*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις  (Αναγνώστηκε 113340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #224 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 01:54:47 μμ »
Πιθανότατα κάποια χαζομάρα θα έχει κάνει η μηχανογράφηση της υπηρεσίας σου, γιατί το ποσό είναι μεγάλο. Μήπως δεν σου βάλανε εκ παραδρομής το κίνητρο απόδοσης; Να πάρεις εκεί τηλ. να ρωτήσεις. Δεν παράγουν τα γραφεία, ούτε τα σχολεία καταστάσεις μισθοδοσίας μονίμων, αλλά οι υπηρεσίες μηχανογράφησης των Δ/νσεων Δ.Ε. Κι εγώ από μετάθεση είμαι και πληρώθηκα κανονικά το πρώτο 15/ήμερο του Ιανουαρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2011, 01:57:05 μμ από mabos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #225 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 02:03:28 μμ »
Μπορείς να ελέγξεις τον μισθό σου χρησιμοποιώντας αυτό το αρχείο excel που υπάρχει στο alfavita.
Επίσης να σου πω για το μεταπτυχιακό ότι είναι 45 ευρώ μικτά (καθαρά γύρω στα 37 νομίζω), οπότε τα 50 ευρώ αύξηση δεν δικαιολογούνται λόγω ενσωμάτωσης επιδόματος μεταπτυχιακού μόνο.
Γενικά έχω διαπιστώσει ότι κάθε Διεύθυνση κάνει τα δικά της με τις κρατήσεις του φόρου στους μισθούς. Ελπίζω μόνο να μην έχουμε καμιά δυσάρεστη έκπληξη στο επόμενο εκκαθαριστικό της εφορίας...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #226 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 02:11:53 μμ »
Δεν παράγουν τα γραφεία, ούτε τα σχολεία καταστάσεις μισθοδοσίας μονίμων, αλλά οι υπηρεσίες μηχανογράφησης των Δ/νσεων Δ.Ε.
Απλώς μία διευκρίνηση γιατί νομίζω ότι υπάρχει ένα μπέρδεμα. Αντιγράφω από το σχετικό Φ.Ε.Κ. (1180/Β/2010):
Για τους Προϊσταμένους Γραφείων:
Στο άρθρο 24 προστίθεται παράγραφος 32, το κείμενο
της οποίας έχει ως εξής:
«...32. Είναι εκκαθαριστές των αποδοχών όχι μόνο του
προσωπικού που υπηρετεί στα Γραφεία Εκπαίδευσης,
αλλά και του προσωπικού που υπηρετεί στις σχολικές
μονάδες αρμοδιότητάς τους. Επίσης είναι εκκαθαριστές
των αποδοχών των Σχολικών Συμβούλων της περιοχής
αρμοδιότητάς τους».


Συνεπώς οι Προϊστάμενοι Γραφείων είναι εκκαθαριστές και έχουν την υποχρέωση να αποστέλλουν στην οικεία Δ.Ο.Υ. καταστάσεις μισθοδοσίας. Εμείς στο Γραφείο που υπηρετώ παράγουμε μόνοι μας καταστάσεις μέσω της εφαρμογής ΔΙΑΣ του Υπ. Παιδείας. Μάλιστα στην Ε.Α.Π. (Ενιαία Αρχή Πληρωμών) είναι εκκαθαριστές με το προσωπικό τους Α.Φ.Μ. και όχι του Γραφείου.

Δυστυχώς σε πολλές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης χρησιμοποιούνται παλιά προγράμματα τα οποία δεν λαμβάνουν υπόψη τις νέες εγκυκλίους οπότε βλέπουμε διαφορές μεταξύ Δ.Ε.

