*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150515 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #826 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:49:11 μμ »
Nα ρωτήσω κάτι; Η θεωρία των ιδεών πρωτοδιατυπώνεται στο Μένωνα και ολοκληρωμένη στον Παρμενίδη του Πλάτωνα;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:14 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #827 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:15:17 μμ »
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς. Έχω διαβάσει Γεωργοπαππαδάκο (που δεν αναλύει όλα τα έργα του Πλάτωνα) και τη σχολική γραμματολογία που δεν είναι σαφής σε αυτό. Εγώ έχω κρατήσει στη μνήμη μου συγκεκριμένα μόνο έργα του Πλάτωνα ως εξής, αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει:

> Διδακτό αρετής: Πρωταγόρας, Μένων
> Ατλαντίδα: Τίμαιος, Κριτίας
> Μέρη ψυχής: Πολιτεία, Φαίδρος
> Δίκαιο-Άδικο: Γοργίας, Πολιτεία
> Σωκράτης στη φυλακή: Φαίδων, Κρίτων
> Θεωρία Ιδεών: Πολιτεία, Παρμενίδης καιίσως Μένων

Και πάλι αμφιβάλλω αν θα τα θυμάμαι όλα την κρίσιμη μέρα. 15 μέρες πριν τα επανέλαβα και δε τα θυμόμουν απέξω όλα, κοίταξα τις σημειώσεις μου για να τα γράψω.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #828 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:45:34 μμ »
ευχαριστώ, πάντως!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #829 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:02:27 πμ »
Ερώτηση: διάβασα σε κάποιο μήνυμα (που δεν μπορώ τώρα να το βρω για να το παραθέσω) ότι τον Αστυάνακτα τον πέταξε από τα τείχη της Τροίας ο Οδυσσέας. Είναι εξακριβωμένο αυτό; γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν ο Νεοπτόλεμος.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές του μύθου  ??? Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας διαφωτίσει.

Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει και τις δυο εκδοχές. Ωστόσο, δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο εγχειρίδιο αναφερόταν ο Οδυσσέας, ως αυτός ο οποίος εκσφενδόνισε τον Αστυάνακτα απ' τα τείχη της πόλης. Εάν το ξανασυναντήσω κάπου στις επαναλήψεις μου θα το αναφέρω.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:14 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #830 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:07:15 πμ »
Ευχαριστώ Μάριον κι ευχαριστώ και όλους τους συναδέλφους που απάντησαν πιο πρίν  :)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #831 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:15:35 πμ »
Ερώτηση: διάβασα σε κάποιο μήνυμα (που δεν μπορώ τώρα να το βρω για να το παραθέσω) ότι τον Αστυάνακτα τον πέταξε από τα τείχη της Τροίας ο Οδυσσέας. Είναι εξακριβωμένο αυτό; γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν ο Νεοπτόλεμος.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές του μύθου  ??? Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας διαφωτίσει.

Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει και τις δυο εκδοχές. Ωστόσο, δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο εγχειρίδιο αναφερόταν ο Οδυσσέας, ως αυτός ο οποίος εκσφενδόνισε τον Αστυάνακτα απ' τα τείχη της πόλης. Εάν το ξανασυναντήσω κάπου στις επαναλήψεις μου θα το αναφέρω.

μηπως διαβασες για τον οδυσσεα απο τον τσοπανακη? εγω παντως εκει το διαβασα. αν κ η αληθεια ειναι οτι για το νεοπτολεμο το εχω δει καπου αλλα δε θυμαμαι που. μαλλον στη σχολικη γραμματολογια

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #832 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:29:46 πμ »
Κι εγώ δεν είμαι σίγουρη πού το διάβασα για το Νεοπτόλεμο, το συγκράτησα όμως γιατί σκέφτηκα ότι δε φτάνει που ο Αχιλλέας της ξεπάστρεψε το σόι της καημένης της Ανδρομάχης (γονείς και σύζυγο), ο γιός του της σκότωσε το γιό και μετά την παντρεύτηκε και έκανε και παιδί μαζί της!!!

Δηλ. πόσο μίσος μπορεί να έτρεφε η Ανδρομάχη για το... Πηλεαδέικο δεν τολμώ να φανταστώ  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #833 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:30:29 πμ »
Ερώτηση: διάβασα σε κάποιο μήνυμα (που δεν μπορώ τώρα να το βρω για να το παραθέσω) ότι τον Αστυάνακτα τον πέταξε από τα τείχη της Τροίας ο Οδυσσέας. Είναι εξακριβωμένο αυτό; γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν ο Νεοπτόλεμος.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές του μύθου  ??? Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας διαφωτίσει.

Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει και τις δυο εκδοχές. Ωστόσο, δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο εγχειρίδιο αναφερόταν ο Οδυσσέας, ως αυτός ο οποίος εκσφενδόνισε τον Αστυάνακτα απ' τα τείχη της πόλης. Εάν το ξανασυναντήσω κάπου στις επαναλήψεις μου θα το αναφέρω.

