*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150522 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 10:54:56 μμ »
Καλημερα! Ειμαι καινουρια εδω και γενικα στο 'θεμα ΑΣΕΠ'. Ελπιζω στη συνεχεια να φανω καπως πιο χρησιμη κι εγω σ'αυτο το φορουμ.
Προς το παρον ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το βιβλιο : Easterling-Knox, Ιστορία της αρχαίας ελλην. λογοτεχνίας. Ειναι το μοναδικο που διαθετω -τουλαχιστον προς το παρον-


 Κι εγώ είχα ξεκινήσει με Easterling-Knox γιατί αυτή διέθετα! Μην το επιχειρήσεις, είναι πολύ κουραστική για ΑΣΕΠ. Είχα διαβάσει 20 σελίδες αλλά δεν είναι στη φύση του ΑΣΕΠ. Εγώ που για αρχαία γραμματολογία έχω διαβάσει μόνο το σχολικό λέτε να την πατήσω; Δεν έχω χρόνο :( :( :(

Αν θέλεις, δες και τις υπόλοιπες εισαγωγές των σχολικών (όχι μόνον αυτών που είναι στην ύλη, δηλ. ανθολόγιο, Αριστοφάνης ,ρήτορες κτλ...). Βρίσκεις σε μερικές πράγματα, που δεν τονίζονται αλλού με ιδιαίτερη έμφαση κι είναι παράλληλα ένας καλός τρόπος να επαναλαμβάνεις τα ήδη γνωστά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 12:02:38 πμ »
Κι εγω τελικα μονο στη σχολικη θα καταληξω μου φαινεται,ετσι κι αλλιως δεν πιστευω να προλαβω κατι αλλο...Απλα φοβαμαι να το εμπιστευτω και πολυ αυτο το βιβλιο,δεν ξερω γιατι  :D   ???
Και εισαγωγες σχολικων οπως λετε και ελπιζω να ειναι αρκετα για πρωτη φορα...

Θεματογραφια τοτε δε λεει Κωνσταντινιδη γιατι νομιζω καλο ειναι αν ειναι να μελετησει κανεις αγνωστο να εχει και γραμματικη-συντακτικο.

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:27:51 μμ »
Ψηφίζω και εγώ θεματογραφία Ζήτη!!  :D Είναι πολύ καλή, εμένα προσωπικά με έχει βολέψει.
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:51:01 μμ »
γεια σας μηπως θα μπορουσε να μου λυσει καποιος μια απορια???στη Μικρη Ιλιας η δραση ξεκιναει μετα τον θανατο του Εκτορα ή του Αχιλλεα??τα εχω δει γραμμενα και τα δυο...μηπως ξεκιναει μετα τον θανατο και των δυο??αλλα με αυτο το σκεπτικο ξεκιναει μετα τον θανατο του Αχιλλεα αρα στην γραμματολογια την σχολικη υπαρχει λαθος :-\ :-\αν γνωριζει καποιος στα σιγουρα ας διαφωτισει και μενα :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 10:42:33 μμ »
γεια σας μηπως θα μπορουσε να μου λυσει καποιος μια απορια???στη Μικρη Ιλιας η δραση ξεκιναει μετα τον θανατο του Εκτορα ή του Αχιλλεα??τα εχω δει γραμμενα και τα δυο...μηπως ξεκιναει μετα τον θανατο και των δυο??αλλα με αυτο το σκεπτικο ξεκιναει μετα τον θανατο του Αχιλλεα αρα στην γραμματολογια την σχολικη υπαρχει λαθος :-\ :-\αν γνωριζει καποιος στα σιγουρα ας διαφωτισει και μενα :-\

Η "Μικρά Ιλιάς", έπος του Λέσχη από τη Μυτιλήνη, διηγούνταν τα γεγονότα μετά το θάνατο του Αχιλλέα και ως την κατασκευή του Δουρείου Ίππου.

Πηγή Κακριδής, σελ.49.

Αντιθέτως, η Αιθιοπίς είναι που αυτή που ξεκινά μετά το πέρας της Ιλιάδος και άρα το θάνατο και τον ενταφιασμό του Έκτορα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 10:43:58 πμ »
γεια σας μηπως θα μπορουσε να μου λυσει καποιος μια απορια???στη Μικρη Ιλιας η δραση ξεκιναει μετα τον θανατο του Εκτορα ή του Αχιλλεα??τα εχω δει γραμμενα και τα δυο...μηπως ξεκιναει μετα τον θανατο και των δυο??αλλα με αυτο το σκεπτικο ξεκιναει μετα τον θανατο του Αχιλλεα αρα στην γραμματολογια την σχολικη υπαρχει λαθος :-\ :-\αν γνωριζει καποιος στα σιγουρα ας διαφωτισει και μενα :-\

Η "Μικρά Ιλιάς", έπος του Λέσχη από τη Μυτιλήνη, διηγούνταν τα γεγονότα μετά το θάνατο του Αχιλλέα και ως την κατασκευή του Δουρείου Ίππου.

