*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #728 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:01:37 μμ »
Οχι, δεν θα πεις πανω σε αυτο απολυτως ΤΙΠΟΤΑ.
 Ρωτα για το παιδι, πες σε γενικες γραμμες πως κυλησε η χρονια, αν ησουν ευχαριστημενη με τη προσπαθεια και τη συνεργασια του παιδιου και κλεισε λεγοντας πως και συ ησουν ευχαριστημενη, πως να αφησουν τωρα το παιδι να ξεκουραστει για να εχει δυναμεις για τη νεα σχολικη χρονια και ευχησου  καλο καλοκαιρι.
Ο γονιος ή και το παιδι, αν ειναι ευχαριστημενοι μαζι σου να σαι σιγουρη πως θα σε καλέσουν.

Το παιδί δεν ήταν συνεργάσιμο και δε διάβαζε σχεδόν ποτέ. Ακόμα και αν έκανε τις ασκήσεις ήταν ένα πασάλειμα, ίσα ίσα να μην του πω πως ήρθε αδιάβαστος..
Στη μητέρα είχα πει πως δεν έρχεται καλά προετοιμασμένος και εκείνη του έλεγε να μην ξεκινάει μια ώρα πριν το μάθημα να κάνει τις ασκήσεις, αλλά μισή ώρα πιο νωρίς! Και είναι και δασκάλα η ίδια..
Για τις αποτυχίες του γιου της τα έριχνε πάντα στις καθηγήτριες του σχολείου ή στο ότι το παιδί είναι τόσο πολύ πιεσμένο.. Οπότε αν δεν έχει γράψει καλά τώρα (που προσωπικά δεν περιμένω πάνω από 15-16 ειδικά στην Έκθεση) θα ψάξει να βρει άλλη φιλόλογο για του χρόνου, όπως έκανε κ πέρυσι που δεν έγραψε καλά στα Αρχαία..

θα ακολουθήσω πάντως τη συμβουλή σου. Δε θα της αναφέρω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #729 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:05:22 μμ »
monogramma οπως ειπα και πιο πανω παντα υπαρχουν καποια σημαδια αρνητικα η θετικα που μας βαζουν σε μια κατευθυνση...!!
κιεγ πιστευω αν οντως εχεις ακταλαβει το στυλ της κιεχεις υποννοιες οτι δεν θα συνεχισετε μη της πεις τιποτα...αν θελει υα σου πει εκεινη..πρεπει καποιες φορες να διαχειριζομαστε την ανασφαλεια μας...απλα ειναι ειδικα στις μερες μας πολυ ψυχοφθορο!! :-[

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #730 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:07:29 μμ »
σας εχουν εξοφλησει ολοι ή σας χρωστανε χρηνματα...? :'(

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #731 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:13:53 μμ »
Καλησπέρα παιδιά....χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας καθώς είμαι καινούργια στο χώρο!Μου είπαν να κάνω μάθημα σε ένα παιδί Α' Λυκείου το οποίο έχει μείνει σε 7 μαθήματα..και απ' ότι γνωρίζω έχει μείνει κ άλλες φορές σε αυτήν την τάξη...εμένα μου είπαν να του κάνω Ιστορία και Έκθεση..πρώτη φορά θα αναλάβω τόσο μεγάλη τάξη και το γεγονός ότι δεν έχω πολλή εμπειρία με αγχώνει λίγο.Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια ιδέα όσον αφορά την οργάνωση του μαθήματος και πόσες ώρες περίπου θα χρειαστεί την εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #732 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:19:40 μμ »
monogramma οπως ειπα και πιο πανω παντα υπαρχουν καποια σημαδια αρνητικα η θετικα που μας βαζουν σε μια κατευθυνση...!!
κιεγ πιστευω αν οντως εχεις ακταλαβει το στυλ της κιεχεις υποννοιες οτι δεν θα συνεχισετε μη της πεις τιποτα...αν θελει υα σου πει εκεινη..πρεπει καποιες φορες να διαχειριζομαστε την ανασφαλεια μας...απλα ειναι ειδικα στις μερες μας πολυ ψυχοφθορο!! :-[

Αν και η μητέρα είναι ζεστή στην επικοινωνία της, πιστεύω πως δε θα συνεχίσουμε του χρόνου..την είχα αυτή την αίσθηση από την αρχή της χρονιάς. Θα δείξει..

Εμένα με πλήρωσαν όλοι, ακόμα και κάποιοι που μου χρωστούσαν στο τελευταίο μάθημα. Φέτος όμως έχω ακούσει από άλλους συναδέλφους πως είναι δράμα η κατάσταση. Χρωστάνε αρκετοί γονείς..

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #733 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:23:10 μμ »
Καλησπερα Ντινάκι!!!

αν εχει μεινει σε 7 μαθηματα το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο κ θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα αλλα δεν πρεπει να απογοητευεσαι!!! :)

εγω θα προτεινα περιπου 3-4 ωρες ιστορια  και φθσικα και με προσωπικο του διαβασμα κ 2 ωρες εκθεση!!


Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #734 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:24:45 μμ »
κιεμενα ολοι ...παλι καλα!!!εκτος απο μια που το ηξερα οτι θα μου τα εξοφλησει σιγα σιγα μεσα στο καλοκαιρι!! ;D

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #735 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:26:05 μμ »
ντινάκι δεν είναι μεγάλη τάξη η Α λυκείου. κάνε του απλά πράγματα για να φανεί διαβασμένος τον σεπτέμβρη. μην τον πελαγώσεις. η ιστορία σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερες ώρες. βάζε του ένα κεφαλαιάκι κάθε φορά αφού του το εξηγείς με απλά λόγια και την επόμενη άσε να σου το λέει απέξω όπως το θυμάται ή κανε του απλές ερωτήσεις. μην τον διακόπτεις για να τον συμπληρώνεις, γιατί θα κομπλάρει, εκτός αν κάνει λάθος.

