*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 717636 φορές)

jimpan και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2891
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3416 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 08:55:45 μμ »
κάτι που ακούστηκε στην τηλεδιάσκεψη της ελμε που ανήκω ειναι να γίνει συνάντηση με τους νέους συμβούλους (webex) και να συζητήσουν για το πως οι ίδιοι βλέπουν την αξιολόγηση και να γινει ανταλλαγή απόψεων
Τι μας νοιάζει πώς τη βλέπουν; Και ποιοι είναι αυτοί που θα τους ρωτήσουμε πώς τη βλέπουν; Ό,τι να 'ναι.

ΥΓ: Με λύπη μου διαπιστώνω ότι πολλοί συνάδελφοι αντί να φροντίζουν τη γνώση των μαθητών τους προτιμούν να φροντίσουν την επικοινωνιακή τους σχέση με τους επιθεωρητές. Παρακάτω λεβέντες δεν πάει. Ξύσατε πάτο. Μήπως να ξανασκεφθείτε τους επαγγελματικούς σας προσανατολισμούς; Η στάση του δερβέναγα απέναντι στους μαθητές (βλέπετε εκεί ο νόμος μας δίνει την εξουσία) και του υποτελή απέναντι στους προϊσταμένους (βλέπετε εδώ ο νόμος τη δίνει σ' άλλον την εξουσία) δεν ταιριάζουν με το διδασκαλικό λειτούργημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:41:16 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:51 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3417 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:22:58 μμ »
Eδω φθασανε να περιμενουν την αξιολογηση ως Μαννα εξ ουρανου.
Ετοιμοι απο καιρο..

Καλο γλειψιμο ευχομαι.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3418 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 10:30:14 μμ »
Παιδια δεν καταλαβαινόμαστε. Δεν χρειάζεται να διαβάσω την άποψη κάποιου για να έχω δική μου άποψη για τον νόμο. Έχω διαβασει τον ίδιο τον νόμο και έχω ούτως ή άλλως άποψη για τα προβλήματα της εκπαίδευσης.
Πειστικούς αντιλόγους στον δημόσιο διάλογο δεν βρίσκω, για να παραπέμψω όποιον απορεί.
Να το πω πιο απλά; Η ρητορική των σωματείων μας θεωρώ ότι μας εκθέτει, μας βλάπτει και τροφοδοτεί τον κοινωνικό αυτοματισμό εναντίον μας. Άποψή μου. ΘΕωρώ ότι έχω δικαίωμα να την εκφράσω.
Μάλλον εσύ δεν επικοινωνείς αυτό που έχεις κατά νου.
Εφ όσον δε συμφωνείς με την απεργία, μην κάνεις.
Thats it.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3419 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 12:41:18 πμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό το "έχουν πάρει εντολές να τους βγάλουν όλους από ικανοποιητικούς και πάνω", είναι επιχείρημα κατά της αξιολόγησης. Είναι παραδοχή ότι οι αξιολογητές ακολουθούν τη γραμμή που θέτει το υπουργείο. Κι ότι επειδή μπορεί τη δεδομένη στιγμή η γραμμή που βολεύει το υπουργείο να είναι "μην κόψετε κανέναν", δε σημαίνει ότι 2 μήνες μετά την ανανέωση της θητείας της, δε μπορεί να είναι το ίδιο εύκολα "το 15% να βγουν ανεπαρκείς" (έτσι για να πω ένα τυχαίο ποσοστό βρε αδερφέ, που καμία σχέση δεν έχει με το πρόσφατο αμαρτωλό παρελθόν της παρούσης κυβέρνησης).

Σοφή κουβέντα είπες συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:51 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3420 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 06:51:34 πμ »
Μάλλον εσύ δεν επικοινωνείς αυτό που έχεις κατά νου.
Εφ όσον δε συμφωνείς με την απεργία, μην κάνεις.
Thats it.

Δεν σκέφτομαι δογματικά. Θεωρώ ότι οι καταστάσεις είναι πιο περιπλοκές από την άσπρο-μαύρο λογική που βλέπω και εδώ. Από τη στιγμή που είναι σοβαρό το ζήτημα ππυ απασχολεί τον κλάδο μου, η συνείδηση μου προφανώς με ωθεί στο να θέλω να απεργήσω, αν μη τι άλλο από συναδελφική ευσυνειδησία. Από την άλλη όμως, προβληματίζομαι και για τον αντίκτυπο μιας τέτοιας ενέργειας. Ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει.

