*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 705938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2394 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 08:31:54 μμ »
Η αξιολόγηση ξεκινάει και οι εκπαιδευτικοί δεν το συζητάνε καν. Η Κεραμέως ό,τι και να λέμε τα κατάφερε πολύ καλά να μας αποπροσανατολίζει κάθε φορά και να περνάει όσα ήθελε. Κολέγια, κάμερες, κορονοιος, εκλογές, 3μηνες συμβάσεις κι ένα σωρό άλλα, ενώ εμείς συζητάμε και θα συζητάμε για τις κατανομές. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2395 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 11:46:53 μμ »
Ας ξεκινήσουμε από τις υποδομές... Το 70% των σχολικών κτηρίων ανά την επικράτεια (ειδικά στα νησιά) είναι κτήρια της Ιταλοκρατίας έως την Πρωτεύουσα όπου οι σχολικές μονάδες θυμίζουν κέντρα φιλοξενίας προσφύγων... Αν θέλουν να είμαστε Φιλανδία ας ξεκινήσουμε από τις δομές και όχι από τους παράγοντες... Στην Ελλάδα ο δούλεμα σηκώνει όσο ο μέσος Έλληνας δεν έχει ταξιδέψει... γιατί όταν ταξιδεύεις γνωρίζεις την χώρα σου... δυστυχώς η πολιτική ηγεσία δεκαετίες τώρα παραβλέπει τα βασικά και για να τα προσπεράσει στρέφει το βλέμμα του κόσμου χαμηλότερα... Και δεν το πάω μακριά... ιδιωτικές μονάδες συγκρίνονται με το σχολικό συγκρότημα της Γκράβας; Η πολιτεία όμως έκανε κάτι να αναβαθμίσει το χάος; Απεναντίας θέλει να βαθμολογήσει το χάος.. και πως βαθμολογείς μία κατάσταση υποβαθμισμένη;;;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2396 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 11:52:50 πμ »
Ας ξεκινήσουμε από τις υποδομές... Το 70% των σχολικών κτηρίων ανά την επικράτεια (ειδικά στα νησιά) είναι κτήρια της Ιταλοκρατίας έως την Πρωτεύουσα όπου οι σχολικές μονάδες θυμίζουν κέντρα φιλοξενίας προσφύγων... Αν θέλουν να είμαστε Φιλανδία ας ξεκινήσουμε από τις δομές και όχι από τους παράγοντες... Στην Ελλάδα ο δούλεμα σηκώνει όσο ο μέσος Έλληνας δεν έχει ταξιδέψει... γιατί όταν ταξιδεύεις γνωρίζεις την χώρα σου... δυστυχώς η πολιτική ηγεσία δεκαετίες τώρα παραβλέπει τα βασικά και για να τα προσπεράσει στρέφει το βλέμμα του κόσμου χαμηλότερα... Και δεν το πάω μακριά... ιδιωτικές μονάδες συγκρίνονται με το σχολικό συγκρότημα της Γκράβας; Η πολιτεία όμως έκανε κάτι να αναβαθμίσει το χάος; Απεναντίας θέλει να βαθμολογήσει το χάος.. και πως βαθμολογείς μία κατάσταση υποβαθμισμένη;;;
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου... πρόσφατα πήγα σε Erasmus  σε σχολείο επαρχίας στην Σουηδία και έπαθα ... πολιτιστικό σοκ! υποδομές, κοινωνικοί λειτουργοί, γραφεία εκπαιδευτικών, γραμματεία κ.λ.π., δεν αναφέρομαι σε μισθούς... με αυτές τις συνθήκες όχι μόνο δέχομαι αλλά απαιτώ να αξιολογούμαι για να προσφέρω ό,τι μπορώ στην δουλειά μου και στα παιδιά... με τις συνθήκες του σημερινού σχολείου στην Ελλάδα που επί 20 χρόνια που δουλεύω δεν έχω ούτε καν ... γραφείο (απαράδεκτο για μένα για πολλούς λόγους αλλά σημαντικό τόσο ουσιαστικά όσο και σε επίπεδο συμβολισμού), που ... ζαλόνομαι στην πλάτη τους προτζέκτορες και φέρνω υπολογιστή από το σπίτι μου για να δείξω κάτι με ιντερνετ από το κινητό μου, που όλη η δουλειά (διαγωνίσματα, διορθώσεις, έξτρα υλικό) γίνεται στο σπίτι μου επειδή το σχολείο δεν μου τα παρέχει, που έχω δώσει χιλιάρικα για την μεταπτυχιακή επιμόρφωσή μου και τα κάθε είδους