*

Αποστολέας Θέμα: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?  (Αναγνώστηκε 15445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 11, 2008, 08:09:00 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον/την kim, προσθέτοντας, για μια ακόμη φορά, ότι πολλές από τις λεγόμενες "καθηγητικές" σχολές έχουν από ελάχιστη έως καθόλου παιδαγωγική κατάρτιση. Το παραδέχονται, σε άλλες συζητήσεις του pde, και οι ίδιοι. Άρα το ότι δεν έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση είναι πλαστό. Οι Μαθηματικοί π.χ. έχουν; Η γνώμη μου είναι ότι ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι που πρόκειται να διοριστούν να παρακολουθούν για κάποιο χρονικό διάστημα σεμινάρια παιδαγωγικής και διδακτικής. ΟΛΟΙ όμως. Και όχι επειδή κάποια μαθήματα διδάσκονταν ανέκαθεν στα σχολεία, οι απόφοιτοι των αντίστοιχων σχολών να θεωρούνται καθηγητές και κάποιες ειδικότητες που μπήκαν τώρα στην εκπαίδευση να μη θεωρούνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 11, 2008, 11:36:56 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον/την kim, προσθέτοντας, για μια ακόμη φορά, ότι πολλές από τις λεγόμενες "καθηγητικές" σχολές έχουν από ελάχιστη έως καθόλου παιδαγωγική κατάρτιση. Το παραδέχονται, σε άλλες συζητήσεις του pde, και οι ίδιοι. Άρα το ότι δεν έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση είναι πλαστό. Οι Μαθηματικοί π.χ. έχουν; Η γνώμη μου είναι ότι ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι που πρόκειται να διοριστούν να παρακολουθούν για κάποιο χρονικό διάστημα σεμινάρια παιδαγωγικής και διδακτικής. ΟΛΟΙ όμως. Και όχι επειδή κάποια μαθήματα διδάσκονταν ανέκαθεν στα σχολεία, οι απόφοιτοι των αντίστοιχων σχολών να θεωρούνται καθηγητές και κάποιες ειδικότητες που μπήκαν τώρα στην εκπαίδευση να μη θεωρούνται.

Σωστά!

Σιγά τα παιδαγωγικά μαθήματα που κάνουν οι άλλες σχολές και λέγονται καθηγητικές και έχουν ήδη με το πτυχίο την παιδαγωγική επάρκεια. Τα παιδαγωγικά συνήθως είναι ελάχιστα, επιλογής και από όσο ξέρω δεν γίνεται δουλειά εκεί.

Γιατί λοιπόν οι υπόλοιποι είστε καθηγητές?

Να ενημερώσω ότι μπήκα στο πανεπιστήμιο σε ένα τμήμα όπου είχε σχεδιαστεί για να βγάζει καθηγητές πληροφορικής και όχι πληροφορικάριους. Έκανα τα μισά μαθήματα παιδαγωγικών, ψυχολογίες, οικονομικά της εκπαιδευσης, ηλεκτρονικό σχολείο, κα.
Λόγω όμως συμφερόντων η σχολή άλλαξε προσανατολισμό και γίνεται καθαρά πληροφορικής.

Εγώ και οι συμφοιτητές μου δεν έπρεπε να έχουμε παιδαγωγική επάρκεια? Και όχι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί.

Για να συνέλθουμε λίγο...
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 11, 2008, 11:41:33 μμ »
Είπε κανένας ότι οι των καθηγητικών σχολών είναι αστέρια στα παιδαγωγικά ? ???


