*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09  (Αναγνώστηκε 388666 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1484 στις: Ιούλιος 31, 2008, 12:45:19 μμ »
να τοποθετηθεί ο κάθε ένας όσο πλησιέστερα γίνεται  στον τόπο κατοικίας του.
Άλλο πάλι και τούτο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος voice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1485 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:00:12 μμ »
ως ΠΕ0401 , παραπονούμενος για τα χάλια κενά που δώσανε στον κλάδο μας, θα ήθελα να έχω μία εκτίμηση για τις προτιμήσεις των συναδέλφων.
Δήλωσα α' επιλογή β' πειραιά και μετά δ' κυκλάδων (μένω Αθήνα)
Κάποιος άλλος ΠΕ0401 να μας πεί τί δήλωσε στις πρώτες επιλογές;

Αποσυνδεδεμένος nickol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1486 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:02:47 μμ »

Πάντως, και πάλι οι περιοχές φαίνονται λίγες για 370 άτομα ... όχι? ??? ???

333 πε06 θα διοριστούν με την παρούσα εγκύκλιο αλλά και πάλι λίγες είναι οι περιοχές.


Δεν ξέρω αν έχουν τόση σημασία οι αριθμοί, αλλά αυτά που ξέρω εγώ είναι

8     30μηνίτες
97   24μηνίτες
104  40%
157  60%

--> Σύνολο 366 (και μας χάρισα και 4, οπότε μας έβγαλα 370  ;))



8     30μηνίτες
92   24μηνίτες (5 είναι και 30μηνίτες και 24μηνίτες οπότε δεν τους υπολογίζουμε διπλά)
104  40%
129  60%  (13 άτομα που επέλεξαν πέρισυ να διοριστούν με ενιαίο κτλ και άλλοι 14 φέτος που είναι διοριστέοι με ασεπ αλλά υπάγονται και στις παραπάνω
      κατηγορίες και προφανώς θα τις προτιμήσουν μας κάνει 156- 27=129. Αυτά τα 27 άτομα θα τα πάρουν ως επιλαχόντες ασεπ με συμπληρωματικά εγκύκλιο)

Σύνολο 333

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1487 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:15:37 μμ »
Συνάδελφοι του ΠΕ06 βλέπω το έχετε ψάξει ενδελεχώς το ζήτημα!!! :D
Άτιμοι αριθμοί...μετρημένα κουκιά είναι οι διοριστέοι..Από εδώ μετράω, από εκεί μετράω, πάλι οριακά μέσα-οριακά έξω βγαίνω!!! Σε 1 ώρα κλείνει το ΟΠΣ, για να δούμε τι θα δείξει η κάλπη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος pepe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1488 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:16:59 μμ »
Θα βγει μια προθεσμία 4 ημερών για να πάτε στη διεύθυνση που τοποθετηθήκατε για να ορκιστείτε. Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του υπουργείου αυτό θα γίνει γύρω στις 25 Αυγούστου.

Pariel, σε ευχαριστώ πολύ...με έπιασε σήμερα ένα άγχος αλλά η απάντησή σου με καθησύχασε.
les pensees se couchent dans les etoiles et elles te parlent quand tu les regardes

Αποσυνδεδεμένος boson

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1489 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:23:34 μμ »
ως ΠΕ0401 , παραπονούμενος για τα χάλια κενά που δώσανε στον κλάδο μας, θα ήθελα να έχω μία εκτίμηση για τις προτιμήσεις των συναδέλφων.
Δήλωσα α' επιλογή β' πειραιά και μετά δ' κυκλάδων (μένω Αθήνα)
Κάποιος άλλος ΠΕ0401 να μας πεί τί δήλωσε στις πρώτες επιλογές;

Διορίζεσαι φέτος;Εγώ επειδή είμαι γύρω στις 30 θέσεις κάτω από τους 95 που θα πάρει το υπουργείο με το 40% έχω δηλώσει για πρώτες επιλογές όλα τα δυσπρόσιτα νησιά. Έχω καμιά τύχη;

