*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 100506 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 09, 2008, 10:00:10 πμ »
Ζητάνε όμως όπως είδα βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από άλλους φορείς. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει αυτό?
Θα προσκομίσουμε πχ βεβαιώσεις από τα φροντιστήρια που δουλεύαμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:43 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:40:57 πμ »
Ζητάνε όμως όπως είδα βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από άλλους φορείς. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει αυτό?
Θα προσκομίσουμε πχ βεβαιώσεις από τα φροντιστήρια που δουλεύαμε?

Οι βεβαιώσεις αυτές αφορούν μόνο προϋπηρεσία στο δημόσιο (που μετράει μισθολογικά), όχι στον ιδιωτικό τομέα. Η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (π.χ. φροντιστήρια) μετράει μόνο για τη σύνταξη. Κάποια στιγμή (νομίζω όταν είναι να μονιμοποιηθούμε, δηλ. μετά από δύο χρόνια), θα πρέπει να καταθέσουμε βεβαίωση ενσήμων, αλλά όχι τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2008, 11:45:55 πμ από ioanna89 »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:57:34 πμ »
Ζητανε βεβαιωσεις προυπηρεσιας ή αναληψεις υπηρεσιας?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 09, 2008, 12:38:02 μμ »
Νομίζω ότι για όσους ήταν αναπληρωτές αρκεί η βεβαίωση προϋπηρεσίας, ενώ για την προϋπηρεσία ωρομισθίου χρειάζονται και οι πράξεις πρόσληψης και απόλυσης. Για καλό και για κακό, πάντως, ας τα έχουμε όλα μαζί μας (πράξεις πρόσληψης και απόλυσης και πράξεις ανάληψης υπηρεσίας).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:43 »

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 09, 2008, 12:51:52 μμ »
ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με το αφμ...αν προσκομίσουμε χαρτί από το ικα όπου αναγράφεται το αφμ είναι αρκετό ή χρειάζεται επίσημο χαρτί απο την εφορία??? μήπως γνωρίζει κανείς?

Η Α/θμια, η Β/θμια και η υπηρεσία που βγάζει το ΑΦΜ βρίσκονται στο ίδιο κτήριο στη Ρόδο.  Το λέω σε περίπτωση που το έχασες και το χρειάζεσαι μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #215 στις: Αύγουστος 09, 2008, 05:38:01 μμ »
Φέτος πραγματικά δεν ξέρω πώς θα γίνει. Πάντως εμείς μετά την ορκωμοσία πήγαμε την ίδια μέρα σε σχολείο, στο οποίο και μείναμε αφου μετά ήρθε και η ειδοποίηση από το ΠΥΣΔΕ. Χαρτιά και λοιπά μας ζήτησαν πολυ μετά (αρχές- μεσα Οκτώβρη), αλλά και πάλι τα περισσότερα τα είχαμε δώσει την πρώτη ημέρα στη διευθυνση. Εγώ θυμάμαι με το χαρτί της ορκωμοσίας πήγα στον ΟΑΕΔ και έκανα διακοπή του ταμείου ανεργίας λόγω διορισμού. Τα χριστούγεννα όμως πήρα κανονικά το δώρο που αναλογούσε στον ΟΑΕΔ ως εκείνη την ημέρα. Μετα πάλι με το χαρτί ορκωμοσίας (το είχα επικυρώσει καμια δεκαριά φορές, γιατί βασικά αυτό χρειάζεται και όχι τοσο η άθεση), πήγα στο ΙΚΑ  (της Λήμνου που ήμουν) και ζήτησα να διαγραφώ (αυτο το χαρτί το ζητάει ο εκκαθαριστής για τη μισθοδοσία σας).Πήρα επίσης και βεβαίωση ότι ήμουν παλιός ασφαλισμένος (όσοι έχουν βιβλιάριο πριν το 1993) γιατί δεν έχουν όλες τις κρατήσεις των νεοδιόριστων ,παρά μόνο λίγες. Αυτά τα ετοίμασα όλα μόνη μου πριν έρθει η ανάληψη από το ΠΥΣΔΕ. Χρειάζεται και αριθμός ασφαλισμένου στο δημόσιο  για να τον καταθέσετε, ώστε να πληρωθείτε (όχι ο αριθμός μητρώου που έρχεται αργά στο σχολείο). Όταν τελειώσετε με το ΙΚΑ πρέπει να πάτε να βγάλετε βιβλιάριο υγείας (εμείς κάναμε τα χαρτιά στα ΚΕΠ). Ο αριθμός ασφαλισμένου έρχεται με φαξ στο σχολείο που είστε προσωρινά τοποθετημένοι   μέσα στο Σεπτέμβρη .

