*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 107165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #182 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 02:16:42 μμ »
Καλησπερα και καλό κουράγιο στους διαβαστερούς! Παιδιά έχω πελαγώσει εκτός των άλλων και με τη διδακτική. Έχω για αυτήν ένα δίλημμα (λίγο αργά σου ήρθε θα μου πείτε,αλλά.... :-[)...Λοιπόν,θα είναι ο 2ος διαγωνισμός Ασεπ στον οποίο παίρνω μέρος. Η σχολή μου ήταν ΦΠ,οπότε από ιστορία ούτε λόγος,από αρχαία το ίδιο κι από Νέα θεωρούσα ότι έχω ασχοληθεί κάπως περισσότερο για αυτό και επέλεξα Νέα στην ειδική διδακτική μου...Έκανα και μια βδομαδούλα μαθημα σε φροντιστήριο και πήγα κι έγραψα χάλια...Τώρα λοιπόν ενώ πάλι κλίνω προς τα Νέα σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω ρότα..΄΄οχι τίποτα αλλά με τα κείμενα που έχουμε αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω να αποτύχω έστω καλύτερα..
Ποιά η γνώμη σας?Ούτως ή άλλως δεν έχω καμιά ειδίκευση στο γνωστικό,μήπως θα ήταν λογικότερο να στραφώ σε άλλη ειδική διδακτική? ???
Και εγώ από ΦΠΨ είμαι και μάλλον-ο θεός να βάλει το χέρι του- θα γράψω διδακτική αρχαίων γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα.Θέλει όμως λίγο διάβασμα το γνωστικό.Το τόλμησα και έγραψα 78.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #183 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 03:07:51 μμ »
δεν εχω καταλαβει κατι...μπορει στα νεα να μπει δοκιμιο????δλδ????θα μας δωσουν ενα δοκιμιο να κανουμε σχεδιο μαθηματος δλδ οπως περιπου κανουμε το μαθημα της εκθεσης στα σχολεια ή θα μας δωσουν να γραψουμε δοκιμιο-εκθεση??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #184 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 03:51:22 μμ »
γεια σας :)επειδη δινω πρωτη φορα,μηπως γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει καποιο βοηθημα με παραδειγματα σχεδιων μαθηματων για τα νεα??
Ένα αρκετά καλό βιβλίο για τη διδακτική των νέων είναι "Η διδασκαλία στα κείμενα και στη γλώσσα" Παπακωστούλα, Γιανναρά, Παπαδόπουλος, Στέφος, εκδ. Παπαδήμα
Θα ήθελα να ρωτήσω την Ευαγγελία  αν το συγκεκριμένο κείμενο περιέχει σχεδια μαθημάτων.
Ευχαριστώ.
Ναι,  το συγκεκριμένο βιβλίο περιέχει σχέδια μαθημάτων πάνω σε ποιήματα του Καβάφη, Σεφέρη κ.α.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #185 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 03:53:13 μμ »
δεν εχω καταλαβει κατι...μπορει στα νεα να μπει δοκιμιο????δλδ????θα μας δωσουν ενα δοκιμιο να κανουμε σχεδιο μαθηματος δλδ οπως περιπου κανουμε το μαθημα της εκθεσης στα σχολεια ή θα μας δωσουν να γραψουμε δοκιμιο-εκθεση??? ??? ??? ??? ???
Μπορεί να μας δώσουν ένα δοκίμιο και να κάνουμε σχέδιο μαθήματος και γενικά ό,τι συνήθως ρωτάνε. Νομίζω ότι στον ασεπ του 2004 είχαν βάλει δοκίμιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #186 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 03:55:54 μμ »
ή μπορεί να ζητάει να κάνουμε ένα σχέδιο στα νέα με τη μορφή δοκιμίου όπως ζητήθηκε την προηγούμενη φορά.Αλλά αυτό είναι άλλο από αυτό που λέει Η ariadni

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #187 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 04:17:16 μμ »
Εγώ θα προετοιμαστώ για αρχαία & νέα, αν και μάλλον πρός τα αρχαία κλίνω περισσότερο..Μού φαίνονται πιό ξεκάθαρα τα βήματα..Βάζουν πάντα από το γνωστικό που είναι στην ύλη?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #188 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 07:07:16 μμ »
ή μπορεί να ζητάει να κάνουμε ένα σχέδιο στα νέα με τη μορφή δοκιμίου όπως ζητήθηκε την προηγούμενη φορά.Αλλά αυτό είναι άλλο από αυτό που λέει Η ariadni
ενα σχεδιο με τη μορφη δοκιμιου????και πως το κανεις????γραφεις τα ιδια βηματα σαν μεσα απο εκθεση δλδ χωρις αριθμησεις και τετοια???που θα μπορουσα να δω αυτα τα σχεδια???υπαρχει καπου καπιοο δειγμα για να καταλαβω???και κατι ακομα,αν μπει δοκιμιο τι σχεση εχει???ειναι παρμενο απο τους θεματικους κυκλους του γυμνασοιυ και λυκειου???εκει βιβλιογραφια βαζουμε???