Αποσυνδεδεμένος boson

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1490 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:27:07 μμ »
ως ΠΕ0401 , παραπονούμενος για τα χάλια κενά που δώσανε στον κλάδο μας, θα ήθελα να έχω μία εκτίμηση για τις προτιμήσεις των συναδέλφων.
Δήλωσα α' επιλογή β' πειραιά και μετά δ' κυκλάδων (μένω Αθήνα)
Κάποιος άλλος ΠΕ0401 να μας πεί τί δήλωσε στις πρώτες επιλογές;

Να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά κάνω αίτηση για μόνιμο διορισμό και δεν ξέρω ακριβώς πώς γίνεται η επιλογή από το σύστημα...Αν ξέρεις κάτι θα με υποχρέωνες γιατί μια αγωνία την έχω να σου πω!

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1491 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:31:58 μμ »
8     30μηνίτες
92   24μηνίτες (5 είναι και 30μηνίτες και 24μηνίτες οπότε δεν τους υπολογίζουμε διπλά)
104  40%
129  60%  (13 άτομα που επέλεξαν πέρισυ να διοριστούν με ενιαίο κτλ και άλλοι 14 φέτος που είναι διοριστέοι με ασεπ αλλά υπάγονται και στις παραπάνω
      κατηγορίες και προφανώς θα τις προτιμήσουν μας κάνει 156- 27=129. Αυτά τα 27 άτομα θα τα πάρουν ως επιλαχόντες ασεπ με συμπληρωματικά εγκύκλιο)

Σύνολο 333
 
 
Nickol,
όπως διάβασα πριν λίγο σε μια διευκρίνηση του υπουργού στο alfavita. gr (νομίζω δεύτερη επιλογή είναι στα νέα) λέει πως αν υπάρξουν κενά στον πίνακα του ασέπ επιλαχόντες θα πάρουν από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και όχι επιτυχόντες ασέπ (για φτύσιμο δηλαδή το ασεπ).
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος voice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1492 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:39:33 μμ »
Η επιλογή, από ό,τι έχω καταλάβει, γίνεται ως εξής:
εξετάζεται η αίτηση του πρώτου κατά σειρά δικαιούχου (φέτος είναι ο πρώτος 30 μηνίτης).
Η πρώτη του επιλογή μπορεί να ικανοποιηθεί; αν ναι, διορίστηκε στην πρώτη του επιλογή.
Ο δεύτερος δικαιούχος τώρα. Η πρώτη του επιλογή έχει κενά; αν ναί, πηγαίνει εκεί. Αν όχι, εξετάζεται η δεύτερή του επιλογή κλπ.
Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποιο άλλο συμπέρασμα, να με διορθώσει.

Αυτό που ρώτησα δεν έχει κάποια σχέση όμως.
Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος ΠΕ0401 να γράψει ποιές ήταν οι πρώτες του επιλογές.
Να δούμε ποιές περιοχές έχουν την περισσότερη ζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος jvar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1493 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:41:32 μμ »
8     30μηνίτες
92   24μηνίτες (5 είναι και 30μηνίτες και 24μηνίτες οπότε δεν τους υπολογίζουμε διπλά)
104  40%
129  60%  (13 άτομα που επέλεξαν πέρισυ να διοριστούν με ενιαίο κτλ και άλλοι 14 φέτος που είναι διοριστέοι με ασεπ αλλά υπάγονται και στις παραπάνω
      κατηγορίες και προφανώς θα τις προτιμήσουν μας κάνει 156- 27=129. Αυτά τα 27 άτομα θα τα πάρουν ως επιλαχόντες ασεπ με συμπληρωματικά εγκύκλιο)

Σύνολο 333
 
 
Nickol,
όπως διάβασα πριν λίγο σε μια διευκρίνηση του υπουργού στο alfavita. gr (νομίζω δεύτερη επιλογή είναι στα νέα) λέει πως αν υπάρξουν κενά στον πίνακα του ασέπ επιλαχόντες θα πάρουν από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και όχι επιτυχόντες ασέπ (για φτύσιμο δηλαδή το ασεπ).