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:10:12 πμ »

 Να απαντήσω σε κάποια πράγματα, καταρχήν με τον μηχανικό Η/Υ δεν ασχολούμαι ούτε θα πέσω στο επίπεδό του να βάλω στο στόμα μου τη  μάνα του. Όταν θα γίνεις καθηγητής (λίγο απίθανο) τέτοιες αξίες να περνάς στα παιδιά

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να διορίζονται στην εκπαίδευση μαθηματικοί φυσικοί και άλλες ειδικότητες ως πληροφορικοί, ούτε είπα ότι αυτοί είναι πιο παιδαγωγοί από εσάς. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι εκτός από τους άσχετους υπάρχουν και πολλοί σχετικοί στα σχολεία που δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής και διορίστηκαν πριν το 99. Αυτοί οι άνθρωποι θα είναι εκεί, δεν πρόκεται να φύγουν. Το να τους χαρακτηρίζουμε άσχετους ή να ζητάμε την εκδίωξή τους από την εκπαίδευση νομίζω ότι είναι εκτός πραγματικότητας και δείχνει μεγάλο κομπλεξισμό. Αφού διορίστηκαν πάει και τέλειωσε, καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα. Θα πρέπει να συνεργαστείτε με αυτούς, ούτε να τους υποτιμάτε ούτε να το παίζετε ξερόλες σε σχέση με αυτούς. Για αυτό ο κλάδος θα είναι πάντα διασπασμένος και θα μας κάνουν οι υπόλοιποι ότι θέλουν.

zafiris σχετικά με την επιλογή των επιμορφωτών κάνεις λάθος, οι επιμορφωτές στην 2η φάση της διδακτικής επιλέχθηκαν αξιοκρατικά από πίνακα με μόρια κεντρικά από το υπουργείο παιδείας. Εκεί δεν μπόρουσαν να παίξουν γνωστοί.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 12, 2008, 01:06:59 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον/την kim, προσθέτοντας, για μια ακόμη φορά, ότι πολλές από τις λεγόμενες "καθηγητικές" σχολές έχουν από ελάχιστη έως καθόλου παιδαγωγική κατάρτιση. Το παραδέχονται, σε άλλες συζητήσεις του pde, και οι ίδιοι. Άρα το ότι δεν έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση είναι πλαστό. Οι Μαθηματικοί π.χ. έχουν; Η γνώμη μου είναι ότι ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι που πρόκειται να διοριστούν να παρακολουθούν για κάποιο χρονικό διάστημα σεμινάρια παιδαγωγικής και διδακτικής. ΟΛΟΙ όμως. Και όχι επειδή κάποια μαθήματα διδάσκονταν ανέκαθεν στα σχολεία, οι απόφοιτοι των αντίστοιχων σχολών να θεωρούνται καθηγητές και κάποιες ειδικότητες που μπήκαν τώρα στην εκπαίδευση να μη θεωρούνται.

Σωστά!

Σιγά τα παιδαγωγικά μαθήματα που κάνουν οι άλλες σχολές και λέγονται καθηγητικές και έχουν ήδη με το πτυχίο την παιδαγωγική επάρκεια. Τα παιδαγωγικά συνήθως είναι ελάχιστα, επιλογής και από όσο ξέρω δεν γίνεται δουλειά εκεί.

Γιατί λοιπόν οι υπόλοιποι είστε καθηγητές?

Να ενημερώσω ότι μπήκα στο πανεπιστήμιο σε ένα τμήμα όπου είχε σχεδιαστεί για να βγάζει καθηγητές πληροφορικής και όχι πληροφορικάριους. Έκανα τα μισά μαθήματα παιδαγωγικών, ψυχολογίες, οικονομικά της εκπαιδευσης, ηλεκτρονικό σχολείο, κα.
Λόγω όμως συμφερόντων η σχολή άλλαξε προσανατολισμό και γίνεται καθαρά πληροφορικής.

Εγώ και οι συμφοιτητές μου δεν έπρεπε να έχουμε παιδαγωγική επάρκεια? Και όχι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί.

Για να συνέλθουμε λίγο...


Μαρία ΔΤΨΣ ??? Πα.Πει ??
Εγώ μπήκα το 99 στην σχολή τότε που σε ΟΛΑ τα έτη είχαμε 2 ΥΠΟΧΡΕΩΤΗΚΑ μαθήματα Παιδαγωγικά ....
και παιδαγωγική επάρκεια ΔΕΝ έχω , έχουν όμως μερικοί απο ΑΛΛΑ τμήματα που μπορεί να τα είχαν επιλογής και να μήν τα πήραν κάν....

