*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 49550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 12, 2024, 07:49:44 μμ »
Οι εκδρομές με διανυκτέρευση πρέπει ν' απαγορευτούν. Τελεία. Ξεκίνησαν το '75 στη Μεταπολίτευση για την έκτη γυμνασίου. Για τότε ήταν λογικό μετά τα χρόνια καταστολής και φόβου. Τώρα κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι. Δεν υπάρχει, πλέον, κανένα νόημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #239 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:14:45 μμ »
Άλλο είναι το θέμα μου. Αν κάτι επιτρέπεται, και γίνεται από κάποιους, θεωρείται αυτονόητο ότι θα γίνεται σε όλα τα σχολεία και θα γίνεται πάντα. Είναι πολύ εκνευριστικό να καταλαβαίνεις ότι τα γυμνασιόπαιδα θεωρούν αυτονόητο ότι θα πάνε «τριήμερη». Ακόμα πιο εκνευριστικό είναι το ότι υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να τα πάνε, με οποιεσδήποτε συνθήκες «για να μην χάσουν τα παιδιά την
εκδρομή τους». Όταν γίνει η στραβή όμως όλος ο σύλλογος θα πρέπει να το διαχειριστεί, και οι εκδρομακηδες συνήθως δεν είναι σταθερό προσωπικό στα σχολεία, οπότε αφήνουν
κακά προηγούμενα στις πλάτες άλλων.
Δεν μπορούμε επομένως να βασιζόμαστε στην κοινή λογική, που δεν είναι και τελείως κοινή για όλους. Ούτε είναι λογικό το κράτος να αφήνει τόση ελεύθερος κινήσεων σε μετακινήσεις γυμνασιόπαιδων. Χρειάζεται ένα αυστηρό πλαίσιο για να μπαίνει και ο καθένας στη θέση τους και να μην έχουμε να διαχειριστούμε και το πώς θα εξηγούμε στον καθένα ότι πρέπει να υπάρχουν όρια.

Πολύ κακό για το τίποτα.
Το τι θεωρούν τα παιδιά και οι οικογένειές τους αυτονόητο είναι δικό τους πρόβλημα. Ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο σχολείο είστε που ο κάθε ένας έχει τη δική του οπτική και προσέγγιση στο πως χειρίζεται τους μαθητές και τα θέματα του σχολείου γενικότερα. Σχολείο και τάξη κομμένα και ραμμένα στα μέτρα μας δυστυχώς δύσκολα πετυχαίνει κανείς.
Οπότε οι εκδρομάκηδες τη δουλειά τους και οι υπόλοιποι τη δική τους. Η στραβή που λες, όπου και όταν γίνεται, πάντα όλος ο σύλλογος καλείται να τη διαχειριστεί, δε συμβαίνει μόνο στις εκδρομές αυτό.
Τέλος, δεν είμαι κατά της κατάρτισης ενός σαφέστερου και αυστηρότερου πλαισίου που να διέπει τις εκδρομές.
Αλλά δυστυχώς και τώρα θα μπορούσε κανείς να πει ότι υπάρχουν "αυστηρά πλαίσια και αυστηροί σχολικοί κανονισμοί". Πιο σημαντικό είναι αν και κατά πόσο εφαρμόζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 08:42:09 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:23:24 μμ »

Αλλά δυστυχώς και τώρα θα μπορούσε κανείς να πει ότι υπάρχουν "αυστηρά πλαίσια και αυστηροί σχολικοί κανονισμοί". Πιο σημαντικό είναι αν και κατά πόσο εφαρμόζονται.

Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν. Το πλαίσιο τώρα είναι "βρείτε μια δικιαολογία και τον κατάλληλο αριθμό συνοδών και πηγαίνετε όπου θέλετε, όποτε θέλετε, όποια τάξη θέλετε". Αλλά και αυτά που υπάρχουν, όντως κάποιοι προσπαθούν να τα ξεχειλώσουν. Εγώ δεν θεωρώ φυσιολογικό να υπάρχουν ανάμεσά μας επαγγελματίες που αδιαφορούν για τη νομοθεσία, και να μου προκαλούν εμένα ψυχική οδύνη ή να υπονομεύουν εμένα στους  μαθητές κάνοντας τους καλούς, αλλά επειδή δυστυχώς υπάρχουν, χρειάζεται και ένα πλαίσιο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:34:55 μμ »
Ας ξεκινήσουμε εμείς πρώτοι, βάζοντας τα όριά μας εκεί που μπορούμε. Εγώ όχι μόνο δήλωσα ότι δεν συνοδεύω σε πολυήμερες του Γυμνασίου (σε ένα από τα σχολεία που πηγαίνω, τον Μάιο θα γίνουν τρεις πολυήμερες, μία για κάθε τάξη!), αλλά ζήτησα στον Σύλλογο  να εξαιρεθώ και από τη μονοήμερη στο σχολείο τοποθέτησης (καθώς εκείνη την ημέρα έχω μάθημα σε άλλα δύο σχολεία, προτιμώ να μη χάσω τις ώρες μου και δεν είμαι υποχρεωμένη να συνοδέψω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:50:44 μμ »
Στο δικό μου σχολείο πάντως, οι σοβαρότερες κρίσεις έως ρήξεις, προέκυψαν από εκδρομές και όχι μόνο μια φορά.

