*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 714606 φορές)

evaggelia1318, deepblue_1981 και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4284 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 04:50:54 μμ »
Εγώ ένα έχω να πω. Οι μυστικοσύμβουλοι της Κεραμέως και του άλλου του τωρινού κολλεγιόπαιδου που την αντικατέστησε που τριγυρνούν στα σχολεία κρίνοντας οι σάπιοι συναδέλφους τους είναι καταγεγραμμένοι στα (μαύρα) κατάστιχα της ιστορίας της εκπαίδευσης. Όπως οι ιδεολογικοί τους πρόγονοι επιθεωρητές της χούντας. Ας γνωρίζουν κάτι. Οι καιροί ποτέ δε μένουν ίδιοι. Πάντοτε αλλάζουν. Και κάτι ακόμη. Τη ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν. Τους ρουφιάνους κανείς. Αυτά και προς τους wannabe συβουλατόρους που στις μαφιόζικες φαμίλιες τους λένε κοντσιλιέρε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:10 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4285 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 07:18:14 μμ »
Οι μυστικοσύμβουλοι της Κεραμέως (...) είναι (...) Όπως οι ιδεολογικοί τους πρόγονοι επιθεωρητές της χούντας. (...) Τη ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν. Τους ρουφιάνους κανείς.

Μια υποθετική ερώτηση. Το ενδεχόμενο να υπάρχει σε κάποια περιοχή κάποιος/-α σύμβουλος που να είναι ο ίδιος/η ίδια μέλος του ΚΚΕ, ή σε κάποια άλλη περιοχή άλλος/-η σύμβουλος που να ήταν ο/η σύζυγός του/της υποψήφιος/-α με δήμαρχο από τα σπλάχνα του ΚΚΕ, έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σας; (Κάθε ομοιότης με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι -όπως λέει το κλισέ- εντελώς συμπτωματική...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2024, 07:20:03 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4286 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 08:49:05 μμ »
Όλα τα περιμένω, αλλά δεν έχω κάποιον υπόψη. Και πώς το κόμμα επιτρέπει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4287 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 09:05:49 μμ »
Όλα τα περιμένω, αλλά δεν έχω κάποιον υπόψη. Και πώς το κόμμα επιτρέπει κάτι τέτοιο;

Γιατί καλε να μην το επιτρέπει;
Έχει περάσει η εποχή που η ΚΕ έλεγχε την προσωπική ζωή των μελών του κόμματος.
Είναι δυνατόν να μην επιτρέπει σε μέλος να είναι σύμβουλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:10 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4288 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 09:22:03 μμ »
Μια υποθετική ερώτηση. Το ενδεχόμενο να υπάρχει σε κάποια περιοχή κάποιος/-α σύμβουλος που να είναι ο ίδιος/η ίδια μέλος του ΚΚΕ, ή σε κάποια άλλη περιοχή άλλος/-η σύμβουλος που να ήταν ο/η σύζυγός του/της υποψήφιος/-α με δήμαρχο από τα σπλάχνα του ΚΚΕ, έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σας; (Κάθε ομοιότης με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι -όπως λέει το κλισέ- εντελώς συμπτωματική...)
Τα ίδια ισχύουν για κάθε αναξιοπρεπή τύπο (αφού επιλέγει να παίξει το παιχνίδι της εξουσίας και να ελέγξει συναδέλφους) όπου κι αν ανήκει. Απλά. Απλούστατα.

ΥΓ: Αν τώρα εμμέσως ρωτάτε γιατί δεν τον/την διαγράφει το ΚΚΕ σας προτρέπω να ρωτήσετε το ίδιο και να πείτε και σ' εμάς εδώ τι σας απήντησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2024, 09:30:19 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4289 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 09:33:49 μμ »
@serton
Αυτά είναι τα μόνα μηνύματά μου στα οποία γίνεται αναφορά στους νεοδιόριστους. Δεν χαρακτηρίζω αφελή κανέναν. Διακρίνω δυο κατηγορίες: α. όσους θα ευνοηθούν από την αξιολόγηση αυτή επειδή έχουν μέσο και τους χαρακτηρίζω πονηρούς και επειδή την υπερασπίζονται κιόλας αντί απλά να σωπαίνουν, ενώ ξέρουν πως είναι "αναξιοκρατική αξιολόγηση" τους λέω και κουτοπόνηρους β.όσους είναι απελπισμένοι, δηλ δεν έχουν άλλη επιλογή ουσιαστικά. Απελπισμένος δεν το λέω ειρωνικά, το λέω με απόλυτη ενσυναίσθηση. Αν είχε ανάμεσα στο να του πεινάσει το παιδί και να περάσει αξιολόγηση, με το μέρος του καθαρά είμαι. Και σιγά μην αφήσει το παιδί του πεινασμένο για να βάλει πλάτες να μην περάσει η αξιολόγηση σε όσους δεν έβαλαν πλάτη σε τίποτα.
Με όσα είπα, δεν νομίζω πως διαφωνούμε σε κάτι. Νομίζω λοιπόν πως σε θύμωσα όταν είπα πως η ίδια (που δεν βρέθηκα σε ανάγκη, το παραδέχτηκα δηλ και αυτό, άρα με εξαίρεσα από τους απελπισμένους και με εξέθεσα κιόλας) δεν εγκρίνω την στάση όσων δέχονται την αξιολόγηση, αλλά είμαι επιεικής και κάλεσα και τους άλλους να μην είναι σκληροί απέναντί σας. Γιατί όμως να μου θυμώσεις που δεν βρέθηκα σε ανάγκη; Και μόνο που καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι και σε δικαιολογώ έπρεπε να σου φτάνει. Ούτε θα έπρεπε να σε ενοχλεί που κρίνω τους άλλους με μεγαλύτερη επιείκεια από εμένα την ίδια. Δεν είναι σύνδρομο ανωτερότητας αυτό, είναι ηθικός κώδικας.

