*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:22:43 μμ »
κοριτσια καλη μας συνεχεια στην εγκυμοσυνη μας!!!!αν μπορει η κωσταντινα να μας διαφωτισει που τα εχει προσφατα!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:29 »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 12:40:21 πμ »
Συγγνώμη για την καθυστέρηση!!! Λοιπόν, τις πρώτες 15 τις πληρώνεσαι από τη Βθμια ή Αθμια που ανήκεις. Για τις υπόολοιπες βγαίνει ένα ποσό από το ΙΚΑ κάθε μήνα. Εμένα ήταν γύρω στα 750, αλλά με βάση τους παλιούς μας μισθούς... Οταν με έβαλαν στο νέο μισθολόγιο, πήρα το επίδομα κύησης, οπότε δεν ξέρω πόσο θα πάρετε τώρα. Από το τίποτα, καλό ήταν! Έχω ακούσει και για κομπλεξικούς γιατρούς που δεν δίνουν άδειες εύκολα, αλλά εκεί να ακολουθήσετε αυτό που σας είπα... να ζητήσετε ενυπόγραφο χαρτί που να αναλαμβάνουν την ευθύνη αν συμβεί κάτι!!!! Καμία Βθμια/Αθμια δεν θα σας δημιουργήσει πρόβλημα κορίτσια.... τα επιδόματα τα πήρα κανονικά στην ώρα τους! Είχε τρέξιμο ο σύζυγος, αλλά το ξεπερασε!!! Εγώ είχα εμετούς και μόνιμες ναυτίες και πιστέψτε με, δεν νομίζω να έκανα μάθημα... μάλλον θα έψαχνα για τον κοντινότερο κάδο! το βασικό είναι να γεννηθούν καλά τα μωράκια, τίποτε άλλο.....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 12:43:38 πμ »
Κανείς δεν σας αρνείται συνεχόμενη άδεια στην εγκυμοσύνη. Υπάρχει νομοθεσία για προστασία της μητρότητας!!!! Πληρώνεστε από το ΙΚΑ απλά όχι με τον κανονικό σας μισθό! Δεν ξέρω πόσο βγαίνει το ποσό τώρα με το ενιαίο, γιατί πάει αναλογικά με τον μισθό σας! Και ναι, αν υπάρχει πρόβλημα με κραμπίτσες, οι φωνές και το άγχος τις επιβαρύνουν!!!! αλλά είναι λογικό φυσικά! Κοιτάξτε να είστε εσείς καλά, γιατί μετά τη γέννα έχουμε μόνο 63 μέρες άδεια εμείς οι αναπληρώτριες! Μετά επιστροφή στα θρανία!!! (άλλη αδικία αυτή......)
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 08:21:06 πμ »
Καλημερα!!!!!!!! Σε ευχαριστούμε πολύ κωνσταντινα!!!!Μας εδωσες απαντησεις που χρειαζομασταν γιατι γινεται ενα μπαχαλο και στις διευθυνσεις δεν πολυξερουν τι τους γίνεται!  Εσυ διοριστηκες θα δουλεψεις απο Δευτέρα????

Καλη αρχη σε όλες μας και καλή σχολικη χρονια είτε ξεκιναμε τωρα ή αργότερα!!!!!Να προσεχουμε τα πολυτιμότερα μωρακια μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:29 »

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:46:07 πμ »
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα έγραψε η συνάδερφος παραπάνω και ισχυουν τωρα με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάστηκα κι εγω την άνοιξη άδεια ως εγκυμονούσα και ανπληρώτρια. Τις πρώτες 15 μέρες μας πληρώνει ο εργοδότης, μετά αν χρειαστούμε περισσότερη,(όπως εγω)  μας κόβουν τη μισθοδοσία αλλά μας δίνει ένα επίδομα το ΙΚΑ. Δε συνάντησα προβλ με ΙΚΑ, κανόνιζα ραντεβού,  έστελνα το χαρτί από το γιατρό του νοσοκομείου με κάποιον άλλο μιας κι εγω ήμουν σε ακινησία και ποτε δε φεραν αντίρρηση. Βεβαια σε μένα η κατάσταση ήταν χειρότερη γιατί τις πρώτες μέρες νοσηλευόμουν κιολας οποτε δε νομίζω να φερναν αντιρρηση ουτως ή άλλως. Και πρέπει να δουλέψουμε 10 μέρες για να έχουμε δικαίωμα αναρρωτικής άδειας. Η επαπειλούμενη είναι στην ουσία αναρρωτική άδεια. Για επιδόματα κυησης & λοχειας δεν ξέρω γιατί δεν έχω γεννήσει ακόμη. Αυτά

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 05:22:03 μμ »
κοριτσια συγνωμη που ξανααναφερομαι στο θεμα αλλα στη διευθυνση Λακωνιας σημερα μου παν πως δεν χρειαζεται να δουλεψεις 10 μερες πως μπορω να πάρω αναρρωτικη κατευθειαν......επιπλεον χτυπιόντουσαν πως η αδεια μετα τις 15 μερες ειναι ανευ αποδοχων!εσεις σε ποιες διευθυνσεις ανηκεται?

