*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 543361 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1652 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:30:22 μμ »
τα ιδια και σε μας.στην τελευταια απεργια μονο εγω κι ο γυμναστης απεργησαμε ποθ παιρνουμε και τα λιγοτερα χρηματα.
βεβαια αυτοι που εχουν παιδια δεν κοτανε να απεργησουν και τι να τους πεις?το χειροτερο ειναι οτι οταν λειπουν ειδικοτητες
οι διευθυντες κοιτανε να αναπληρωσουν τις ωρες μας.τσαμπα απεργια κανουμε δηλαδη..
Θα γίνει και ειδική ενημέρωση στους βολεμένους τους διευθυντές μας. Έγινε ειδική μνεία γι'αυτούς προχτές. Να τους κάνουμε να ντραπούνε, να αισθανθούν ένοχοι, υπόλογοι και πολλά άλλα. Θα προσπαθήσουμε να τους πείσουμε με οποιονδήποτε τρόπο, η κατάσταση είναι κρίσιμη πλέον.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:27 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1653 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 01:27:15 πμ »
Γεια σας συναδελφοι!θα ηθελα να αναφερω και να προτεινω τα εξης:περα απο τις εκτιμησεις για το μισθο των αναπληρωτων, αν θελουμε να εργαζομαστε και του χρονου και μαλιστα αξιοπρεπως (οσο γινεται),καλο θα ηταν να εγγραφουμε στην ΠΕΑΕ ή εκει οπου βρισκομαστε να οργανωθουμε και να συμμτεχουμε στις τοπικες ΕΛΜΕ,κανοντας ετσι αισθητη την παρουσια μας.στην Ηλεια αυτο εχει γινει πιθανως κι αλλου.ευχαριστω και καλη δυναμη!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1654 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:12:05 πμ »
τα ιδια και σε μας.στην τελευταια απεργια μονο εγω κι ο γυμναστης απεργησαμε ποθ παιρνουμε και τα λιγοτερα χρηματα.
βεβαια αυτοι που εχουν παιδια δεν κοτανε να απεργησουν και τι να τους πεις?το χειροτερο ειναι οτι οταν λειπουν ειδικοτητες
οι διευθυντες κοιτανε να αναπληρωσουν τις ωρες μας.τσαμπα απεργια κανουμε δηλαδη..

Αυτό νομίζω είναι παράνομο, σε ημέρες απεργίας απαγορέυεται να γίνεται αναπλήρωση ή συμπλήρωση ωρών των απεργών συναδέλφων . Στα σχολεία που έχω δουλέψει κανένας διευθυντής δεν το έκανε , γιατί θα εμπλεκε με την τοπική ελμέ.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1655 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:22:34 πμ »
βεβαια αυτοι που εχουν παιδια δεν κοτανε να απεργησουν και τι να τους πεις?
Εγώ έχω 3 παιδιά και θεωρώ ότι είναι ηθική υποχρέωσή μου απέναντί τους να τους δείχνω ότι δεν καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια.
'Οσον αφορά τις αναπληρώσεις.... άλλο πονεμένο θέμα. Οι αναπληρώσεις γίνονται κανονικότατα και σε απεργίες και σε άδειες συναδέλφων. Και Joanna θα'θελα πολύ να δω πως είναι δυνατόν να ντραπεί ο δικός μας διευθυντής. Αυτός είναι ικανός να σε στείλει στο τρελάδικο και όταν δει εκπρόσωπο της ΕΛΜΕ να αρχίσει το γλύψιμο....... μπλιαχ  >:( >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:27 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1656 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 04:36:59 μμ »
καλησπερα....ειμαι ωρομισθια σε εεεεκ (ειδικης αγωγης)με πηραν τυχαια γιατι δεν υπηρχε κοσμος με καταρτιση ειδικης αγωγης...ειμαι  4 ωρες απασχολουμενη την εβδομαδα   ...πληρωθηκα για τον ιανουαριο 105 ευρω....(δεν θα κλαψω)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης εχουν κοπει τα επιδοματα ειδιδκης αγωγης?γιατι ηξερα οτι ειναι παραπανω απο 6,5 ευρω την ωρα....εγω δεν εχω καταρτιση απο καποιο σεμιναριο αλλα ειμαι πε08 (πενταετους φοιτησης )δεν μετραει αυτο στην κλιμακα μισθοδοσιας?η αλλη η κοπελα που ειναι ωρομισθια και ειναι τε16 (μουσικης)πληρωθηκε 170 ευρω...
δεν μπορω να καταλαβω τα της μισθοδοσιας μπερδευομαι και  δεν μου απαντανε και απο την δευτεροβαθμια...αν καποιος ξερεις κατι φωτιστε με για να παω στη δευτεροβαθμια με στοιχεια τουλαχιστον ....

