*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 290896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #616 στις: Μάιος 28, 2012, 10:33:49 μμ »
Εγώ θα επαναφεω την προηγούμενη ερώτηση μου μιας και δεν πήρα απάντηση·

Είμαι καινούργια στη βαθμολογηση και έχω μερικές απορίες. Λοιπόν στη λογοτεχνια θα πρέπει να κοιταω τις απαντησεις τις κεε και με βαση αυτές να αφαιρω μονάδες αν Υπάρχουν ελλείψεις στο περιεχόμενο; Και ποσα για παράδειγμα πρέπει να αφαίρεση απο κάθε έλλειψη;

Ευχαριστω και πάλι

Kitten art, δεν είναι εδώ ο τόπος για να λύσεις τέτοιου είδους απορίες, συγνώμη που στο λέω. Συντονιστή /Συντονίστρια δεν έχετε στο βαθμολογικό όπου είσαι; δεν τα έχετε συζητήσει αυτά τα θέματα;; μου φαίνεται λίγο περίεργη η απορία σου, αφού έχουν γίνει ήδη παντού οι ενημερωτικές συναντήσεις.

Αν τυχόν για κάποιο λόγο έλειψες από τη συνάντηση αυτή και παρόλα αυτά σου έχουν δώσει να βαθμολογήσεις γραπτά και έχεις ακόμα τέτοιου είδους απορίες, καλύτερα να ζητήσεις αμέσως συνάντηση με το Συντονιστή του μαθήματος πριν βαθμολογήσεις!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:42 »

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #617 στις: Ιούνιος 30, 2012, 12:07:26 μμ »
οι βαθμολογητες πρεπει να εκπαιδευονται και να μελετουν τις οδηγιες-λυσεις! εδωσα φετος πανελλαδικες απο θεωρητικη. στη λογοτεχνια πηρα 94 απο τον πρωτο βαθμολογητη και 68 απο τον δευτερο! τερααααστια διαφορα. το γραπτο αναβαθμολογηθηκε! η αληθεια ειναι πως θεωρω και τους 2 βαθμολογητες ακραιους! δεν πιστευω οτι το γραπτο μου ηταν για 19 αλλα και ουτε για 14! προσοχη λοιπον.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #618 στις: Ιούνιος 30, 2012, 01:17:25 μμ »
Γιαυτο υπαρχει η αναβαθμολόγηση. πιστεύω η αναβαθμολόγηση που σου εγινε να αποκατεστησε το γραπτο σου στη "πραγματική αξία"
Εσυ βεβαια απορεις με την τεραστια διαφορά. Δικιο εχεις. Η Λογοτεχνια ομως ειναι λιγο "ιδιορρυθμο" μαθημα. Εγω τουλαχιστον απορω γιατι το εχουν στα προς εξεταση μαθήματα. Θεωρω πως καταστρεφουν την αξια του μαθηματος της Λογοτεχνιας και αποστρεφουν τα παιδια απο την ενασχόληση τους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #619 στις: Ιούνιος 30, 2012, 03:13:36 μμ »
Γιαυτο υπαρχει η αναβαθμολόγηση. πιστεύω η αναβαθμολόγηση που σου εγινε να αποκατεστησε το γραπτο σου στη "πραγματική αξία"
Εσυ βεβαια απορεις με την τεραστια διαφορά. Δικιο εχεις. Η Λογοτεχνια ομως ειναι λιγο "ιδιορρυθμο" μαθημα. Εγω τουλαχιστον απορω γιατι το εχουν στα προς εξεταση μαθήματα. Θεωρω πως καταστρεφουν την αξια του μαθηματος της Λογοτεχνιας και αποστρεφουν τα παιδια απο την ενασχόληση τους.

Πόσο συμφωνώ μαζί σου. Πριν μερικά χρόνια στο ιδιαίτερο η μαθήτρια λάτρεψε από την πρώτη ανάγνωση τη σονάτα του σεληνόφωτος έστω κι αν δεν καταλάβαινε όλα όσα λέγονταν. Όταν τελειώσαμε με τη διδασκαλία του κειμένου μπορούσε να αναλύσει όλους τους στίχους και να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις αλλά δεν ήθελε να ξαναδεί το κείμενο στα μάτια της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:42 »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #620 στις: Ιούλιος 04, 2012, 02:11:25 πμ »
καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα να ρωτησω συναδελφους που ξεκινη
σαν την καλοκαιρινη προετοιμασια των μαθητων....Απο ποιο κειμενο ξεκινησατε;















Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #621 στις: Ιούλιος 04, 2012, 04:49:37 μμ »
Πρώτη φορά κάνω καλοκαιρινό, πάντα τους ξεκινούσα από Σεπτέβρη. Ξεκίνησα με Βιζυηνό.

