*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 02, 2011, 01:24:24 πμ »
Καλησπέρα σε όλους . Είμαι στην ηλικία των 32 χρονών και θα ήθελα να σπουδάσω μετά απο χρόνια. Θελω να σας ρωτήσω τι είναι προτιμότερο να διαλέξω την μέθοδο των πανελληνιών εξετάσεων η την φοίτηση στο Ε.Α.Π ? Ειμαι ήδη κάτοχος πτυχίου εξωτερικού αλλά θέλω να σπουδάσω και σε ένα απο τα ΑΕΙ της Ελλάδας με κύριο κριτήριο την απόκτηση γνώσεων!

Αρχικά σε συγχαίρω για το κριτήριο που διακρίνει την επιθυμία σου να συνεχίσεις τις σπουδές σου.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο δόκιμη είναι η σύγκριση ενός ΑΕΙ και του ΕΑΠ. Αναφέρομαι καθαρά στις προϋποθέσεις εισαγωγής σε αυτά.
Από τη μία θα έχεις διάβασμα και συμμετοχή στις εξετάσεις, από την άλλη αίτηση στο ΕΑΠ και ηλεκτρονική κλήρωση .

Εσύ γνωρίζεις καλύτερα, τις αντοχές (σωματικές, οικονομικές, χρονικές κλπ) σου, τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου....άρα εσύ αποφασίζεις  ;)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:21 »

Αποσυνδεδεμένος kon077

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 02, 2011, 01:49:46 πμ »
Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα απλά αναρωτιέμαι αν ειναι χάσιμο χρόνου η φοίτηση στο ΕΑΠ οσον αφορά την παροχη γνώσεων ενώ σε ενα συμβατικό ΑΕΙ η απηχηση του πτυχίου ειναι καλύτερη?

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 02, 2011, 10:17:24 πμ »
Εχω κάνει Μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ και ξέρω τα πράγματα από πρώτο χέρι.

Εφαρμόζεται ο τρόπος μάθησης από απόσταση. Δεν υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ διδάσκοντος και διδασκομένου.

(αυτή ήταν μια διαφωνία που είχαμε μεταξύ μας - εγώ πιστεύω πως υπάρχει επίδραση και μάλιστα μεγάλη - όπως και στο pde - η επίδραση μεταξύ μας είναι μεγάλη  :) )

Εχεις το δικό σου ρυθμό μάθησης. Μόνο που υπάρχουν χρονοδιαγράμματα παράδοσης εργασιών. Αυτός ο περιορισμός είναι καλός διότι είσαι σε εγρήγορση. Δεν χαλαρώνεις. Ανάλογα με το προγραμμά σου (εργασία, άλλες υποχρεώσεις), μπορείς να αφιερώσεις πολλές ώρες π.χ. το σαββατοκύριακο και καθημερινές καμία ώρα.

Επίσης, υπάρχουν συναντήσεις με τον καθηγητή. Για κάθε θεματική ενότητα είναι 4 νομίζω.
Υπάρχει αλληλογραφία μαζί του και βέβαια είναι διαθέσιμος όποτε τον χρειάζεσαι  :)

Είναι νομίζω προσωπικό θέμα ο τρόπος και ο ρυθμός μάθησης. Εσύ διαλέγεις , ανάλογα με τα χαρακτήρα σου, τις υποχρεώσεις σου και τα προσόντα σου (χρειάζεται να εχεις καλές βάσεις)

Υ.Γ. Πιστεύω ότι πρέπει να έχεις καλή σχέση με τους υπολογιστές και μεγάλη εμπειρία στην αναζήτηση. Θα σε βοηθήσει πολύ στην εύρεση υλικού για τις εργασίες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 02, 2011, 10:49:16 πμ »
Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα απλά αναρωτιέμαι αν ειναι χάσιμο χρόνου η φοίτηση στο ΕΑΠ οσον αφορά την παροχη γνώσεων ενώ σε ενα συμβατικό ΑΕΙ η απηχηση του πτυχίου ειναι καλύτερη?