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1657 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 04:46:19 μμ »
καλησπερα....ειμαι ωρομισθια σε εεεεκ (ειδικης αγωγης)με πηραν τυχαια γιατι δεν υπηρχε κοσμος με καταρτιση ειδικης αγωγης...ειμαι  4 ωρες απασχολουμενη την εβδομαδα   ...πληρωθηκα για τον ιανουαριο 105 ευρω....(δεν θα κλαψω)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης εχουν κοπει τα επιδοματα ειδιδκης αγωγης?γιατι ηξερα οτι ειναι παραπανω απο 6,5 ευρω την ωρα....εγω δεν εχω καταρτιση απο καποιο σεμιναριο αλλα ειμαι πε08 (πενταετους φοιτησης )δεν μετραει αυτο στην κλιμακα μισθοδοσιας?η αλλη η κοπελα που ειναι ωρομισθια και ειναι τε16 (μουσικης)πληρωθηκε 170 ευρω...
δεν μπορω να καταλαβω τα της μισθοδοσιας μπερδευομαι και  δεν μου απαντανε και απο την δευτεροβαθμια...αν καποιος ξερεις κατι φωτιστε με για να παω στη δευτεροβαθμια με στοιχεια τουλαχιστον ....

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1658 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:06:47 μμ »
τα ιδια και σε μας.στην τελευταια απεργια μονο εγω κι ο γυμναστης απεργησαμε ποθ παιρνουμε και τα λιγοτερα χρηματα.
βεβαια αυτοι που εχουν παιδια δεν κοτανε να απεργησουν και τι να τους πεις?το χειροτερο ειναι οτι οταν λειπουν ειδικοτητες
οι διευθυντες κοιτανε να αναπληρωσουν τις ωρες μας.τσαμπα απεργια κανουμε δηλαδη..

Αυτό νομίζω είναι παράνομο, σε ημέρες απεργίας απαγορέυεται να γίνεται αναπλήρωση ή συμπλήρωση ωρών των απεργών συναδέλφων . Στα σχολεία που έχω δουλέψει κανένας διευθυντής δεν το έκανε , γιατί θα εμπλεκε με την τοπική ελμέ.


Ο διευθυντης ενος σχολειου στο οποιο εργαζόμουν , ειχε αναφερει οτι σε ημέρες απεργιας πρέπει να είμαστε κανονικά  από τις 8 στο σχολειο  ή τέλος πάντων stand by  σε περιπτωση που δεχόμασταν κληση από το σχολείο(σύμφωνα με το νομο) για να συμπληρώσουμε το κενό κάνοντας το μαθημα μας  στις ωρες των απεργων καθηγητών....
Δεν ισχυει κατι τέτοιο δηλαδη???   :o
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1659 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:41:31 μμ »
καλησπερα....ειμαι ωρομισθια σε εεεεκ (ειδικης αγωγης)με πηραν τυχαια γιατι δεν υπηρχε κοσμος με καταρτιση ειδικης αγωγης...ειμαι  4 ωρες απασχολουμενη την εβδομαδα   ...πληρωθηκα για τον ιανουαριο 105 ευρω....(δεν θα κλαψω)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης εχουν κοπει τα επιδοματα ειδιδκης αγωγης?γιατι ηξερα οτι ειναι παραπανω απο 6,5 ευρω την ωρα....εγω δεν εχω καταρτιση απο καποιο σεμιναριο αλλα ειμαι πε08 (πενταετους φοιτησης )δεν μετραει αυτο στην κλιμακα μισθοδοσιας?η αλλη η κοπελα που ειναι ωρομισθια και ειναι τε16 (μουσικης)πληρωθηκε 170 ευρω...
δεν μπορω να καταλαβω τα της μισθοδοσιας μπερδευομαι και  δεν μου απαντανε και απο την δευτεροβαθμια...αν καποιος ξερεις κατι φωτιστε με για να παω στη δευτεροβαθμια με στοιχεια τουλαχιστον ....