Όσον αφορά στον συνάδελφο που έχει το πρόβλημα θα συμβούλευα απλώς να μιλήσει με τον εκκαθαριστή ή τέλος πάντων με τον άνθρωπο που χρησιμοποιεί το λογισμικό από το οποίο τυπώθηκε η μισθοδοτική κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #227 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 02:31:59 μμ »
Τη δεύτερη χρονιά που ήμουν μόνιμη, και ενώ έπρεπε να αυξηθούν οι αποδοχές μου κατά 100 ευρώ περίπου λόγω των λιγότερων κρατήσεων (την πρώτη χρονιά πάντα είναι περισσότερες), από τον Ιούνιο μέχρι τον Οκτώβριο ΄΄επαιρνα 100 ευρώ λιγότερα! Ζήτησα εκκαθαριστικό μισθοδοσίας, γιατί όλωςω τυχαίως (;;;) εκείνους τους μήνες δεν ερχόταν και πήρα την απάντηση ότι χάθηκαν στο ταχυδρομείο μάλλον!!!! Μετά από άπειρες προσπάθειες κατάφερα να εντοπίσω τον εκκαθαριστή. Πήρα 3 απαντήσεις, τη μία μετά την άλλη. 1) Κόπηκαν μεν οι παραπανω κρατήσεις, αλλά αυξήθηκε το εισόδημα μου, άρα αλλάζω κλίμακα και άρα μου κρατάνε περισσότερα χρήματα. Άκυρο, γιατί δεν μπορεί να μου κάνουν παραπάνω κρατήσεις (ή ίσες) από τα επιπλέον χρήματα που παίρνω! 2) Δεν περιλαμβάνεται το επίδομα παραμεθωρίου (το σχολέιο ήταν σε παραμεθώριο) γιατί δεν έχει γίνει ακόμα ΠΥΣΠΕ για να βγει η απόφαση! Άκυρο, γιατί το επίδομα παραμεθωρίου δεν κρίνεται από ΠΥΣΠΕ! 3) Είχα άδεια! Άκυρο, γιατί ποτέ δεν εκανα αίτηση για άδεια και φυσικά ποτέ δεν πήρα! Σε αυτό το σμείο απευθύνθηκα στον προϊστάμενο, οποίος μου είπε ότι μπορεί όντως να μου ενέκρινε άδεια 5 μηνών και να έχει χαθέι το χαρτί της έγκρισης! Τότε του είπα ότι από τη στογμή που μου ενέκρινε άδεια, την οποία ποτέ δεν ζήτησα και ποτέ δεν πήρα, θα την έπαιρνα από εκείνη τη μέρα και για τους επόμενους 5 μήνες! Μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται και ότι κόβεται η άδεια! Και άλλα παρόμοια που μόνο ως γελοία θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω.
Το επόμενο δεκαπενθήμερο, απλά δεν μπήκαν χρήματα στο λογαριασμό μου! Ο εκκαθαριστής επέμενε ότι μπήκαν. Επικοινώνησα με την τράπεζα. Ο διευθυντής με πήρε τηλέφωνο το ίδο βράδυ αργά και μου είπε ότι το όνομα μου δεν υπήρχε στις καταστάσεις του συγκεκριμένου μήνα(ενώ υπήρχε στις προηγούμενες κανονικά)! Ο εκκαθαριστής έβαζε το χέρι του στη φωτιά (μάλιστα μίλησε πολύ άσχημα) ότι έχει μπροστά του τα χαρτια, τις καταστάσεις, και με βρίσκει! Απευθύνθηκα πάλι στον προϊστάμενο, από όπου πήρα την απάντηση "πάλι το έκανε; θα το κανονίσω".
Να μην τα πολυλογώ, παιδεύτηκα πάνω από 6 μήνες. Έβαλα δικηγόρο που τηλεφώνησε 2 φορές εκ μέρους μου και τελικά έστειλα εξόδικο στον εκκαθαριστή. Μετά το εξόδικο τα χρήματα μπήκαν όλα στο λογαριασμό μου την επόμενη μέρα!

Μην το αφήνεις. Ψάξε. Ζήτα αναλυτικές καταστάσεις μισθοδοσίας. Δες τι κρατήσεις σου κάνουν (αλλάζουν από διέυθυνση σε διεύθυνση). Αν δεις ότι κα΄τι δεν πάει καλά απαίτησε τα χρήματα σου ακόμα και με δικηγόρο και με εξόδικο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #228 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 05:28:41 μμ »
Τυπικά από τον Σεπτέμβριο 2010 εκκαθαριστής είναι ο Προϊστάμενος του Γραφείου στο οποίο ανήκει το σχολείο σου (ή ο Διευθυντής Εκπαίδευσης).
Πολύ πιθανό από 1/1/2011 να έχει αλλάξει το λογισμικό υπολογισμού μισθοδοσίας και να σου δίνει αυτό το αποτέλεσμα. Δηλαδή να έχει περάσει η "δουλειά" από το σχολείο στο Γραφείο.
Πάντως είναι εύκολο να υπολογίσεις ποιο είναι το ποσό του φόρου που πρέπει να παρακρατείται διαβάζοντας τις σχετικές εγκυκλίους του Υπ. Οικονομικών.

