*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 707244 φορές)

pap_eri, EPSILON4, NIP0110, The immortal και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3850 στις: Μάρτιος 15, 2023, 08:16:22 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:00 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3851 στις: Μάρτιος 15, 2023, 08:52:44 μμ »
Δεν διαφωνώ στο ότι υπάρχει βιομηχανία ούτε ότι υπάρχουν σκιώδη μεταπτυχιακά από ανυπόστατες χώρες.
Δεν είναι όμως μόνο αυτά μεταπτυχιακά, πολύς κόσμος είχε κάνει πιο πριν, όταν έμπαινες με εξετάσεις και ήταν δωρεάν και έμπαιναν λίγοι. Πολύς κόσμος έχει κάνει στο εξωτερικό (αληθινές σπουδές) και έτσι έχει διευρύνει και τους ορίζοντές του.
Και ακόμα και αυτά της Κύπρου που ξέρω από πρώτο χέρι και το έχω ξαναπεί. Το  μεταπτυχιακό μου στη φιλοσοφική Αθήνας, με την αυστηρότατη επιλογή, που δεν γέμζαν καν τις διαθέσιμες θέσεις, ήταν 50% εξαιρετικό και 50% για κλάματα (όπως εξάλλου και το βασικό πτυχίο της σχολής). Οϋτε οργάνωση ούτε σοβαρότητα. Δεν έχω δει τέτοιο χάλι ερασιτεχνισμού και προχειρότητας σε κανένα ιδιωτικό της Κύπρου και απ' όσο γνωρίζω ούτε στο ΕΑΠ.

Είναι πολύ κουραστική αυτή η ισοπέδωση και η απαξίωση των πάντων.

Για εξετάσεις (σε μελέτη περίπτωσης πχ ή επί της νομοθεσίας) γα επιλογή στελεχών, δεν διαφωνώ. Ίσως είναι και πιο ασφαλές από τη συνέντευξη, αν γίνονται με τις προδιαγραφές των πανελληνίων. (εγώ εξάλλου είμαι υπέρ και του γραπτού διαγωνισμού για διορισμούς). Αλλά 100% ούτε οι εξετάσεις εξασφλαίζουν κάτι. Εγώ πχ είμαι πολύ κακή για διοίκηση γιατί δυσκολεύομαι να διαχειριστώ το κομμάτι των διαπροσωπικών σχέσεων. Σε εξετάσεις, μια χαρά άριστα θα έγραφα, και θα με φορτώνονταν σ ένα σχολείο, αν το δοκίμαζα, ενώ δεν μπορώ να χωρίσω δυο γαϊδάρων άχυρα.

Αυτά όλα όμως δεν αναιρούν τ ηβασική υποχρέωση όποιου είναι στην εκπαίδευση, να επιμορφώνεται. Και επιμορφώσεις δεν είναι μόνο οι πληρωμένες. Και στο παρελθόν γίνονταν επιμορφώσεις και τώρα γίνονται, πχ από το ΙΕΠ δωρεάν και εξ αποστάσεως. Και τα ΠΕΚΕΣ οργάνωναν, και τα ΚΠΕ, και όποιος είναι σε αστικά κέντρα έχει και άλλες ευκαιρίες, από επιστημονικές ενώσεις κλπ.

Έρχομαι να επιβεβαιώσω με παρόμοια εμπειρία τα λεγόμενα σου Έσπερα.

Έχω κάνει μεταπτυχιακό με διαδικασία γραπτών εξετάσεων και συνέντευξης στο ΠΤΔΕ και μεταπτυχιακό ειδικής στο Λευκωσίας.

Κόπιασα 10 φορές περισσότερο για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό της λευκωσίας. Αντιθέτως στο ΠΤΔΕ συνάντησα ένα μπάχαλο, καθηγητές άλλοτε που δεν ήξεραν τι θέλουν να διδάξουν ή καθηγητές ηλικιωμένοι που τους έιχαν δώσει μια θέσει στο μεταπτυχιακό να απασχολούνται. Ειλικρινά αποκόμισα ελάχιστα.