δεν λεει αυτο
αν δεν υπαρχουν επιτυχοντες του ασεπ ωστε να καλυφθουν οι επιλαχοντες μονο τοτε θα παρει απο τον ενιαιο.
προσοχη σε τεταια σοβαρα θεματα.
ισα ισα το αντιθετο με τον τροπο που γινονται οι διορισμοι δημιουργουνται περισσοτεροι διοριστεοι απο ασεπ.
ΠΕ03

Αποσυνδεδεμένος voice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1494 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:48:58 μμ »
Διορίζεσαι φέτος;Εγώ επειδή είμαι γύρω στις 30 θέσεις κάτω από τους 95 που θα πάρει το υπουργείο με το 40% έχω δηλώσει για πρώτες επιλογές όλα τα δυσπρόσιτα νησιά. Έχω καμιά τύχη;
[/quote]

Φαντάζομαι είσαι ΠΕ0401. Από ό,τι είδα, είναι:
1. 3 άτομα που ενώ είναι και στον πίνακα ΑΣΕΠ, διορίστηκαν πέρυσι από τον ενιαίο πίνακα.
2. Στους πίνακες 30μηνιτών και 24μηνου υπάρχει αλληλεπικάλυψη 17 ατόμων (είναι γραμμένοι και στους δύο πίνακες)
3. Ορισμένοι ΑΣΕΠίτες, πχ ο 1ος, 2ος, νομίζω 5ος κλπ, στον αριθμό περίπου 20, πέρυσι δεν έκαναν αίτηση διορισμού. Εννοείται ότι κάποιοι από αυτούς (είναι όλοι άντρες) είναι να εκπληρώσουν στρατιωτικές υποχρεώσεις και θα κάνουν φέτος την αίτηση. Κάποιοι όμως (λίγοι) δε θα κάνουν ούτε φέτος.

Συμπέρασμα: συνολικά είναι κάποιες θέσεις λιγότερες από τις αρχικά υπολογισμένες.
Δε γνωρίζω όμως απο ποιον πίνακα θα καλυφθούν αυτές οι θέσεις...
Εύχομαι να γίνει το καλύτερο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2008, 01:51:27 μμ από voice »

Αποσυνδεδεμένος nickol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1495 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:53:26 μμ »
8     30μηνίτες
92   24μηνίτες (5 είναι και 30μηνίτες και 24μηνίτες οπότε δεν τους υπολογίζουμε διπλά)
104  40%
129  60%  (13 άτομα που επέλεξαν πέρισυ να διοριστούν με ενιαίο κτλ και άλλοι 14 φέτος που είναι διοριστέοι με ασεπ αλλά υπάγονται και στις παραπάνω
      κατηγορίες και προφανώς θα τις προτιμήσουν μας κάνει 156- 27=129. Αυτά τα 27 άτομα θα τα πάρουν ως επιλαχόντες ασεπ με συμπληρωματικά εγκύκλιο)

Σύνολο 333
 
 
Nickol,
όπως διάβασα πριν λίγο σε μια διευκρίνηση του υπουργού στο alfavita. gr (νομίζω δεύτερη επιλογή είναι στα νέα) λέει πως αν υπάρξουν κενά στον πίνακα του ασέπ επιλαχόντες θα πάρουν από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και όχι επιτυχόντες ασέπ (για φτύσιμο δηλαδή το ασεπ).

δεν λεει αυτο
αν δεν υπαρχουν επιτυχοντες του ασεπ ωστε να καλυφθουν οι επιλαχοντες μονο τοτε θα παρει απο τον ενιαιο.
προσοχη σε τεταια σοβαρα θεματα.
ισα ισα το αντιθετο με τον τροπο που γινονται οι διορισμοι δημιουργουνται περισσοτεροι διοριστεοι απο ασεπ.

δεν διαφωνώ jvar

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1496 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:55:59 μμ »
μολις επικοινωνησα με το τμημα διορισμων του υπεπθ:τα αποτελεσματα βγαινουν αυριο ,γυρω στις 12 το μεσημερι-και μαλιστα οταν τις ειπα''αν δεν βγουνε αυριο ποτε θα βγουνε''ξερετε τι μου απαντησε?''εμεις για αυριο το μεσημερι ξερουμε''!!ελαααααααααααα ολοι μαζι ενα χειροκροτημα στο υπεπθ!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1497 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:59:45 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Είχα μείνει με την εντύπωση ότι το 1/5 θα ίσχυε για τους 24μηνίτες. Τελικά βρήκα το νομοσχέδιο και όντως ισχύει για τους 30μηνίτες. 24μηνίτες "ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" όπως έγραψες giotamike.