μηπως διαβασες για τον οδυσσεα απο τον τσοπανακη? εγω παντως εκει το διαβασα. αν κ η αληθεια ειναι οτι για το νεοπτολεμο το εχω δει καπου αλλα δε θυμαμαι που. μαλλον στη σχολικη γραμματολογια

Όχι, μιας και δεν έχω διαβάσει καν από Τσοπανάκη. Θεωρώ πως η σωστή εκδοχή είναι αυτή που αναφέρεται στον Οδυσσέα, ωστόσο μιας και το σχολικό αναφέρει τον Νεοπτόλεμο δεν μπορούμε παρά να λάβουμε αυτή ως σωστή απάντηση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #834 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:37:47 πμ »
Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσετε λίγο. Μάλλον τα έχετε παίξει από το διάβασμα και το άγχος ή βαριέστε και ασχολείστε με άσχετα πράγματα.
Τι δουλειά έχει το ποιος πέταξε τον Αστυάνακτα από τα τείχη της Τροίας με την αρχαία ελλην. γραμματολογία; Αυτό είναι αρχαία ελλην. μυθολογία!! Αν μπει ερώτηση για Αστυάνακτα θα ρωτά  ποια  τραγωδία αναφέρει το γεγονός αυτό κι όχι ποιος τον πέταξε από τα τείχη! Άντε γιατί θα πέσω σε λίγο εγώ από το μπαλκόνι  :)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #835 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:39:29 πμ »
Nα ρωτήσω κάτι; Η θεωρία των ιδεών πρωτοδιατυπώνεται στο Μένωνα και ολοκληρωμένη στον Παρμενίδη του Πλάτωνα;

Σωστά, τη συναντάμε όμως και στην Πολιτεία, όπως ανέφερε και η Olgalia.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #836 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:45:47 πμ »
Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσετε λίγο. Μάλλον τα έχετε παίξει από το διάβασμα και το άγχος ή βαριέστε και ασχολείστε με άσχετα πράγματα.
Τι δουλειά έχει το ποιος πέταξε τον Αστυάνακτα από τα τείχη της Τροίας με την αρχαία ελλην. γραμματολογία; Αυτό είναι αρχαία ελλην. μυθολογία!! Αν μπει ερώτηση για Αστυάνακτα θα ρωτά  ποια  τραγωδία αναφέρει το γεγονός αυτό κι όχι ποιος τον πέταξε από τα τείχη! Άντε γιατί θα πέσω σε λίγο εγώ από το μπαλκόνι  :)
σωστή....πάντως οι Τρωάδες ανήκουν στην γραμματολογία και εκεί αναφέρεται ότι ήταν πρόταση του Οδ.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #837 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 09:38:07 πμ »
κι εγω θα προτεινω να χαλαρωσουμε λιγακι. γνωριζω καλα το θεμα μυθος στην αρχαια γραμματολογια καθως το καναμε στο μεταπτυχιακο. ειναι ματαιο να αναζητουμε τι συμβαινει σε ενα μυθο με τροπο απολυτο καθως ενα απο τα χαρακτηριστικα του ειναι η ευελιξια. ο καθε συγγραφεας λαμβανει ενα μυθο και τον παραλλασει αναλογα με τις αναγκες του. αυτο που θα βλεπαμε ειναι πως αναφερεται ο μυθος στις τρωαδες και πως στα εργα του επικου κυκλου. ωστοσο δεν ειναι κατι που μπορει να αποτελει ερωτηση. κατι αναλογο δεν συμβαινει και με την αντιγονη και με αλλες τραγωδιες?
η αντιγονη του ευριππιδη που δε σωθηκε, οι φοινισσαι, οι επτα εμφανιζουν παραλλαγμενες εκδοχες του μυθου. αλλου καιγεται αλλου θαβεται ο νεκρος κτλ. μην αναλωνεστε με τετοια θεματα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #838 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:27:44 μμ »
ρε παιδια, σας διαβαζω και τετοιο επιπεδο μορφωσης ουτε την εποχη του Γληνου-Δελμουζου!!!!
μπραβο σας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #839 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 04:37:42 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσετε λίγο. Μάλλον τα έχετε παίξει από το διάβασμα και το άγχος ή βαριέστε και ασχολείστε με άσχετα πράγματα.
Τι δουλειά έχει το ποιος πέταξε τον Αστυάνακτα από τα τείχη της Τροίας με την αρχαία ελλην. γραμματολογία; Αυτό είναι αρχαία ελλην. μυθολογία!! Αν μπει ερώτηση για Αστυάνακτα θα ρωτά  ποια  τραγωδία αναφέρει το γεγονός αυτό κι όχι ποιος τον πέταξε από τα τείχη! Άντε γιατί θα πέσω σε λίγο εγώ από το μπαλκόνι  :)

Έχεις δίκιο βρε olgalia αλλά είναι αυτό ακριβώς που λες: προσωπικά έχουν σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα μου με τη φετινή...ασεπιάδα που το βρίσκω εξόχως χαλαρωτικό να ασχολούμαι με άσχετα, όπως λες, πράγματα  8)
Δεν ξέρω πώς νιώθουν οι υπόλοιποι, εγώ πάντως, αν και είμαστε στην τελική ευθεία και θα΄πρεπε να έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, δεν έχω κουράγιο ούτε ν΄ανοίξω τα βιβλία...αντίθετα μ΄έχει πιάσει μια απερίγραπτη βλακεία (!)

...έχω όμως προγραμματίσει εκεί, κάπου στις αρχές της άλλης εβδομάδας, να πανικοβληθώ μήπως και προλάβω καμιά επανάληψη  ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.