Εγω παλι, εχω την αισθηση πως σε ενα ανοιχτο πανεπιστημιο μαθαινεις πολυ περισσοτερα απο ενα συμβατικο.

Και γιατι να κανει διαφορα στην απηχηση?
κατα τη γνωμη μου παντα, θεωρω καλυτερο ενα ΕΑΠ απο ενα συμβατικο και μαλιστα απο πολλες - πολλες αποψεις.

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:21 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 02, 2011, 12:39:56 μμ »
Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα απλά αναρωτιέμαι αν ειναι χάσιμο χρόνου η φοίτηση στο ΕΑΠ οσον αφορά την παροχη γνώσεων ενώ σε ενα συμβατικό ΑΕΙ η απηχηση του πτυχίου ειναι καλύτερη?

Σου υπενθυμίζω πως η φοίτηση στο ΕΑΠ (που ορθά περιγράφεται από την dessi) εξαρτάται από την ηλεκτρονική κλήρωση, δεν υπάρχει δηλαδή σιγουριά για το αν θα επιλεγείς την πρώτη χρονιά που θα κάνεις την αίτηση. Μπορώ κι εγώ να επιβεβαιώσω πως γίνεται καλή δουλειά και υπάρχουν σοβαρές διαφορές με τη φοίτηση σε κάποιο ΑΕΙ.. Από την άλλη, μια σοβαρή προσπάθεια για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις σου εξασφαλίζει (σχεδόν σίγουρα) την επιτυχία σε κάποια σχολή.. Βέβαια κι εδώ παίζει ρόλο το σε ποια σχολή επιθυμείς να φοιτήσεις όπως και το γεγονός ότι η συγκέντρωση λιγότερων μορίων θα σε οδηγήσει σε κάποιο ΤΕΙ.
Χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου, να λάβεις υπόψη σου πολλούς παράγοντες ( διαθέσιμος χρόνος, χρήματα, εργασιακές συνθήκες, οικογενειακές/κοινωνικές υποχρεώσεις) που αφορούν τη δική σου ζωή γι'αυτό και σου απάντησα γενικότερα από την αρχή.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 02, 2011, 01:00:09 μμ »
δε νομίζω ότι το κάθε ΕΑΠ είναι ευκολότερο από το ΑΕΙ με τις παρακολουθήσεις υποχρεωτικές η μη ,θεωρώ ότι είναι ευκολότερες οι διαδικτιακές εργασίες παρά οι κανονικές εξεταστικές ,μάλιστα έιχα την τύχη να κάνω φίλης μου εργασία στην Ισπανική Φιλολογία και ο κατώτατος βαθμός είναι το 7 .....

δες πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις ,αν ήδη εργάζεσαι καλυτερο το ΕΑΠ καθώς γλυτώνεις χρονο αλλά όχι και χρήμα ,επισης,τα επιστημονικά πεδία είναι περιορισμένα ....ανάλογα με τό τί θέλεις να ασχοληθείς υπολόγισε χρόνο και κόπο ,πολλες σχολές έχουν αναρτήσει οδηγούς σπουδών με τα μαθηματα που διδάσκονται οπότε έχεις τη δυνατότητα να προβείς σε συγκρίσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2011, 01:03:17 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος kon077