Τα προσωπικά όρια δεν εξυπηρετούν όταν υπάρχουν
καλοθελητές. Τα παιδιά χειραγωγούνται και είναι πολύ λυπηρό να χαλαει τη σχέση με τους άλλους καθηγητές ο «καλός» που τους πάει εκδρομή.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:51:52 μμ »
Εγώ δεν θεωρώ φυσιολογικό να υπάρχουν ανάμεσά μας επαγγελματίες που αδιαφορούν για τη νομοθεσία, και να μου προκαλούν εμένα ψυχική οδύνη ή να υπονομεύουν εμένα στους  μαθητές κάνοντας τους καλούς, αλλά επειδή δυστυχώς υπάρχουν, χρειάζεται και ένα πλαίσιο.

Για να καταλάβω, εσένα πως ακριβώς σου προκαλούν ψυχική οδύνη και σε υπονομεύουν στους μαθητές;
15 χρόνια και δεν έχω συνοδεύσει ούτε μία πολυήμερη. Για δε μονοήμερη πρέπει να πάω αρκετά πίσω για να θυμηθώ συμμετοχή μου.
Όταν με ρωτάνε οι μαθητές "γιατί κύριε" τους εξηγώ με ειλικρίνια, όμορφα και ωραία τους λόγους. Ποτέ δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.

@harac

Τρεις πολυήμερες όντως ακούγονται πολλές και μάλιστα για την ίδια περίοδο.
Βέβαια παίζει και το που πάνε, τι πρόγραμμα θα ακολουθήσουν κλπ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:03:44 μμ »
Ακριβώς, έτσι. Αν ξεκαθαρίσεις, έντιμα, από πριν τη θέση σου στα παιδιά, τα περισσότερα θα το καταλάβουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:15:31 μμ »
Για να καταλάβω, εσένα πως ακριβώς σου προκαλούν ψυχική οδύνη και σε υπονομεύουν στους μαθητές;
15 χρόνια και δεν έχω συνοδεύσει ούτε μία πολυήμερη. Για δε μονοήμερη πρέπει να πάω αρκετά πίσω για να θυμηθώ συμμετοχή μου.
Όταν με ρωτάνε οι μαθητές "γιατί κύριε" τους εξηγώ με ειλικρίνια, όμορφα και ωραία τους λόγους. Ποτέ δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.

@harac

Τρεις πολυήμερες όντως ακούγονται πολλές και μάλιστα για την ίδια περίοδο.
Βέβαια παίζει και το που πάνε, τι πρόγραμμα θα ακολουθήσουν κλπ.

Η στάση των
παιδιών απέναντι στους συνοδούς με το που γυρίσουν από την εκδρομή, αλλάζει. Ξαφνικά γίνονται οι αγαπημένοι τους. Επίσης αν τα παιδιά καταλάβουν ότι κάποιος θέλει κσι κάποιος δεν θέλει να τα πάει, διαλέγουν πλευρά. Εγω μια φορά εξήγησα σε παιδιά γιατί είμαι κατά των εκδρομών, σε ένα τμήμα που είχαμε εξαιρετική σχέση. Μετά απ αυτό με μίσησαν. Αλήθεια. Ευτυχώς που ήταν τέλος της χρονιάς και μετά δεν τους ξαναπηρα. Αλλά δεν γινόταν να έχω απαιτήσεις από τα παιδιά. Η κοπελίτσα της παράλληλης που ήταν μέσα στην τάξη με κοίταζε σαν να είμαι εξωγήινος. Και δεν ήταν και πολύ μικρότερη μου. Δεν αποκλείεται μετά να είπε κσι στα παιδιά ότι είμαι καμία στριμμένη στρίγγλα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:20:14 μμ »
Αν είσαι εντάξει με τη συνείδησή σου, δεν σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι, ούτε καθορίζουν τις αποφάσεις σου. Δεν τους πέφτει λόγος (είτε είναι στη γενική, είτε στην παράλληλη :-X).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 09:22:52 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:31:22 μμ »
Αν είσαι εντάξει με τη συνείδησή σου, δεν σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι, ούτε καθορίζουν τις αποφάσεις σου. Δεν τους πέφτει λόγος (είτε είναι στη γενική, είτε στην παράλληλη :-X).