σεμινάρια (όλα αυτά προς όφελος της υπηρεσίας και του σχολείου) χωρίς να μου έχει δοθεί από το κράτος ούτε ένα ευρώ έστω ως δάνειο (τη στιγμή που σε κάθε επαγγελματία οι (μη) επιστρεπτέες δίνονται κατά χιλιάδες), ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ  δεν δέχομαι να αξιολογηθώ για τη δουλειά μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2021, 11:56:07 πμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2397 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:48:44 μμ »
Για ποιο λογο οι εκπαιδευτικοι δεν θα μπορουν να αξιολογουν κι εκεινοι τους διευθυντες; Ποιος γνωριζει καλυτερα τις ηγετικες ικανοτητες των διευθυντων, τις ικανοτητες διαχειρισης κρισεων, συγκρουσεων, τη δυνατοτητα επιλυσης προβληματων παρα εμεις που τις ζουμε καθε μερα; Νομιζω ολοι συμφωνουμε σε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2398 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 02:07:41 μμ »
Πριν μερικά χρόνια λαμβανόταν υπόψη  και η ψήφος των εκπαιδευτικών στις εκλογές των διευθυντών. Μετά, το κατάργησαν και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2399 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 05:48:53 μμ »
Τα πρώτα χρόνια των μνημονίων μου "θέρισαν" το 38% των καθαρών αποδοχών μου, για λόγους "δημοσίου συμφέροντος" και μάλιστα χωρίς να με αξιολογήσουν. Ξέρετε θα μπορούσαν τότε να με περνούσαν κόσκινο οι σύμβουλοι και να μου λέγανε "κύριε κρίνεστε ανεπαρκής ως προς την διδασκαλία σας, γι' αυτό θα έχετε μία επίπτωση στον μισθό σας"... Τίποτε από όλα αυτά. Τώρα έρχονται να με αξιολογήσουν προκειμένου, αν με κρίνουν φοβερό εκπαιδευτικό να με επιβραβεύσουν και μισθολογικά; Δεν το νομίζω... Απλά ο φάκελος μου θα περιέχει μερικά χαρτιά από τις εκθέσεις που θα συντάσσει κάθε χρόνο ο διευθυντής και ο σύμβουλος που θα λέει πως "είμαι καλός, είμαι τίμιος ΑΛΛΑ και ΜΕΓΑΛΟ κοροΐδο". Θυμηθείτε (οι διορισμένοι προ του 2010) τις εκθέσεις αξιολόγησης που συνέτασσε ο διευθυντής μας προκειμένου να μονιμοποιηθούμε, μετά το πέρας της δοκιμαστικής διετίας... Και να σας πω και το άλλο μιας και έχω δουλέψει μια χρονιά σε ΕΠΑΛ... Εκεί προσωπικά πρέπει να σε βραβεύουν για την υπομονή σου και τις αντοχές σου και να παίρνεις βραβείο που θα αναφέρει ότι είσαι υπερήρωας της Marvel... Το πιο ωραίο όμως που άκουσα "περί αξιολόγησης" είναι πως θα μετράνε τα μέσα που θα χρησιμοποιείς για να κάνεις μάθημα... Χαχαχα... τον φοβερό εξοπλισμό που έχουν οι σχολικές μονάδες!!! Αν θέλουν να μετράνε όλα αυτά ας φτιάξουν ένα σχολείο όπως το Αγγλικό όπου ο Φυσικός έχει την αίθουσα του, ο Φιλόλογος επίσης την αίθουσα με τους χάρτες κλπ, ο Χημικός την αίθουσα-εργαστήριο του και πάει λέγοντας. Στην Αγγλία οι μαθητές αλλάζουν αίθουσα, όχι οι εκπαιδευτικοί. Και αυτό γιατί όταν έχεις μόνιμα τον δικό σου χώρο μπορείς να τον εξοπλίσεις και κατάλληλα για το μάθημα σου... Τι να λέμε ρε παιδιά;;; Αυτό που στην ψωροκώσταινα γίνεται κάτι απλώς για να λέμε ότι το κάνουμε με αφήνει άναυδο (για να μην αναφέρω μία λέξη που αρχίζει από Μ...). Όταν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις καλά αλλιώς άστο να πάει στον διάολο! Αυτό δεν έχει καταλάβει το Υπουργείο. Για να αναβαθμίσεις κάτι πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη γιατί με ξένα κόλλυβα όλοι κάνουν όσες κηδείες θες...