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 12, 2008, 10:31:57 πμ »
ΔΤΨΣ? Κι εγώ το 99 μπήκα! Ήμαστε συμφοιτητές, βρε! Εγώ ήμουν στην κατεύθυνση Διδακτική της Τεχνολογίας και εσύ λογικά Ψηφιακών Συστημάτων. Όχι δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια. Είδες αδικία? Μήπως έχουμε πιει και καφέ μαζί στο ΠΑ.ΠΕΙ.?
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 12, 2008, 03:11:23 μμ »
...
Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να διορίζονται στην εκπαίδευση μαθηματικοί φυσικοί και άλλες ειδικότητες ως πληροφορικοί, ούτε είπα ότι αυτοί είναι πιο παιδαγωγοί από εσάς. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι εκτός από τους άσχετους υπάρχουν και πολλοί σχετικοί στα σχολεία που δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής και διορίστηκαν πριν το 99. Αυτοί οι άνθρωποι θα είναι εκεί, δεν πρόκεται να φύγουν. Το να τους χαρακτηρίζουμε άσχετους ή να ζητάμε την εκδίωξή τους από την εκπαίδευση νομίζω ότι είναι εκτός πραγματικότητας και δείχνει μεγάλο κομπλεξισμό. Αφού διορίστηκαν πάει και τέλειωσε, καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα. Θα πρέπει να συνεργαστείτε με αυτούς, ούτε να τους υποτιμάτε ούτε να το παίζετε ξερόλες σε σχέση με αυτούς. Για αυτό ο κλάδος θα είναι πάντα διασπασμένος και θα μας κάνουν οι υπόλοιποι ότι θέλουν.
...

Αφού μιλάς με επιχειρήματα δικαιούσαι και μια απάντηση:  ;)
- Δεν θέλει κανένας να εκδιωχθεί κανείς από την εκπαίδευση. ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ στον κλάδο τους
- Ο κλάδος δεν είναι διασπασμένος. Απλά δεν έχει ένα συλλογικό όργανο που να τον εκφράζει
- ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ! Στον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20 ανηκούν απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών
- Κανένας πληροφορικός δεν διδάσκει αρχαία. Κανένας πληροφορικός δεν διδάσκει μαθηματικά. Κανένας πληροφορικός δεν διδάσκει γερμανικά κοκ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ; Αυτό δεν λέγεται κόμπλεξ! Απλώς υπεράσπιση των συλλογικών δικαιωμάτων του κλάδου μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2008, 03:14:07 μμ από asimos_alex »

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 12, 2008, 08:07:13 μμ »
ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ στον κλάδο τους
Σόρρυ αλλά αυτό δε γίνεται για τα τους παρακάτω λόγους
  1. Για να γίνει μετάταξη πρέπει να το θέλει ο εκπαιδευτικός, και δε νομίζω να το θέλει κανείς από αυτούς ειδικά όσοι έχουν ήδη κάποια οργανική σε
     Γυμνάσιο. Γιατί να τη χάσουν και να βγουν στη διάθεση
  2. Για να πάρεις οργανική σε άλλη ειδικότητα θέλεις 80-100 μόρια, οι περισσότεροι από αυτούς έχουν μέχρι 30, που να πάνε
  3. Ξεχνάς ότι όλοι αυτοί έχουν κάποια προυπηρεσία σαν καθηγητές πληροφορικής, αυτό δε σημαίνει τίποτα? Τα μαθήματα της ειδικότητάς του τα έχουν ξεχάσε, πως θα μπουν να διδάξουν?

Παράθεση
- Ο κλάδος δεν είναι διασπασμένος. Απλά δεν έχει ένα συλλογικό όργανο που να τον εκφράζει
Φυσικά αφού με το έτσι θέλω έχεις βγάλει από τον κλάδο τους μίσους αφού δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής τώρα χαίρω πολύ

Παράθεση
- ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ! Στον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20 ανηκούν απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών
Ποιες είναι οι συγκεκριμένες? τα 22 ΑΕΙ και άλλα τόσα ΤΕΙ? 