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 02, 2011, 04:08:53 μμ »
Το πάθος μου είναι το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και αυτό ήθελα να ακολουθήσω απο μικρός! Στο ΕΑΠ το μόνο τμήμα που με ενδιαφέρει αίναι αυτό των φυσικών επιστημών ( Τελείως ασχετο το ένα τμήμα με το άλλο). Άραγε είναι καλύτερο να σπουδάσω αυτο που μου άρεσε απο μικρός η να επιλέξω το ΕΑΠ μονο και μονο με κριτήριο την ευκολία που σου δίνει λόγω της εξ'αποστάσεως μάθησης?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 02, 2011, 04:13:25 μμ »
αυτο που γουσταρεις, φιλε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 02, 2011, 04:15:50 μμ »
Το πάθος μου είναι το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και αυτό ήθελα να ακολουθήσω απο μικρός! Στο ΕΑΠ το μόνο τμήμα που με ενδιαφέρει αίναι αυτό των φυσικών επιστημών ( Τελείως ασχετο το ένα τμήμα με το άλλο). Άραγε είναι καλύτερο να σπουδάσω αυτο που μου άρεσε απο μικρός η να επιλέξω το ΕΑΠ μονο και μονο με κριτήριο την ευκολία που σου δίνει λόγω της εξ'αποστάσεως μάθησης?

Εννοείται ότι πρέπει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει. Η Αρχαιολογία έχει τεράστιο ενδιαφέρον, άσχετα αν δεν την ακολουθήσεις σαν επάγγελμα.

Υπάρχουν και ξένα πανεπιστήμια που παρέχουν μαθήματα εξ αποστάσεως. Ενα από τα πιο γνωστά είναι αυτό της Αγγλίας, το Open University.

http://www.open.ac.uk/

Αν κανεις μια αναζήτηση θα βρεις και άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 02, 2011, 09:39:33 μμ »
Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω (απο πρώτο χέρι) είναι πως η φοίτηση στο ΕΑΠ, τουλάχιστον στα μεταπτυχιακά είναι ιδιαίτερα απαιτητική. Και καλώς είναι απο την στιγμή που είναι ισάξια με τα άλλα μεταπτυχιακά. Η διαφορά είναι πως κατά τη γνώμη μου πρέπει να καταβάλεις τη διπλάσια προσπάθεια γιατί ουσιαστικά πρέπει να πιέζεις μόνος σου τον εαυτό σου για να ανταπεξέλθεις στο απαιτητικό χρονοδιάγραμμα, στις εργασίες και στις τελικές εξετάσεις του ΕΑΠ. Εύχομαι να καταφέρεις οτι επιθυμείς!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 02, 2011, 10:17:53 μμ »
Γεια σου κι από'μένα. Θα συμφωνήσω στο ότι πρέπει να κάνεις αυτό που σε τραβάει και μπράβο σου για την απόφασή σου. Θα κρατηθώ από τον τίτλο και θα σου πω ότι, έχοντας βιώσει τη βάσανο "μετά από χρόνια πανελλήνιες" κι έχοντας σπουδάσει επίσης σε μεγάλη ηλικία, το θέμα "ηλικία/πανελλήνιες" δε θα έπρεπε να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα. Εχω γνωρίσει κι άλλους που επίσης σε μεγαλύτερη ηλικία το έκαναν. Πχ ένας γνωστός μου στα 27 πέρασε στην Ιατρική Θεσσαλονίκης και μάλιστα χωρίς καν να πάει σε φροντιστήρια. Που σκέψου ότι η Ιατρική έχει υψηλές βάσεις. Θέλω να πω ότι ναι μεν παίζει ρόλο η προετοιμασία και καλώς υπάρχει η φροντιστηριακή ή άλλη αγχώδης προετοιμασία γιατί το επίπεδο είναι απαιτητικό αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η θέληση κι η στοχευμένη μεθοδευμένη προετοιμασία. Εκτός αν δεν έχεις πολύ χρόνο λόγω δουλειάς, αυτό είναι ένα θέμα. Ξέρεις τι βλέπω μόνο αρνητικό; Το ότι οι θέσεις εισακτέων θα μειωθούν.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί βάζεις το δίλημμα σε σχέση με το ΕΑΠ (κι όχι πχ μεταξύ των αντικειμένων μεταξύ των προσφερόμενων σπουδών κλασικών αει/εαπ). Να υποθέσω ότι σε προβληματίζει το θέμα της παρακολούθησης; Πάσο. Πάντως όσον αφορά το επίπεδο, κρίνοντας κάποιους από τους καθηγητές που στον τομέα μου διδάσκουν εκεί, θα σου έλεγα ότι δε διαφέρει. Δεν είναι "ανώτεροι/καλύτεροι" οι καθηγητές του ΕΑΠ και γι'αυτό το λόγο δε θεωρώ ότι το επίπεδο σπουδών είναι καλύτερο. Μάλιστα προσωπικά δε θα τους πλήρωνα κιόλας' έναν απ'αυτούς τον είχα στη σχολή μου και απέφυγα να πάρω μάθημά του' κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό όταν είδα ότι πήγε στο ΕΑΠ. Τότε το απομυθοποίησα κιόλας. Eπίσης στο ΕΑΠ υπάρχει αυστηρό χρονοδιάγραμμα. Ως "κλασικός φοιτητής" έχεις έστω το περιθώριο των 4 ετών.
Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος kon077

