με υπολογιστές. Στο γραφείο των καθηγητών υπάρχουν 1-2 με internet για να κάνεις τη δουλειά σου στα κενά που θα έχεις. Στα περισσότερα σχολεία υπάρχει επίσης αίθουσα υπολογιστών για το μάθημα της πληροφορικής, αλλά αντιστοιχούν 1 υπολογιστής σε 2-4 μαθητές. Εκεί κάνει μάθημα όμως ο πληροφορικάριος - δεν μπορείς εσύ να κανεις μάθημα με τα παιδιά και το ιντερνετ- εκτός αν ζητήσεις- είναι μια χρονοβόρα διαδικασία- που να βρεθεί αίθουσα να πάει αυτός τους μαθητές του, πολλοί δεν εμπιστεύοναι να ανοιγοκλείνει άλλος τα μηχανήματα. ...Επίσης, τα περισσότερα σχολεία έχουν προβολέα.  Εγώ όλο το μάθημα της ιστορίας το έκανα από προβολέα. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, γιατί άλλος δεν τον χειριζόταν. Επίσης, μπορεί να υπάρχει αίθουσα εκδηλώσεων, ώστε να μπορείς μέσα από υπολογιστή να τους δείξεις dvd ή power point (κι αυτό το έκανα 5-6 φορές). Μερικα σχολεία έχουν και τηλεόραση σε κάθε αίθουσα (τυχεροί)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 23, 2009, 05:36:23 μμ »
Εξοπλισμός υπάρχει ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα σχολεία και ευτυχώς που με τη καλή διάθεση όλων αξιοποιείται όσο αυτό είναι δυνατόν. Γιατί υπάρχουν βλέπετε ακόμα σχολεία που υπάρχει έλλειψη αιθουσών, ή οι αίθουσες είναι μικρές, τα παράθυρα μπάζουν νερά κτλ, κτλ, κτλ (έτσι όπως ήταν δηλαδή κι όταν πήγαινα εγώ σχολείο πριν κάτι αιώνες ;D) κι όσο ορεξάτος και εξοικειωμένος κι αν είσαι με τη τεχνολογία δεν μπορείς να κάνεις συχνά μάθημα αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες.
Όσο για τις παρατηρήσεις περί φυλλαδίων που μοιράζονται στους μαθητές μερικές φορές αυτό συμβαίνει για τα χρήματα που έχει το σχολείο δεν επαρκούν για να αγοράζει αρκετό χαρτί για φωτοτυπίες!!!
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 23, 2009, 06:17:32 μμ »
Εξοπλισμός υπάρχει ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα σχολεία και ευτυχώς που με τη καλή διάθεση όλων αξιοποιείται όσο αυτό είναι δυνατόν. Γιατί υπάρχουν βλέπετε ακόμα σχολεία που υπάρχει έλλειψη αιθουσών, ή οι αίθουσες είναι μικρές, τα παράθυρα μπάζουν νερά κτλ, κτλ, κτλ (έτσι όπως ήταν δηλαδή κι όταν πήγαινα εγώ σχολείο πριν κάτι αιώνες ;D) κι όσο ορεξάτος και εξοικειωμένος κι αν είσαι με τη τεχνολογία δεν μπορείς να κάνεις συχνά μάθημα αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες.
Όσο για τις παρατηρήσεις περί φυλλαδίων που μοιράζονται στους μαθητές μερικές φορές αυτό συμβαίνει για τα χρήματα που έχει το σχολείο δεν επαρκούν για να αγοράζει αρκετό χαρτί για φωτοτυπίες!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Mat!Τι να σου κάνει ο εξοπλισμός του σχολείου όταν καποιοι διευθυντές σου απαγορεύουν να τον χρησιμοποιήσεις μην τυχόν κ τον χαλάσεις.Για τη βιτρίνα είναι μόνο. 
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:07:00 μμ »
Μόνο που εγώ δεν είπα ότι μου φταίνε οι διευθυντές ??? Αυτό που επισήμανα είναι ότι υπάρχει ακόμη πρόβλημα σε κτηριακές εγκαταστάσεις και λειτουργικότητα που δεν μας επιτρέπει να αξιοποιήσουμε τις νέες τεχνολογίες για τη διδασκαλία. Για να είναι αξιοποιήσιμος ο τεχνολογικός εξοπλισμός απαιτείται καταρχήν κάθε αίθουσα να διαθέτει την απαραίτητη καλωδίωση και δικτύωση ώστε να μπορείς να βάλεις και το laptop και τον projector να δουλέψουν. Όταν όμως υπάρχουν ακόμη ας πούμε "αίθουσες" που δεν έχουν θέρμανση, πόρτες και παράθυρα.......