Παράθεση
Απλώς υπεράσπιση των συλλογικών δικαιωμάτων του κλάδου μας[/i]
Α μπράβο αυτό είναι λοιπόν, δε σε νοιάζει ούτε δε ενδιαφέρει το καλό των μαθητών αλλά μόνο τα συλλογικά δικαιώματα του κλάδου. Σκέφτεσαι συντεχνιακά δηλαδή

Τώρα εσύ μπορείς να λες ότι αυτοί που δεν έχουν πτυχιο πληροφορικής δεν ανήκουν στον κλάδο ΠΕ19-20 αλλά προφανώς αναφέρεσαι σε έναν ιδεατό κλάδο που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Γιατί στην πραγματικότητα όλοι αυτοί ΕΙΝΑΙ καθηγητές πληροφορικής ΠΕ19 είτε το θέλεις είτε όχι. Είτε το θέλεις είτε όχι ανήκουν και αυτοί στον κλάδο μας.
    Και ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που λέω με την εκδίωξη που πρότεινες για αυτούς τους καθηγητές από τον κλάδο μας. Για αυτό και ο κλάδος είναι διασπασμένος. Διότι οι μισοί θέλουν να διώξουν τους άλλους μισούς. Δεν σκέφτονται ότι θα είναι μαζί τους για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον. Για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω η εκδίωξη αυτή (μετάταξη την ονόμασες) δεν μπορεί να γίνει.

  Επίσης εσύ είπες ότι εγώ χρησιμοποιώ επιχειρήματα αλλά εσύ δε χρησιμοποίησες κανένα εκτός από το συντεχνιακό δηλαδή, που λέει βγείτε εσείς για να μπούμε στο δημόσιο εμείς. Κάποιο άλλο επιχείρημα έχεις για αυτά που λες που να στηρίζει κάποια λύση που μπορεί να υλοποιηθεί, γιατί τη μετάταξη ξέχνα τη.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:28:15 πμ »
Παράθεση
Παράθεση
- ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ! Στον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20 ανηκούν απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών
Ποιες είναι οι συγκεκριμένες? τα 22 ΑΕΙ και άλλα τόσα ΤΕΙ? 
NAI
Παράθεση
Α μπράβο αυτό είναι λοιπόν, δε σε νοιάζει ούτε δε ενδιαφέρει το καλό των μαθητών αλλά μόνο τα συλλογικά δικαιώματα του κλάδου. Σκέφτεσαι συντεχνιακά δηλαδή
Σκέφτομαι συντεχνιακά. ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το καλό των μαθητών. Αυτό που λες δε βασίζεται πουθενά. Το να σκέφτεται κανείς συντεχνιακά δεν αναιρεί (απαραίτητα) ότι σκέφτεται και το κοινό καλό

Επίσης δεν υπάρχει καμία εκδίωξη. Ο κάθε ένας πρέπει να διδάσκει αυτό που σπούδασε. Είναι τόσο απλό
Όσο αυτό που λες για έλλειψη επιχειρημάτων δεν ευσταθεί. Δε μίλησα για το πως θα αδειάσουν θέσεις για ΠΕ19-ΠΕ20. Απάντησα απλά σε μια συγκεκριμένη διαφωνία που έχω και εγώ όπως και πολλοί άλλοι μαζί σου:


Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να διορίζονται στην εκπαίδευση μαθηματικοί φυσικοί και άλλες ειδικότητες ως πληροφορικοί, ούτε είπα ότι αυτοί είναι πιο παιδαγωγοί από εσάς. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι εκτός από τους άσχετους υπάρχουν και πολλοί σχετικοί στα σχολεία που δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής και διορίστηκαν πριν το 99. Αυτοί οι άνθρωποι θα είναι εκεί, δεν πρόκεται να φύγουν. Το να τους χαρακτηρίζουμε άσχετους ή να ζητάμε την εκδίωξή τους από την εκπαίδευση νομίζω ότι είναι εκτός πραγματικότητας και δείχνει μεγάλο κομπλεξισμό. Αφού διορίστηκαν πάει και τέλειωσε, καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα. Θα πρέπει να συνεργαστείτε με αυτούς, ούτε να τους υποτιμάτε ούτε να το παίζετε ξερόλες σε σχέση με αυτούς. Για αυτό ο κλάδος θα είναι πάντα διασπασμένος και θα μας κάνουν οι υπόλοιποι ότι θέλουν.


