*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 462542 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2072 στις: Μάιος 25, 2023, 03:01:39 μμ »
Ας μας διαφωτίσει επ' αυτού ο gtΠΕ02, αλλά νομίζω ότι δεν μπορούν "να βολέψουν δικούς τους" αν εσείς βγείτε στη διάθεση μαζί τους. Η τοποθέτηση στα λειτουργικά κενά υπόκειται κι αυτή σε κανόνες μοριοδότησης. Αν είστε χαμηλά σε μόρια, διατρέχετε έτσι κι αλλιώς τον κίνδυνο, με απόλυτη διαφάνεια, να μην πάτε σε σχολείο της αρεσκείας σας.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά μου έκανε εντύπωση που βγήκε πρόσκληση να δηλωθεί ποιος επιθυμεί να βγει στη διάθεση. Τον Αύγουστο που έγιναν οι προσωρινές τοποθετήσεις, υπήρξαν άτομα, ψηλά σχετικά σε μόρια, με εντοπιότητα στον συγκεκριμένο νομο (το αναφέρω γιατί φαίνεται να ξέρουν κόσμο) και βγήκαν στη διάθεση, ενώ εμείς πιο χαμηλά στα μόρια, τοποθετηθήκαμε κανονικά.
Επίσης, μου έχουν πει ότι αρκετοί, δε δηλώνουν πολλά σχολεία, ώστε αν δεν τα πιάσουν να βρεθούν στη διάθεση και μετά να τους δοθούν λειτουργικά ευνοϊκότερα κενά. Μήπως θέλησαν να αποφύγουν κάτι τέτοιο και γι αυτό έβγαλαν εξαρχής πρόσκληση για το ποιοι θέλουν να είναι στη διάθεση; Προσπαθω να καταλάβω τι παίζει μιας και στον συγκεκριμένο νομο οι οργανικές που έχουν βγει είναι παρά πολλές ώστε να μας καλύπτουν πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:42 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2073 στις: Μάιος 25, 2023, 03:02:46 μμ »
Αυτή είναι η σωστή σειρά που πρέπει να ακολουθούν τα ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ: πρώτα τακτοποιούνται οι υπεράριθμοι και μετά οι υπόλοιποι
Όμως για να κριθεί κάποιος υπεράριθμος υπάρχει συγκεκριμένη αιτιολογία και διαδικασία (θα στην πουν οι συνάδελφοι), όποτε δεν γίνεται σε σχολείο που δεν περισσεύει κάποιος να κριθεί υπεράριθμος κι ας έχει κάνει αιτηση. Εκτός από τους υπεράριθμους, προηγούνται μετά στις τοποθετήσεις οι ειδικές κατηγορίες λόγω υγείας, μετά οι πολύτεκνοι…. Μετά ξεκινάνε οι τοποθετήσεις για όλους  τους άλλους (βελτιώσεις και οριστικές τοποθετήσεις) στα εναπομείναντα κενα
Η ανακοίνωση δεν αφορούσε τους υπεράριθμους. Απλά καλεί να δηλώσει οποιοσδήποτε επιθυμεί να βγει στη διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2074 στις: Μάιος 25, 2023, 03:11:25 μμ »
Τον Αύγουστο που έγιναν οι προσωρινές τοποθετήσεις, υπήρξαν άτομα, ψηλά σχετικά σε μόρια, με εντοπιότητα στον συγκεκριμένο νομο (το αναφέρω γιατί φαίνεται να ξέρουν κόσμο) και βγήκαν στη διάθεση, ενώ εμείς πιο χαμηλά στα μόρια, τοποθετηθήκαμε κανονικά.

Άλλα τα... μόρια του ναύτη, κι άλλα του καντηλανάφτη. Εν προκειμένω, και επειδή αναφέρατε τη λέξη "προσωρινές τοποθετήσεις", άλλου είδους μόρια μετράνε για αυτές και άλλου είδους για τις οριστικές τοποθετήσεις (τις οποίες καλείστε να δηλώσετε τώρα).