Στο σχολείο μου πάντως, οι νεοδιόριστοι δεν θα απεργήσουν. Και δεν έχω καταλάβει αν θα έχει πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή από την κλασική μικρή συμμετοχή στις μονοήμερες απεργίες. (στην αντίστοιχη της αυτοαξιολόγησης πέρσι, είχαμε 100%, αν κ αρκετά συντηρητικός σύλλογος).

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 579
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3421 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 07:47:44 πμ »

Σοφή κουβέντα είπες συνάδελφε.
Εν όψη εκλογών μπορεί να υπαρχει αυτή η γραμμή για προφανείς λόγους. Σίγουρα επίσης με το πέρασμα του χρόνου αλλά και με το ενδεχόμενο ξαναεκλογης της κυβέρνησης θα αλλάξει το πρωσοπειο της κυβέρνησης. Πίσω στο βάθος κρύβεται ένα μεγάλο μίσος για την εκπαιδευτική κοινότητα. Το ξέρουμε από το παρελθόν. Όπως τώρα πρώτα αξιολόγηση μετά μονιμοποίηση στη συνέχεια πρώτα αξιολόγηση μετά αύξηση μισθών (εν όψη νέου νομοσχεδίου για τον μισθό εκπαιδευτικών)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3422 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 08:54:05 πμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό το "έχουν πάρει εντολές να τους βγάλουν όλους από ικανοποιητικούς και πάνω", είναι επιχείρημα κατά της αξιολόγησης. Είναι παραδοχή ότι οι αξιολογητές ακολουθούν τη γραμμή που θέτει το υπουργείο. Κι ότι επειδή μπορεί τη δεδομένη στιγμή η γραμμή που βολεύει το υπουργείο να είναι "μην κόψετε κανέναν", δε σημαίνει ότι 2 μήνες μετά την ανανέωση της θητείας της, δε μπορεί να είναι το ίδιο εύκολα "το 15% να βγουν ανεπαρκείς" (έτσι για να πω ένα τυχαίο ποσοστό βρε αδερφέ, που καμία σχέση δεν έχει με το πρόσφατο αμαρτωλό παρελθόν της παρούσης κυβέρνησης).

από όλες τις γλώσσες, μίλησες αυτήν της αλήθειας.

Πάντως αυτή η υπερασπιστική γραμμή υπέρ της αξιολόγησης (δεν υπονοώ ότι εσύ είσαι υπέρ) που καθησυχάζει πως όλα γίνονται για τους τύπους και πως δε θα έχει ουσιαστικό αντίκτυπο στον αξιολογούμενο, όπως άλλωστε διαχρονικά συμβαίνει με κάθε (τρομο)νομοσχέδιο που εγκυμονεί κινδύνους, ιδίως όταν σημειώνονται αντιρρήσεις κι αντιδράσεις, ισχύει μέχρι να πέσει η γκιλοτίνα στα κεφάλια μας. Δεν είναι μακριά μας τα περιστατικά της διαθεσιμότητας ολόκληρων κλάδων άλλωστε.
Τις κάμερες στις τάξεις τις θυμάστε; Που έγινε ο κακός χαμός για "να μείνουν στα χαρτιά";
Μένουν στα χαρτιά όσο δεν χρειάζονται. Μόλις το απαιτήσουν οι περιστάσεις και βρεθούν οι καλοθελητές, ο νόμος μια χαρά εφαρμόζεται.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3423 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 11:49:39 πμ »
Μια χούφτα άνθρωποι είμαστε και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι λέμε μεταξύ μας. Γιατί είναι κακό που θέλω να έχω με το μέρος μου τους γονείς; Μιλάω συνέχεια μαζί τους και δεν έχουν ιδέα γιατί δεν θέλουμε την αξιολόγηση. Αναγκάζομαι να εξηγώ ξεχωριστά. Κ όχι, δεν είναι επιχείρημα πως δεν αξιολογείται άλλος στον δημόσιο, δεν τους ενδιαφέρει μάλλον σαν επιχείρημα.  Ούτε ξέρουν τα του κλάδου μας για να καταλαβαίνουν μόνοι τους γιατί και πώς.
 
