*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...  (Αναγνώστηκε 247318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 28, 2008, 02:19:04 μμ »
Τι καταστασεις,απουσιες,τηλεφωνα κλπ. εγω ειμαι οπαδος της "ελευθερης αγωγης"
με το ζορι μαθημα δε γινεται.
Δε διαφωνώ μαζί σου, Μάρκο. Αλλά πολλά παιδιά με πρόφαση το ολοήμερο μπορεί να βρουν ευκαιρία για κοπάνα και ποιος ξέρει τι άλλο. Όταν λοιπόν ένας καθηγητής είναι υπεύθυνος γι'αυτά τα παιδιά, προληπτικά οφείλει να πάρει μέτρα γιατί μπορεί να μπλέξει. Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2008, 02:23:23 μμ από Panayota »
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 28, 2008, 03:40:11 μμ »
panayota, εχεις δικαιο σε αυτο που λες και ετσι ειναι. δικο μου το λαθος που δε διευκρινησα οτι αν τα παιδια δε το στηριξουν τοτε δε προκειται να αντεξει ο θεσμος αυτος.οπωσδηποτε συμφερει εμας τους φιλολογους το ολοημερο,απο την αλλη παλι δεν μπορεις να κλεισεις τα παιδια τοσες ωρες στο σχολειο,εδω ενισχυτικη εχουν και πολλα δεν πανε.
και για να το στηριξουν χρειαζεται πολυ προσπαθεια και σωστο συστημα απο υπουργειο,π.ι.,καθηγητες,γονεις και μαθητες (απο ολη δηλ την εκπ/κη κοινοτητα).
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος DIMITRAGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 28, 2008, 09:10:36 μμ »
Μ' ένα παιδί 7 χρονών στην πρώτη δημοτικού να σε χρειάζεται συνέχεια είτε για τα διαβάσματα του(κάτι πρωτόγνωρο για αυτήν )είτε για παιχνίδια ,μια δουλεία πολύ κουραστική και ασχετη με το αντικείμενο μας και τα νεύρα σπασμένα καθώς στον προηγούμενο ασεπ ήμουν με 70.40 επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα(ούτε λόγος για αναπληρώτρια) πείτε μου πού να βρώ το κουράγιο να ξαναστρωθώ στο διάβασμα?
Δήμητρα

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 28, 2008, 10:42:26 μμ »
Δήμητρά μου, τι να πω.. Όλους εσάς σκέφτομαι που το παλεύετε με τόσες υποχρεώσεις και παίρνω κουράγιο.. :) Ο Θεός να σου δίνει δύναμη και υπομονήήήήήή... :D
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος elegia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 28, 2008, 10:48:52 μμ »
Στο εξωτερικό τα παιδιά πως αντέχουν να πηγαίνουν στα ολοήμερα;Για μένα πάντως καλύτερα να μένουν στα σχολεία λίγες ώρες παραπάνω παρά να τρέχουν όλη τη μέρα στα φροντιστήρια!Και μιλώντας για ολοήμερα κάνω λόγο για σωστά ολοήμερα που να παρέχουν διάφορες δραστηριότητες και το μάθημα του φροντιστηρίου να αντικατασταθεί από το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:23:22 πμ »
Στο εξωτερικό τα παιδιά πως αντέχουν να πηγαίνουν στα ολοήμερα;Για μένα πάντως καλύτερα να μένουν στα σχολεία λίγες ώρες παραπάνω παρά να τρέχουν όλη τη μέρα στα φροντιστήρια!Και μιλώντας για ολοήμερα κάνω λόγο για σωστά ολοήμερα που να παρέχουν διάφορες δραστηριότητες και το μάθημα του φροντιστηρίου να αντικατασταθεί από το σχολείο.

εξωτερικο; σε ποια χώρα αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 29, 2008, 10:15:42 μμ »
βρε παιδια , ας γίνουν τα ολοήμερα να διοριστούμε και ας πατάνε κ 10 παιδιά...να διαβαζουν το μάθημα της επόμενης ημέρας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 30, 2008, 03:23:38 μμ »
ενταξει..αυτο δεν ειναι λογικη..να δημιουργηθουν ολοημερα μονο για να διοριστουμε εμεις...

