*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316894 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #630 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 03:13:08 μμ »
θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι¨.Έχω μαθήτρια γ λυκείου στο μαθημα της έκθεσης. Ξεκινήσαμε φέτος και διαπίστωσα ότι ο γραπτός της λόγος είνα παρα πολύ χαμηλού επιπέδου. Οι εκθέσεις που γράφει δε διαφέρουν από αυτές των παιδιών του γυμνασίου. Εκτός από το να της δίνω κείμενα, άρθρα, δοκίμια και να τη βάζω να γράφει έκθεση κάθε βδομάδα θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο;Γιατί μέχρι τώρα δεν είδα μεγάλη βελτίωση. Εννοούνται ασκήσεις λεξιλογίου και τα συναφή. Ξεκινήσαμε Οκτώβριο.
Υ.Γ. Εφημερίδες δεν αγοράζει, είναι λέει ακριβές

Συνέχιζεις ως εχει.
Μη βιαζεσαι να δεις θεαματική πρόοδο. Η σωστή χρήση της γλωσσας και γενικοτερα του γραπτού λογου θέλει χρόνο.
 Πολλοι γονεις αλλά και με συναίνεση των παιδιών αφήνουν τελευταια στιγμη καποια πραγματα που θα έπρεπε να ειναι η προτεραιότητα τους.
Μοιαζει με τον ασθενή που λεει "δεν ειναι τίποτα,θα μου περάσει" και οταν πια δει "τα σκούρα" παει στο γιατρό με αγχος και αγωνια για να γινει γρηγορα "καλά"....Τελος παντων....
προλαμβάνειν ή θεραπεύειν?


Εφημερίδα κάνεις πιά δεν παίρνει. Ετσι κι αλλιως σπάνια συναντάς δοκιμιακο κειμενο πραγματικά χρήσιμο  ::)
Δινε της εσυ κειμενα δοκιμιακα (Καστοριαδη, Παναγιωτοπουλου, Παπανουτσου, Τσιρόπουλου, Τσάτσου,Δεσποτόπουλου κά) και καντε μαζι "αποδελτιωση" των κειμενων (οχι μονη της).Αυτο το εφαρμοζω και βοηθαει πολυ. Η εκθεση ειναι η απόληξη  καλης προετοιμασιας-προεργασίας.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή θα συνεχίσω και ο Θεός βοηθός!
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 08:22:58 μμ »
Τη περασμένη βδομάδα μια κυρία μου είπε πως ο Φυσικός που κάνει ιδιαίτερο στο παιδί της, του κάνει και Αρχαία Ελληνικά!!! ::)    Μάλιστα το παιδι εχει μαθησιακές δυσκολιες και όμως καταφερε να πάρει "άριστα στα Αρχαία".....
Η β΄ανάθεση τώρα και στα ιδιαιτερα!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 09:14:13 μμ »
Τη περασμένη βδομάδα μια κυρία μου είπε πως ο Φυσικός που κάνει ιδιαίτερο στο παιδί της, του κάνει και Αρχαία Ελληνικά!!! ::)    Μάλιστα το παιδι εχει μαθησιακές δυσκολιες και όμως καταφερε να πάρει "άριστα στα Αρχαία".....
Η β΄ανάθεση τώρα και στα ιδιαιτερα!!!

Απίστευτο... ;D
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 10:29:24 μμ »
Δεν μου κάνει εντύπωση.  Στο γειτονάκι μαθήτριας μου η φιλόλογος κάνει και μαθηματικά. Από ότι καταλαβαίνω πολλοί είναι διατεθειμένοι να κάνουν και άσχετα μαθήματα για να μη χάσουν το ιδιαίτερο.
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 11:15:17 μμ »
Αιώνιος φοιτητής άνευ πτυχίου αναλαμβάνει μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, αρχαία, έκθεση, λατινικά, αγγλικά και κομμωτική. Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα!  8)