οκ ισως δεν εξεφρασες αρχικα σωστα τι εννοεις κουτοπονηρους ή εγω δεν το καλαβα καλα εξ αρχης και το πηρα αλλιως..τωρα που εγραψες τι ακριβως εννοουσες προσωπικα κανενα προβλημα μαζι σου..

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4290 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 09:40:42 μμ »
Όλα τα περιμένω, αλλά δεν έχω κάποιον υπόψη. Και πώς το κόμμα επιτρέπει κάτι τέτοιο;
Έχω εγώ. Αλλά δεν θα τους/τις βγάλω στη σέντρα. Απίστευτο (που "επιτρέπει το κόμμα"), κι όμως αληθινό, ε; Μήπως να μην "επέτρεπε" ούτε καν για διευθυντές σχολείων να βάζουν υποψηφιότητα, γιατί από το μετερίζι αυτό θα κάνουν τις Α2 και Β αξιολογήσεις; Τι γνώμη έχετε; Μισές δουλειές θα κάνει δηλαδή το κόμμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2024, 09:45:09 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4291 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 11:03:43 μμ »
@ serton Όλα καλά λοιπόν, καλή δύναμη σε όλους μας.

Σχετικά με τα κομματικά, σε κάθε πολιτικό χώρο υπάρχουν προδότες του χώρου αυτού. Γι αυτό αξίζει περισσότερο και από το να είναι ικανός, εκείνος που έχει συνέπεια σε λόγια, πράξεις και σκέψεις.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4292 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 09:39:37 πμ »
σε κάθε πολιτικό χώρο υπάρχουν προδότες του χώρου αυτού.

Με άλλα λόγια, ή τουλάχιστον έτσι το ερμηνεύω εγώ, όσοι ανήκουν στον συγκεκριμένο (ή σε "όμορό" του) πολιτικό χώρο δεν θα πρέπει να γίνονται ούτε διευθυντές σχολικών μονάδων, γιατί εκ των πραγμάτων θα κληθούν να υλοποιήσουν την αξιολόγηση στα άλλα δύο πεδία. Κι ας μπορούσαν, όντας σε τέτοιες θέσεις, να βοηθήσουν σημαντικά τους συναδέλφους τους από αυθαιρεσίες της κεντρικής διοίκησης, ή να υλοποιήσουν δράσεις σε προοδευτική κατεύθυνση εντός του σχολείου. Μόνο και μόνο το ότι θα κάνουν (και) αξιολογήσεις, τους καθιστά "προδότες". Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4293 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 11:05:02 πμ »
Εκφράζω προσωπική άποψη συνάδελφε, όχι για την κομματική ταυτότητα κάποιου αλλά για την συνέπεια. Αν εσύ θεωρείς πως κάποιος μπορεί να βοηθήσει ανθρώπους σε θέση ουσιαστικά "κατάσκοπου" σε ένα σύστημα που τον βρίσκει αντίθετα, γιατί έτσι λέγεται αυτό που περιγράφεις, δεν έχω αντιρρήσεις, αλλά ο κατάσκοπος κινδυνεύει πάντα να θεωρηθεί προδότης. Τα δυο άκρα της ανδρείας γενικά είναι το θράσος προς τα πάνω και η δειλία προς τα κάτω. Ούτε το θράσος είναι καλό πράγμα.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4294 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 11:35:46 πμ »
Αν εσύ θεωρείς πως κάποιος μπορεί να βοηθήσει ανθρώπους σε θέση ουσιαστικά "κατάσκοπου"

