*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #280 στις: Αύγουστος 25, 2013, 10:43:15 μμ »
Στα ελληνικά πανεπιστήμια το ελάχιστο χρονικό όριο είναι τα 3 έτη (χωρίς αναστολή) και το μέγιστο τα 6.

Η διδακτορική διατριβή δεν έχει καμία μα καμία σχέση, ως διαδικασία, με ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Μπορεί τα μεταπτυχιακά να έγιναν πολλά, αλλά τα διδακτορικά δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να γίνουν. Το "εκ των πραγμάτων" σημαίνει πολλά, όπως το να βρεις θέση, επιβλέποντα, αντικείμενο, θέμα, να γίνεις δεκτός, να εργάζεσαι μεθοδικά, να είσαι αποτελεσματικός, να περνάς επιτυχώς τις κρίσεις, να φτάσεις στην υποστήριξη, να κριθείς άξιος και τελικά η διατριβή σου να είναι όντως πρωτότυπη και άξια λόγου.

Σημειωτέον ότι όποιος ξεκινά με το δεδομένο να πάρει απλώς ακόμα έναν τίτλο προκειμένου να διοριστεί απλά θα αποτύχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #281 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:06:16 μμ »
Στα ελληνικά πανεπιστήμια το ελάχιστο χρονικό όριο είναι τα 3 έτη (χωρίς αναστολή) και το μέγιστο τα 6.

Η διδακτορική διατριβή δεν έχει καμία μα καμία σχέση, ως διαδικασία, με ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Μπορεί τα μεταπτυχιακά να έγιναν πολλά, αλλά τα διδακτορικά δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να γίνουν. Το "εκ των πραγμάτων" σημαίνει πολλά, όπως το να βρεις θέση, επιβλέποντα, αντικείμενο, θέμα, να γίνεις δεκτός, να εργάζεσαι μεθοδικά, να είσαι αποτελεσματικός, να περνάς επιτυχώς τις κρίσεις, να φτάσεις στην υποστήριξη, να κριθείς άξιος και τελικά η διατριβή σου να είναι όντως πρωτότυπη και άξια λόγου.

Σημειωτέον ότι όποιος ξεκινά με το δεδομένο να πάρει απλώς ακόμα έναν τίτλο προκειμένου να διοριστεί απλά θα αποτύχει.

Διατύπωσες πιο εύστοχα τη σκέψη μου. Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #282 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:28:41 μμ »
Να προσυπογράψω τους προλαλήσαντες και να επισημάνω ότι ακόμα και το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα αν γίνεται μόνο με υστεροβουλία την πιθανή διοικητική ανέλιξη εξακολουθεί να είναι αποτυχία ακόμα και αν επιτύχει.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #283 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:38:18 πμ »
Περί υστεροβουλίας (λαϊκά.. ψώνιου).. να θυμηθούμε κάποιες πρόσφατες περιπτώσεις υπουργών και προέδρων στην Ευρώπη, που βρέθηκε ότι είχαν πάρει διδακτορικά με λογοκλοπή. Κι αυτά μόνο όσα αποκαλύφθηκαν τελικά. Ειδικά στις "θεωρητικές" επιστήμες η λογοκλοπή είναι πιο εύκολη.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:09 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #284 στις: Αύγουστος 26, 2013, 03:07:17 πμ »
Είναι τέτοια η απελπισία ολων μας που ακόμη και διδακτορικό για το διορισμό των 682 ευρω θα κάναμε!!!!Και είναι πραγματικά μεγάλη ντροπή αυτό!!!!!!
Οποιος/α έχει τα χρήματα (πάνω από 12.000ευρω) μπορεί άνετα να γραφτει στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας ή το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και να κάνει ενα ωραιότατο phd με distance learning μορφή.!!!!
Σαφώς και ο κύριος λόγος κατοχής phd είναι η έρευνα και η ακαδημαϊκή καριέρα, αλλά στην ελλάδα που τα μαστερ έγιναν ''φαστ τρακ '' διαδικασία, είναι απόλυτα φυσιολογικό να περάσουμε στο επόμενο στάδιο που είναι το phd.
Έτσι ακριβώς είχε γίνει και με το πτυχιο αγγλικών.Μέχρι πριν λίγα χρόνια το να έχεις fce ήταν μέγιστο κατόρθωμα. Τρέξανε ολοι δωσανε το πηρανε, γέμισε η αγορά με fce και τωρα είμαστε στα proficiency.
Επίσης, το ιδιο ακριβως έγινε και με τα πιστοποιητικα ecdl. Γεμισε η αγορα με ecdl και τωρα τρεχουν ολη για ecdl expert.
Σύμφωνα με αυτη τη λογική μανιέρας, έτρεξαν ολοι και εφοδιάστηκαν μαστερ με απώτερο σκοπο το διορισμό-βιοπορισμό και οχι απλά απο προσωπική ανάγκη για περαιτέρω γνώση (υπάρχουν και εξαιρέσεις βεβαια).
Αν έθετες το εξης ζήτημα σε ολους μας:
''Διορισμός μεσα σε μια νύχτα χωρίς κάνενα προσον ή Διορισμός μετά απο 10 ή 15 χρόνια με αντικειμενικά κριτήρια μαστερ, ξένες γλώσσες κλπ'', η πλειοψηφία θα επέλεγε το εδω και τώρα χωρίς κανένα προσον...
Άλλωστε φορίεται πολύ στις μέρες μας ''στο δημόσιο θα παραμείνουν μονον οσοι εχουν πτυχία''!
Τρέξε λοιπον εξαθλιωμένε λαουτσίκε να εφοδιάεζεσαι μαστερ και διδακτορικά για να περιμένεις καμια 30χρονια να ξανίγουν ασεπ διαδικασίες.... Το έχω ξανα αναφέρει πως απο τον Οκτώβρη και μετά θα δείτε τη βιομηχανία διδακτορικών που θα στηθεί..Μολις βγούν οι φετινοί πίνακες αναπληρώτων και ωρομισθιων θα φανει ξεκαθαρα το μεγάλο μπούκωμα με τα μαστερ, οπότε το επόμενο βήμα είναι phd για ωρομισθιος.... :o

