*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 11079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 11:21:00 μμ »
Την Τετάρτη χάνονται οι ώρες, για την Πέμπτη δεν ξέρω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 12:11:50 πμ »
Από το δικό μου σχολείο ο διευθυντής μου είπε ότι ακόμη κι αν πήγαινα την Πέμπτη να κάνω τις ώρες μου, δεν θα μου τις μετρούσαν.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 12:12:37 πμ »
Διαφωνώ τελείως στο εντέχνως συγκεκαλυμμένο αίτημα της shide να μεταφερθεί η αργία άλλη μέρα. Εμένα με βολεύει η Πέμπτη που δεν έχω καθόλου ώρες, άρα είναι μοναδική ευκαιρία να προσπεράσω άλλους στους πίνακες.



Ε δεν αντεχω... Ανθρωπε μου πεθανε ενας συνανρωπος μας.. Δηλαδη ελεος ! ! !  ας μη λεμε πια οτι σκεφτομαστε δημοσια.
Βοτηχτε τη γλωσσα στη λογικη πριν μιλησετε..
(πλεον αποφασισα προσωπικα να μην αφηνω τιποτα να πεσει κατω. Στη ζωη μου, στη δουλεια μου. Παντου. Εγω θα μιλαω. Βαρεθηκα να κραταω τα χειλη μου κλειστα και να ματωνουν. οπως τραγουδαει ο Τσακνης..) και επιπλεον διαβαστε και αυτο:

Σώπα μη μιλάς                                          (του Αζιζ Νεσιμ)

Σώπα μη μιλάς, είναι ντροπή.
Κόψε τη φωνή σου. Σώπασε. Και επιτέλους, αν ο λόγος είναι αργυρός, η σιωπή είναι χρυσός.
Τα πρώτα λόγια, οι πρώτες λέξεις που άκουσα από παιδί. Έκλαιγα, έπαιζα, έτρεχα, μου ‘λεγαν σώπα. Στο σχολείο, μου κρύψαν την αλήθεια τη μισή και μου 'λεγαν, εσένα τι σε νοιάζει;! Σώπα.
Με φιλούσε το πρώτο αγόρι που ερωτεύτηκα και μου 'λεγε, κοίτα μη πεις τίποτα και σώπα. Κοψ΄τη φωνή σου μη μιλάς και σώπαινε κι αυτό βάστηξε μέχρι τα είκοσι μου χρόνια.
Ο λόγος του μεγάλου, η σιωπή του μικρού. 
Έβλεπα αίματα στο πεζοδρόμιο, τι σε νοιάζει μου ΄λεγαν, θα βρεις τον μπελά σου. Τσιμουδιά, σώπα.
Αργότερα, φώναζαν οι προϊστάμενοι, μη χώνεις τη μύτη σου παντού, κάνε πως δεν καταλαβαίνεις και σώπα.
Παντρεύτηκα κι έκανα παιδιά και τα΄μαθα να σωπαίνουν. Ο άντρας μου ήταν τίμιος και εργατικός κι ήξερε να σωπαίνει. Είχε μάνα συνετή που του 'λεγε σώπα.
Στα χρόνια τα δίσεκτα οι γείτονες μου 'λεγαν, μην ανακατεύεσαι, πες πως δεν είδες τίποτα και σώπα. Μπορεί να μην είχαμε με δαύτους γνωριμία, αλλά μας ένωνε το σώπα.
Σώπα ο ένας, σώπα ο άλλος, σώπα οι επάνω, σώπα οι κάτω, σώπα όλη η πολυκατοικία και όλο το τετράγωνο, σώπα οι δρόμοι οι κάθετοι κι οι δρόμοι οι παράλληλοι…
Κατάπιαμε τη γλώσσα μας, στόμα έχουμε και μιλιά δεν έχουμε. Φτιάξαμε το σύλλογο του σώπα και μαζευτήκαμε πολλοί. Μια πολιτεία ολόκληρη, μια δύναμη μεγάλη αλλά μουγκή. Πετύχαμε πολλά και φτάσαμε ψηλά μας δώσανε και παράσημα. Κι όλα πολύ εύκολα μόνο με το σώπα.
Μεγάλη τέχνη αυτό το σώπα. Μάθε το στα παιδιά σου, στη γυναίκα σου και στη πεθερά σου κι αν νοιώθεις την ανάγκη να μιλήσεις, ξερίζωσε τη γλώσσα σου και κάν’ την να σωπάσει. Κόψε την σύρριζα, πέταξ’ την στα σκυλιά. Το μόνο άχρηστο όργανο απ’ τη στιγμή που δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά. Δεν θα έχεις έτσι εφιάλτες, τύψεις και αμφιβολίες. Δεν θα ντρέπεσαι τα παιδιά σου και θα γλιτώσεις απ’ το βραχνά να μιλάς χωρίς να μιλάς. Να λες έχετε δίκιο, είμαι με σας, αχ πόσο θα ‘θελα να μιλήσω ο κερατάς, και δεν θα μιλάς. Θα γίνεις φαφλατάς. Θα σαλιαρίζεις αντί να μιλάς.
Κόψε τη γλώσσα σου. Κόψτην αμέσως δεν έχεις πια περιθώρια. Γίνε μουγγός αφού δεν θα μιλήσεις καλύτερα να το τολμήσεις, κόψε τη γλώσσα σου, για να ‘σαι τουλάχιστον σωστός...
Στα σχέδια και στα όνειρα μου, ανάμεσα σε λυγμούς και παροξυσμούς, κρατώ τη γλώσσα μου, γιατί νομίζω πως θα ‘ρθει η στιγμή που δεν θ’ αντέξω και θα ξεσπάσω και δεν θα φοβηθώ και θα ελπίζω και κάθε στιγμή το λαρύγγι μου θα γεμίζω μ’ έναν φθόγγο. Με ένα ψίθυρο, μ’ ένα τραύλισμα με μια κραυγή που θα μου λέει: Μίλα!

