*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:47:11 πμ »
Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι κάποιοι χωρίς να ξέρουν τι εστί διδακτορικό, θέλουν να ξεκινήσουν. Για να μπει κανείς στη διαδικασία να κάνει διδακτορικό, πρέπει νωρίτερα να έχει εισαχθεί στο χώρο της έρευνας με κάποιο τρόπο (δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν τα μεταπτυχιακά). Αυτό σημαίνει να έχει διαβάσει ξενόγλωσσα άρθρα στη θεματική περιοχή που τον ενδιαφέρει ώστε να γνωρίζει τι σχετικό έχει γραφτεί. Το κάνω διδακτορικό επειδή τελείωσα μεταπτυχιακό δεν είναι λογική χωρίς ποτέ να έχω διαβάσει ή να έχω γράψει επιστημονικό κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:12 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 27, 2013, 09:02:06 πμ »
Συνάδελφοι, η χωρα  σημερα δεν χρειάζεται ούτε μεταπτυχιακά ουτε διδακτορικα.Διδακτορικο σημαινει παθος για ερευνα, για ακαδημαικη καριερα και δεν ειναι για τον οποιονδηποτε οπως καταντησε στην ελλαδα.
Το οποιοδηποτε μεταπτυχιακο ειναι κατευθειαν overqualified στην Ελλαδα για οποιαδηποτε θεση εργασιας πλην ελαχιστων που απαιτουν εξειδικευμενη γνωση.
Στη χωρα μας, οι αναγκες για βασικη ερευνα περιοριζονται σε παρα πολυ μκρο ποσοστο ( κατω του 2-3%) οι δε κυριες αναγκες της αγορας εργασιας εστιαζονται στην εφαρμογη της γνωσης και στην πρακτικη και οχι στη δημιουργια τους.
Μετα απο μεταπτυχιακο εξω,  2 ετων full time , ομολογω οτι μου ειναι εντελως αχρηστο τουλαχιστον για οσο ειμαι διορισμενος στη δημοσια ελληνικη εκπαιδευση.
Η μοριοδοτηση μεταπτυχιακων για διορισμο τη στιγμη που δεν ειναι βασικη προυποθεση, θεωρω οτι ειναι μεγα λαθος και ομολογια της φτωχειας και του αδιεξοδου στην οποια εχει περιελθει η χωρα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 27, 2013, 09:29:41 πμ »

Η μοριοδοτηση μεταπτυχιακων για διορισμο τη στιγμη που δεν ειναι βασικη προυποθεση, θεωρω οτι ειναι μεγα λαθος και ομολογια της φτωχειας και του αδιεξοδου στην οποια εχει περιελθει η χωρα.

Συμφωνώ απόλυτα. Ποσο μαλλον μια γενικη και αόριστη μοριοδοτηση του μεταπτυχιακού. Λενε πχ βγήκε σε διαθεσιμότητα δημοτικός αστυνομικός με μεταπτυχιακο φοβερή αδικία. Δε λενε οτι ο συγκεκριμένος ηταν πχ θεολόγος με μεταπτυχιακο η και διδακτορικο στην ερμηνευτική θεολογία.αποτε ειναι αυτονόητη η υστέρηση προσόντων έναντι ακομα και σε ενα απόφοιτοι λυκείου που ομως υπηρέτησε στις ειδικές δυνάμεις. Εχω ας πουμε συναδέλφους φυσικους και βιολογους με διδακτορικα στη φιλοσοφία. Δε λεω σου ανοίγει τους οριζοντες της σκέψης η έρευνα αλλα σε κανει ικανοτερο να δίδαξεις ΦΕ στο γυμνασιο?
Αλλο παραδειγμα, φίλος ηλεκτρολόγος μηχ/γος με πολυετείς σπουδές και διδακτορικα δουλεύει ως project manager σε μεγαλη γερμανική εταιρία. Σε συζήτηση λοιπον υποστήριξε οτι ενα πολυ μεγαλο μερος απο των όγκο των γνώσεων που απέκτησε του ηταν εντελώς άχρηστο στη δουλεια του.
Συμπέρασμα: το διδακτορικο δεν ειναι ενα προσόν που θα μας βοηθήσει στην εργασία μας αλλα το ιδιο ειναι μια αν εξάρτηση εργασία. Ετσι οσο παράλογο ειναι το να εργάζεται και αντι να πληρώνεται, να πληρώνεις, αλλο τοσο παράλογο , επι της ουσίας, ειναι να πληρώσεις και αδρά μάλιστα για να κανεις ενα διδακτορικο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:48:47 πμ »
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Γιατί πρέπει οπωσδήποτε η απόκτηση ενός Πτυχίου να συνδέεται αυτή καθε αυτή με την αξιοποίηση του ίδιου του Πτυχίου στον επαγγελματικό στίβο;
Η απόκτηση ενός πτυχίου πάνω από όλα σημαίνει έναν τρόπο σκέψης και εργασίας που θα σου φανεί χρήσιμος στο μέλλον. επίσης μπορεί να ικανοποιήσει την εσωτερική σου "διψα" για απόκτηση γνώσης σε ένα τομέα προσωπικού ενδιαφέροντος.
Αν ήταν ότι μαθαίνεις να χρησιμοποιείται άμεσα στην εργασία σου τότε και με το πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ θεωρείσαι υπερεξειδικευμένος. Αλήθεια πόσα από τα μαθήματα πτυχιακού επιπέδου έχετε χρησιμοποιήσει στην τωρινή εργασία σας;
Αν παρόλα αυτα θέλεις άμεση αξιοποίηση στον επαγγελματικό τομέα του μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τότε μπορείς να το κάνεις αφού έχεις βρει ήδη εργασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:12 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:54:44 πμ »
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Γιατί πρέπει οπωσδήποτε η απόκτηση ενός Πτυχίου να συνδέεται αυτή καθε αυτή με την αξιοποίηση του ίδιου του Πτυχίου στον επαγγελματικό στίβο;