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2075 στις: Μάιος 25, 2023, 03:13:52 μμ »
Η ανακοίνωση δεν αφορούσε τους υπεράριθμους. Απλά καλεί να δηλώσει οποιοσδήποτε επιθυμεί να βγει στη διάθεση.
Ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει αυτό, αν και έχω δουλέψει σε γραφείο αρκετό καιρό. Υποθέτω ή ότι είναι ατυχης διατύπωση για τους υπεράριθμους ή αν οι οργανικές είναι λίγες,ποιος δεν ενδιαφέρεται να πάρει οργανική και να τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενο. Πάλι όμως έχει ρίσκο γιατί αν μείνουν ακάλυπτες οργανικές αρχίζουν και τοποθετούνται αναγκαστικά οι έχοντες λιγότερα μόρια. Αν έχεις οργανική, δεν βγαίνεις στη διαθεση απλά γιατί το ζήτησες…
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 03:16:12 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:42 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2076 στις: Μάιος 25, 2023, 03:17:47 μμ »
Η ανακοίνωση δεν αφορούσε τους υπεράριθμους. Απλά καλεί να δηλώσει οποιοσδήποτε επιθυμεί να βγει στη διάθεση.

ήθελα να σχολιάσω την ανάρτησή σου και να ζητήσω διευκρινίσεις, διότι δεν υφίσταται αυτό που γράφεις " να ζητούν να βγεις στη διάθεση" , γι'αυτό η topsy διόρθωσε στο πιο λογικό (παρότι πάλι δεν έβγαινε) . θες να γράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι ανέφεραν;

κάνεις άιτηση να βγεις υπεράριθμος ή (αυτό μάλλον εννοείς) καλούν ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ είναι ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (ήδη - δεν μπορείς να έχεις οργανική και να πεις δεν την θέλω, βγαίνω στη διάθεση, δεν το έχω ακούσει ποτέ)  να κάνουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης.

λίγο μπερδεμένα τα γράφεις , για να σε βοηθήσουν το γράφω.


Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2078 στις: Μάιος 25, 2023, 04:33:43 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ Π.Ε ΗΛΕΙΑΣ
24 Μαΐου 2023 Ανακοινώσεις, Διεύθυνσης
Ενόψει του προγραμματισμού της Δ/νσης Π.Ε Ηλείας, καλούνται οι  εκπαιδευτικοί  που επιθυμούν να διατεθούν στη Δ/νση για το σχολικό έτος 2023-2024, να υποβάλουν ανάλογη αίτηση  αυτοπροσώπως ή ηλεκτρονικά στο κεντρικό e-mail (mail@dipe.ilei.sch.gr) μέχρι 15 Ιουνίου 2023.

Σας έχω μπερδέψει νομίζω. Σας παραθέτω το λινκ. Ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει κάτι καλά. Αν μπορειτε να με βοηθήσετε… πάντως όπως θα δείτε πρόκειται για νομο με πολλά οργανικά, για να απαντήσω και σε άλλο ερώτημα.
 

Αποσυνδεδεμένος zwh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2079 στις: Μάιος 25, 2023, 04:47:54 μμ »
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δήλωση σχολείων για οργανική θέση. Συμφέρει καλύτερα να δηλωθούν πρώτα σχολεία που με βολεύουν περισσότερο χιλιομετρικά, παρόλο που είναι σχολεία με πιθανό κενό και ή να δηλώσω πρώτα σχολεία που δίνουν ήδη κενό αλλά δε βολεύουν από θέμα απόστασης;
ΠΕ60.50

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2080 στις: Μάιος 25, 2023, 04:52:33 μμ »
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δήλωση σχολείων για οργανική θέση. Συμφέρει καλύτερα να δηλωθούν πρώτα σχολεία που με βολεύουν περισσότερο χιλιομετρικά, παρόλο που είναι σχολεία με πιθανό κενό και ή να δηλώσω πρώτα σχολεία που δίνουν ήδη κενό αλλά δε βολεύουν από θέμα απόστασης;

Γιατί να βάλεις πρώτα αυτά με ήδη υπάρχον κενό αλλά που δεν σε βολεύουν; Να τα δηλώσεις όπως σε βολεύουν ασχέτως κενών. Αν έχεις στην 1η επιλογή σχολείο με πιθανό κενό που σε βολεύει και στη 2η σχολείο με ήδη υπάρχον κενό αν υπάρξει τελικα το κενό θα πας στην 1η αλλιώς στην 2η σου επιλογή (αν δεν στο έχει πάρει κάποιος που προηγείται). 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 04:55:00 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2081 στις: Μάιος 25, 2023, 04:56:14 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ Π.Ε ΗΛΕΙΑΣ
24 Μαΐου 2023 Ανακοινώσεις, Διεύθυνσης
Ενόψει του προγραμματισμού της Δ/νσης Π.Ε Ηλείας, καλούνται οι  εκπαιδευτικοί  που επιθυμούν να διατεθούν στη Δ/νση για το σχολικό έτος 2023-2024, να υποβάλουν ανάλογη αίτηση  αυτοπροσώπως ή ηλεκτρονικά στο κεντρικό e-mail (mail@dipe.ilei.sch.gr) μέχρι 15 Ιουνίου 2023.