 

Είδες λοιπόν συνάδελφε ότι προέκυψαν μόνο θετικά από την παρατήρηση του/της συναδέλφου??
Σε παρακίνησε να μας παραθέσεις εκτός από το όμορφο ποίημα ,και τις σκέψεις σου...

Αποσυνδεδεμένος speedster

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 09:16:21 πμ »
Eπαναλαμβάνω το ερώτημα και ας τσαντιστεί ο φίλος μας....Τελικά την Πέμπτη οι ωρομίσθιοι αν κηρυχθεί αργία παίρνουν κανονικά τις ώρες ή πάει με το στάτους των εθνικών εορτών κ.τλ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει.
Φίλε-η μου, επαναλαμβάνω: όσο και να επιμείνεις η αργία δεν αλλάζει μέρα.
Εκτός αν συμφωνήσουμε να κινηθούμε μαζικά να πάει η αργία την Παρασκευή για να κάνουμε όλοι τριήμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 03:33:19 μμ »
Σήμερα με ενημέρωσε η υπέυθυνη του ολοήμερου ότι οι ώρες τις Πέμπτης δεν γράφονται. Όσοι πρόλαβαν και υπέγραψαν για τον Ιανουάριο θα μετρησουν. Εμείς οι υπόλοιποι τις χάσαμε..Τι να κάνουμε; Όλα μέσα στη ζωή είναι. :)
olg@

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 03:47:12 μμ »
Όσοι πρόλαβαν και υπέγραψαν για τον Ιανουάριο θα μετρησουν.

Τι εννοείς;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 04:29:13 μμ »
Σήμερα με ενημέρωσε η υπέυθυνη του ολοήμερου ότι οι ώρες τις Πέμπτης δεν γράφονται. Όσοι πρόλαβαν και υπέγραψαν για τον Ιανουάριο θα μετρησουν. Εμείς οι υπόλοιποι τις χάσαμε..Τι να κάνουμε; Όλα μέσα στη ζωή είναι. :)


Δεν είναι έτσι, ακόμη κι αν κάποιοι έχουν υπογράψει για παραπάνω ώρες, η μισθοδοσία τα ελέγχει και στέλνει πίσω τις διορθωμένες ώρες να υπογραφή.Το ξέρω σίγουρα γιατί την πάτησα με τη γιορτή του πολυτεχνείου που στο σχολείο ο διευθυντής μου είπε πως αν πάω θα πληρωθώ τις ώρες, αλλά η διεύθυνση μου αφαίρεσε τις 2 ώρες που είχαμε βάλει επιπλέον.Οπότε για όλους τα ίδια θα ισχύσουν αν βέβαια έχουν όλες οι διευθύνσεις τα ίδια μέτρα και σταθμά,εύχομαι για αυτό...
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 09:34:19 μμ »
η μισθοδοσία τα ελέγχει και στέλνει πίσω τις διορθωμένες ώρες να υπογραφή

Εκεί ήθελα να καταλήξω  :D

(Πάντως αν μιλάς για 17/11/07 κακώς σου αφαίρεσαν τις ώρες! Αν δεις σε άλλο topic εδώ στο φόρουμ όλοι οι ωρομίσθιοι οι ώρες μας στις 16/11/07 (ημέρα Παρασκευή) μπήκαν κανονικότατα!)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 10:44:35 μμ »
Σήμερα με ενημέρωσε η υπέυθυνη του ολοήμερου ότι οι ώρες τις Πέμπτης δεν γράφονται. Όσοι πρόλαβαν και υπέγραψαν για τον Ιανουάριο θα μετρησουν. Εμείς οι υπόλοιποι τις χάσαμε..Τι να κάνουμε; Όλα μέσα στη ζωή είναι. :)

Καλά ρε συ olg@ ακέφτηκες αυτό που σου είπε η "υπεύθυνη" του ολοήμερου που πας; Τι ασυναρτησία ήταν αυτή; Τι όσοι υπέγραψαν είναι τυχεροί ενώ οι άλλοι όχι; Μην τρελλαθούμε...
Οι υπεύθυνοι στα ολοήμερα δεν έχουν κάποια διαταγή επίσημα για το άν θα μετρηθούν ή όχι οι ώρες της Πέμπτης. Άλλοι λένε θα μετρηθούν και άλλο όχι.