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #216 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:02:04 μμ »
Πότε θα γίνουν όλα αυτά? πανικοβλήθηκα!!!! Τέλοσπάντων θα είναι μια κι έξω δεν θα γίνονται κάθε χρόνο. Ας το υποστούμε!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #217 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:23:19 μμ »
Φέτος πραγματικά δεν ξέρω πώς θα γίνει. Πάντως εμείς μετά την ορκωμοσία πήγαμε την ίδια μέρα σε σχολείο, στο οποίο και μείναμε αφου μετά ήρθε και η ειδοποίηση από το ΠΥΣΔΕ. Χαρτιά και λοιπά μας ζήτησαν πολυ μετά (αρχές- μεσα Οκτώβρη), αλλά και πάλι τα περισσότερα τα είχαμε δώσει την πρώτη ημέρα στη διευθυνση. Εγώ θυμάμαι με το χαρτί της ορκωμοσίας πήγα στον ΟΑΕΔ και έκανα διακοπή του ταμείου ανεργίας λόγω διορισμού. Τα χριστούγεννα όμως πήρα κανονικά το δώρο που αναλογούσε στον ΟΑΕΔ ως εκείνη την ημέρα. Μετα πάλι με το χαρτί ορκωμοσίας (το είχα επικυρώσει καμια δεκαριά φορές, γιατί βασικά αυτό χρειάζεται και όχι τοσο η άθεση), πήγα στο ΙΚΑ  (της Λήμνου που ήμουν) και ζήτησα να διαγραφώ (αυτο το χαρτί το ζητάει ο εκκαθαριστής για τη μισθοδοσία σας).Πήρα επίσης και βεβαίωση ότι ήμουν παλιός ασφαλισμένος (όσοι έχουν βιβλιάριο πριν το 1993) γιατί δεν έχουν όλες τις κρατήσεις των νεοδιόριστων ,παρά μόνο λίγες. Αυτά τα ετοίμασα όλα μόνη μου πριν έρθει η ανάληψη από το ΠΥΣΔΕ. Χρειάζεται και αριθμός ασφαλισμένου στο δημόσιο  για να τον καταθέσετε, ώστε να πληρωθείτε (όχι ο αριθμός μητρώου που έρχεται αργά στο σχολείο). Όταν τελειώσετε με το ΙΚΑ πρέπει να πάτε να βγάλετε βιβλιάριο υγείας (εμείς κάναμε τα χαρτιά στα ΚΕΠ). Ο αριθμός ασφαλισμένου έρχεται με φαξ στο σχολείο που είστε προσωρινά τοποθετημένοι   μέσα στο Σεπτέμβρη .

Ευχαριστούμε, pariel  :)

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #218 στις: Αύγουστος 09, 2008, 09:43:21 μμ »
Φέτος πραγματικά δεν ξέρω πώς θα γίνει. Πάντως εμείς μετά την ορκωμοσία πήγαμε την ίδια μέρα σε σχολείο, στο οποίο και μείναμε αφου μετά ήρθε και η ειδοποίηση από το ΠΥΣΔΕ. Χαρτιά και λοιπά μας ζήτησαν πολυ μετά (αρχές- μεσα Οκτώβρη), αλλά και πάλι τα περισσότερα τα είχαμε δώσει την πρώτη ημέρα στη διευθυνση. Εγώ θυμάμαι με το χαρτί της ορκωμοσίας πήγα στον ΟΑΕΔ και έκανα διακοπή του ταμείου ανεργίας λόγω διορισμού. Τα χριστούγεννα όμως πήρα κανονικά το δώρο που αναλογούσε στον ΟΑΕΔ ως εκείνη την ημέρα. Μετα πάλι με το χαρτί ορκωμοσίας (το είχα επικυρώσει καμια δεκαριά φορές, γιατί βασικά αυτό χρειάζεται και όχι τοσο η άθεση), πήγα στο ΙΚΑ  (της Λήμνου που ήμουν) και ζήτησα να διαγραφώ (αυτο το χαρτί το ζητάει ο εκκαθαριστής για τη μισθοδοσία σας).Πήρα επίσης και βεβαίωση ότι ήμουν παλιός ασφαλισμένος (όσοι έχουν βιβλιάριο πριν το 1993) γιατί δεν έχουν όλες τις κρατήσεις των νεοδιόριστων ,παρά μόνο λίγες. Αυτά τα ετοίμασα όλα μόνη μου πριν έρθει η ανάληψη από το ΠΥΣΔΕ. Χρειάζεται και αριθμός ασφαλισμένου στο δημόσιο  για να τον καταθέσετε, ώστε να πληρωθείτε (όχι ο αριθμός μητρώου που έρχεται αργά στο σχολείο). Όταν τελειώσετε με το ΙΚΑ πρέπει να πάτε να βγάλετε βιβλιάριο υγείας (εμείς κάναμε τα χαρτιά στα ΚΕΠ). Ο αριθμός ασφαλισμένου έρχεται με φαξ στο σχολείο που είστε προσωρινά τοποθετημένοι   μέσα στο Σεπτέμβρη .