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #189 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 07:32:27 μμ »
Δες το θέμα που έβαλαν στο διαγωνισμό του 2005. Πανεύκολο ήταν. Μακάρι να έβαζαν πάλι κάτι τέτοιο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #190 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 10:43:21 μμ »
ή μπορεί να ζητάει να κάνουμε ένα σχέδιο στα νέα με τη μορφή δοκιμίου όπως ζητήθηκε την προηγούμενη φορά.Αλλά αυτό είναι άλλο από αυτό που λέει Η ariadni

ή μπορεί να συμβεί για πρώτη φορά, να μας δώσουν ένα έτοιμο σχέδιο και να θέσουν ερωτήματα πάνω σε αυτό -όχι απαραίτητα με τη μέθοδο των πολλαπλών-). Εξάλλου, αναφέρεται και στην προκήρυξη ότι μπορεί και κατά αυτόν τον τρόπο να εξεταστούμε στο μάθημα της ειδικής.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #191 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 11:32:31 πμ »
αχ αγχωννομαι τωρα...που θα βρω τα θεματα στην ειδικη διδακτικη με απαντησεις????και γενικα υπαρχει καποιο βιβλιο μπουσουλας για ολα αυτα που λετε????εξ ακολουθω να μην καταλαβαινω 1)στο σχεδιο πανω σε δοκιμιο βαζουμε βιβλιοιγραφια??? και 2)στο σχεδιο μαθηματος με μορφη δοκιμιου η μονη διαφορα ειναι οτι γραφουμε κατεβατο αντι για ενα ενα τα βηματα????ας με βοηθησει ΚΑΠΟΙΟς :'(

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #192 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:05:24 μμ »
vania, βιβλιογραφια δε βαζεις πουθενα εκτος αν σου τη ζητησουν. η διαφορα οπως σωστα ειπες, ειναι οτι αν κανεις σχεδιο διδασκαλιας σε μορφη δοκιμου, το γραφεις σα να γραφεις εκθεση. ενω το άλλο μπορεις να αριθμεις π.χ τα βηματα που ακολουθεις

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #193 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:30:32 μμ »
Ariadni όταν πήγαινα στο φροντιστήριο για την ειδική ο καθηγητής μας είπε το εξής: να πάμε κατευθείαν στο μάθημα που εξαρχής έχουμε επιλέξει για ειδική και να μην επιλέξουμε τελευταία στιγμή κάτι άλλο που μπορεί να μας φανεί πιο εύκολο...δεν ξέρω έχω μπερδευτεί πολύ,θεωρούσα τα Νέα πιο κοντά σ' εμένα γιατί πάντα μου άρεσε η Λογοτεχνία ΑΛΛΑ...τότε με τον Καβάφη θυμάμαι κάτι μου πήγε στραβά με το ποίημα και δεν μπόρεσα να εφαρμόσω αυτά που ήθελα...Ας πούμε έστω ότι αλλάζω ρότα και πάω Αρχαία(που όντως είναι πιο ξεκάθαρα σχετικά με τα σχέδια μαθήματος).Στα αρχαία(αν και έχω διδάξει) δε θεωρώ ότι έχω το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο..τα φοβάμαι πολύ... :'(Θα ήθελα κι άλλες γνώμες αν δε βαριέστε...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #194 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:36:45 μμ »
elinaq, με μενα συμβαινει το αντιθετο. εγω ελεγα οτι θα γραψω αρχαια ειδικη, γιατι αυτα διδασκω κ θεωρω οτι εχω περισσοτερη εμπειρια σε αυτα. πηγα κ εγω φροντιστηριο κ ο καθηγητης μας συστησε να παρουμε νεα, γιατι εκει μπορουμε να παρουμε υψηλη βαθμολογια, ενω στα αρχαια για ενα περιεργο λογο, οσο καλα κ να γραψει καποιος το 80 το παιρνει με δυσκολια. προσωπικα προετοιμαζομαι κ στα 2 κ οποιο μου κατσει, αν δω οτι τα νεα δεν τα παλευω με τιποτα θα παω αναγκαστικα αρχαια. επειδη ομως ειδικη διδακτικη ειναι στην ουσια γνωστικο, γραψε οποιο κατεχεις καλυτερα. πχ οσο ευκολη κ να ειναι η διδακτικη της ιστοριας δεν προκειται να γραψω γιατι δεν ασχολουμε καθολου με ιστορια

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #195 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:50:53 μμ »
Maryvas εμένα δε μου είπαν κάτι τέτοιο για τα νέα..και να σου πω την αλήθεια αν σκέφτηκα να "ολισθήσω"προς τα αρχαία ήταν γιατί από τους γνωστούς μου όσοι επέλεξαν αρχαία έγραψαν καλούτσικα ενώ όσοι έίχαμε Νεα "χαντακωθήκαμε" όλοι...και δε νομίζω να προφτ'ασω να ετοιμαστώ για 2 αντικείμενα...μπορώ να πω ότι σε Νέα έχω διαβάσει πιο πολύ αλλά πάλι δε θυμάμαι και πολλά στο γνωστικό(έχω ένα πρόβλημα μνήμης... ;D)...Πάντως με προβλημάτισες με αυτά που μου είπες για τα Νέα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.