Συμφωνω με αυτο και γι αυτο ολοενα και περισσοτεροι στο εξωτερικο κανουν master σε διαφορετικο τομεα απο το κυριο πτυχιο τους. Το ιδιο αλώστε σκοπευω να κανω και εγω. Απλα λεω οτι για μια συγκεκριμενη θεση εργασιας μετραει πολυ η συναφεια των μεταπτυχιακων σπουδων με το αντικειμενο εργασιας και οχι γενικα και αοριστα μεταπτυχιακο. Αλλωστε και το δικο μου σκεπτικο ειναι να εργαστω πανω σε ενα νεο τομεα συναφες περισσοτερο με την ειδικευση και οχι με τον κυριο τιτλο σπουδων
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:01:10 πμ »
Το διδακτορικό πρώτ' απ' όλα είναι ικανοποίηση μιας προσωπικής "τρέλας". Ενός προσωπικού ενδιαφέροντος για ένα συγκεκριμένο θέμα που υπάρχει ερευνητικό κενό.
Πρόκειται για τόσο υπερ-εξειδικευμένη ενασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα, που αν πας να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που απέκτησες σε επαγγελματικό χώρο θα είναι από πολύ δύσκολο έως απίθανο.
Μπορεί να σε βοηθήσει να μπεις ή να μείνεις σε ένα πανεπιστήμιο, να κάνεις μια δουλειά ως ερευνητής πάνω στον τομέα του διδακτορικού, αλλά ακόμα και τότε δεν θα χρησιμοποιείς τις γνώσεις που απέκτησες αποκλειστικά. Απλά θα σου ανοίξει κάποιους δρόμους.


Το διδακτορικό σε βοηθά να βλέπεις αλλιώς κάποια πράγματα. Να ανοίξεις το μυαλό σου, να μάθεις να κάνεις έρευνα, να μάθεις να βλέπεις πίσω από τα δεδομένα, να πειθαρχείς, να πας τον εαυτό σου στα άκρα και να μην τα ξεπερνάς.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:06:37 πμ »
Παντως ειναι τραγικο να διαφημιζουν τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα ως μορια για τον Ασεπ πραγματικα τραγικο.
Πιστευεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να ολοκληρωσει καποιος το διδακτορικο του σε λογικο χρονο 3-4ετων ενω παραλληλα δουλευει σε μια δουλεια χωρις παρα πολλες ωρες απασχολησης οπως την εκπαιδευση και παραλληλα να εχει οικογενεια?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:10:55 πμ »
Ανάλογα τον άνθρωπο και ανάλογα το Διδακτορικό.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:42:17 πμ »
Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει : έκανα το διδακτορικό μου (και το τελείωσα -μερικές μικρές διορθώσεις θέλω) αλλά ήρθα σε ρήξη με τον καθηγητή μου και το παράτησα πολλά χρόνια .Τι περιθώρια έχω να ξανασχοληθώ με το διδακτορικό μου με άλλο καθηγητή σε άλλο Πανεπιστήμιο ;Πως μπορώ να αντιδράσω ...;Κρίμα είναι τόσο κόπο έκανα .Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ;Ευχαριστώ .

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:49:20 πμ »
Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει : έκανα το διδακτορικό μου (και το τελείωσα -μερικές μικρές διορθώσεις θέλω) αλλά ήρθα σε ρήξη με τον καθηγητή μου και το παράτησα πολλά χρόνια .Τι περιθώρια έχω να ξανασχοληθώ με το διδακτορικό μου με άλλο καθηγητή σε άλλο Πανεπιστήμιο ;Πως μπορώ να αντιδράσω ...;Κρίμα είναι τόσο κόπο έκανα .Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ;Ευχαριστώ .

Καλύτερα να το συνεννεοηθείς με το "νέο" πανεπιστήμιο και τον "νέο"καθηγητή.