Αντιθέτως στης Λευκωσίας μου έμειναν περισσότερες γνώσεις χωρίς να σημαίνει και εκεί ότι δεν υπήρχαν και πομπώδη μαθήματα με κενό περιεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3852 στις: Μάρτιος 15, 2023, 10:33:58 μμ »
Ακριβώς! Η απεργία ισχύει κανονικά.
Ήρθε και το σχετικό μήνυμα από την τοπική μας ΕΛΜΕ.
Ισχύει κανονικά; Γιατί έχουν ξεσηκώσει τους μαθητές οι διάφοροι αριστεροί ακραίοι, ώστε στις πλάτες τους να καλυφθούν. Υποκρισία! Κατεβαίνουν σε απεργία με σημαία τα Τέμπη, για ένα δυστύχημα που έγινε λόγω εγκληματικών παραλείψεων και ανικανότητας των κυβερνώντων, αλλά στην πραγματικότητα για την αξιολόγηση…και βάζουν μπροστά τα παιδιά. ΕΥΤΥΧΩΣ τα υπόλοιπα συνδικαλιστικά όργανα βάζουν μπροστά τους σωστούς λόγους και μας στηρίζουν για την απεργία. Σε κανέναν άλλο κλάδο δεν συμβαίνει αυτό το αίσχος: να μην πηγαίνουν στη δουλειά σε ημέρα απεργίας, ενώ δεν απεργούν. Στο Τσακ αποφύγαμε να κλείσουν και οι δικοί μας το σχολείο για πλάκα…και να γελοιοποιηθεί η απεργία μας.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3853 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:14:54 πμ »
Η αναγκη να μας παρουσιαζετε τα προσοντα σας, θα κορεστεί ποτέ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:00 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3854 στις: Μάρτιος 16, 2023, 01:51:24 μμ »
Οι μαθητές ξεσηκώνονται από μόνοι τους βάσει της αρχής "δράση-αντίδραση" και όχι από ακρο-αριστερές πηγές. Είναι σαν να λέμε "ξύλο πέφτει μόνον από ακροδεξιούς". 57 άνθρωποι εκ των οποίων οι περισσότεροι ηλικίας 19-27 ετών σκοτώθηκαν μόνον και μόνον γιατί η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου μεταφορών δεν κατάφερε 4 χρόνια τώρα να ολοκληρώσει την τηλεδιοίκηση και όχι ο Τρικούπης που χάραξε το δίκτυο... απλά πράματα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3855 στις: Μάρτιος 16, 2023, 02:14:59 μμ »
@Jure είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που έχουμε συστηματικά απεργίες όχι απλα για να γίνουν, με τεράστια συμμετοχή, περισσότερα σχολεία έκλεισαν γι αυτό παρα για την αξιολόγηση, τα παιδιά είναι στους δρόμους, ακόμα και στα μικρά μερη τα παιδιά ήταν σε συγκεντρώσεις και όχι για καφέ ή μπάλα ή φροντιστήρια, ο κόσμος έχει αγανακτήσει και τα παιδιά δεν είναι πρόβατα. Και ειδικά μετά την άθλια παραπληροφόρηση για το ποια απεργία κρίθηκε παράνομη, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3856 στις: Μάρτιος 16, 2023, 02:26:36 μμ »
@Jure είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που έχουμε συστηματικά απεργίες όχι απλα για να γίνουν, με τεράστια συμμετοχή, περισσότερα σχολεία έκλεισαν γι αυτό παρα για την αξιολόγηση, τα παιδιά είναι στους δρόμους, ακόμα και στα μικρά μερη τα παιδιά ήταν σε συγκεντρώσεις και όχι για καφέ ή μπάλα ή φροντιστήρια, ο κόσμος έχει αγανακτήσει και τα παιδιά δεν είναι πρόβατα. Και ειδικά μετά την άθλια παραπληροφόρηση για το ποια απεργία κρίθηκε παράνομη, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε.
Στο δικό μου σχολείο δεν απέργησε κανένας και στο σχολείο του γιου μου οπου έκαναν οι μαθητές κατάληψη, έκαναν κανονικά απο τη δεύτερη ωρα τηλεκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3857 στις: Μάρτιος 16, 2023, 02:32:20 μμ »
@Jure είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που έχουμε συστηματικά απεργίες όχι απλα για να γίνουν, με τεράστια συμμετοχή, περισσότερα σχολεία έκλεισαν γι αυτό παρα για την αξιολόγηση, τα παιδιά είναι στους δρόμους, ακόμα και στα μικρά μερη τα παιδιά ήταν σε συγκεντρώσεις και όχι για καφέ ή μπάλα ή φροντιστήρια, ο κόσμος έχει αγανακτήσει και τα παιδιά δεν είναι πρόβατα. Και ειδικά μετά την άθλια παραπληροφόρηση για το ποια απεργία κρίθηκε παράνομη, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε.
Όλη η κοινωνία βράζει