Για τελευταία φορά να πω το αυτονόητο: κανείς δεν υποτιμάει κανέναν, δεν υπάρχει διάθεση εκδίωξης κάποιων, δεν υπάρχει κομπλεξισμός. Ζητάμε να βρούμε το δίκιο μας.
Κι εγώ χρόνια διδάσκω μαθηματικά σε ιδιαίτερα μαθήματα, έχω και εμπειρία σε διδασκαλία στην τάξη. Ωστόσο, ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΠΟΤΕ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ να με διορίσουν ως μαθηματικό στο γυμνάσιο. Είπαμε άλλο πράγμα -> είμαι διορισμένος καθηγητής πληροφορικής
και  άλλο  -> είμαι πτυχιούχος πληροφορικός ΠΕ19-ΠΕ20
Κατάλαβε τι λέμε και προσπάθησε τουλάχιστον (αφού να συμφωνήσουμε δεν είναι απαραίτητο) να χρησιμοποιείς πιο προσεκτικές διατυπώσεις και λιγότερες υπερβολές.

υγ1: ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ στον κλάδο τους
υγ2: επίσης το να συζητάμε ποιος θα κάνει καλύτερα τη δουλειά, εσείς οι μη κάτοχοι πτυχίου ΠΕ19-ΠΕ20 ή εμείς οι κάτοχοι αυτού είναι μια κουβέντα δίχως νόημα. Εννοείται ότι μπορούν να βρεθούν συνάδερφοι φιλόλογοι, γυμναστές κτλ που μετά από τόσα χρόνια διορισμένοι καθηγητές πληροφορικής να μπορούν να κάνουν εξίσου καλά τη δουλειά (ίσως και καλύτερα σε κάποιες εξαιρέσεις.. οκ). Αυτό δε σημαίνει τίποτα. Το πιθανότερο (με 99.9% πιθανότητα) είναι ο πτυχιούχος ΠΕ19-ΠΕ20 να διδάσκει καλύτερα αυτό που σπούδασε από κάποιον που δεν σπούδασε το ίδιο. Είναι επομένως προσβλητικό και υποτιμάει τη νοημοσύνη μας να λες ότι δεν με ενδιαφέρει (κι όποιον άλλον πιστεύει το ίδιο) το καλό των παιδιών

 