ΟΚ το ξεφτυλίζουν ορισμένοι (αρκετοί τα τελευταία χρόνια θα έλεγα) το θέμα και δηλώνουν homo universalis, αλλά οι γονείς που το δέχονται, δεν τους κόβει ντιπ (για να μιλήσω και στη γλώσσα τους) ότι κάτι βρωμάει; Ας πρόσεχαν...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 12:26:51 πμ »
Αιώνιος φοιτητής άνευ πτυχίου αναλαμβάνει μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, αρχαία, έκθεση, λατινικά, αγγλικά και κομμωτική. Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα!  8)

ΟΚ το ξεφτυλίζουν ορισμένοι (αρκετοί τα τελευταία χρόνια θα έλεγα) το θέμα και δηλώνουν homo universalis, αλλά οι γονείς που το δέχονται, δεν τους κόβει ντιπ (για να μιλήσω και στη γλώσσα τους) ότι κάτι βρωμάει; Ας πρόσεχαν...
Πολλοί είναι οι γονείς που το ζητάνε. Εμένα μου έχει τύχει κάποιες φορές να μου ζητήσουν μαθηματικά γυμνασίου. Μάλιστα κάποιος μου ζήτησε μαθηματικά Γ Λυκείου αν και ήξερε ότι είμαι φιλόλογος!! Προφανώς δεν καταλάβαινε τη διαφορά μου με το μαθηματικό.
Φυσικά αρνήθηκα σε όλες τις περιπτώσεις
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #636 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 09:35:54 πμ »
Εμένα μου εκανε εντυπωση κατι που δυστυχως κανεις σας δεν το σχολίασε  :-X
Πήρε "Αριστα" στα αρχαια !!!! (απο καθηγητή Φυσικό)  :o ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2012, 11:01:42 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #637 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 10:22:20 πμ »
Δεν είμαστε βαθμοθήρες, γι' αυτό δεν σχολιάσαμε  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #638 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 11:06:05 πμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D  ΟΚ. δεν ειστε "βαθμοθηρες", αλλά σιγουρα ειστε κατι αλλο: 1+1 κανουν 2 , τέλος.
Ενω οι φιλολογοι πιάνουν τη τριχα και την κανουν τριχιά.....σε ζαλιζουν με τις θεωριες τους!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #639 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 12:54:24 μμ »
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι για το γνωστό Β' Λυκείου. Μια μαθήτρια μού είπε ότι στο φροντιστήριο η φίλη της, επειδή έχουν τελειώσει το γνωστό Β' Λυκείου, μπήκαν στης Γ' Λυκείου και κάνουν το γνωστό. Έτσι γίνεται? Όταν τελειώνεις και τον Δημοσθένη, ξεκινάς γνωστό Γ'?
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #640 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 01:50:22 μμ »
εσας σας το λενε οι γονεις το "βαλ'του κ καμια φωνη να διαβαζει, γιατι εμας δεν μας ακουει... ::)" ?
 να κανω τον μπαμπουλα δλδ. σε καθε μαθημα για να διαβαζει.
βεβαια μου εχουν πει κ το αλλο "ριξ'του κ καμια" :o αλλα το περναω στην πλακα κ γελαω, οτι και καλα το λενε για πλακιτσα αλλα πλεον αμφιβαλλω αν το λενε για πλακα... :-\