Με τα παιδιά θελουμε να έχουμε καλές σχέσεις συνεργασίας. Δεν είναι δυνατόν να τις χαλαει ο κάθε μαθητοπατερας.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:31:45 μμ »
Η στάση των
παιδιών απέναντι στους συνοδούς με το που γυρίσουν από την εκδρομή, αλλάζει. Ξαφνικά γίνονται οι αγαπημένοι τους. Επίσης αν τα παιδιά καταλάβουν ότι κάποιος θέλει κσι κάποιος δεν θέλει να τα πάει, διαλέγουν πλευρά. Εγω μια φορά εξήγησα σε παιδιά γιατί είμαι κατά των εκδρομών, σε ένα τμήμα που είχαμε εξαιρετική σχέση. Μετά απ αυτό με μίσησαν. Αλήθεια. Ευτυχώς που ήταν τέλος της χρονιάς και μετά δεν τους ξαναπηρα. Αλλά δεν γινόταν να έχω απαιτήσεις από τα παιδιά. Η κοπελίτσα της παράλληλης που ήταν μέσα στην τάξη με κοίταζε σαν να είμαι εξωγήινος. Και δεν ήταν και πολύ μικρότερη μου. Δεν αποκλείεται μετά να είπε κσι στα παιδιά ότι είμαι καμία στριμμένη στρίγγλα.

Έσπερε, όλα αυτά που περιγράφεις θα μπορούσαν να εμφανιστούν και με άλλη αφορμή. Λίγες φορές μπήκαμε στην τάξη με το κλίμα να έχει δυναμιτιστεί από πριν;
Πρέπει να μάθουμε να επιβιώνουμε και σε περιβάλλοντα όπου η κατάσταση που επικρατεί δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Μπορούμε να εξηγούμε τις επιλογές και τις ενέργειές μας αλλά λόγω ηλικίας κάποια πράγματα δεν μπορούν ούτε να τα αντιληφθούν ούτε να τα κατανοήσουν οι μαθητές μας.
Εμείς οι ίδιοι δεν αναστοχαζόμαστε τους καθηγητές μας διαφορετικά πλέον; Καταλαβαίνουμε τους "αυστηρούς" και βλέπουμε με διαφορετικό μάτι τους "γλεντζέδοεκδρομάκηδες".


Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:37:43 μμ »
Έσπερε, όλα αυτά που περιγράφεις θα μπορούσαν να εμφανιστούν και με άλλη αφορμή. Λίγες φορές μπήκαμε στην τάξη με το κλίμα να έχει δυναμιτιστεί από πριν;
Πρέπει να μάθουμε να επιβιώνουμε και σε περιβάλλοντα όπου η κατάσταση που επικρατεί δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Μπορούμε να εξηγούμε τις επιλογές και τις ενέργειές μας αλλά λόγω ηλικίας κάποια πράγματα δεν μπορούν ούτε να τα αντιληφθούν ούτε να τα κατανοήσουν οι μαθητές μας.
Εμείς οι ίδιοι δεν αναστοχαζόμαστε τους καθηγητές μας διαφορετικά πλέον; Καταλαβαίνουμε τους "αυστηρούς" και βλέπουμε με διαφορετικό μάτι τους "γλεντζέδοεκδρομάκηδες".

Υπάρχουν όρια στο τι είναι φυσιολογικό η όχι σε ένα περιβάλλον. Είμαστε ήδη επιβαρυμένοι από το πώς είναι τώρα οι μαθητες.

Εγω δεν έχω αλλάξει γνώμη για κανέναν καθηγητη. Πάντα εκτιμούσα αυτούς που έπρεπε και τους είχα πρότυπο και απαξίωνα τους υπόλοιπους. Έτσι με μεγάλωσαν.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:40:37 μμ »
Με τα παιδιά θελουμε να έχουμε καλές σχέσεις συνεργασίας. Δεν είναι δυνατόν να τις χαλαει ο κάθε μαθητοπατερας.

Έσπερος,
δεν υπάρχει λόγος να δούμε ανταγωνιστικά μία κατακριτέα συμπεριφορά. Αν ο άλλος παριστάνει τον μαθητοπατέρα, δικό του το πρόβλημα διότι εκείνος εκτίθεται.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 12, 2024, 09:56:25 μμ »
Υπάρχουν όρια στο τι είναι φυσιολογικό η όχι σε ένα περιβάλλον. Είμαστε ήδη επιβαρυμένοι από το πώς είναι τώρα οι μαθητες.

Τότε μέχρι να αλλάξει το πλαίσιο, ίσως να συζητήσετε στο σύλλογό σας το πρόβλημα με τους μαθητοπατέρες...
Αν και από ότι γράφεις δε βλέπω να σε σώνει η αλλαγή.


Εγω δεν έχω αλλάξει γνώμη για κανέναν καθηγητη. Πάντα εκτιμούσα αυτούς που έπρεπε και τους είχα πρότυπο και απαξίωνα τους υπόλοιπους. Έτσι με μεγάλωσαν.

Ειλικρινά ελπίζω να μην ισχύει αυτό, εννοώ για τις μικρές ηλικίες δημοτικού-γυμνασίου.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.