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:43:37 πμ »
Συγνώμη, προσπαθήστε να πείσετε τον διορισμένο "συνάδελφο" για τι;
Κατάλληλοι καθηγητές μπορεί να είναι πολλοί και διάφοροι. Το θέμα έγκειται στην νομιμότητα και την δικαιοσύνη.
Δεν μπορείς κύριε να διδάσκεις Πληροφορική αφού δεν είναι το βασικό σου πτυχίο γιατί:
1. Είναι παράνομο.
2. Είναι άδικο για αυτούς που έχουν τέτοιο πτυχίο.
Και ειδικά για έναν κλάδο ο οποίος έχει "μπουκώσει" όσο ο δικός μας, η αδικία είναι τόσο μεγάλη που μας πνίγει όλους.
Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες "μαργαριταριών" από τους εν λόγω καθηγητές κατά την "διδασκαλία" τους που δημιουργούν σύγχυση στους μαθητές μας.
Μερικοί από εμάς ξεκινήσαμε με όνειρο την εκπαίδευση, και όχι τις ιδιωτικές εταιρείες. Αυτό το όνειρο έσβησε από λάθη και αδικίες στους διορισμούς.
Αν αυτό δεν το καταλαβαίνει ο κύριος, σταματήστε να ασχολείστε μαζί του γιατί πολύ απλά μιλάει εκ του ασφαλούς, πίσω από την μονιμότητα του.
Θα σας πείθει με ψευτο-επιχειρήματα, αλλά δεν θα αγγίξει το πρόβλημα ποτέ στην ουσία του.
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 13, 2008, 01:15:22 μμ »
Παράθεση
Να απαντήσω σε κάποια πράγματα, καταρχήν με τον μηχανικό Η/Υ δεν ασχολούμαι ούτε θα πέσω στο επίπεδό του να βάλω στο στόμα μου τη  μάνα του. Όταν θα γίνεις καθηγητής (λίγο απίθανο) τέτοιες αξίες να περνάς στα παιδιά
Είχες δεν είχες όμως με έπιασες...εν αντιθέσει με σένα εγώ θα αναχθώ στο επιπεδό σου και θα σου πω ότι αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με την πάρτη μου η μάνα σου θα αρχίσει να έχει καθημερινά λόξυγγα...Επίσης όταν γίνω καθηγητής (πολύ πιθανό δυστυχώς για σένα και για τα παιδιά που το ονειρό τους είναι να γίνουν δωσίλογοι και ταγματασφαλίτες) θα περνάω τις αντίθετες αξίες από αυτές που περνάς εσύ.Αλήθεια, ποιές αξίες έχεις αυθυποβληθεί ότι  περνάς στα παιδιά ρε δασκαλάκο? Τις αξίες του "βεβαίως βεβαίως"? Ή τις αξίες της επταετίας (Πατρις Θρησκεία Οικογένεια)?
Πήγαινε στο Ρίο να δεις το Αντίριο,  κάνε και καμιά βουτιά να ξελαμπικάρεις και τα ξαναλέμε..

Υ.Γ.1: Αν και το θέμα με την πάρτη σου είναι καθαρά προσωπικό και δεν αφορά κανέναν άλλο..όσο αγνοείς τη συμβουλή μου να μιλάμε in private και  συνεχίζεις να γράφεις δημόσια στο φόρουμ για μένα τόσο θα συνεχίζω κι εγώ...
Υ.Γ.2: Η αγαπημένη μου ταινία είναι το FightClub...εσένα?

"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 13, 2008, 02:06:52 μμ »
Υ.Γ.2: Η αγαπημένη μου ταινία είναι το FightClub...εσένα?
Εγώ λέω να κανονίσετε ένα ραντεβού και με κάποιο τρόπο να παίξετε ένα online street fighter για να δούμε ποιος θα νικήσει. Ακόμα καλύτερα θα είναι να έχουμε τη δυνατότητα να δούμε τον αγώνα με VOD.
 ;D
Λοιπόν, ας σοβαρευτούμε λίγο και ότι πρόβλημα έχετε να το λύσετε μεταξύ με pm, sms, e-mail, τηλεφωνικά, από κοντά κλπ.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να λύσετε τις διαφορές σας...

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
Θα ήθελα να αναφερθώ στα λόγια όσων υποστηρίζουν ότι μπορούν να φύγουν με μετάταξη οι φυσικοί, μαθηματικοί κλπ
Κατά την άποψη μου αυτό είναι αδύνατο γιατί όπως έχω πει και παλαιότερα, ο εκπαιδευτικός μπορεί να πάρει μετάταξη μόνο με τη θέληση του. Τότε μπήκαν νόμιμα με υπουργική απόφαση και τότε δε μίλησε κανείς. Δεν είναι σωστό να κοιτάμε να διώξουμε τους άλλους για να καθίσουμε καλύτερα εμείς. Ο μόνος τρόπος για να αυξηθούν οι θέσεις είναι να αγωνιστούμε να πάρουμε περισσότερες ώρες στα σχολεία. Άδικο είναι ότι υπάρχουν άλλες ειδικότητες (π.χ. γυμναστές) στα δημοτικά και εμάς δε μας δέχονται οι δάσκαλοι. Μην κάνουμε και μεις το ίδιο για τις άλλες ειδικότητες. Ότι ήταν να γίνει έγινε. Μη χτυπάμε σε όλες τις μεριές. Ας κοιτάξουμε λοιπόν να πιέζουμε τα μεγάλα κεφάλια και όχι να τα βάζουμε με ίδιους τους εκπαιδευτικούς είτε αυτοί είναι φυσικοί ή μαθηματικοί ή δάσκαλοι ή ακόμα και πληροφορικοί...