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #641 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:16:29 πμ »
Αν και δεν ταιριάζει απόλυτα με το θέμα, έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Εδώ και κανένα μηνα έχασα ένα κασκόλ που φορούσα με δυο πολύτιμες καρφίτσες.  :'( Πολύτιμες συναισθηματικά γιατί ήταν δώρο από ένα άτομο που αγαπάω πολύ αλλά και οικονομικά (κόστιζει πανω από 100 ευρώ η μία). Έφαγα τον κόσμο, τί έψαξα στις ντουλάπες, συρτάρια, αποθήκη..όπου μπορεί κανείς να φανταστεί. Μόνο στο ψυγείο δεν έψαξα.
Σήμερα λοιπόν είδα τη γιαγιά ενός μαθητή μου να φορα τη μία από τις καρφίτσες μου σε ένα καπελάκι. Πήγα να πάθω εγκεφαλικό . Δεν είπα τίποτα γιατί δεν ήξερα τί να πω. Δεν ξέρω τί να υποθέσω..το ξέχασα εκεί και απλά το πήρε η ίδια? Δε ξερω..
Πολύ φοβάμαι και στεναχωριέμαι πολύ στην ιδέα ότι μου το πήρε απο την τσάντα ο μαθητής μου. Είναι μικρός (τετάρτη Δημοτικού) και έχει μια τάση να μου ψαχαχουλεύει την τσάντα, την κασετίνα, την ατζέντα μου με το που λείψω από το δωμάτιο ένα λεπτό. Κάποιες φορές χάνω στυλούς ή μολύβια και την επόμενη φορά που θα πάω για μάθημα μου λέει: "Κυρία ξεχάσατε αυτά τα στυλό την προηγούμενη φορά". Εχουν σημειωθεί και άλλα μικροπεριστατικά..αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι μου πήρε το κασκολ. Δεν ξέρω τι να κάνω και τί να πω στη γυναικα. Αλλά δε μπορώ να το αφήσω και έτσι. Πρώτον γιατί θέλω πίσω τις καρφίτσες και δεύτερον γιατί έχω θυμώσει με αυτή τη συμπεριφορά-αν όντως έγινε έτσι. 
Τί άλλο μπορεί να έχει γίνει και τι μπορώ να κάνω?
Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.  :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:21:32 πμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #642 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 08:06:33 πμ »
Πες στη μητέρα ότι μάλλον τις προάλλες ''ξέχασες'' στο σπίτι τους ένα κασκόλ με δύο καρφίτσες περιγράφοντάς τις. Μην πεις ότι πιστεύεις ότι στο πήρε το παιδί από τη τσάντα (θα αισθανθεί άσχημα και δε θα παραδεχτεί ότι μπορεί να έχει γίνει κάτι τέτοιο), αλλά ότι εσύ βγάζοντάς το κάπου το άφησες και μετά ξέχασες να το πάρεις μαζί σου φεύγοντας. Ότι είσαι δηλαδή σίγουρη ότι μάλλον εκεί το ξέχασες.Και από την επόμενη φορά μην επιτρέπεις καθόλου στο παιδί να σου πειράζει τα πράγματα. Να του λες: δεν είναι σωστό να πειράζουμε τα πράγματα των άλλων!και να κλείνεις καλά τη τσάντα σου....εκτός αν φταίχτης είναι η γιαγιά :-X

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #643 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 01:53:35 μμ »
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα να πω..αλλά αν δε βγάλω άκρη? Αν μου πει ότι δε βρήκαν κάτι τέτοιο? Η μαμά λείπει όλη μέρα και δεν υπάρχει μπαμπάς.
 Πραγματικά δεν είμαι διατεθιμένη να μην τις πάρω πίσω. Μου έχει στοιχίσει πολύ αυτή η ιστορία. Σκεφτόμουν να μίλαγα στη γιαγιά και να της έλεγα ότι δε θέλω να την προσβάλλω ή να την θίξω..μετά θα την ρώταγα πού βρήκε την καρφίτσα και ότι υπάρχει περίπτωση να είναι δική μου. Ότι μάλλον μου παράπεσε το κασκόλ στα πράγματα του παιδιού,  δεν ήξεραν ποιανού είναι και απλά την φόρεσε. Θα της πω ότι έχω στεναχωρηθεί πολύ και ότι ήταν άλλη μια. Θα της πω ακόμη ότι άν τυχαινει οντως να έχει αγοράσει την ίδια με μένα της ζητώ χίλια συγγνώμη και οτι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την θίξω. Ότι απλά επειδή είναι χειροποίητες (η κοπέλα που της φτιάχνει δεν είχε βγάλει πάνω από 10-15 κομμάτια συνολικά) πίστεψα ότι μάλλον είναι από το ξεχασμένο κασκόλ...  :-\ :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.