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #285 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:54:43 πμ »
 Σιγά να μη δώσω 12000 για διδακτορικό για τα 600 - 700 - 800 ευρώ του δημοσίου! (Αν το διδακτορικό ήταν δωρεάν δεν το συζητάμε!)
Απο την άλλη πλευρά τα χρήματα θα τα έδινα, αν το διδακτορικό μου εξασφάλιζε θέση σε τράπεζα ή στον ιδιωτικό τομέα, με προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης ή αν μου εξασφάλιζε επαγγελματική σταδιοδρομία στο εξωτερικό!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #286 στις: Αύγουστος 26, 2013, 02:16:35 μμ »
Στα ελληνικά πανεπιστήμια το διδακτορικό είναι δωρεάν. Αλλά ακόμα κι αν είχε δίδακτρα, ευτυχώς που αυτά δεν θα ήταν αρκετά για να λάβει κανείς αυτόν τον τίτλο (ανάλογη περίπτωση σπουδών με δίδακτρα είναι το ΕΑΠ: πριν λίγα χρόνια όλοι όσοι ήταν εκτός, πίστευαν ότι εφόσον πληρώνεις παίρνεις και τον τίτλο, αγνοώντας την υπόλοιπη -κατά κοινή πια ομολογία-απαιτητική διαδικασία, προκατάληψη που ευτυχώς τείνει να εξαφανιστεί, καθώς πλέον πολλοί είναι αυτοί που σπουδάζουν στα προγράμματά του).

Αυτό που έχει καταστρέψει τα πάντα σε αυτό τον τόπο είναι, νομίζω, το σκεπτικό, που έχουν δυστυχώς πολλοί, "δίνω τόσα και παίρνω αυτό τον τίτλο".