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 13, 2008, 02:20:36 μμ »
Θα ήθελα να αναφερθώ στα λόγια όσων υποστηρίζουν ότι μπορούν να φύγουν με μετάταξη οι φυσικοί, μαθηματικοί κλπ
Κατά την άποψη μου αυτό είναι αδύνατο γιατί όπως έχω πει και παλαιότερα, ο εκπαιδευτικός μπορεί να πάρει μετάταξη μόνο με τη θέληση του. Τότε μπήκαν νόμιμα με υπουργική απόφαση και τότε δε μίλησε κανείς. Δεν είναι σωστό να κοιτάμε να διώξουμε τους άλλους για να καθίσουμε καλύτερα εμείς. Ο μόνος τρόπος για να αυξηθούν οι θέσεις είναι να αγωνιστούμε να πάρουμε περισσότερες ώρες στα σχολεία. Άδικο είναι ότι υπάρχουν άλλες ειδικότητες (π.χ. γυμναστές) στα δημοτικά και εμάς δε μας δέχονται οι δάσκαλοι. Μην κάνουμε και μεις το ίδιο για τις άλλες ειδικότητες. Ότι ήταν να γίνει έγινε. Μη χτυπάμε σε όλες τις μεριές. Ας κοιτάξουμε λοιπόν να πιέζουμε τα μεγάλα κεφάλια και όχι να τα βάζουμε με ίδιους τους εκπαιδευτικούς είτε αυτοί είναι φυσικοί ή μαθηματικοί ή δάσκαλοι ή ακόμα και πληροφορικοί...

Αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ ότι πλέον η κατάσταση έχει παγιωθεί. Οι καθηγητές αυτοί δεν πρόκειται να πάρουν μετάταξη στην ειδικότητά τους γιατί είναι ήδη βολεμένοι σαν πληροφορικοί (έχουν ωράριο 16 ώρες πλεόν -2 λόγω αρχαιότητας και -3 λόγω εργαστηρίου). Οπότε δεν μπορείτε να τους διώξετε που να χτυπιέστε κάτω. Θα πρέπει να δουλέψετε μαζί τους. Όταν το αποφασίσετε αυτό τα λέμε, μέχρι τότε μπορείτε να τρέφετε όνειρα ότι όλοι αυτοί θα μεταταγούν (σε ποιες θέσεις άραγε) μπας και αδειάσει καμιά θέση και διοριστείτε.

@mixanikos_HY
Δε νομίζω να διοριστείς και θα σου πω γιατί. Πριν ορκιστείς περνάς πρώτα από υγειονομική επιτροπή, ξέρεις, ψυχίατρο, νευρολόγο κλπ για να αποφανθούν αν μπορείς να μπεις μέσα στην τάξη. Αν τώρα πέσεις σε καμιά επιτροπή που κάνουν σοβαρά τη δουλειά τους και σε πάρουν χαμπάρι δύσκολο το βλέπω. Σε αντίθετη περίπτωση θα διδάξεις λίγο την πρώτη χρόνια και όταν σε πάρουν χαμπάρι (μέσα στην τάξη λίγο δύσκολο να κρυφτείς) θα προστεθείς και εσύ στις ατέλειωτες στρατιές εκπαιδευτικών με ψυχολογικά προβλήματα που έχουν στελεχώσει τα γραφεία της εκπαίδευσης.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:24:10 μμ »
Παιδιά............θα μου στέλνετε κι εμένα τα πμ σας?
Είναι απολαυστική η κουβέντα μεταξύ σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162253
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.