Στο σχολείο μου επίσης οι νεοδιόριστοι δεν απεργούν.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3424 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 12:43:58 μμ »
Μια χούφτα άνθρωποι είμαστε και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι λέμε μεταξύ μας. Γιατί είναι κακό που θέλω να έχω με το μέρος μου τους γονείς; Μιλάω συνέχεια μαζί τους και δεν έχουν ιδέα γιατί δεν θέλουμε την αξιολόγηση. Αναγκάζομαι να εξηγώ ξεχωριστά. Κ όχι, δεν είναι επιχείρημα πως δεν αξιολογείται άλλος στον δημόσιο, δεν τους ενδιαφέρει μάλλον σαν επιχείρημα.  Ούτε ξέρουν τα του κλάδου μας για να καταλαβαίνουν μόνοι τους γιατί και πώς.
 
Στο σχολείο μου επίσης οι νεοδιόριστοι δεν απεργούν.

Μπορείς να εξηγήσεις στους γονείς ότι απεργούμε γιατί το υπουργείο παρανομεί, δεν μας αξιολόγησε όπως προβλεπόταν εντός της προβλεπόμενης διετίας και μας έχει ακόμα σε καθεστώς δοκίμου, συνδέοντας απειλητικά το "προνόμιο" της μονιμότητας με την αξιολόγησή μας. 

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3425 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 12:59:35 μμ »
Διαβάζω πολύ σωστά πράγματα από τον trust no one, από τον Ioannis Dr και από άλλους συναδέλφους. Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Προσωπικά βλέπω μέσα από την αξιολόγηση να γίνεται μια προσπάθεια έμμεσης άρσης της μονιμότητας από πλευράς κυβέρνησης. Σου λέει θα αξιολογείσαι κάθε 2-3 χρόνια και κάποια στιγμή αν δεν είσαι ικανοποιητικός θα σου πουν πήγαινε σπίτι σου. Για παράδειγμα σε σχέση με τους νεοδιόριστους κανένας δεν λέει τι θα γίνει αν κριθούν και δεύτερη φορά μη ικανοποιητικοί. Στην πρώτη φορά μη μονιμοποίηση και υποχρεωτική επιμόρφωση, στη δεύτερη φορά τι;;;;
Και να θυμόμαστε ότι τα κριτήρια της αξιολόγησης είναι καθαρά υποκειμενικά. Το τι μάθημα θα κάνει κάποιος εξαρτάται από τις υποδομές, από το επίπεδο των μαθητών του, από τον αριθμό των μαθητών του κ.λπ. Το πως θα αξιολογήσει ο αξιολογητής εξαρτάται από το πόσο έχει διδάξει μέσα σε τάξη, από τον χαρακτήρα του κ.λπ. Άρα το να βγει κάποιος ικανοποιητικός ή μη ικανοποιητικός είναι σε μεγάλο βαθμό και θέμα τύχης.