Όσο αναφορά enastron για τις ώρες στις 16-11-2007, μέτρησαν κανονικά γιατί σε 3 σχολεία που είχα μάθημα, παρόλο που το χαρτί έγραφε αργία εκείνη την ημέρα, οι διευθυντές το είχαν διορθώσει και είχαν βάλει κανονικά τις ώρες. Δεν είναι τυχαίο και στα 3 σχολεία να είχαν κάνει το ίδιο. Κάποια διαταγή πιστεύω θα είχαν.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 10:58:43 μμ »
Σήμερα με ενημέρωσε η υπέυθυνη του ολοήμερου ότι οι ώρες τις Πέμπτης δεν γράφονται. Όσοι πρόλαβαν και υπέγραψαν για τον Ιανουάριο θα μετρησουν. Εμείς οι υπόλοιποι τις χάσαμε..Τι να κάνουμε; Όλα μέσα στη ζωή είναι. :)
Τί είναι αυτά που λές;Τι θα πεί όσοι πρόλαβαν κτλ;Να κοιτάξει να σοβαρευτεί η υπέυθυνη σου.
Εμένα ο δικός μου υπεύθυνος ξέρεις τι μου είπε;
"Λογικά η Πέμπτη είναι όπως π.χ τη μέρα που κάνουν οι Δάσκαλοι εκλόγες(τη μέρα αυτή μπαίνουν οι ώρες),κάτι τέτοιο είναι.Δεν είναι στάνταρ ότι 31/1 είναι αργία"
Άρα,καλά θα κάνουν οι υπεύθυνοι να βάλουν τις ώρες και αν θέλουν απο τη διεύθυνση να τις σβήσουν,ας τις σβήσουν αυτοί.
(εκτός κ εάν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να λέει οτι δεν θα μετρήσουν οι ώρες αυτή την ημέρα)

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 11:53:43 μμ »
Από τη δευτεροβάθμια μου είπαν σήμερα ότι οι ώρες τις Πέμπτης δε θα γραφτούν και δε θα τις πληρωθούμε.Και επειδή αποφάσισα και εγώ ότι κάποιες φορές πρέπει να μιλάμε θεωρώ τουλάχιστον κυνικό τι στιγμή που έχει πεθάνει ένας άνθρωπος εμείς να σκεπτόμαστε αν θα περαστούν ή όχι οι ώρες μας και αν θα περάσουμε σε μόρια κάποιους άλλους!Εγώ χάνω τις ώρες και της Τετάρτης και της Πέμπτης.Αρνούμαι όμως να σκεφτώ''ο θάνατός σου η ζωή μου''.Δεν το έκανα όταν ήμουν υποψήφια για το πανεπιστήμιο,ούτε όταν δούλευα σε φροντιστήριο που ο ένας κοιτούσε πως θα κλέψει τις ώρες του άλλου,δε θα το κάνω ούτε τώρα.Ας μη σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας!Υπάρχουν ξέρετε και άλλοι άνθρωποι γύρω μας!!!!!!!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 12:05:30 πμ »
Εμένα πάντως οι υπέυθυνοι στα ολοήμερα μου είπαν σήμερα πως οι ώρες της Πέμπτης θα περαστούν κανονικά.Είναι γνωστό πως μόνο στις επίσημες αργίες δεν περνιούνται οι ώρες και εδώ δεν μιλάμε για αργία αλλά για εντελώς ειδική περίσταση.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:32:06 πμ »
Κι αυτό μπορεί να γίνει πάντως:
οι υπεύθυνοι να βάλουν τις ώρες και αν θέλουν απο τη διεύθυνση να τις σβήσουν,ας τις σβήσουν αυτοί.
(εκτός κ εάν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να λέει οτι δεν θα μετρήσουν οι ώρες αυτή την ημέρα)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tsal70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 12:24:12 μμ »
καλημερα συναδελφοι. μια ερωτηση θελω να κανω: αν μετα το ωραριο σου ακολουθησει συνεδριαση καθηγητων οι ωρες αυτες μετρανε σαν υπηρεσια; και κατι ακομα αν δινονται βαθμοι την ημερα που δεν εχεις μαθημα ειναι υποχρεωτικο να εισαι εκει και αν ναι μετρανε σαν ωρες προυπηρεσιας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.