Λάθος φράση: Θέλω να πάρω ένα διδακτορικό για να...
Σωστή φράση: Θέλω να κάνω ένα διδακτορικό.
Από εδώ ξεκινάνε όλα.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #287 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:34:55 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά.
Lucinda, διαβάζοντας όσα γράφεις στα μηνύματά σου στο θέμα αυτό εκτιμώ πως κάνεις σωστές εκτιμήσεις και σίγουρα η δουλειά σου (διατριβή) όντως είναι άξια λόγου. Έχω κι εγώ με τη σειρά μου να προσθέσω πόσο σημαντικό παράγοντα αποτελεί το κίνητρο του καθένα και η αγάπη που έχει για έρευνα και θυσία για την εργασία του και προσφορά στην επιστήμη.
Ξεκίνησα το πρώτο μου μεταπτυχιακό στα 22 μου αλλά απογοητεύτηκα από την όλη νοοτροπία μέσα στο μεταπτυχιακό και τους καθηγητές. Απόντες. Επιπλέον με κούραση η απόσταση και η πρωινή δουλειά ως εκπαιδευτικός με θέση ευθύνης επιπλέον.
Τώρα, 27 ετών, ξεκινάω από τον Οκτώβριο αποφασισμένη για το δεύτερο μεταπτυχιακό σε άλλο πανεπιστήμιο, καθαρά με τη βλέψη και την προσδοκία για το διδακτορικό. Πιο ώριμη πλέον επέλεξα να βρίσκομαι στην έδρα του Πανεπιστημίου, θα εργάζομαι παράλληλα σε σχολείο το πρωί. Θα γνωρίσω αυτά τα δύο χρόνια καλά τους καθηγητές και θα επιδιώξω να ξεχωρίσω με επιδόσεις και να "βρω" τον κατάλληλο καθηγητή. Σκεφτόμουν, δηλαδή, σοβαρά για το διδακτορικό πριν καν μπω και τους είπα στη συνέντευξη (2η φάση κατά τη διαδικασία επιλογής μετ. φοιτητών) ότι με αφορά και θέλω να κάνω διατριβή με συγκεκριμένη πρόταση (έχω και κάποιο θέμα ήδη στο μυαλό μου). Η καθηγήτρια (μία εκ των τριών της επιτροπής) μου πρότεινε συνεργασία στο Τμήμα.
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είναι ορθό με την εγγραφή στο β' εξάμηνο σπουδών να κινήσω παράλληλα το μεταπτυχιακό; Κάπου διάβασα ότι επιτρέπεται να είσαι παράλληλα διδακτορικός και μεταπτυχιακός. Ή δεν το συστήνετε, έχοντας την εμπειρία της εκπόνησης Δ.Δ.; Να σημειώσω ότι το πρώτο μεταπτυχιακό από το δεύτερο δεν είναι πολύ μακριά γνωστικά και δεν πιστεύω να με κουράσει ώστε να το ολοκληρώσω. Βέβαια, Μ.Α. το πρώτο Μ.Ed. το δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #288 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:51:26 μμ »
Προσωπικά δεν θα το έκανα. Ως Υποψήφιος Διδάκτωρ τώρα, χωρίς ποτέ να έχω πάρει εκπαιδευτική άδεια, θεωρώ ότι ίσα-ίσα που φτάνει ο χρόνος για να νιώθεις ότι κάνεις σωστά τα βήματα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #289 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:01:46 μμ »
Παντως τρελενεται να διαβαζει κανεις εδω για ατομα που ειναι διορισμενα στο σπιτι τους μια χαρα, με τις εκπαιδευτικες τους αδειες επισης μια χαρα και με τον χρονο, που σαφως δεν τους φτανει πλεον, για το ανετο διδακτορικο τους και καποιους αλλους με τα ιδια ή και παραπανω προσοντα να μην μπορουν πλεον να δουλεψουν ουτε ως ωρομισθιοι σε αυτην τη χωρα της αρπαχτης

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #290 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:55:16 μμ »
Αν και είναι μάλλον offtopic και παρότι ποτέ δεν είχα εκπαιδευτική άδεια, κάθε χρόνο τρέχω σε άλλο σχολείο (νησιά, βουνά κλπ) και γενικά αντιμετωπίζω όλα τα προβλήματα του μέσου εκπαιδευτικού, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να κακίζουμε τους συναδέλφους που έχουν τη δυνατότητα να μην αντιμετωπίζουν τα παραπάνω προβλήματα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #291 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:26:50 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα του φόρουμ είναι ξεκάθαρο και ότι μιλάμε για "διδακτορικό". Υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε με κάτι άλλο εδώ μέσα; Παρεμπιπτόντως, κι εγώ τρέχω από περιοχή σε περιοχή όσα χρόνια εργάζομαι ως αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και δεν παραπονιέμαι. Κοιτάζω για την πρόοδό μου και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ σε όποιο σχολείο τοποθετούμαι. Σημειώνω επιπλέον ότι η επιθυμία για σπουδές απαιτεί θυσίες και οικονομικά. Δεν σημαίνει ότι τα έχουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #292 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:58:21 μμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα τα φωτα σας.
Τελειωσα μεταπτυχιακο και περναει σαν σκεψη ακομα , η ολοκληρωση ενος διδακτορικου,...
Πως ξεκιναει κανεις διδακτορικο? Πρεπει να του το εχει προτεινει ο καθηγητης του μεταπτυχιακου του?
Επισης, ειναι δυνατη η πραγματοποιηση διδακτορικου απο αποσταση? Απο οικονομικης αποψης , τι γινεται?
Τελος, ποσο διαστημα χρειαζεται για να ολοκληρωσει κανεις το διδακτορικο?
Ο φοιτητης του διδακτορικου πρεπει να ειναι O ΤΕΛΕΙΟΣ φοιτητης?
συγνωμη, αν καποιες ερωτησεις ειναι απλοικες αλλα δεν εχω ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα....