Υ.Γ Γνωρίζω αξιολογητή που είναι αλκοολικός. Τον εμπιστεύεστε;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3426 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:15:00 μμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό το "έχουν πάρει εντολές να τους βγάλουν όλους από ικανοποιητικούς και πάνω", είναι επιχείρημα κατά της αξιολόγησης. Είναι παραδοχή ότι οι αξιολογητές ακολουθούν τη γραμμή που θέτει το υπουργείο. Κι ότι επειδή μπορεί τη δεδομένη στιγμή η γραμμή που βολεύει το υπουργείο να είναι "μην κόψετε κανέναν", δε σημαίνει ότι 2 μήνες μετά την ανανέωση της θητείας της, δε μπορεί να είναι το ίδιο εύκολα "το 15% να βγουν ανεπαρκείς" (έτσι για να πω ένα τυχαίο ποσοστό βρε αδερφέ, που καμία σχέση δεν έχει με το πρόσφατο αμαρτωλό παρελθόν της παρούσης κυβέρνησης).
Και γιατί βιάζονται τόσο πολύ, αν είναι να βγούν όλοι ικανοποιητικοί & πολύ καλοί;;;
Και ύστερα απ' τις εκλογές, αν ξαναβγεί ο Μητσοτάκης, ποιος μας διαβεβαιώνει πως θα υπάρχει πάλι η ίδια "γραμμή";; Τότε, προφανώς και θα θελήσουν να βγάλουν "ανεπαρκείς" αρκετούς απ' τους παλαιότερους συναδέλφους. Και περαιτέρω, ποιος μας εγγυάται ότι όσοι δεν περάσουν την αξιολόγησή τους ούτε τη δεύτερη φορά, δεν θα υποστούν μείωση μισθού ή ακόμη χειρότερα, να παυθούν;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3427 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:17:35 μμ »
Μπορείς να εξηγήσεις στους γονείς ότι απεργούμε γιατί το υπουργείο παρανομεί, δεν μας αξιολόγησε όπως προβλεπόταν εντός της προβλεπόμενης διετίας και μας έχει ακόμα σε καθεστώς δοκίμου, συνδέοντας απειλητικά το "προνόμιο" της μονιμότητας με την αξιολόγησή μας.
Δεν είπα πως δεν ξέρω να πω πού είναι το πρόβλημα εγώ η ίδια, απλά δήλωσα πως ένα συλλογικό μας όργανο θα έπρεπε να ενημερώσει τους γονείς και δεν το κάνει όπως βλέπω. Η κοινωνία δεν ξέρει καν γιατί μιλάμε, ακούει απλά πως δεν μας αρέσει να μας αξιολογούν και αυτό είναι φυσικά μια κακή αξιολόγηση για τον κλάδο μας.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3428 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:22:26 μμ »
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί σου, δεν έχω ανασύρε ικαμία παλιά σου δημοσίευση (ούτως ή άλλως εγώ έχω γράψει πολλές φορές υπέρ του διαγωνισμού οπότε για τι να σε κατηγορήσω); Επομένως, σε τι παραποιοώ λεγόμενα ή κατηγορώ για αφερεγγυότητα; Εγώ δεν είχα καν ασχοληθεί μαζί σου προσωπικά.
Δεν προορίζονταν για εσένα όσα έγραψα χθες, αλλα για κάποιο άλλο πρόσωπο, που είναι εμμονικό μαζί μου.
Όμως, ναι, έγραψα το όνομά σου & του menandros, γιατί πιστεύω πως με όσα γράφετε εδώ, φοβίζετε ή καλύτερα πανικοβάλλετε τους συναδέλφους στο θέμα της αξιολόγησης και της απεργίας (και συγγνώμη, αλλά έτσι κρίνω.
Απ' όσο γνωρίζω, οι νεοδιόριστοι του νομού όπου εργάζομαι φέτος, ΟΛΟΙ αύριο θα απεργήσουν & μπράβο τους!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3429 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:32:23 μμ »
Δεν είπα πως δεν ξέρω να πω πού είναι το πρόβλημα εγώ η ίδια, απλά δήλωσα πως ένα συλλογικό μας όργανο θα έπρεπε να ενημερώσει τους γονείς και δεν το κάνει όπως βλέπω. Η κοινωνία δεν ξέρει καν γιατί μιλάμε, ακούει απλά πως δεν μας αρέσει να μας αξιολογούν και αυτό είναι φυσικά μια κακή αξιολόγηση για τον κλάδο μας.
Γιατί, όταν απεργούν οι νοσοκομειακοί γιατροί (και καλά κάνουν) & χάνουμε τα ραντεβού μας, μάς έχουν ειδοποιήσει πιο πριν;;;
Σωστά, ακούει η κοινωνία ότι δεν θέλουμε αυτού του είδους την αξιολόγηση της Κεραμέως, με τα υποκειμενικά κριτήρια, από άτομα που δεν ξέρουμε πώς τοποθετήθηκαν στα τωρινά τους πόστα και δεν εμπιστευόμαστε κατ' επέκταση την κρίση τους, αξιολόγηση που θα χωρίσει σε κατηγορίες τους εκπαιδευτικούς & τα σχολεία.
Ολέθριο για τον κλάδο μας θα είναι να τα υφιστάμεθα όλα όσα σχεδιάζει η Κεραμέως  χωρίς να τολμάμε να αντιδρούμε! Γιατί, ασφαλώς δεν είμαστε πειραματόζωα ούτε διοριστήκαμε για να κάνουμε ασκήσεις & σχέδια διδασκαλίας επί χάρτου ούτε να χάνουμε ώρες παρακολουθώντας επιμορφώσεις, που δεν θα βελτιώσουν σε τίποτε το δημόσιο σχολείο, αλλά για να διδάξουμε τους μαθητές μας και κυρίως όσους δεν έχουν την άνεση να πάνε στα φροντιστήρια. Αυτά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.