*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:08:16 πμ »
Τα σχολικά βιβλία των κειμένων νεοελλην.λογοτ. γυμνασίου πρέπει να τα αγοράσουμε? Εμπεριέχονται σε αυτά ποιήματα που είναι στην ύλη μας?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:10:29 πμ »
ευχαριστω πολυ! ;D

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 04:05:32 μμ »
να μαι παλι με μια καινουρια ερωτηση ;Dξερει καποιος ποια ειναι η διαφορα μεταξυ εσωτερικου και εξωτερικου αντικειμενου στα μονοπτωτα ρηματα της νεας ελληνικης??? ???και φυσικα το χω ξαναρωτησει αλλα ακομα το ψαχνω...ποιος ο εξωτερικος ρυθμος σε ενα ποιημα(αν υπαρχει τελικα αυτος ο ορισμος ???)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 04:20:08 μμ »
Εξωτερικό αντικείμενο: Είναι αυτό που προϋπάρχει και στο οποίο μεταβαίνει η ενέργεια του ρήματος.
                              π.χ. Οι Λακεδαιμόνιοι εφόνευσαν τούς κήρυκας.
                                    Οι άνθρωποι επιθυμούσι των αγαθών.
Εσωτερικό αντικείμενο: Είναι αυτό που προκύπτει ως αποτέλεσμα της ενέργειας του ρήματος.
                              π.χ. Αγησίλαος τείχος περί την πόλιν ωκοδόμησεν.
                                    Γράφω επιστολήν

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2008, 06:41:01 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 06:48:45 μμ »
supreme σε ευχαριστω παρα πολυ!!κατατοπιστικοτατη!!!πραγματικα χαιρομαι οταν βλεπω συναδελφους που φαινεται οτι εχουν προσπαθησει!να ρωτησω και κατι ακομα τωρα που πηρα αερα ;Dδισκογραφια ή ντοκιμαντερ για τον βικελα υπαρχει??απο βδομαδα βεβαια θα παω να αγορασω και τα βιβλια του καθηγητη  για την λογοτεχνια λυκειου που εχασα :(

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #495 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 07:07:18 μμ »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #496 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:53:03 μμ »
γεια σας ξανα!!!εχω εναν ακομα προβληματισμο...δεν μπορω να καταλαβω επακριβως ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στην απολυτη και τελεια συνωνυμια...την θεωρια την γνωριζω αλλα δεν εχω παραδειματα μπροστα μου και τις μπερδευω ???μηπως καποιος που γνωριζει θα μπορουσε να με διαφωτισει με 2 παραδειγματα???/θα του ημουν υποχρεη :-[αν θελετε στειλτε μου σε προσωπικο μνμ.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #497 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:13:44 μμ »
γεια σας ξανα!!!εχω εναν ακομα προβληματισμο...δεν μπορω να καταλαβω επακριβως ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στην απολυτη και τελεια συνωνυμια...την θεωρια την γνωριζω αλλα δεν εχω παραδειματα μπροστα μου και τις μπερδευω ???μηπως καποιος που γνωριζει θα μπορουσε να με διαφωτισει με 2 παραδειγματα???/θα του ημουν υποχρεη :-[αν θελετε στειλτε μου σε προσωπικο μνμ.

Vania, σου έχω απαντήσει σε pm.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #498 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:52:09 μμ »
 Πάντως, παιδιά, εγώ που διάβασα τον Πολίτη, καθώς και τα σχολικά βιβλία, νομίζω ότι ο Πολίτης βοηθάει μόνο μέχρι τη γενια του 80, μετά παρουσιάζει διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα σχολικά, άρα καλύτερα να επικεντρωθούμε στα σχολικά για τις συγκεκριμένες περιόδους. Επίσης, φοβάμαι πως σε αυτόν τον ΑΣΕΠ θα μπουν αρκετές ερωτήσεις από τη μεταπολεμική λογοτεχνία. Τουλάχιστον, σε όλα τα τεστ προσωμοίωσης που έχουν κυκλοφορήσει υπάρχουν πολλές ερωτήσεις από τη συγκεκριμένη περίοδο. Ποια είναι η γνώμη σας. Αν συμβεί αυτό, φοβάμαι πως σε αυτόν τον ΑΣΕΠ το Βατερλώ θα είναι τα Νέα Ελληνικά. Όσο και να διαβάσεις δε νομίζω ότι κανείς είναι εξοικειωμένος με τη γενιά του 70 π.χ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #499 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:58:11 μμ »
Πάντως, παιδιά, εγώ που διάβασα τον Πολίτη, καθώς και τα σχολικά βιβλία, νομίζω ότι ο Πολίτης βοηθάει μόνο μέχρι τη γενια του 80, μετά παρουσιάζει διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα σχολικά, άρα καλύτερα να επικεντρωθούμε στα σχολικά για τις συγκεκριμένες περιόδους. Επίσης, φοβάμαι πως σε αυτόν τον ΑΣΕΠ θα μπουν αρκετές ερωτήσεις από τη μεταπολεμική λογοτεχνία. Τουλάχιστον, σε όλα τα τεστ προσωμοίωσης που έχουν κυκλοφορήσει υπάρχουν πολλές ερωτήσεις από τη συγκεκριμένη περίοδο. Ποια είναι η γνώμη σας. Αν συμβεί αυτό, φοβάμαι πως σε αυτόν τον ΑΣΕΠ το Βατερλώ θα είναι τα Νέα Ελληνικά. Όσο και να διαβάσεις δε νομίζω ότι κανείς είναι εξοικειωμένος με τη γενιά του 70 π.χ.