κάνε επαναλήψεις στο τέλος, και επέμενε στα πολυ βασικά.

στην έκθεση κάντε λιγο μάθημα και μετά κάνε συζήτηση μαζί του γι αυτά που είπες πριν. βάλε του στο σπίτι κάτι μικρό να γράφει, και αν αρνείται αφιέρωσε ένα τέταρτο στο μάθημα για να το γράφει.  :)


Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #736 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:28:01 μμ »
Καλησπέρα παιδιά....χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας καθώς είμαι καινούργια στο χώρο!Μου είπαν να κάνω μάθημα σε ένα παιδί Α' Λυκείου το οποίο έχει μείνει σε 7 μαθήματα..και απ' ότι γνωρίζω έχει μείνει κ άλλες φορές σε αυτήν την τάξη...εμένα μου είπαν να του κάνω Ιστορία και Έκθεση..πρώτη φορά θα αναλάβω τόσο μεγάλη τάξη και το γεγονός ότι δεν έχω πολλή εμπειρία με αγχώνει λίγο.Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια ιδέα όσον αφορά την οργάνωση του μαθήματος και πόσες ώρες περίπου θα χρειαστεί την εβδομάδα;

Ντινάκι και εγώ είχα αγχωθεί όταν πήρα Λύκειο πρώτη φορά, αλλά και οι συνάδελφοι εδώ στο φόρουμ με παρότρυναν να το ξεκινησω. "Αν δεν μπεις στα βαθειά, πώς θα μάθεις να κολυμπάς? " Αυτό μου το είχε γράψει ένας συνάδελφος και όταν το διάβασα πήρα θάρρος  και αποφάσισα να προχωρήσω πέρα από το Γυμνάσιο.

Η αλήθεια είναι ότι αυτός ο μαθητής θα έχει αρκετά κενά αφού έχει μείνει κι άλλες φορές. Εγώ κανονικα στην Α' Λυκείου κάνω 1 ώρα Αρχαία και 1.5 Έκθεση. Μακάρι να είχα 2 ώρες για το καθένα αλλά οι γονεις πιέζονται οικονομικά. Στη δική σου περίπτωση όμως, το 2ωρο στην Έκθεση νομίζω πως είναι άκρως απαραίτητο..Όσον αφορά την Ιστορία νομίζω ότι χρειάζεσαι το λιγότερο ένα 2ωρο-3ωρο..

Η τυχερούλα2 σου εγραψε καλές συμβουλές για το πώς να κάνεις το μάθημα. Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα δε μου έχει ξανατύχει να δουλέψω με παιδί που έχει κοπεί σε μαθήματα. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2012, 06:30:56 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #737 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:28:54 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δώρα....και όσον αφορά την οργάνωση του μαθήματος;Στην Ιστορία δηλαδή να ξεκινήσω από την αρχή, θα προλάβουμε μέσα σε 2 μήνες να βγάλουμε όλο το βιβλίο;

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #738 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:31:10 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...τις είδα μετά αφού έγραφα στη Δώρα...sorry

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #739 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:33:30 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δώρα....και όσον αφορά την οργάνωση του μαθήματος;Στην Ιστορία δηλαδή να ξεκινήσω από την αρχή, θα προλάβουμε μέσα σε 2 μήνες να βγάλουμε όλο το βιβλίο;

Νομίζω πως αν κάνετε τρεις ώρες Ιστορία την εβδομάδα , όχι μαζεμένα όμως-μεμονομένα, θα προλάβετε. Δες την ύλη και προσπάθησε ανάλογα με τις ώρες να την χωρίσεις σε κομμάτια για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #740 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:40:40 μμ »
εχετε μιλησει καθολου με το μαθητη κ τους γονεις?θα πρεπει να βαλετε ενα προγραμμα χρειαζεται μεθοδικοτητα ...κ προσπαθεια κιαποκειον!! μεσα σε 2 μηνες σιγουρα βγαινει κ σε 2 βδομαδες αν θελει καποιος αλλα σαφως δεν πρεπει να τον πιεσεις καλο θα ηταν ισως ιστορια 4 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα ή 2 δίωρα ωστε να υπαρχει τακτικη επαφη κ να αφησετε χρονο περιπου 2 βδομ για επαναληψη!!! επικεντρώσου στα πιο σημαντικα να του τα αναλυεις πρωτα εσυ ίσως κ με σχεδιαγραμμα καλυτερα κ μετα  να στα λεει!!
στη εκθεση ενα 2ωρο ειναι καλα αρχικα δειξτου πως να κανει περιληωη ασκησεις θεωριας κ δουλεψτε καποια θεματα ατους θεματικους κυκλους!!!φυσικα θα πρεπει να του βαλεις να γραφει εκθεση τουλαχιστον 1 φορα τη βδομαδα!! :)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #741 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:48:33 μμ »
Η περίληψη σύμφωνα με εγκύκλιο δε διδάσκεται αναλυτικά στην Α' Λυκείου και άρα δε θα ζητηθεί στο τέλος ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2012, 06:52:00 μμ από monogramma »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.198 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.