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 24, 2009, 02:05:30 πμ »
φέτος ήμουν σε σχολείο σε λυόμενα...Χάλια η κατάσταση...
Προβολέας υπήρχε και δεν τον χρησιμοποιούσε κανείς.Εγώ πήγαινα το δικό μου λάπτοπ πάρα πολύ συχνά και το συνέδεα με  τον προβολέα.Βέβαια ψάχναμε συνεχώς μια μπαλαντέζα και γινόταν χαμός με τα καλώδια αλλά οκ τα καταφέρναμε και άρεσε πολύ στα παιδιά.Οπότε άξιζε ο κόπος!
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 24, 2009, 02:13:21 πμ »
ξέρω διευθυντή που απαγορεύει την χρήση των υπολογιστών γιατί θα τους καταστρέψουν τα παιδιά! δεν ξέρουν!...... ακόμα και τον υπολογιστή του γραφείου κρατάει σε απόσταση.. Δηλαδή, δεν ανοίγει ποτέ. Τα επίσημα έγγραφά??..... Τα τυπώνει σε.. γραφομηχανή!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:31:07 πμ »
τις καλημερες μου σε ολους. Λοιπον δουλεψα σε δημοτικα ,αγγλικα σε ολοημερα .Επειδη προηγουμενα ειχα δικο μου φροντιστηριο και ειχα οτι υπαρχει απο πλευρας οπτικοακουστικου εξοπλισμου θεωρησα κριμα να μην χρησιμοποιησω κατι απαυτα και προσπαθησα. Δεν αντιμετωπισα προβλημα στο να μου επιτρεψουν να χρησιμοποιησω τον εξοπλισμο σε κανενα σχολειο. Εκανα και υπολογιστες με cdrom και τηλεοραση.Ο εξοπλισμος ηταν εκει αν και θα τον προτιμουσα στην ταξη που ετσι κ αλλιως καναμε μαθημα για να μπορω να κανω ενα μερος και οχι ολη την ωρα.Δεν περιμενα να υπαρχουν γλωσσικα εργαστηρια σε δημοσια σχολεια αλλα ημουν ευχαριστημενη και απαυτα που υπηρχαν. Σε ολα τα δημοτικα υπηρχε ο εξοπλισμος και ενα απαυτα ειχε και προτζεκτορα. Το θεμα ειναι οτι σε ολα τα σχολεια τα παντα ηταν σκονισμενα , φαινοταν δηλ οτι κανεις αλλος δεν τα χρησιμοποιει που ειναι κριμα. Επισης επειδη ηξερα τοσα χρονια στο κουρμπετι απο συνδεσμολογιες κλπ καταφερα να κανω τη δουλεια μου. Σε πρωτη αναζητηση βοηθειας κανεις ουτε και οι διευθυντες ηξεραν απο βισματα ενωσεις και μπαλαντεζες. Αφου τα ενωσα μαλιστα με ευχαριστησαν γιατι μεχρι τοτε δε μπορουσαν να βρουν που παιζει το βιντεο (σε ποιο καναλι στην τηλεοραση!). Το αλλο προβλημα ηταν οτι οι αιθουσες αυτες ειναι μικρες και φυσικα δε μπορεις να παρεις εκει ενα πρωινο τμημα αρα ουδεποτε κανεις τιποτα περα απο ενα απλο cd στην ταξη (που κι αυτο το φορτωνομαστε ολοι οι ξενογλωσσοι σαν γαιδουρια μαζι με τετραδια και βιβλια). Εστω ομως κι ετσι ,το συμπερασμα μου ειναι οτι υπαρχει εξοπλισμος αλλα εμεις οι εκπαιδευτικοι δεν μπαινουμε στον κοπο να τον αξιοποιησουμε.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:55:06 πμ »
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά. Απλώς ένας προβολέα χρειάζομαι και τα υπόλοιπα είναι πολύ απλά, αν έχεις ένα lap-top. Εγώ είμαι ΠΕ02 και θεωρώ ότι στην ιστορία είναι αδύνατο να κάνεις μάθημα χωρίς τη χρήση υπολογιστή. Και στ' άλλα φιλολογικά μαθήματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά σ' αυτό το μάθημα είναι απαραίτητο. Κοίταζα για προβολέα, αλλά είναι πανάκριβοι και γι αυτό ρώτησα αν υπάρχει στα σχολεία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161721
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.