*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 49561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #252 στις: Απρίλιος 12, 2024, 10:05:53 μμ »
Ειλικρινά ελπίζω να μην ισχύει αυτό, εννοώ για τις μικρές ηλικίες δημοτικού-γυμνασίου.
Στο δημοτικό ίσως δεν είχα την κριτική ικανότητα. Στο γυμνάσιο κατάλαβα αμέσως ποιος είναι μπαμπούλας αλλά μας μαθαίνει και ποιος μας χαιδολογαει και μας αφήνει άσχετους. Δεν θα έπρεπε δηλαδή οι μαθητες να τα αντιλαμβάνονται αυτά; Εγω μεγάλωσα σε σπίτι με μεγάλο σεβασμό στον εκπαιδευτικό. Όλος ο κύκλος των γονέων μου ήταν  εκπαιδευτικοί και πανεπιστημιακοί. Προφανώς και είχα υψηλές προσδοκίες από αυτούς που μου έκαναν μάθημα και προφανώς αντιλαμβανόμουν ποιος δεν μου προσφέρει κάτι. Το ότι δεν είχαμε κάνει μία επίλυση τύπου στη φυσική εννοειται ότι με βόλευε, αλλά δεν είχα αυταπάτες για το ποιον της

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:19 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #253 στις: Απρίλιος 12, 2024, 10:24:50 μμ »
Δεν εννοούσα καταστάσεις "άσπρο-μαύρο" όπως στο παράδειγμά σου.
Όλοι είχαμε αγαπημένους και λιγότερο αγαπημένους καθηγητές χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι ο ένας ήταν καλός εκπαιδευτικός κι ο άλλος κακός.
Μεγαλώνοντας μας ήταν περισσότερο κατανοητοί οι λόγοι της συμπεριφοράς και των ενεργειών τους.

Off topic όλα αυτά όμως.



Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 12, 2024, 11:02:37 μμ »
Και για να  επαναφέρουμε το θέμα στις σχολικές εκδρομές, κάνε το καλό... (αυτό που προστάζει η συνείδησή σου) και δεν θα  πέσει στο γιαλό. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδέψουμε, παρά μόνο σε περιπάτους. Τα περισσότερα παιδιά στο γυμνάσιο είναι αρκετά έξυπνα για να το καταλάβουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 11:44:05 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #255 στις: Απρίλιος 13, 2024, 10:35:51 πμ »
Οι εκδρομές με διανυκτέρευση πρέπει ν' απαγορευτούν. Τελεία. Ξεκίνησαν το '75 στη Μεταπολίτευση για την έκτη γυμνασίου. Για τότε ήταν λογικό μετά τα χρόνια καταστολής και φόβου. Τώρα κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι. Δεν υπάρχει, πλέον, κανένα νόημα.

https://www.esos.gr/arthra/87785/synelifthi-kathigitria-se-ekdromi-epeidi-brethike-mathitis-me-kannabi-kai-soygia

Η  εκπαιδευτικός μάλλον θα αθωωθεί (Τι θα  μπορούσε να κάνει; Να έψαχνε τις αποσκευές ή τις τσέπες των μαθητών, κάτι που έτσι κι αλλιώς είναι παράνομο;), αλλά όλη η ταλαιπωρία μαζί με προσωπικά έξοδα, ειλικρινά, όπως έχουν σχολιάσει και άλλοι,  δεν νομίζω πως αξίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2024, 10:40:21 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:19 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #256 στις: Απρίλιος 13, 2024, 03:34:40 μμ »
Όταν με ρωτάνε οι μαθητές "γιατί κύριε" τους εξηγώ με ειλικρίνια, όμορφα και ωραία τους λόγους. Ποτέ δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ποιοι λόγοι πιστεύετε ότι μπορούν να γίνουν κατανοητοί από τους μαθητές, πέραν εκείνων που άπτονται οικογενειακών δεσμεύσεων και ζητημάτων; Αν, για παράδειγμα, η άρνηση συνοδείας "ιδεολογικοποιείται" επί τη βάσει τού "δεν συνοδεύω εκδρομές που δεν έχουν αμιγώς ή πρωτίστως εκπαιδευτικό χαρακτήρα", όσο κι αν έχει στιβαρή βάση για εμάς τους ενήλικες, θεωρείτε ότι μπορούν να την κατανοήσουν τα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος XPap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #257 στις: Απρίλιος 13, 2024, 04:04:07 μμ »
Μόνο σε περιπατους είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδεύουμε η και σε εκπαιδευτικες εκδρομες εντος ωραριου;

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #258 στις: Απρίλιος 13, 2024, 04:32:51 μμ »
Ουδέποτε συνόδευσα σε εκδρομή και θα συνεχίσω την ίδια τακτική.Αν δεν θες εκδρομή με το ζόρι δε συνοδεύεις....Και οι γονείς μου 33 χρόνια εκπαιδευτικοί ουδέποτε συνόδευσαν....