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:21:46 πμ »
Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια πάρει επαπειλουμενη άδεια για αρκετούς μήνες, αφού δεν παίρνουμε ένσημα χάνουμε επίδομα ανεργίας?εύχομαι με το καλό να φέρετε στο κόσμο τα μωρά και σας!

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:34:10 μμ »
και κατι αλλο να ρωτησω εγω....Τα μόρια μετρανε στην προυπηρεσια μας?

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 11:50:04 μμ »
Κορίτσια ημουν και εγω στην θεση σας περσι,εγκυος και σε δυσπροσιτο στον εβρο,με συσπασεις και ενδοβλέβια γιουτοπαρ,οποτε πηρα πρωτα αναρρωτικη αδεια και οταν τελειωσε αρχισε η αδεια ανευ αποδοχων,καθε 15 μερες την ανανεωνα,χαρτι απο γιατρο του ικα,επιτροπη,γνωματευση...πολυ χαρτουρα,εμενα ετρεχε ο αντρας μου καθως ημουν ξαπλα σε ολη την εγκυμοσυνη. Λοιπον,πρωτον μετα την αναρρωτικη αδεια δεν μας πληρωνει αλλο ο εργοδοτης μας,αλλα το ικα,περιπου 800 ευρω τον μηνα εβγαινε σε μενα,τα ενσημα ειναι με αλλο κωδικο,οποτε μετρανε μονο για συνταξιμα και οχι για επιδομα ανεργιας,η προυπηρεσια ομως μετριεται κανονικα.Ο,τι αλλες αποριες μετα χαρας να απαντησω.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 09:03:13 μμ »
Κορίτσια γεια σας. Ειμαι καινούρια στο Forum και έχωκάποιες απορίες. Έπειτα από 2 χρόνια προσπαθειών και μια παλίνδρομη κύηση πριν 5 μήνες, κατάφερα να μείνω έγκυος.Είμαι όμως (ακόμη) αναπληρώτρια νηπιαγωγός και σκέφτομαι να πάρω άδεια επαπειλούμενης.Από το Υπουργείο μου είπαν ότι θα χάσω τα μόρια προϋπηρεσίας- καινούριος νόμος λέει. Θα χάσω και τον ΟΑΕΔ? Ακόμη βέβαια είμαι στην 7η εβδομάδα αλλά τα φέρνω δύσκολα στο νηπιαγωγείο. Ο γιατρός του ΙΚΑ θα μου υπογράφει εύκολα τις άδειες που θα μου γράφει ο δικός μου ιδιωτικός γιατρός? Θα πρέπει να περνάω και από Επιτροπή?

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 12:22:55 πμ »
να ρωτησω και εγω κάτι....οι 15 μερες αναρρωτική είναι για το σχολικο ή το ημερολογιακό έτος;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:35:47 πμ »
να ρωτησω και εγω κάτι....οι 15 μερες αναρρωτική είναι για το σχολικο ή το ημερολογιακό έτος;
Στο Υπουργείο που ρώτησα στο τμήμα αδειών Α/θμιας μου είπαν σχολικό έτος. Στη Διεύθυνση Δυτικής Αττικής μου είπαν ημρολογιακό έτος. Στο ΙΚΑ δεν έχουν ιδέα καιτο μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να περνάς από Επιτροπή!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:57:58 πμ »
οι άδειές μας είναι ανά σύμβαση!δλδ ανά σχολικό έτος!
το θέμα είναι αυτό που προέκυψε τελευταία με τη νέα σύμβαση!είναι δυνατόν να μας κόβουν προυπηρεσία αν πάρουμε πάνω από 15 μέρες αναρρωτική;
θα δείτε,θα αλλάξει αυτό,έχουν γίνει πολλά παράπονα!!!

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 01:09:02 μμ »
Σε γιατρό του ΙΚΑ που ρώτησα εγω μου είπε ότι το ΙΚΑ δίνει 15 μετ αποδοχών ανα ετος....δεν το ενδιαφέρει αν είσαι εκπαιδευτικός ή ότι άλλο, είσαι στο ΙΚΑ, 15 μέρες το 12, το 13 και πάει λέγοντας....πρέπει όμως να το επιβεβαιώσουμε επίσημα....και βέβαια πρέπει να αλλάξει αυτό το εξωφρενικό να μη σου μετράνε την προυπηρεσία....αν εγχειριστείς δηλαδή ή σπάσεις το πόδι σου θα πας με το φορείο στο σχολείο;;;;;τί πράγματα είναι αυτά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.