*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 123051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hobbit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #518 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:48:59 πμ »
Καλημέρα, penny!Σε ποιο παιδαγωγικό ενδιαφέρεσαι να κάνεις μεταπτυχιακό;Νομίζω ότι οι αιτήσεις γίνονται προς το τέλος της σχολικής χρονιάς. Τουλάχιστον έτσι είχε γίνει στο ΑΠΘ πριν 3 χρόνια που πέρασε μια φίλη μου. Δυστυχώς άδεια δεν δίνουν για να παρακολουθείς τα μαθήματα, αλλά γίνονται απογευματινές ώρες, οπότε θα μπορείς να πηγαίνεις. Καλό είναι να κοιτάς και τις ιστοσελίδες των παιδαγωγικών τμημάτων για να βρεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών προγράμματων που προσφέρουν και να πάρεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία να ρωτήσεις λεπτομέριες για τη διαδικασία εισαγωγής. Ξέρω ότι χρειάζεται να ξέρεις αγγλικά σε επίπεδο advance ή proficiency. Επίσης, παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου, καθώς και το αν έχεις κάνει πτυχιακή σχετική με το θέμα του μεταπτυχιακού. Ενδεχομένως να χρειαστεί να δώσεις κάποιες εξετάσεις ή να παρουσιάσεις κάποια μικρή εργασία και να περάσεις από συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #519 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:49:39 πμ »
Τηλεφωνείς στο τμήμα που σ'ενδιαφέρει και παίρνεις πληροφορίες.
Δικαιούσαι 20 μέρες το χρόνο άδεια για εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #520 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:54:41 πμ »
Καλημέρα, penny!Σε ποιο παιδαγωγικό ενδιαφέρεσαι να κάνεις μεταπτυχιακό;Νομίζω ότι οι αιτήσεις γίνονται προς το τέλος της σχολικής χρονιάς. Τουλάχιστον έτσι είχε γίνει στο ΑΠΘ πριν 3 χρόνια που πέρασε μια φίλη μου. Δυστυχώς άδεια δεν δίνουν για να παρακολουθείς τα μαθήματα, αλλά γίνονται απογευματινές ώρες, οπότε θα μπορείς να πηγαίνεις. Καλό είναι να κοιτάς και τις ιστοσελίδες των παιδαγωγικών τμημάτων για να βρεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών προγράμματων που προσφέρουν και να πάρεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία να ρωτήσεις λεπτομέριες για τη διαδικασία εισαγωγής. Ξέρω ότι χρειάζεται να ξέρεις αγγλικά σε επίπεδο advance ή proficiency. Επίσης, παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου, καθώς και το αν έχεις κάνει πτυχιακή σχετική με το θέμα του μεταπτυχιακού. Ενδεχομένως να χρειαστεί να δώσεις κάποιες εξετάσεις ή να παρουσιάσεις κάποια μικρή εργασία και να περάσεις από συνέντευξη.

Για το παιδαγωγικό της Πάτρας, επειδή βρίσκεται κοντά στον τόπο διαμονής μου! Αρκεί λοιπόν να μη χρειαστεί να φύγω πιο μακριά για να μπορώ να πηγαίνω το πρωί σχολείο και απόγευμα παν/μιο.. σωστά?

Ωστε θέλει advance ή proficiency εεε?? Εγώ που έχω Lower τι γίνεται??

Αποσυνδεδεμένος hobbit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #521 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:58:06 πμ »
Ακριβώς!Θα επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακό κοντά στον τόπο που εργάζεσαι για να μπορείς να παρακολουθείς. Ρώτα αν αρκεί το Lower, αλλιώς θα δώσεις εξετάσεις και στα αγγλικά για να μπεις. Συνήθως βάζουν εύκολα θέματα πιο χαμηλού επιπέδου απο profıcıency.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #522 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:06:01 μμ »
Ακριβώς!Θα επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακό κοντά στον τόπο που εργάζεσαι για να μπορείς να παρακολουθείς. Ρώτα αν αρκεί το Lower, αλλιώς θα δώσεις εξετάσεις και στα αγγλικά για να μπεις. Συνήθως βάζουν εύκολα θέματα πιο χαμηλού επιπέδου απο profıcıency.


Ηοbbit σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!!  Οτιδήποτε άλλο θεωρείς χρήσιμο....περιμένω.... :)


Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #523 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 04:27:01 μμ »
Έχω μια απορία που θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου τη λύσει κάποιος. Όλοι οι νεοδιόριστοι της       Δ Δωδεκανήσου έχουν πληρωθεί, γιατί εγώ δεν έχω πάρει ούτε σεντ. Στο σχολείο που ρώτησα μου παν να ρωτήσω στη Δ/βάθμια και στη Δ/βάθμια μου παν ότι είναι θέμα του σχολείου. Εν τω μεταξύ τα έξοδα τρέχουν και δεν έχω τι να κάνω.
Πώς μπορώ να κινηθώ, ποιον να ρωτήσω; Να τώρα την άλλη εβδομάδα ξεκινούν τα ΠΕΚ και πρέπει να πάμε Ρόδο, να μείνουμε εκεί. Πώς να πάω και το σημαντικότερο, πώς να πληρώσω ξενοδοχείο χωρίς να έχω πληρωθεί;