Το επίδομα ειδικής αγωγής δεν υπάρχει πλέον. Επίσης έχουν βάλει όλους τους συμβασιούχους στο εισαγωγικό κλιμάκιο ανεξάρτητα από τα έτη φοίτησης. Αν κάτι ισχύσει στο μέλλον, δηλαδή επίδομη ε.α. ή αναγνώριση μισθολογικών κλιμακίων, θα τα πάρεις αναδρομικά.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1660 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:46:23 μμ »
Συγκεκριμένα όλα τα επιδόματα κόπηκαν ή μάλλον σε όσους δεν κόπηκαν ακόμη θα κοπούν εν καιρώ.Μόνο ο βασικός έχει μείνει και μάλιστα μειωμένος.Δυστυχως.Ελπίζουμε στην αναγνωριση προυπηρεσιας.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1661 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:52:36 μμ »
καλησπερα....ειμαι ωρομισθια σε εεεεκ (ειδικης αγωγης)με πηραν τυχαια γιατι δεν υπηρχε κοσμος με καταρτιση ειδικης αγωγης...ειμαι  4 ωρες απασχολουμενη την εβδομαδα   ...πληρωθηκα για τον ιανουαριο 105 ευρω....(δεν θα κλαψω)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης εχουν κοπει τα επιδοματα ειδιδκης αγωγης?γιατι ηξερα οτι ειναι παραπανω απο 6,5 ευρω την ωρα....εγω δεν εχω καταρτιση απο καποιο σεμιναριο αλλα ειμαι πε08 (πενταετους φοιτησης )δεν μετραει αυτο στην κλιμακα μισθοδοσιας?η αλλη η κοπελα που ειναι ωρομισθια και ειναι τε16 (μουσικης)πληρωθηκε 170 ευρω...
δεν μπορω να καταλαβω τα της μισθοδοσιας μπερδευομαι και  δεν μου απαντανε και απο την δευτεροβαθμια...αν καποιος ξερεις κατι φωτιστε με για να παω στη δευτεροβαθμια με στοιχεια τουλαχιστον ....

Το επίδομα ειδικής αγωγής δεν υπάρχει πλέον. Επίσης έχουν βάλει όλους τους συμβασιούχους στο εισαγωγικό κλιμάκιο ανεξάρτητα από τα έτη φοίτησης. Αν κάτι ισχύσει στο μέλλον, δηλαδή επίδομη ε.α. ή αναγνώριση μισθολογικών κλιμακίων, θα τα πάρεις αναδρομικά.
Στους ωρομίσθιους δεν αναγνωρίζονται ούτως ή άλλως τα μισθολογικά κλιμάκια. Ανέκαθεν ως ΜΚ18 πληρώνονταν.