Πηγή Κακριδής, σελ.49.

Αντιθέτως, η Αιθιοπίς είναι που αυτή που ξεκινά μετά το πέρας της Ιλιάδος και άρα το θάνατο και τον ενταφιασμό του Έκτορα.
και γω ετσι το ειχα καταλαβει στην αρχη αλλα το σχολικο της οδυσσειας γραφει αλλα ντ αλλων...ευχαριστω παρα πολυ ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 09:25:08 πμ »
γνωμη μου ειναι να μενουμε στα σχολικα.Απο το παιδ.ινστ.θα δωσουν  ως σωστες  αυτες που ειναι στα σχολικα (αλιμονο αν δεν παινεψουν τα δικα τους εγχειριδια,τα αλανθαστα!)
προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη. μην αρχισετε να με λιθοβολειται!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 05:51:38 μμ »
γνωμη μου ειναι να μενουμε στα σχολικα.Απο το παιδ.ινστ.θα δωσουν  ως σωστες  αυτες που ειναι στα σχολικα (αλιμονο αν δεν παινεψουν τα δικα τους εγχειριδια,τα αλανθαστα!)
προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη. μην αρχισετε να με λιθοβολειται!
σιγουρα τα σχολικα ειναι το παν αλλα καπου φασκουν και αντιφασκουν και εκει δημιουργειται το προβλημα :-\τι να πεις τοτε??π.χ το σχολικο της β λυκειου γραφει αυτο και το σχολικο της β γυμνασιου εκεινο ???αλλα ως επι το πλειστον και γω στα σχολικα δινω παραπανω βαση :)

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 12:07:24 μμ »
Παιδιά καλημέρα και καλό κουράγιο στο διάβασμα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να περιέχει όλο το κείμενο της Πολιτείας του Πλάτωνα που είναι μέσα στην ύλη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 01:11:26 μμ »
electra καλησπερα! εχει αναφερθει καπου παραπανω ή στο τοπικ με τη συγκεντρωτικη βιβλιογραφια το παρακατω site

http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/anthology/contents.html?author_id=12

( http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html )

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:37:32 μμ »
Νίκη,καλησπέρα...οι σελίδες από τον Λυπουρλή ,νόμιζω, είναι οι ακόλουθες:
σσ. 236-242,248-254,258-262,262-272.
τσέκαρε το όμως κι εσύ γιατί τις έψαξα βιαστικά.
Μάλλον σωστές είναι οι σελ Ζένα γιατί συμφωνούν με το λινκ που έδωσε κάποιος πιο πριν. Σ'ευχαριστούμε!

...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:41:07 μμ »
Καλησπέρα! Μια ερώτηση έχω. Τι γνώμη έχετε για την Αντιγόνη του Ζήτρου? Αριστοτέλη διαβάζω από αυτές τις εκδόσεις και είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την τραγωδία.
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 09:35:30 μμ »
Μήπως θα μπορούσε να αναφέρει κάποιος, ποιος θεωρείται ως ο 1ος ατθιδογράφος;

Καθώς σε κάποια τεστάκια πολλαπλής, αναφέρεται το όνομα του Κλείδημου, για τον οποίο ωστόσο δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία ούτε στο σχολικό εγχειρίδιο ούτε στο βιβλίο του Κακριδή αλλά ούτε και σε σχετική αναζήτηση στο διαδύκτιο. Ως σημαντικότερος ατθιδογράφος στον Κακριδή αναφέρεται ο Φιλόχορος, ο οποίος όμως κατατάσσεται στην Αλεξανδρινή εποχή και δεν γίνεται κάποια σχετική αναφορά για το αν ήταν ο πρώτος που ασχολήθηκε με την καταγραφή της ιστορίας της Αττικής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 10:30:23 μμ »
Μήπως θα μπορούσε να αναφέρει κάποιος, ποιος θεωρείται ως ο 1ος ατθιδογράφος;

Καθώς σε κάποια τεστάκια πολλαπλής, αναφέρεται το όνομα του Κλείδημου, για τον οποίο ωστόσο δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία ούτε στο σχολικό εγχειρίδιο ούτε στο βιβλίο του Κακριδή αλλά ούτε και σε σχετική αναζήτηση στο διαδύκτιο. Ως σημαντικότερος ατθιδογράφος στον Κακριδή αναφέρεται ο Φιλόχορος, ο οποίος όμως κατατάσσεται στην Αλεξανδρινή εποχή και δεν γίνεται κάποια σχετική αναφορά για το αν ήταν ο πρώτος που ασχολήθηκε με την καταγραφή της ιστορίας της Αττικής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.
Είναι ο Ελλάνικος ο Μυτιληναίος σύμφωνα με τη σχολική γραμματολογία του γυμνασίου σελ.55

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.