Όχι μόνο τυπικά αλλά και ουσιαστικά. Ωστόσο, το λογισμικό υπολογισμού της μισθοδοσίας παραμένει το ίδιο και αν αλλάξει κάτι, αλλάζει από τα κεντρικά του υπουργείου οπότε αλλάζει για όλους και όχι για έναν εκπαιδευτικό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #229 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 06:04:39 μμ »
Πιθανότατα κάποια χαζομάρα θα έχει κάνει η μηχανογράφηση της υπηρεσίας σου, γιατί το ποσό είναι μεγάλο. Μήπως δεν σου βάλανε εκ παραδρομής το κίνητρο απόδοσης; Να πάρεις εκεί τηλ. να ρωτήσεις. Δεν παράγουν τα γραφεία, ούτε τα σχολεία καταστάσεις μισθοδοσίας μονίμων, αλλά οι υπηρεσίες μηχανογράφησης των Δ/νσεων Δ.Ε. Κι εγώ από μετάθεση είμαι και πληρώθηκα κανονικά το πρώτο 15/ήμερο του Ιανουαρίου.

Τις καταστάσεις μισθοδοσίας τις εκδίδουν τα γραφεία οπότε συνάδελφε efkola θα μπορούσες από το πρωί με ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς με το γραφείο και να μην περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #230 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 06:31:52 μμ »
Οποιαδήποτε αλλαγή και να έγινε στην παρακράτηση φόρου, δεν δικαιολογείται διαφορά 100 ευρώ το μήνα. Νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος.
Αν βγάλεις άκρη πάντως, πες μας τι έγινε.

Για το φόρο γενικά μην ανησυχείτε. Ακόμη και αν γίνει μεγάλη παρακράτηση, θα το δείξει το εκκαθαριστικό και θα υπάρχει επιστροφή.
Γενικά από την περίοδο που άρχισαν οι μειώσεις μισθών (...), η παρακράτηση είναι μικρότερη από πριν. Σε πολλούς είχαν φόρο 0 τους μήνες που κράτησαν αναδρομικά τα κομμένα επιδόματα (π.χ. Απρίλιος)

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #231 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 06:35:31 μμ »
Παιδιά,ευχαριστώ όλες/όλους για το ενδιαφέρον!Προς το παρόν είμαι στα σκοτάδια κ εγώ  :(
Μακάρι να μην είναι κάτι''κακό''αλλά κάτι που διορθώνεται...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #232 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 07:40:30 μμ »
Πιθανότατα κάποια χαζομάρα θα έχει κάνει η μηχανογράφηση της υπηρεσίας σου, γιατί το ποσό είναι μεγάλο. Μήπως δεν σου βάλανε εκ παραδρομής το κίνητρο απόδοσης; Να πάρεις εκεί τηλ. να ρωτήσεις. Δεν παράγουν τα γραφεία, ούτε τα σχολεία καταστάσεις μισθοδοσίας μονίμων, αλλά οι υπηρεσίες μηχανογράφησης των Δ/νσεων Δ.Ε. Κι εγώ από μετάθεση είμαι και πληρώθηκα κανονικά το πρώτο 15/ήμερο του Ιανουαρίου.

Τις καταστάσεις μισθοδοσίας τις εκδίδουν τα γραφεία οπότε συνάδελφε efkola θα μπορούσες από το πρωί με ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς με το γραφείο και να μην περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα.