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1662 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 11:09:54 μμ »
εχει κανεις καμια ιδεα πως η αλλη κοπελα με τις ιδιες ωρες (δεν ξερω αν εχει μεταπτυχιακο)παιρνει 170 το μηνα?μηπως αναγνωριζονται οδοιπορικα?ειναι κανεις  ωρομισθιος  ειναι κανεις αλλος με 6,5 την ωρα?αυτο που με απασχολει ειναι νη μην εχουν κανει λαθος με το δικο μου μισθολογιο ,η αληθεια ειναι οτι  οταν δεχτηκα ωρομισθια ηξερα τα περσινα ημερομισθια  (και δεν ρωτησα βεβαια τα φετινα)και τωρα τελικα μπαινω και μεσα αφου δινω πιο πολλα στα εισητηρια απο οσα παιρνω....

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1663 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 11:13:27 μμ »
εχει κανεις καμια ιδεα πως η αλλη κοπελα με τις ιδιες ωρες (δεν ξερω αν εχει μεταπτυχιακο)παιρνει 170 το μηνα?μηπως αναγνωριζονται οδοιπορικα?ειναι κανεις  ωρομισθιος  ειναι κανεις αλλος με 6,5 την ωρα?αυτο που με απασχολει ειναι νη μην εχουν κανει λαθος με το δικο μου μισθολογιο ,η αληθεια ειναι οτι  οταν δεχτηκα ωρομισθια ηξερα τα περσινα ημερομισθια  (και δεν ρωτησα βεβαια τα φετινα)και τωρα τελικα μπαινω και μεσα αφου δινω πιο πολλα στα εισητηρια απο οσα παιρνω....
Έχετε τον ίδιο αριθμό ωρών το μήνα; Μήπως εσύ έχασες κάποια μέρα της ώρες σου, πχ των 3 Ιεραρχών που δεν έγινε μάθημα ή η κοπέλα έχει τέτοιες μέρες τις ώρες της που μπορεί να έτυχε να κάνει κάποια μέρα παραπάνω μέσα στον μήνα;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1664 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 11:15:56 μμ »
εχει κανεις καμια ιδεα πως η αλλη κοπελα με τις ιδιες ωρες (δεν ξερω αν εχει μεταπτυχιακο)παιρνει 170 το μηνα?μηπως αναγνωριζονται οδοιπορικα?ειναι κανεις  ωρομισθιος  ειναι κανεις αλλος με 6,5 την ωρα?αυτο που με απασχολει ειναι νη μην εχουν κανει λαθος με το δικο μου μισθολογιο ,η αληθεια ειναι οτι  οταν δεχτηκα ωρομισθια ηξερα τα περσινα ημερομισθια  (και δεν ρωτησα βεβαια τα φετινα)και τωρα τελικα μπαινω και μεσα αφου δινω πιο πολλα στα εισητηρια απο οσα παιρνω....
Έχετε τον ίδιο αριθμό ωρών το μήνα; Μήπως εσύ έχασες κάποια μέρα της ώρες σου, πχ των 3 Ιεραρχών που δεν έγινε μάθημα ή η κοπέλα έχει τέτοιες μέρες τις ώρες της που μπορεί να έτυχε να κάνει κάποια μέρα παραπάνω μέσα στον μήνα;

Επίσης, μήπως η κοπέλα έχει μεταπτυχιακό ή κανένα τέκνο?
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1665 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 11:17:29 πμ »
εχει κανεις καμια ιδεα πως η αλλη κοπελα με τις ιδιες ωρες (δεν ξερω αν εχει μεταπτυχιακο)παιρνει 170 το μηνα?μηπως αναγνωριζονται οδοιπορικα?ειναι κανεις  ωρομισθιος  ειναι κανεις αλλος με 6,5 την ωρα?αυτο που με απασχολει ειναι νη μην εχουν κανει λαθος με το δικο μου μισθολογιο ,η αληθεια ειναι οτι  οταν δεχτηκα ωρομισθια ηξερα τα περσινα ημερομισθια  (και δεν ρωτησα βεβαια τα φετινα)και τωρα τελικα μπαινω και μεσα αφου δινω πιο πολλα στα εισητηρια απο οσα παιρνω....

Οι ωρομίσθιοι μπορούν να παραιτηθούν χωρίς καμιά επίπτωση
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.