Άποψη μου είναι ότι δεν μπορείς να "μεταφέρεις" σχεδόν ολοκληρωμένο διδακτορικό, που ήδη έχει περάσει από κρίση (αν έχω καταλάβει έχεις κάνει την υποστήριξη σου ήδη και πρέπει να κάνεις μικρές διορθώσεις για να γίνει η αναγόρευση).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 27, 2013, 11:52:08 πμ »

Πιστευεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να ολοκληρωσει καποιος το διδακτορικο του σε λογικο χρονο 3-4ετων ενω παραλληλα δουλευει σε μια δουλεια χωρις παρα πολλες ωρες απασχολησης οπως την εκπαιδευση και παραλληλα να εχει οικογενεια?


Προσωπικά θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Περνώντας μέχρι και 15ωρα διαβάζοντας ή γράφοντας (συνήθως 6 ώρες τη μέρα χρειάζομαι) θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να εργάζεσαι (ακόμα και οι λίγες ώρες απασχόλησης του εκπαιδευτικού έχουν ώρες προετοιμασίας από πίσω) και να έχεις και οικογένεια.

ΦΥΣΙΚΑ τίποτα δεν είναι αδύνατο και ΦΥΣΙΚΑ εξαρτάται από το θέμα που θα έχεις (υπάρχουν πιο έυκολα και πιο ζόρικα θέματα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 27, 2013, 12:56:39 μμ »
Συνάδελφοι να σας κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει : έκανα το διδακτορικό μου (και το τελείωσα -μερικές μικρές διορθώσεις θέλω) αλλά ήρθα σε ρήξη με τον καθηγητή μου και το παράτησα πολλά χρόνια .Τι περιθώρια έχω να ξανασχοληθώ με το διδακτορικό μου με άλλο καθηγητή σε άλλο Πανεπιστήμιο ;Πως μπορώ να αντιδράσω ...;Κρίμα είναι τόσο κόπο έκανα .Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ;Ευχαριστώ .

Καλύτερα να το συνεννεοηθείς με το "νέο" πανεπιστήμιο και τον "νέο"καθηγητή.

Άποψη μου είναι ότι δεν μπορείς να "μεταφέρεις" σχεδόν ολοκληρωμένο διδακτορικό, που ήδη έχει περάσει από κρίση (αν έχω καταλάβει έχεις κάνει την υποστήριξη σου ήδη και πρέπει να κάνεις μικρές διορθώσεις για να γίνει η αναγόρευση).

Κανονικά δεν μπορείς να πάρεις το ίδιο θέμα με άλλον καθηγητή σε άλλο πανεπιστήμιο και να το είχες ξεκινήσει αλλού.
Ακόμα και να σε δέχονταν πάλι θα πρέπει να κάνεις το λιγότερο 3 χρόνια (ξεκινάς από την αρχή, τα προηγούμενα χάθηκαν εφόσον αλλάζεις ίδρυμα) εφόσον έχεις μεταπτυχιακό αλλιώς 5 χρονάκια.
Άποψη μου, δεν πρόκειται να σε δεχτεί κάποιος με το ίδιο ή με παρόμοιο θέμα (Συναδελφική αλληλεγγύη, γνωρίζονται όλοι μεταξύ τους) και φυσικά ο επιβλέπων έτσι δεν κερδίζει τπτ .

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2013, 01:00:13 μμ από pskouras »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:12:06 μμ »
Γενικά ο επιβλέπον τι συμφέρον έχει, γιατί να με αναλάβει;

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:10:47 μμ »
Γενικά ο επιβλέπον τι συμφέρον έχει, γιατί να με αναλάβει;

Θα σε αναλαβει γιατι ξέρει οτι τα επομενα 4 με 6 χρονια θα εχει εναν ''δουλο'' σηκω πανω κατσε κατω, θα διδασκεις εσυ για λογαριασμο του, θα διορθωνεις εσυ στιβες γραπτα για λογαριασμο του, θα κανεις επιτηρησεις σε προπτυχιακα και μεταπτυχιακα, θα κανεις εσυ τη διοικητικη υποστηριξη του γραφειου του, θα κανεις εσυ οτι αλλο διοικητικο ή εκπαιδευτικο, μπορει να σε βαλει να δουλευεις σε ερευνητικα προγραμματα του ειδικου λογαρισμου κονδυλιων   Και τελος θα του προσφέρεις ακομη μια ερευνητικη (και μαλιστα διδακτορικη νεα ερευνα) την οποια θα καρπωθει, θα αναγραφει στις δημοσιευσεις του, θα μετεχει σε συνεδρια κλπ κλπ κλπ κλπ.
Και φυσικα δεν θα τολμησεις ποτε να του πεις οχι σε τιποτα γιατι θα εχεις τη καταληξη της φιλης παραπανω που ενα βημα πριν την αναγορευση τσακωθηκε και την αφησε στα κρυα του λουτρου.Και πιστεψε με ειναι τοσο μικρη η ελληνικη πανεπιστημιακη ''πιατσα'' που απαξ και φυγεις απο ενα ιδρυμα ενω εχεις ηδη ολοκληρωσει διδακτορικο, δυσκολα σε δεχονται σε αλλο βαζοντας σου τη σταμπα του αντιδραστικου.....
Για αυτο λεμε οτι στην ελλαδα για κανεις phd πρεπει να εχει το θεο μπαρμα ή γκομενο τον καθηγητη  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.