Επίσης,  άλλη μια απορία. Όσοι είστε στη Δ Δωδ/σου  έχετε το βιβλιάριο υγείας, γιατί ούτε αυτό έχω ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #524 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 05:52:46 μμ »
η πληρωμη σου ειναι θεμα γραφειου- γιατι δεν μιλας με τον εκκαθαριστη του γραφειου στο οποιο ανηκεις?για το βιβλιαριο υγειας απ' οσο θυμαμαι καθυστερει λιγο να ερθει...ενημερωσε το γραφειο σου σε καθε περιπτωση, αυτοι ειναι υπευθυνοι

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #525 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 06:01:02 μμ »
Με τα 12νησα είχα και εγώ πρόβλημα πριν κάπιαι χρόνια (στην α/βάθμια).
Επέμενε με συνεχή τηλέφωνα στο εκκαθαριστή μέχρι να σου πει τι γίνεται,. Μπρεί να έχει γίνει κάποιο λάθος ή "λαθος" και να ξέχασαν ή να "ξέχασαν" να σε βάλουν στις λίστες πληρωμών!
Εμένα δεν μου είχαν βάλει 1 δεκαπενθήμερο, δεν μου είχαν βάλει το επίδομα είδικής αγωγής για ενάμιση χρόνο, και δεν νμου είχαν βάλει το επίδομα δυσπροσίτου για τους μήνες του καλοκαιριού! Τελικά με πολλά βάσανα και καυγάδες τα πήρα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #526 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 11:24:04 πμ »
Το βιβλιάριο υγείας έρχεται το Φεβρουάριο οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς γι'αυτό. Όσο για την πληρωμή σου, αν είσαι στο βόρειο σύμπλεγμα νησιών, νομίζω πρέπει να επικοινωνήσεις με το γραφείο της Καλύμνου ( 22430 59036 ).

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #527 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 02:51:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #528 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 08:34:29 μμ »
Έχω μια απορία που θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου τη λύσει κάποιος. Όλοι οι νεοδιόριστοι της       Δ Δωδεκανήσου έχουν πληρωθεί, γιατί εγώ δεν έχω πάρει ούτε σεντ. Στο σχολείο που ρώτησα μου παν να ρωτήσω στη Δ/βάθμια και στη Δ/βάθμια μου παν ότι είναι θέμα του σχολείου. Εν τω μεταξύ τα έξοδα τρέχουν και δεν έχω τι να κάνω.
Πώς μπορώ να κινηθώ, ποιον να ρωτήσω; Να τώρα την άλλη εβδομάδα ξεκινούν τα ΠΕΚ και πρέπει να πάμε Ρόδο, να μείνουμε εκεί. Πώς να πάω και το σημαντικότερο, πώς να πληρώσω ξενοδοχείο χωρίς να έχω πληρωθεί;


Επίσης,  άλλη μια απορία. Όσοι είστε στη Δ Δωδ/σου  έχετε το βιβλιάριο υγείας, γιατί ούτε αυτό έχω ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ


Ο διευθυντής του σχολείου σου πρέπει πριν τη μισθοδοσία να σε συμπεριλάβει στις καταστάσεις του σχολείου.
Ρώτησέ τον σε ποιά μισθοδοσία σε έχει συμπεριλάβει..
Ούτε στις Κυκλάδες οι νεοδιόριστοι έχουν πληρωθεί και δεν έχουν βιβλιάριο υγείας.
την 1/11/2010 κανονικά πρέπει να πληρωθείς αναδρομικά από την ημερομηνία ορκωμοσίας σου.
Αν δεν δεις και τότε φράγκα επικοινώνησε με τον εκκαθαριστή μισθοδοσίας του σχολείου σου.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος DELLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #529 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 08:22:33 μμ »
Είμαι νεοδιόριστος και συμμετέχω στο πρόγραμμα επιμόρφωσης νεοδιόριστων που σε πρώτη φάση ειναι 60 ώρες.Μπορεί να μου πει κάποιος,είτε συνάδελφος είτε αιρετός,είτε σύλλογος, αν δικαιούμε την καταβολή υπερωριών λόγω ότι απασχολούμαι πέρα του διδακτικού και εργασιακού μου ωραρίου,και όχι κατόπιν δικής μου επιλογής αλλά υποχρεωτικά!

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #530 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 11:21:03 μμ »
δεν δικαιουμαστε κατι λογω υπερωριων....και τρελου τρεξιματος...δυστυχως....και ελπιζω να κανουμε κατι για αυτο....δεν επιτρεπεται να το επιτρεπουμε αλλο αυτο....
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #531 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 06:51:04 μμ »
Κανονικά δεν θα έπρεπε να απασχολούμαστε εκτός ωραρίου,ούτε να πληρώνουμε εισητήρια και διαμονές!!!!!!!!!
Δεν πιιστεύω καν ότι θα αποζημιωθούμε
Είναι απαράδεκτο και δεν ξέρω καν αν θα σταματήσει ποτέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.