πώς ξεκινάει κανείς διδακτορικό;
βασικά θα έλεγα, ρωτώντας πας στην πόλη. Για να λύσεις τις κλασικές απορίες σου, που είναι εντελώς φυσικές και τις έχουμε όλοι στην αρχή, μην σου πω μέχρι και
πολύ μετά... θα πρότεινα να διαβάσεις κανένα βιβλίο επί του θέματος. Στα αγγλικά θα βρεις σίγουρα. Ο συνάδελφος Πάνος έχει πολύ δίκιο και σας το λέω κι εγώ, προσέχτε ποιον επιλέγετε για επιβλέποντα. Ισχύει το με όποιον στρώσεις, με αυτόν θα κοιμηθείς. Είναι σας να διαλέγεις συνεργάτη σε επιχείρηση που ανοίγεις, αλλά το κεφάλαιο είναι δικό σου μόνο. Συμφωνώ να είναι επίκουρος. Αυτοί συνήθως χρειάζονται διδακτορικούς και τους νοιάζει να τελειώσουν, δηλαδή θα σε βοηθήσουν λιγάκι. Αλλά ο κυρίως ΚΟΠΟΣ είναι του καθενός. Και είναι πολύς. Βασικά εγώ θα έλεγα, όποιος θέλει να είναι σίγουρος ότι θα τελειώσει αυτό που άρχισε, να κάνει άλλο ένα μεταπτυχιακό. Τα διδακτορικά είναι τόσο μακρόχρονα, που μερικές φορές, δεν τελειώνουν... Μια καθηγήτρια μου έλεγε πριν μερικά χρόνια, ότι οι μισοί τα παρατάνε. Μην με παρεξηγήσετε, δεν σας το λέω για να σας απογοητεύσω, απλώς για να σας προειδοποίησω με βάση τη δική μου εμπειρία και γνώση. Είναι ή ταν ή επί τας η φάση...

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2013, 10:08:55 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #293 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:02:22 μμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα τα φωτα σας.
Τελειωσα μεταπτυχιακο και περναει σαν σκεψη ακομα , η ολοκληρωση ενος διδακτορικου,...
Πως ξεκιναει κανεις διδακτορικο? Πρεπει να του το εχει προτεινει ο καθηγητης του μεταπτυχιακου του?
Επισης, ειναι δυνατη η πραγματοποιηση διδακτορικου απο αποσταση? Απο οικονομικης αποψης , τι γινεται?
Τελος, ποσο διαστημα χρειαζεται για να ολοκληρωσει κανεις το διδακτορικο?
Ο φοιτητης του διδακτορικου πρεπει να ειναι O ΤΕΛΕΙΟΣ φοιτητης?
συγνωμη, αν καποιες ερωτησεις ειναι απλοικες αλλα δεν εχω ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα....

πώς ξεκινάει κανείς διδακτορικό;
βασικά θα έλεγα, ρωτώντας πας στην πόλη. Για να λύσεις τις κλασικές απορίες σου, που είναι εντελώς φυσικές και τις έχουμε όλοι στην αρχή, μην σου πω μέχρι και
πολύ μετά... θα πρότεινα να διαβάσεις κανένα βιβλίο επί του θέματος. Στα αγγλικά θα βρεις σίγουρα. Ο συνάδελφος Πάνος έχει πολύ δίκιο και σας το λέω κι εγώ, προσέχτε ποιον επιλέγετε για επιβλέποντα. Ισχύει το με όποιον στρώσεις, με αυτόν θα κοιμηθείς. Είναι σας να διαλέγεις συνεργάτη σε επιχείρηση που ανοίγεις, αλλά το κεφάλαιο είναι δικό σου μόνο. Συμφωνώ να είναι επίκουρος. Αυτοί συνήθως χρειάζονται διδακτορικούς και τους νοιάζει να τελειώσουν, δηλαδή θα σε βοηθήσουν λιγάκι. Αλλά ο κυρίως ΚΟΠΟΣ είναι του καθενός. Και είναι πολύς. Βασικά εγώ θα έλεγα, όποιος θέλει να είναι σίγουρος ότι θα τελειώσει αυτό που άρχισε, να κάνει άλλο ένα μεταπτυχιακό. Τα διδακτορικά είναι τόσο μακρόχρονα, που μερικές φορές, δεν τελειώνουν... Μια καθηγήτρια μου έλεγε πριν μερικά χρόνια, ότι οι μισοί τα παρατάνε. Μην με παρεξηγήσετε, δεν σας το λέω για να σας απογοητεύσω, απλώς για να σας προειδοποίησω με βάση τη δική μου εμπειρία και γνώση. Είναι ή ταν ή επί τας η φάση...

καλά τώρα είδα ότι απάντησα σε παλαιότερο σημείο του τσατ. συγγνώμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2013, 10:09:23 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.