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 30, 2008, 07:58:45 μμ »
Από τη μία έχεις δίκιο kittoulini αλλά από την άλλη σκέψου πόσοι γόνεις θα ανακουφιστούν γιατί δε θα αναγκάζονται να πληρώνουν ιδιαίτερα για κάτι που θα τους προσφέρει το ίδιο το σχολείο δωρεάν. Αρκεί βέβαια να το αντέχουν τα ίδια τα παιδιά..
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 30, 2008, 08:15:14 μμ »
απο μια αποψη δικιο εχεις και εσυ panayota αλλα για το σκοπο αυτο υπαρχει η ενισχυτικη και η ΠΔΣ..απο την αλλη κανενα παιδι δεν περιοριζεται μονο στο να παρακολουθει ενισχυτικη και ΠΔΣ, πηγαινουν και φροντιστηριο..αρα λοιπον, τα φροντιστηρια βασιλευουν και θα συνεχιζουν να βασιλευουν ακομα και αν γινουν ολοημερα..ειναι νομιζω στην ψυχολογια των Ελληνων..πιστευουν οτι το φροντιστηριο ειναι απαραιτητο...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 31, 2008, 01:39:05 πμ »
Kittoulini, έχεις δίκιο για το ζήτημα της ψυχολογίας των Ελλήνων, δυστυχώς όμως το φροντιστήριο είναι απαραίτητο, και αυτό γιατί υπάρχουν καθηγητές στα σχολεία που απλά αρνούνται να κάνουν τη δουλειά τους. Δυστυχώς έχω ακούσει άπειρες φορές από παιδιά στο φροντιστήριο ή σερ ιδιαίτερο για περιπτώσεις καθηγητών που έχουν το "έλα μωρέ, γιατί να σας τα κάνω εγώ, αφού τα κάνετε στο φροντιστήριο", και κάθε φορά που το ακούω το αντιλαμβάνομαι σαν να με χτυπάει σφυρί στο κεφάλι! Και δυστυχώς τα φροντιστήρια είναι αυτά που κάνουν τη στείρα και άχαρη δουλειά του να μεταδίδουν τις απαραίτητες γνώσεις για να επιτύχει κάποιος στις πανελλήνιες. Γιατί, ενώ το σχολείο θα έπρεπε να κάνει πολύ περισσότερα και πολύ πιο ουσιαστικά, μερικοί καθηγητές δεν κάνουν ούτε αυτό το αυτονόητο! Και το καταπληκτικό είναι ότι κάνουν και πρόσθετη με τους ίδιους καθηγητές!  Έχω περίπτωση μαθητών σε φροντιστήριο που στο σχολείο έχουν φιλόλογο ο οποίος δεν κάνει τίποτα, και ταυτόχρονα κάνει και ιδιαίτερα, για τα οποία παίρνει και πολλά χρήματα. Όταν τους είπα ότι αυτός δε μπορεί να κάνει ούτε τη δουλειά του στο σχολείο, μου απάντησαν ότι στα ιδιαίτερα την κάνει μια χαρά!!! Τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουν τα παιδιά που δεν έχουν χρήματα για φροντιστήριο, ή τουλάχιστον για να πάνε φροντιστήριο σε όλα τα μαθήμτα; Οπότε το θέμα δεν είναι αν θα γίνει ολοήμερο το σχολείο ή πόσες ώρες θα απασχολούνται τα παιδιά στο σχολείο, αφού ούτως ή άλλως περνούν 6-7 ώρες στο σχολείο και 2-4 στο φροντιστήριο. Το θέμα είναι να υπάρξουν καθηγητές που κάνουν τη δουλειά τους, και φυσικά αυτή δε συνίσταται μόνο στη μετάδοση γνώσεων, αλλά τουλάχιστον να εξασφαλίζεται αυτό!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 31, 2008, 04:30:15 μμ »
ενταξει..αυτο δεν ειναι λογικη..να δημιουργηθουν ολοημερα μονο για να διοριστουμε εμεις...

φυσικά.. γιατι να δημιουργηθούν άλλωστε? για να  μην γίνουμε εκατομμυρια οι φιλόλογοι.άλλωστε υπάρχουν παιδιά απο οικογένειες που δεν διαθέτουν 300 κ 400 ευρω για φροντιστήρια..εξάλλου το συμφέρον μας δεν μας ενδιαφέρει?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 02, 2008, 02:26:36 μμ »
Μ' ένα παιδί 7 χρονών στην πρώτη δημοτικού να σε χρειάζεται συνέχεια είτε για τα διαβάσματα του(κάτι πρωτόγνωρο για αυτήν )είτε για παιχνίδια ,μια δουλεία πολύ κουραστική και ασχετη με το αντικείμενο μας και τα νεύρα σπασμένα καθώς στον προηγούμενο ασεπ ήμουν με 70.40 επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα(ούτε λόγος για αναπληρώτρια) πείτε μου πού να βρώ το κουράγιο να ξαναστρωθώ στο διάβασμα?
Κ πώς να είσαι αναπληρώτρια, κορίτσι μου;
Αφού το 20% των αναπληρωτών είναι οι τρίτεκνοι, πολλοί χάνουν την προϋπηρεσία τους εξαιτίας τους!
Κ εγώ 73,80 έγραψα, επιτυχούσα μεν μη διορισθείσα δε, αλλά Δόξα τω Παναγαθω Θεώ αναπληρώτρια!...
Σε καταλαβαίνω, επομένως...
Αλλά αυτό το θέμα με τους τρίτεκνους το έχω θέσει εγώ ουκ ολίγες φορές... Ας μην επαναλαμβάνομαι, επομένως...  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 02, 2008, 03:15:24 μμ »
Αφού το 20% των αναπληρωτών είναι οι τρίτεκνοι, πολλοί χάνουν την προϋπηρεσία τους εξαιτίας τους!
Αλλά αυτό το θέμα με τους τρίτεκνους το έχω θέσει εγώ ουκ ολίγες φορές... Ας μην επαναλαμβάνομαι, επομένως...  :-X

Δε νομίζω ότι πρέπει να "πληρώσουν" οι τρίτεκνοι την ασυνέπεια τις ελλείψεις και την αδιαφορία του κράτους.Αν το δούμε λίγο ανθρώπινα πρέπει να σκεφτούμε τις ανάγκες μιας οικογένειας με τρία παιδιά και την αναγκαιότητα να είναι εξασφαλισμένοι επαγγελματικά και οι δύο γονείς. Και πάλι ίσως να μην καλύπτουν τις ανάγκες τους...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161838
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 581
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.