Ωχ ,οχι!!!  Νομιζω οτι το ειδα εφιαλτη προχθες! ;) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #219 στις: Αύγουστος 10, 2008, 03:50:17 πμ »
ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με το αφμ...αν προσκομίσουμε χαρτί από το ικα όπου αναγράφεται το αφμ είναι αρκετό ή χρειάζεται επίσημο χαρτί απο την εφορία??? μήπως γνωρίζει κανείς?

Η Α/θμια, η Β/θμια και η υπηρεσία που βγάζει το ΑΦΜ βρίσκονται στο ίδιο κτήριο στη Ρόδο.  Το λέω σε περίπτωση που το έχασες και το χρειάζεσαι μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν.




Ευχαριστώ πολύ winnie. Ευτυχώς δεν το έχω χάσει απλά δεν είχα καταλάβει τί είδους έγγραφο σχετικά με το αφμ θα έπρεπε να προσκομίσω. Αλλά οκ μου λύσατε όλες τις απορίες ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #220 στις: Αύγουστος 10, 2008, 11:28:58 πμ »
Στη δευτεροβάθμια Έβρου μου είπαν ότι δέχονται το πιστοποιητικό υγείας που έβγαλε κανείς αν τυχόν ήταν αναπληρωτής,αρκεί να είναι το πρωτότυπο.Επίσης,θέλουν να καταθέσουμε βεβαιώσεις προυπηρεσίας κ ενσήμων από οποιονδήποτε φορέα (ΙΚΑ ,ΤΑΠ ΟΤΕ,κ.α)εργαζόμασταν προηγουμένως,καθώς προσμετρώνται στα συντάξιμα χρόνια

Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας ενδιαφέρουν την υπηρεσία αν αναγνωρίζονται για μισθολογική εξέλιξη. Το αν είναι συντάξιμα εξαρτάται από το τι ενούμε. Συντάξιμος πχ είναι και ο χρόνος σε φροντιστήριο ή οπουδήποτε αλλού με διαδοχική ασφάλιση αλλά δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 10, 2008, 06:54:22 μμ »
Εμένα πάντως ,όταν τηλεφώνησα στη δευτεροβάθμια Έβρου για να ρωτήσω,μου είπαν να καταθέσω βεβαιώσεις ενσήμων κ προυπηρεσίας κ από φορείς πλην του δημοσίου,ακριβώς επειδή είναι συντάξιμα τα έτη εργασίας εκεί..τί να πω.. ??? ???κ μία φίλη μου πάντως ,όταν πρωτοδιορίστηκε,μου είπε πως κατέθεσε μία συγκεντρωτική βεβαίωση των ενσήμων της,την οποία ζήτησε από το ΙΚΑ..
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 10, 2008, 11:52:39 μμ »
Καλησπέρα.
Ξέρει κάποιος διεύθυνση Υγειονομικής Επιτροπής στο νομό Αττικής για κατάθεση των δικαιολογητικών;
Ευχαριστώ.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:37:07 πμ »
Καλησπέρα.
Ξέρει κάποιος διεύθυνση Υγειονομικής Επιτροπής στο νομό Αττικής για κατάθεση των δικαιολογητικών;
Ευχαριστώ.

Αγία Παρασκευή, Μεσογείων 448! Τηλ.: 210-6087007 και 210-6087014!
ΠΕ70!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 691
Σύνολο: 705

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.