Όταν αναφέρθηκα σε "βοήθεια προς τους συναδέλφους έναντι αυθαιρεσιών της κεντρικής διοίκησης" δεν εννοούσα κατ' ανάγκη τη συγκεκριμένη αξιολόγηση, στα στάδια που θα κληθούν οι διευθυντές των σχολικών μονάδων να υλοποιήσουν. Εννοούσα κάτι γενικότερο και διαρκές, δηλαδή μια ενάργεια του διευθυντή σε καθημερινό επίπεδο. για να δει πώς θα μπορούσε να βοηθήσει τους συναδέλφους, τύποις υφισταμένους του, καθώς και πώς θα μπορούσε να βελτιώσει και να εμπλουτίσει την εκπαιδευτική διαδικασία στο σχολείο του. Αλλά ας τα αφήσουμε στην άκρη αυτά. Ακόμα και στο θέμα της αξιολόγησης, όπως ίσχυε μέχρι τον τελευταίο νόμο, δεν υποτίθεται ότι ο δόκιμος εκπαιδευτικός θα έπρεπε να έχει αξιολογηθεί από τον διευθυντή προκειμένου να μονιμοποιηθεί; Και μάλιστα σε περιεχόμενο ταυτόσημο με του πεδίου Β. Πρακτικά, η διαφορά με το τώρα, δεν είναι το ότι τώρα έχει μπει και το Α2 πεδίο στα αξιολογικά καθήκοντα του διευθυντή;

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4295 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 01:22:54 μμ »
Scout μιλάς με μισόλογα. Ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς. Και να 'χεις το θάρρος της γνώμης σου για το τι θεωρείς σωστό. Κι όχι ναι μεν αλλά και τα ρέστα. Τα εγώ σας λέω αλλά δε σας λέω και τα εσείς τους λέτε προδότες αλλά είστε κακοπροαίρετοι που το λέτε αυτό γιατί οι σύμβουλοι προστατεύουν από αυθαιρεσίες και τα τοιαύτα είναι είμαι και με το χωροφύλαξ είμαι και με το λαό. Δε γίνεται. Διάλεξε πλευρά. Και κάτι ακόμη. Εργάζεσαι στη δευτεροβάθμια ή εργάζεσαι αλλού κι απλά παρακολουθείς με σχολιάκια εκ του μακρόθεν κι από πόστο που δε σ' αγγίζει κανένας επιθεωρητισμός; Θα 'θελα να ξέρω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4296 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 04:38:58 μμ »
είμαι και με το χωροφύλαξ είμαι και με το λαό. Δε γίνεται. Διάλεξε πλευρά.

Αφού είστε τόσο κατηγορηματικός μπορείτε να συνεχίσετε με αυτού του είδους τις μανιχαϊστικές τοποθετήσεις σας, αναμένοντας βέβαια ότι πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην τυγχάνουν απαντήσεων. Απορώ, βέβαια, με τη σειρά μου, αν επί τόσα χρόνια που ίσχυαν άλλες διατάξεις για τη μονιμοποίηση των δόκιμων, οι οποίες επίσης προέβλεπαν αξιολόγηση, θεωρούσατε επίσης "προδότες" τους διευθυντές των σχολείων που την έκαναν. Αν πάντως, στο όνομα μιας ούτως θεωρούμενης "ιδεολογικής καθαρότητας και συνέπειας", προτιμάτε να μείνει το "έδαφος" των σχολείων παρθένο αποκλειστικά σε διευθυντές που ασπάζονται και υπερθεματίζουν στον επιθεωρητισμό παλαιάς κοπής, αναλάβετε και την ευθύνη απέναντι στους συναδέλφους σας οι οποίοι θα υφίστανται τις συνέπειες αυτής της "βγάζω-την-ουρά-μου-απ'-έξω" στάσης.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4297 στις: Ιανουάριος 19, 2024, 06:35:22 μμ »
Αφού είστε τόσο κατηγορηματικός μπορείτε να συνεχίσετε με αυτού του είδους τις μανιχαϊστικές τοποθετήσεις σας, αναμένοντας βέβαια ότι πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην τυγχάνουν απαντήσεων. Απορώ, βέβαια, με τη σειρά μου, αν επί τόσα χρόνια που ίσχυαν άλλες διατάξεις για τη μονιμοποίηση των δόκιμων, οι οποίες επίσης προέβλεπαν αξιολόγηση, θεωρούσατε επίσης "προδότες" τους διευθυντές των σχολείων που την έκαναν. Αν πάντως, στο όνομα μιας ούτως θεωρούμενης "ιδεολογικής καθαρότητας και συνέπειας", προτιμάτε να μείνει το "έδαφος" των σχολείων παρθένο αποκλειστικά σε διευθυντές που ασπάζονται και υπερθεματίζουν στον επιθεωρητισμό παλαιάς κοπής, αναλάβετε και την ευθύνη απέναντι στους συναδέλφους σας οι οποίοι θα υφίστανται τις συνέπειες αυτής της "βγάζω-την-ουρά-μου-απ'-έξω" στάσης.
Σε τούτο το σεντόνι δεν απάντησες λέξη σ' όσα σε ρώτησα.  Απλά μ' επιβεβαιώνεις πλήρως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2024, 07:12:15 μμ από leon. »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.