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2400 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 07:10:35 μμ »
Πριν μερικά χρόνια λαμβανόταν υπόψη  και η ψήφος των εκπαιδευτικών στις εκλογές των διευθυντών. Μετά, το κατάργησαν και αυτό.

Γιατί κρίθηκε αντισυνταγματική αυτή η συριζαίικη εξυπνάδα, δηλαδή αξιολόγηση με κουκούλα. Θες φανερά με ονοματεπώνυμο; Δε νομίζω....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2401 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 08:29:59 μμ »
Μη βγάζεις συμπεράσματα για τους άλλους, αν δεν γνωρίζεις τι σκέφτονται. Μάλλον δεν ήταν και το καλύτερο σενάριο.
Φυσικά, φανερά, θα ήταν πιο έντιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2021, 09:09:30 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2402 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 08:51:55 μμ »
Φανερά θα υπήρχε στοχοποίηση απ' το διευθυντή εκείνου που δεν τον ψήφισε. Για τούτο κι η ψήφος στις βουλευτικές εκλογές είναι μυστική.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2403 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:15:20 μμ »
Οι λογοι που εγινε ανωνυμα ειναι γνωστοι. Για να μη φοβουνται οι εκπαιδευτικοι να πουν την ειλικρινη γνωμη τους. Ποιος θα αξιολογησει εναν ιεραρχικα ανωτερο του με ειλικρινεια οταν φοβαται τις επιπτωσεις;  Εδω η αλλη παρενοχληθηκε σεξουαλικα και εκανε 23 χρονια να το πει υπο την τρομοκρατια των επιπτωσεων.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2404 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:16:10 μμ »
Γιατί κρίθηκε αντισυνταγματική αυτή η συριζαίικη εξυπνάδα, δηλαδή αξιολόγηση με κουκούλα. Θες φανερά με ονοματεπώνυμο; Δε νομίζω....

Το υφος τα λεει ολα!

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2405 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:17:01 μμ »
Μη βγάζεις συμπεράσματα για τους άλλους, αν δεν γνωρίζεις τι σκέφτονται. Μάλλον δεν ήταν και το καλύτερο σενάριο.
Φυσικά, φανερά, θα ήταν πιο έντιμο.

Και πιο επικίνδυνο (ποινικά και αστικά δικαστήρια) διότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών έχει πλήρη μεσάνυχτα για το τι επιτρέπεται να πεις, πως να το πεις και πότε να το πεις.

Ήδη υπάρχουν κατηγορούμενα μέλη ΠΥΣΔΕ αυτή τη στιγμή στη δικαιοσύνη γιατί νόμιζαν ότι το ΠΥΣΔΕ είναι ελμε.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2406 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:47:41 μμ »
Γιατί κρίθηκε αντισυνταγματική αυτή η συριζαίικη εξυπνάδα, δηλαδή αξιολόγηση με κουκούλα. Θες φανερά με ονοματεπώνυμο; Δε νομίζω....

Παντου η αξιολόγηση ειναι μυστική (προς τον ανωτερο) για να μπορείς να εισαι ειλικρινείς. Φυσικά στο εξωτερικο η αξιολογηση δεν ειναι για να βγαλεις μίσος αλλα για να μπορέσεις να αξιολογηθείς και να αξιολογήσε. Εδω φυσικά σαν τσοπάνηδες που ειμαστε θα κοιτάξουμε ο ενας να βγάλει το μάτι του αλλου.. Ακόμα και η αξιολόγηση απο τον Διευθυντη δεν θα ηταν κατι αρνητικό αν γινότανε σε αυτη την κατεύθυνση..
Αλλα Ελλάδα εισαι! Εχω ακούσει ιστοριες που συμβουλος στο Κιλκίς πήγαινε απο τα σχολεια και ελεγε σε ΠΕ04 οτι θα τους απολύσει όλους..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2407 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:49:37 μμ »
Φανερά θα υπήρχε στοχοποίηση απ' το διευθυντή εκείνου που δεν τον ψήφισε. Για τούτο κι η ψήφος στις βουλευτικές εκλογές είναι μυστική.

Ακριβώς, εδώ είναι κρυφή η ψήφος στις βουλευτικές εκλογές, θεωρούμε ότι είναι καλή ιδέα να είναι φανερή στην μικρή κοινότητα ενός σχολείου, όπου ο άνθρωπος που θα εκλεγεί διευθυντής θα γνωρίζει ποιος τον ψήφισε και ποιος όχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 237
Σύνολο: 238

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.