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #259 στις: Απρίλιος 13, 2024, 06:09:47 μμ »
Ουδέποτε συνόδευσα σε εκδρομή και θα συνεχίσω την ίδια τακτική.Αν δεν θες εκδρομή με το ζόρι δε συνοδεύεις....Και οι γονείς μου 33 χρόνια εκπαιδευτικοί ουδέποτε συνόδευσαν....

Σε ημερήσιους περιπάτους είσαι υποχρεωμένος.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #260 στις: Απρίλιος 13, 2024, 06:33:02 μμ »
Ναι φυσικά πάω στους ημερήσιους περιπάτους ,εννοώ σε εκδρομή με μετακίνηση με λεωφορείο η σε πολυήμερες δεν έχω πάει ποτέ και ούτε θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #261 στις: Απρίλιος 13, 2024, 06:59:31 μμ »
Μόνο σε περιπατους είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδεύουμε η και σε εκπαιδευτικες εκδρομες εντος ωραριου;

Μόνο σε περιπάτους πάμε όλοι. Σε εκπαιδευτικές εκδρομές εντός ωραρίου, που συνήθως δεν γίνονται ταυτόχρονα για όλα τα τμήματα, δεν παν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Γίνεται σύλλογος και ορίζονται από τον Σύλλογο ποιοι εκπαιδευτικοί θα συνοδέψουν, ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών (συνήθως οι υπεύθυνοι του συγκεκριμένου Ομίλου/Προγράμματος, και της παράλληλης/ένταξης, αν συμμετέχουν μαθητές τους) .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2024, 07:13:13 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #262 στις: Απρίλιος 13, 2024, 08:19:03 μμ »
Ποιοι λόγοι πιστεύετε ότι μπορούν να γίνουν κατανοητοί από τους μαθητές, πέραν εκείνων που άπτονται οικογενειακών δεσμεύσεων και ζητημάτων; Αν, για παράδειγμα, η άρνηση συνοδείας "ιδεολογικοποιείται" επί τη βάσει τού "δεν συνοδεύω εκδρομές που δεν έχουν αμιγώς ή πρωτίστως εκπαιδευτικό χαρακτήρα", όσο κι αν έχει στιβαρή βάση για εμάς τους ενήλικες, θεωρείτε ότι μπορούν να την κατανοήσουν τα παιδιά;
Δεν υπάρχει κ α μ μ ι ά ανάγκη περιττών εξηγήσεων προς τους μαθητές. Δε συνοδεύω και τελεία.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #263 στις: Απρίλιος 13, 2024, 09:11:13 μμ »
Ποιοι λόγοι πιστεύετε ότι μπορούν να γίνουν κατανοητοί από τους μαθητές, πέραν εκείνων που άπτονται οικογενειακών δεσμεύσεων και ζητημάτων; Αν, για παράδειγμα, η άρνηση συνοδείας "ιδεολογικοποιείται" επί τη βάσει τού "δεν συνοδεύω εκδρομές που δεν έχουν αμιγώς ή πρωτίστως εκπαιδευτικό χαρακτήρα", όσο κι αν έχει στιβαρή βάση για εμάς τους ενήλικες, θεωρείτε ότι μπορούν να την κατανοήσουν τα παιδιά;

Εδώ δεν καταλαβαίνουν οι συνάδελφοι, θα καταλάβουν τα παιδιά και οι γονείς; Τι καταλαβαίνουν; Αφού γίνονται και καταλήψεις γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #264 στις: Απρίλιος 13, 2024, 09:58:36 μμ »
Ποιοι λόγοι πιστεύετε ότι μπορούν να γίνουν κατανοητοί από τους μαθητές, πέραν εκείνων που άπτονται οικογενειακών δεσμεύσεων και ζητημάτων; Αν, για παράδειγμα, η άρνηση συνοδείας "ιδεολογικοποιείται" επί τη βάσει τού "δεν συνοδεύω εκδρομές που δεν έχουν αμιγώς ή πρωτίστως εκπαιδευτικό χαρακτήρα", όσο κι αν έχει στιβαρή βάση για εμάς τους ενήλικες, θεωρείτε ότι μπορούν να την κατανοήσουν τα παιδιά;

Καταρχάς να πω ότι εκδρομές στα πλαίσια προγραμμάτων δεν έχω συνοδεύσει μέχρι στιγμής γιατί δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου πρόγραμμα. Αφενός γιατί έχω πολλά διδακτικά αντικείμενα σε σχέση με άλλες ειδικότητες, αφετέρου σιγά μην επικροτήσω το @#$#$% υπουργείο που τα αποσύνδεσε από το διδακτικό ωράριο. Αν και με τον κέρβερο της αξιολόγησης που πρέπει να "γεμίσουν" οι δείκτες-άξονες, δεν βλέπω να αποφεύγονται πιά.