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 02, 2011, 10:31:00 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους απλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό να παρακολουθεί κάποιος ενα συμβατικό ΑΕΙ ενώ δουλεύει, ενω μάλλον το ΕΑΠ δου δίνει το δικαίωμα να σπουδάσεις χωρις το άγχος της παρακολούθησης  των μαθημάτων! Βέβαια όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με το ότι ενώ θέλω σαν τρελλός να σπουδάσω Αρχαιολογία αλλα ίσως να μην είναι εφικτό λόγω της παραπάνω προυπόθεσης. Είμαι σε δίλημμα δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 02, 2011, 10:31:54 μμ »
Εφ' όσον ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις, δεν χάνεις τίποτε συμμετέχοντας στην κλήρωση για τα προγράμματα του ΕΑΠ και σου συνιστώ να το κάνεις. Οι πανελλαδικές όμως είναι σαφώς δύσκολη διαδικασία: πρέπει να διαβάσεις για να μπεις, χωρίς κανείς να μπορεί να σου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Βέβαια έχεις την ωριμότητα σε σχέση με τους 18ρηδες που δίνουν εξετάσεις, αλλά ίσως όχι το χρόνο ή το κουράγιο. Αν ήσουν απόφοιτος θεωρητικής σχολής, θα ήταν σαφώς ευκολότερο για σένα να δώσεις Πανελλήνιες. Γνωρίζω φιλολόγους που έδωσαν πανελλήνιες και πέρασαν σε δεύτερη σχολή, χωρίς ζόρι, γιατί ουσιαστικά αυτοί διδάσκουν τα μαθήματα. Δεν σε εμποδίζει κανείς να κυνηγήσεις το όνειρό σου, μήπως όμως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό;   

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 02, 2011, 10:41:33 μμ »
 
Σας ευχαριστώ όλους απλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό να παρακολουθεί κάποιος ενα συμβατικό ΑΕΙ ενώ δουλεύει, ενω μάλλον το ΕΑΠ δου δίνει το δικαίωμα να σπουδάσεις χωρις το άγχος της παρακολούθησης  των μαθημάτων! Βέβαια όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με το ότι ενώ θέλω σαν τρελλός να σπουδάσω Αρχαιολογία αλλα ίσως να μην είναι εφικτό λόγω της παραπάνω προυπόθεσης. Είμαι σε δίλημμα δυστυχώς!
Εμ αυτό το θέμα με την παρακολούθηση, ειδικά αν έχει υποχρεωτική παρουσία, είναι ένα θέμα και μ'αυτή τη λογική θα έχεις και δυσκολία στην προετοιμασία για πανελλαδικές, υποθέτω.  ???. Πραγματικά εκεί έχεις δίλημμα. Θα μπορούσες βέβαια να μάθεις πόσο ευέλικτο είναι το σύστημα (πχ επιλογές μαθημάτων, αν κάποια μαθήματα διδάσκονται και σε απογευματινό κύκλο). Πάντως μην αγχώνεσαι.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.