Σωστά!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #233 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 08:57:28 μμ »
Πάντως, για τις αποδοχές σου, 50 ευρώ είναι μία μέρα απεργίας.
Μήπως έκανες απεργία στις 15/12;
Που κανονικά θα έπρεπε; (το είπα δεν κρατήθηκα ;D)

Αποσυνδεδεμένος mabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #234 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 11:40:26 μμ »
Πιθανότατα κάποια χαζομάρα θα έχει κάνει η μηχανογράφηση της υπηρεσίας σου, γιατί το ποσό είναι μεγάλο. Μήπως δεν σου βάλανε εκ παραδρομής το κίνητρο απόδοσης; Να πάρεις εκεί τηλ. να ρωτήσεις. Δεν παράγουν τα γραφεία, ούτε τα σχολεία καταστάσεις μισθοδοσίας μονίμων, αλλά οι υπηρεσίες μηχανογράφησης των Δ/νσεων Δ.Ε. Κι εγώ από μετάθεση είμαι και πληρώθηκα κανονικά το πρώτο 15/ήμερο του Ιανουαρίου.

Τις καταστάσεις μισθοδοσίας τις εκδίδουν τα γραφεία οπότε συνάδελφε efkola θα μπορούσες από το πρωί με ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς με το γραφείο και να μην περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα.



Σωστά!!!

Στο δικό μας γραφείο δεν εκδίδεται καμία κατάσταση μισθοδοσίας και όλες παράγονται από τη Μηχανογράφηση της Δ.Δ.Ε. - Το ίδιο γινόταν και πέρυσι και πρόσπερσι αλλά και στην επαρχία που ήμουν. Αλλά ίσως γιατί δεν είχε ΔΙΑΣ καμία από τις υπηρεσίες αυτές.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #235 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 09:53:08 μμ »
Καλημέρα σε όλους!Έχω ένα πρόβλημα που σήμερα εντόπισα κ θα ήθελα τα φώτα σας.
Διορίστηκα μόνιμος πριν 1,5 χρόνο κ πληρωνόμουν αρχικά από το σχολείο που είχα τοποθετηθεί,όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.Το καλοκαίρι όμως πήρα οργανική σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής(στο οποίο δεν υπηρετώ τώρα γιατί έχω πάρει απόσπαση)κ από 1/1/2011 πληρώνομαι πια από αυτό,δηλ.το σχολείο της οργανικής μου.
Το ποσό που μου πιστωνόταν μέχρι κ τις 30/12(δηλ. από το παλιό σχολείο που μας πλήρωνε στην τράπεζα Πειραιώς)είναι 587 ευρώ το 15ήμερο αλλά δυστυχώς σήμερα που πήγα στην Εθνική τράπεζα για να δω τι μου έχουν βάλει από το νέο σχολείο,το ποσό της πρώτης πληρωμής είναι 537 ευρώ!
Δυστυχώς δεν έχω το κινητό του εκκαθαριστή,συνεπώς θα πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω το λόγο αυτής της μείωσης.Να σημειώσω ότι έχω Μ.Κ.16,δεν είμαι παντρεμένος,δεν έχω μεταπτυχιακό κ ότι κανένα από τα τρία σχολεία που ανέφερα δεν είναι δυσπρόσιτο.
Πάει πουθενά το μυαλό σας;;

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ειμαι νεοδιοριστη και διαβαζοντας τα παραπανω (γνωριζοντας οτι πολλα γινονται με τους καθαριστες και οχι μονο) μου δημιουργηθηκε μια απορια.Ενω εχω και εγω ΜΚ 16 , ανυπαντρη, αλλα εχω επιδομα μεταπτυχιακου(+37ευρω) και επιδομα προβληματικης και παραμεθοριου περιοχης(+97ευρω), παρολαυτα παιρνω και εγω 580 ΕΥΡΩ το 15ημερο,ειναι λογικο????

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #236 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 10:55:30 μμ »
Ε, ζήτα μια βεβαίωση μηνιαίων αποδοχών και κοίτα αν είναι σωστά όλα τα ποσά σε αυτή.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο: Κρατήσεις
« Απάντηση #237 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 11:16:37 μμ »
Ε, ζήτα μια βεβαίωση μηνιαίων αποδοχών και κοίτα αν είναι σωστά όλα τα ποσά σε αυτή.
τα ποσα αναγραφονται κανονικα ακομη και το ΜΚ ειναι οκ...παρολαυτα αυτα ειναι 580 οπως και του συναδελφου???? :-\ :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.