Απο κει και πέρα δε μπαίνω στη λογική να αμφισβητήσω τον χαρακτήρα της εκδρομής (εκτός αν είναι εξόφθαλμα για τα πανηγύρια) αλλά καλώ τους μαθητές μου να κρίνουν από μόνοι τους κατά πόσο είναι δόκιμο να συμμετέχουν σε αυτήν όλοι ανεξαιρέτως. Τους προτρέπω να ανακαλέσουν στη μνήμη τους περιστατικά στο προαύλιο ή εντός της τάξης, αξιόποινες συμπεριφορές, καταδικαστέες ενέργειες  κ.α. και κατά πόσο είναι σωστό οι μαθητές που πρωταγωνιστούν επανειλημμένα σε αυτά, να επιβραβεύονται και να ενθαρρύνονται να συνεχίσουν αγόγγυστα το μεγαλειώδες έργο τους, με τη συμμετοχή τους σε δραστηριότητες του σχολείου. Στο τέλος, τους ρωτάω αν οι ίδιοι θα δέχονταν την ευθύνη να συνοδεύσουν αυτά τα άτομα, γνωρίζοντας το υψηλό ρίσκο να επαναληφθούν αρνητικές ως και ακραίες συμπεριφορές, στην περιοχή επίσκεψης.

Συνήθως ακολουθεί βουβή σιωπή και κανας δυο ψελλίζουν "δίκιο έχετε κύριε.."



Υ.γ. Προφανώς και δεν στοχοποιώ μαθητές στους οποίους απευθύνομαι εκείνη τη στιγμή, προσπαθώντας να μην γίνω συγκεκριμένος αλλά ταυτόχρονα να γίνει κατανοητή η λογική μου.

Υ.γ. 2 Δεν είμαι κατά των εκδρομών γενικά αλλά όπως προείπα με όρους και προϋποθέσεις, χωρίς "φυντάνια" ή διαφορετικά με τη συνοδεία των γονιών τους. Θα μου πεις, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...ναι, ισχύει αλλά ζυγίζεις τις παραμέτρους, το κλίμα του σχολείου, τους υπόλοιπους συνοδούς και αποφασίζεις αναλόγως, παίρνοντας σε κάθε περίπτωση το μικρότερο δυνατό ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #265 στις: Απρίλιος 13, 2024, 10:34:40 μμ »
καλώ τους μαθητές μου να κρίνουν από μόνοι τους κατά πόσο είναι δόκιμο να συμμετέχουν σε αυτήν όλοι ανεξαιρέτως. Τους προτρέπω να ανακαλέσουν στη μνήμη τους περιστατικά στο προαύλιο ή εντός της τάξης, αξιόποινες συμπεριφορές, καταδικαστέες ενέργειες  κ.α. και κατά πόσο είναι σωστό οι μαθητές που πρωταγωνιστούν επανειλημμένα σε αυτά, να επιβραβεύονται και να ενθαρρύνονται να συνεχίσουν αγόγγυστα το μεγαλειώδες έργο τους, με τη συμμετοχή τους σε δραστηριότητες του σχολείου. Στο τέλος, τους ρωτάω αν οι ίδιοι θα δέχονταν την ευθύνη να συνοδεύσουν αυτά τα άτομα, γνωρίζοντας το υψηλό ρίσκο να επαναληφθούν αρνητικές ως και ακραίες συμπεριφορές, στην περιοχή επίσκεψης.

Συνήθως ακολουθεί βουβή σιωπή και κανας δυο ψελλίζουν "δίκιο έχετε κύριε.."

Πράγματι, αφοπλιστικά τα επιχειρήματα (το εννοώ), όμως από την άλλη δεν έχει βρεθεί κανείς μαθητής, που να βρίσκεται ως προς τη συμπεριφορά του στον αντίποδα των παραπάνω που στηλιτεύετε, να σας πει "και μαζί με τα ξερά, να καούν και τα χλωρά, κύριε; Συλλογική ευθύνη, κύριε;".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.