Σας έχω μπερδέψει νομίζω. Σας παραθέτω το λινκ. Ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει κάτι καλά. Αν μπορειτε να με βοηθήσετε… πάντως όπως θα δείτε πρόκειται για νομο με πολλά οργανικά, για να απαντήσω και σε άλλο ερώτημα.
 


Δεν μας μπέρδεψες. Εσύ δεν τα έχεις καταλάβει σωστά όπως λες κι εσύ.

Να τα πάρουμε με τη σειρά. Όπως σου έγραψαν κι οι συνάδελφοι δεν είναι δυνατόν άτομο με οργανική θέση να βγει στη διάθεση.  Μπορει να μετακινηθεί σε άλλο σχολείο με απόσπαση αν το επιθυμεί. Ή αν δεν υπάρχουν ώρες στο σχολείο του θα βγει υπεράριθμος.

Η πρόσκληση που παραθέτεις είναι για να υπηρετήσουν στο γραφείο της Πρωτοβάθμιας  σε διοικητική θέση όσοι το επιθυμούν για την επόμενη σχολική χρονιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 09:58:05 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2082 στις: Μάιος 25, 2023, 05:06:50 μμ »
Παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Για δημοτικό σχολείο που γνωρίζω πως έχει 7 τμήματα+ 1 θέση για ολοήμερο ανακοίνωσαν από τη διεύθυνση (ΠΕ70):
- 10θέσιο 
- θέσεις 13 🤯🤯 ενώ είναι 8 (εκτός αν εννοεί και άλλες ειδικότητες)
-4 κενά (ενώ πραγματικά ξέρω πως είναι 2)

Τι συμβαίνει;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zwh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2083 στις: Μάιος 25, 2023, 05:09:52 μμ »
Γιατί να βάλεις πρώτα αυτά με ήδη υπάρχον κενό αλλά που δεν σε βολεύουν; Να τα δηλώσεις όπως σε βολεύουν ασχέτως κενών. Αν έχεις στην 1η επιλογή σχολείο με πιθανό κενό που σε βολεύει και στη 2η σχολείο με ήδη υπάρχον κενό αν υπάρξει τελικα το κενό θα πας στην 1η αλλιώς στην 2η σου επιλογή (αν δεν στο έχει πάρει κάποιος που προηγείται). 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, κάπως έτσι το σκεφτόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρη
ΠΕ60.50

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2084 στις: Μάιος 25, 2023, 05:20:01 μμ »
doukou,διάβασα στα προηγούμενα μηνύματά σου ότι είσαι χαμηλά στα μόρια , με μωρό ,από γειτονικό νομό και ότι ο νομός έχει πολλά οργανικά κενά. Επειδή καταλαβαίνω ότι είααι νέα και τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου θα σου γράψω δυο πράγματα για τις τοποθετήσεις για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.
 Αν τα οργανικά κενά που ανακοινώθηκαν είναι ίσα ή περισσότερα από όσους είστε στη διάθεση +μετατιθέμενους θα πάρετε όλοι οργανική.Κάποιοι ακόμα και υποχρεωτικά χωρίς να τα έχουν δηλώσει. Αν ειναι λιγότερα θα μείνουν κάποιοι στη διάθεση . Το ποιοι εξαρτάται απο΄το πόσο καλά ή άσχημα είναι τα κενά. Μπορεί να μείνουν και οι πρώτοι σε μόρια καθώς η υποχρεωτική τοποθέτηση ξεκινάει από τους τελευταίους.
Οπότε δες τα κενά δες ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει με βάση τα μόριά σου και δήλωσε ανάλογα.
Αν μείνεις στη διάθεση θα τοποθετηθείς σε λειτουργικό κενό τον Αύγουστο ή Σεπτέβριο, τα οποία συνήθως είναι καλύτερα από πολλές οργανικές. Δεν  ξέρω αν είσαι απο τους νεοδιόριστους ή πηρες μετάθεση στο νομό. Ανάλογα υπάρχουν επιλογές αν πάρεις οργανική που δεν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2085 στις: Μάιος 25, 2023, 05:25:21 μμ »
εδώ και 3 μέρες δεν μου ανοίγει η σελίδα της ΔΔΕ Δ' Αθήνας...τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ....

έχουν αναρτηθεί τα οργανικά κενά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.