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3858 στις: Μάρτιος 16, 2023, 05:03:33 μμ »
Στο δικό μου σχολείο δεν απέργησε κανένας και στο σχολείο του γιου μου οπου έκαναν οι μαθητές κατάληψη, έκαναν κανονικά απο τη δεύτερη ωρα τηλεκπαίδευση
Συμπέρασμα. Το σχολείο του γιου σας είναι τίγκα στους συνεργάτες-απεργοσπάστες. Δεν καλό. Από πού θα διδαχθεί το αγόρι να στέκεται με περηφάνια και λεβέντικα στη ζωή;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2023, 05:05:37 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3859 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:06:40 μμ »
Προς κύριο θεοδωρικακο πρώην γραμματέα της ΚΝΕ.. αργότερα στέλεχος του ΣΥΝ... λίγο αργότερα στέλεχος ΠΑΣΟΚ... και τα τελευταία χρόνια στέλεχος ΝΔ και τώρα υπουργός προστασίας του πολίτη.. κύριε υπουργέ τι δουλειά είχαν τα Ματ παρέα με κουκουλοφορους στην Θεσσαλονίκη....και γιατί έγινε επίθεση των Ματ στην Αθήνα σε μια ειρηνική διαδήλωση;;;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3860 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:07:21 μμ »
@Jure είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που έχουμε συστηματικά απεργίες όχι απλα για να γίνουν, με τεράστια συμμετοχή, περισσότερα σχολεία έκλεισαν γι αυτό παρα για την αξιολόγηση, τα παιδιά είναι στους δρόμους, ακόμα και στα μικρά μερη τα παιδιά ήταν σε συγκεντρώσεις και όχι για καφέ ή μπάλα ή φροντιστήρια, ο κόσμος έχει αγανακτήσει και τα παιδιά δεν είναι πρόβατα. Και ειδικά μετά την άθλια παραπληροφόρηση για το ποια απεργία κρίθηκε παράνομη, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε.
Μα για αυτό ενοχλούμαι με τους συνδικαλιστές μας - τι να πω μπορεί μόνο η δική μας ΕΛΜΕ να έχει κάφρους - που καλύπτονται πίσω από καταληψίες μαθητές και δεν δηλώνονται ούτε καν αυτοί ως απεργοί!!!! Ποια συμμετοχή στην απεργία;;; Σας λέω ότι ΔΕΝ δηλώθηκαν καν!!! Τόσο κρίμα. Εδώ ήταν πολύ αποδυναμωμένη η απεργία: λίγα σχολεία κυρίως δημοτικά ήταν κλειστά, λίγοι καθηγητές και καθόλου όσοι ήταν σε σχολεία υπό κατάληψη.
Στο δικό μας ήμαστε 5 άτομα μόνο απεργοί. Καταφέραμε να πείσουμε τα παιδιά να μην κλείσουν το σχολείο, γιατί δεν ήταν διατεθειμένος ο διευθυντής να δηλώσει κανέναν…

Αλλά δυστυχώς και όλα αυτά που αναφέρεις συνέβησαν…λίγα παιδιά ήταν στην πορεία. Πρόβατα δεν είναι, αλλά εύκολα χειραγωγούνται. Όχι; Οι δικοί σας μαθητές είναι τόσο πια συνειδητοποιημένοι!! Μακάρι…αλλά αμφιβάλλω.
Αφήστε που η ιδεολογία η πιο άραχνη αυτή των ναζιστών τους ελκύει…ας διαψευστώ! Μακάριιι ξαναλέω…

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3861 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:09:08 μμ »
Στο δικό μου σχολείο δεν απέργησε κανένας και στο σχολείο του γιου μου οπου έκαναν οι μαθητές κατάληψη, έκαναν κανονικά απο τη δεύτερη ωρα τηλεκπαίδευση
Και στο δικό μας..τηλεκπαίδευση. Αυτό είναι άλλο ζήτημα…κάποιοι προφασίστηκαν τεχνικά θέματα κι ενώ δεν απεργούσαν ήταν στην πορεία. Τι να λέμε! Δεν φταίνε τα παιδιά…σίγουρα αυτά δεν φταίνε!

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3862 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:14:03 μμ »
Αυτόν τον διευθυντή Βθμιας πως τον αξιολογείτε;

https://www.esos.gr/arthra/82426/imerida-tis-dde-peiraia-gia-ta-idiotika-sholeia-prokalese-ti-sfodri-antidrasi-tis

Η ακατανόμαστη τον έκρινε πανάξιο πάντως, για αυτό και τον τοποθέτησε ως διευθυντή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2023, 06:26:00 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3863 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:14:51 μμ »
Προς κύριο θεοδωρικακο πρώην γραμματέα της ΚΝΕ.. αργότερα στέλεχος του ΣΥΝ... λίγο αργότερα στέλεχος ΠΑΣΟΚ... και τα τελευταία χρόνια στέλεχος ΝΔ και τώρα υπουργός προστασίας του πολίτη.. κύριε υπουργέ τι δουλειά είχαν τα Ματ παρέα με κουκουλοφορους στην Θεσσαλονίκη....και γιατί έγινε επίθεση των Ματ στην Αθήνα σε μια ειρηνική διαδήλωση;;;

Μήπως είναι και αυτός ένας ακόμα τυπικός ευρω(€)μασόνος;;;  Σε κάθε περίπτωση "συγχαρητήρια" σε όλους εσάς που ψηφίζετε, τόσο αυτόν όσο και τα κόμματα που τον ανέδειξαν.

"Δώσε κουράγιο στο λαό, και στους τυραννοκτόνους, ν' απαλλαγούμ' απ' τους βαλτούς, Θεούλη μου, και τους ευρωμασόνους. " - Τζίμης Πανούσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2023, 06:29:09 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.