Συμφωνώ ότι αν έβαζαν πολλά από μεταπολεμικές γενιές δυνητικά θα μπορούσε να γίνει βατερλώ (όπως βέβαια και με πολλά άλλα, π.χ. ερμηνευτικές πάνω στα κείμενα της ύλης). Ωστόσο όμως δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά τι θα πέσει και τι όχι. Και το ό,τι δίνονται σαν θέματα σε τεστ προσομοίωσης, κι αυτο δε λέει κάτι. Το αντίθετο. Έχω ακούσει ότι οι θεματοθέτες ενημερώνονται λεπτομερώς για το τι κυκλοφορεί στο εμπόριο και γενικά, πριν τις εξετάσεις, και πράττουν ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #500 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:02:43 μμ »
Δεν ξέρω Strato, πάντως, δε νομίζω ότι σε αυτό τον ΑΣΕΠ θα μπουν δύσκολα θέματα στην Ιστορία. Έχω τη διαίσθηση ότι φέτος το δύσκολο αντικείμενο θα είναι τα Νέα Ελληνικά. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική απόψη. Μακάρι να μη θέσουν ερωτήσεις από τη μεταπολεμική λογοτεχνία, ειδικά από την ποίηση

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #501 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:06:00 μμ »
Δεν ξέρω Strato, πάντως, δε νομίζω ότι σε αυτό τον ΑΣΕΠ θα μπουν δύσκολα θέματα στην Ιστορία. Έχω τη διαίσθηση ότι φέτος το δύσκολο αντικείμενο θα είναι τα Νέα Ελληνικά. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική απόψη. Μακάρι να μη θέσουν ερωτήσεις από τη μεταπολεμική λογοτεχνία, ειδικά από την ποίηση

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Φέτος θα γίνει αλλού το μπαμ και όχι στην Ιστορία. Και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι στα Νέα. Σε καμιά διδακτική να μη γίνει και ψαχνόμαστε....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #502 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:35:47 μμ »
υποψιαζομαι οτι το "μπαμ" φετος θα ειναι σε Ιστορα,Νεα και Παιδαγωγικα.
και αυτο γιατι θελουν να εχουν οσο γινεται λιγοτερους επιτυχοντες.
αυτο εξηγειται για 2 λογους.
1ο να μη μπορουμε να γρινιαζουμε (ειμαστε χιλιαδες οι επιτυχ ΠΕ02)
2ο για να απορροφησουν τους 24μηνιτες (που υποσχεθηκαν επιτυχια σε οποιοδηποτε ασεπ! και μεις χτυπυσαμε παλαμακια!!!!)
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #503 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:48:40 μμ »
Δεν ξέρω Strato, πάντως, δε νομίζω ότι σε αυτό τον ΑΣΕΠ θα μπουν δύσκολα θέματα στην Ιστορία. Έχω τη διαίσθηση ότι φέτος το δύσκολο αντικείμενο θα είναι τα Νέα Ελληνικά. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική απόψη. Μακάρι να μη θέσουν ερωτήσεις από τη μεταπολεμική λογοτεχνία, ειδικά από την ποίηση

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Φέτος θα γίνει αλλού το μπαμ και όχι στην Ιστορία. Και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι στα Νέα. Σε καμιά διδακτική να μη γίνει και ψαχνόμαστε....

Επιτρέψτε μου να εκφράσω και τη δική μου άποψη ως παλιά, η οποία όμως θα ξαναδώσει Ασέπ. Ο διαγωνισμός είναι ούτως ή άλλως παράλογος και μετά τον τελευταίο διαγωνισμό, στον οποίο συνέβησαν πολλά ευτράπελα και παράλογα, να τα περιμενουμε όλα. Το θέμα ειναι ότι αυτή τη φορά οι θέσεις είναι ελάχιστες και ο ανταγωνισμός μεγάλος πια. Ας μη χάσουμε όμως συνάδελφοι την ανθρωπιά μας και την αξιοπρέπειά μας. Έχω δει σε πολλούς διαγωνισμους ειδικά εμάς τους φιλολόγους να είμαστε πολλοί μίζεροι, να μην προτείνουμε βιβλία από τα οποία διαβάσαμε, να μη θέλουμε να μοιραστούμε τις γνώσεις μας. Και αυτό το κουβαλάμε και αργότερα στο σχολείο. Ευτυχώς σε αυτό το φόρουμ οι φιλόλογοι έχουμε δώσει μια πολύ θετική εικόνα και πρέπει να τη διατηρήσουμε. Πρωτα για τον εαυτό μας και μετά για το σύνολο. Καλή δύναμη και δυνατές ανάσες σε όσους δίνουν για πρωτη φορά αλλά και στους παλιούς που δεν έχουν χασει την πίστη και την ελπίδα τους.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.