Πάντως, και πάλι οι περιοχές φαίνονται λίγες για 370 άτομα ... όχι? ??? ???



Οντως,φαινονται καπως λιγα τα κενα,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε ποσα κενα εχει η καθε περιοχη απο αυτες που εδωσαν.Για παραδειγμα,για την ειδικοτητα μας στη αβαθμια ζακυνθου εχει 5 κενα απο οτι εμαθα σημερα.Αν εχει και στις αλλες περιοχες τοσα κενα,τοτε βολευονται λογικα 370 ατομα...


Χαχα! Λοιπόν, ρωτούσα το υπουργείο αν ξέρουν πόσα κενά υπάρχουν σε κάθε περιοχή (εντάξει, για 2-3 συγκεκριμένες ήθελα να μάθω -όχι για όλες) και η απάντηση ήταν ότι δεν ξέρουν ακόμα ... θα ξέρουν όοοταν γίνουν οι διορισμοί (χθες έγινε αυτό, και όταν είπα "μα μεθαύριο δεν ξεκινά η διαδικασία?, δεν υπήρξε άλλη απάντηση από το ότι γενικά δέχονται τις ανάγκες που δηλώνουν οι περιοχές αλλά προς το παρόν δεν είναι ενημερωμένοι). Πήρα λοιπόν κι εγω σε περιοχή και μου είπαν ότι οι θέσεις είναι απόφαση του υπουργείου (βασίζονται βέβαια στα στοιχεία που τους δίνουν). Αλλά οι ίδιοι ΔΕΝ είχαν δώσει κενά σε περιοχή που υπήρχε στις επιλογές μας, ας πούμε π.χ. στη Γ περιφέρεια μιας περιοχής, είχαν δώσει όμως κενά στη Δ -η οποία και ΔΕΝ υπήρχε στις επιλογές μας   8) 8) 8)  Μπερδεύτηκε κανείς??

Όσο για τον τρόπο τοποθέτησης μετά τις 30 επιλογές, έχω ρωτήσει νομίζω 3 φορές (3 διαφορετικά άτομα) και η απάντησεις ήταν ... 1. δεν γνωρίζω, αυτές τις μέρες εκπαιδευόμαστε κι εμείς (!), 2. σας τοποθετεί ανάλογα με τις προτιμήσεις σας (???) και 3. καλέ, δε σας χρειάζεται, θα διοριστείτε σε κάποια επιλογή σας σίγουρα (με άλλα λόγια: επόοοομενος! άλλη ερώτηση!) -σημ: είμαι από τους ΑΣΕΠ και διαλέγουμε τελευταίοι οπότε η τόση αισιοδοξία μάλλον δεν με έπεισε! Βλέπω στο forum ότι ο πλουραλισμός στις απαντήσεις συνεχίζεται ... τουλάχιστον εμείς κάνουμε την ίδια ερώτηση!

Συμπέρασμα? Σταμάτησα να ρωτάω! Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.

Ευχαριστώ john-πε06! Καλή τοποθέτηση!




Σωστο ειναι και αυτο που λες!Απλα εγω πηγα απο αβαθμια ζακυνθου και μου ειπαν οτι υπαρχουν 5 κενα.Βεβαια,δεν μου ειπαν που ειναι αυτα γιατι λογω αποσπασεων,βελτιωσεων κτλ που εκκρεμουν δεν μπορουσαν να ξερουν,απλα το θεμα ειναι οτι λογικα υπαρχουν σιγουρα 5 κενα εκει εκτος αν ειπαν ψεμματα.Οποτε υποψιαζομαι οτι ολες οι κατα τοπους διευθυνσεις ξερουν ποσα κενα εχουν.Τελος παντων,λιγη υπομονη ακομα και θα ξερουμε!
Καλη τοποθετηση και σε σενα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.