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #622 στις: Ιούλιος 04, 2012, 05:46:06 μμ »
Σ' ευχαριστώ Marg για την άμεση απάντηση....Η αλήθεια είναι ότι πριν ένα χρόνο τέτοια περίοδο ξεκίνησα κι εγώ με Βιζυηνό θεωρώντας τον επίφοβο για τις Πανελλήνιες του 2012 (τελικά εξετάστηκαν στις επαναληπτικές στο Αμάρτημα...).Από Δευτέρα ξεκινάω οπότε και κάθε άλλη άποψη θα ήταν χρήσιμη....Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #623 στις: Ιούλιος 10, 2012, 08:10:47 μμ »
Καλησπέρα...ξεκινάτε με βιζυηνό επειδή ο κρητικός έπεσε στις πανελλαδικές του 2010;Εγώ ξεκινάω τη Δευτέρα και έλεγα να ξεκινήσω με Κρητικό.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #624 στις: Ιούλιος 10, 2012, 10:34:57 μμ »
Ξεκίνησα με Βιζυηνό, γιατί το θεωρώ δύσκολο κείμενο και θέλω να εξοικειωθούν τα παιδιά με τη γλώσσα. Τον Κρητικό από Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #625 στις: Ιούλιος 17, 2012, 05:53:35 μμ »
 Ξεκίνησα με Κρητικό για να είμαι μπροστά από το σχολείο (είναι το 1ο που κάνουν) και να μην αγχωθοὐμε. Ως παθούσα κάθε χρόνο φοβάμαι μην μας τα βγάλουν εκτός όσα κάναμε στα θερινά...  :)

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #626 στις: Ιούλιος 18, 2012, 01:30:05 μμ »
και εγω με Κρητικο ξεκινησα για τον ίδιο λόγο.επειδη φετος κανω σε φροντιστηριο,που εχει διαφορα από το ιδιαιτερο,εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλή για το πως θα κανω το μαθημα ενδιαφερον?κατι σα σχεδιο μαθηματος,ας πούμε...πρεπει να τους δωσω εξ αρχης σημειωσεις ή στο τελος?πειτε μου τι κανετε να πάρωγ καμια ιδεα.

Αποσυνδεδεμένος stratos1995

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #627 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:23:11 μμ »
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Έχω πελαγώσει με τόσα που έχω για αύριο και δεν προλαβαίνω. :( :(
Όποιος μπορεί αν γίνεται να μου πει ποιες είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές ως προς το περιεχόμενο ανάμεσα στα ποιήματα " Η Αποκριά" και "Στον Νίκο Ε... 1949"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:56:17 μμ »
Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ να γράψω στο forum αλλα δεν είναι η πρώτη φορά που το  διαβάζω.Ομολογώ πως δεν ηταν λίγες οι φορές που απόψεις των μελών του μου φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμες . Θα ήθελα λοιπόν να συμβουλευτώ όσους από εσας διδάσκουν Λογοτεχνία κατεύθυνσης σχετικά με τα βοηθήματα . Ποια θα με συμβουλεύατε να χρησιμοποιήσω;Φέτος  είναι η πρώτη  φορά που θα αναλάβω το συγκεκριμένο μάθημα και βρίσκομαι λίγο σε μια σύγχυση!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #629 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:08:32 μμ »
Γεια χαρά σε όλους.
Θα διδάξω λογοτεχνια γ λυκείου κατευθυνσης πρώτη φορά και θα ήθελα να με κατατοπίσετε για το πώς να κάνω το μάθημα.Καταρχας στο πρώτο μάθημα πρέπει να τους εξηγήσω αφηγηματικές τεχνικές, σχήματα λόγου κ.λπ.; ή μπαίνω κατευθείαν στον Κρητικό και τα επισημαίνω κάθε φορά που συναντάω κάτι απο αυτά. Μπορεί κάποιος να μου πει τι εωτήσεις βάζουν στις εξετάσεις, δηλαδή ποιος είναι ο τύπος των ασκήσεων; Πώς είναι ένα τυπικό μάθημα λογοτεχνίας κατεύθυνησης; Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, γιατί ξέρω ότι το μάθημα είναι αρκετά περίεργο. Σας ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 216
Σύνολο: 222

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.