*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108144 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:39:33 μμ »
οκ, ευχαριστω πολυ. το πολυ πολυ για να ειμαι σιγουρη να βαλω καμια διαθεματικη που ετσι κ αλλιως δεν την απανταμε. παντως στρατο ο κοινος γνωστος μας ειχε πει οτι αν οι ερωτησεις αξιολογησης που βαλουμε δεν εμπεριεχουν τους στοχους πρεπει να τις απανταμε οπωσδηποτε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:51:11 μμ »
οκ, ευχαριστω πολυ. το πολυ πολυ για να ειμαι σιγουρη να βαλω καμια διαθεματικη που ετσι κ αλλιως δεν την απανταμε. παντως στρατο ο κοινος γνωστος μας ειχε πει οτι αν οι ερωτησεις αξιολογησης που βαλουμε δεν εμπεριεχουν τους στοχους πρεπει να τις απανταμε οπωσδηποτε

Μη βάλεις διαθεματική στις ερωτήσεις αξιολόγησης. Βάζουμε συνήθως ερωτήσεις κλειστού τύπου. Ναι ξέρω τις απόψεις του. Μα οι ερωτήσεις αξιολόγησης στόχο έχουν να αξιολογήσουν κατά πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι. Πως είναι δυνατόν να μη σχετίζονται. Άκυρο λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #282 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:54:16 μμ »
οκ, ευχαριστω πολυ. το πολυ πολυ για να ειμαι σιγουρη να βαλω καμια διαθεματικη που ετσι κ αλλιως δεν την απανταμε. παντως στρατο ο κοινος γνωστος μας ειχε πει οτι αν οι ερωτησεις αξιολογησης που βαλουμε δεν εμπεριεχουν τους στοχους πρεπει να τις απανταμε οπωσδηποτε

Μη βάλεις διαθεματική στις ερωτήσεις αξιολόγησης. Βάζουμε συνήθως ερωτήσεις κλειστού τύπου. Ναι ξέρω τις απόψεις του. Μα οι ερωτήσεις αξιολόγησης στόχο έχουν να αξιολογήσουν κατά πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι. Πως είναι δυνατόν να μη σχετίζονται. Άκυρο λοιπόν.

ενα εχω να πω: ωχ ωχ ωχ
 :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #283 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 03:24:17 μμ »
Πείτε μου αν κάνω λάθος γιατί δε τα θυμάμαι κι όλα...
Στη διδακτική αρχαίων ζητούν σχέδιο διδασκαλίας μόνο όταν βάζουν κείμενο από μετάφραση; πχ Όμηρο, Ελένη παλιότερα. Όποτε βάζουν κείμενο από το πρωτότυπο (Αντιγόνη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη) οι ερωτήσεις τους έχουν γενικότερη μορφή και παραπέμπουν σχεδόν ξεκάθαρα σε προσέγγιση γνωστικού;
  Έτσι δεν έγινε με τον Αριστοτέλη στον προηγούμενο διαγωνισμό και παλιότερα πχ ζητούσαν γενικά χαρακτηρισμό για την Αντιγόνη και τον Κρέοντα ή πώς θα εκμεταλευτουμε διδακτικά τις 4 θεμελιώδεις αρετές του Πλάτωνα (ή κάπως έτσι);
Εσείς τι λέτε; κάνω λάθος;

Τη δική μου απορία δε θα την απαντήσει κανείς;  :'(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #284 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 04:13:32 μμ »
νομιζω οτι ζητανε συγκεκριμενα ζητουμενα οταν εχουμε αμεταφραστο αλλα νομιμοποιουνται να ζητησουν ο,τιδηποτε. πχ να σου βαλουν καποιους στιχους απο αντιγονη κ να σου ζητησουν ως ενα απο τα ζητουμενα τι προηγειται κ τι επεται, οποτε πρεπει να ξερεις ολη την αντιγονη. ή επισης μπορουν να σου ζητησουν πώς θα διδασκες το αγνωστο χωρις να στο δινουν ή πώς θα διδασκες ενα γραμματικο ή συντακτικο φαινομενο. οπως θελουν μπορουν να στα ζητήσουν.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #285 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 04:27:46 μμ »
Πείτε μου αν κάνω λάθος γιατί δε τα θυμάμαι κι όλα...
Στη διδακτική αρχαίων ζητούν σχέδιο διδασκαλίας μόνο όταν βάζουν κείμενο από μετάφραση; πχ Όμηρο, Ελένη παλιότερα. Όποτε βάζουν κείμενο από το πρωτότυπο (Αντιγόνη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη) οι ερωτήσεις τους έχουν γενικότερη μορφή και παραπέμπουν σχεδόν ξεκάθαρα σε προσέγγιση γνωστικού;
  Έτσι δεν έγινε με τον Αριστοτέλη στον προηγούμενο διαγωνισμό και παλιότερα πχ ζητούσαν γενικά χαρακτηρισμό για την Αντιγόνη και τον Κρέοντα ή πώς θα εκμεταλευτουμε διδακτικά τις 4 θεμελιώδεις αρετές του Πλάτωνα (ή κάπως έτσι);
Εσείς τι λέτε; κάνω λάθος;

Τη δική μου απορία δε θα την απαντήσει κανείς;  :'(

Αυτό που έβαλαν στον Αριστοτέλη πέρυσι, μπορεί να ήταν γνωστικό περισσότερο, αλλά δεν παύει ν' αποτελούσε και συγκεκριμένη διδακτική φάση, αυτή της εφαρμογής, αφού έδινε παράλληλα κείμενα. Αν είχαν ζητήσει ολοκληρωμένο σχέδιο στον Αριστοτέλη με βάση το απόσπασμα που μας είχαν δώσει, απλά θα αναφέραμε αυτά τα παράλληλα ή τυχόν άλλα χωρίς να κάνουμε την ανάλυση. Όμως και στον Όμηρο μπορεί να ζητήσουν μια φάση συγκεκριμένη από το σχέδιο, οπότε και κει στην ουσία αφού κάνεις στην αρχή μια επισήμανση διδακτικής, στη συνέχεια θα προχωρήσεις στο τι θα πουν οι μαθητές = πάλι γνωστικό. Όπως επίσης είναι πολύ πιθανό, φέτος να βάλουν ολοκληρωμένο σχέδιο στην Αντιγόνη π.χ. ή στον Επιτάφιο. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 04:32:55 μμ »
"μια επισημανση διδακτικης' δηλ ως προς τη μεθολολογια πχ θα ακολουθουσα την ταδε μεθοδο, θα εθετε τις εξης ερωτησεις και θα περιμενα τις εξης απαντησεις. οπου απαντησεις γραφουμε ο,τι ζηταει η ερωτηση;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 04:44:53 μμ »
"μια επισημανση διδακτικης' δηλ ως προς τη μεθολολογια πχ θα ακολουθουσα την ταδε μεθοδο, θα εθετε τις εξης ερωτησεις και θα περιμενα τις εξης απαντησεις. οπου απαντησεις γραφουμε ο,τι ζηταει η ερωτηση;

Π.χ. "Το ζητούμενο παραπέμπει στη φάση της εφαρμογής ΄του σχεδίου διδασκαλίας. Μοιράζουμε λοιπόν στους μαθητές τα ακόλουθα παράλληλα κείμενα προκειμένου να κάνουν τη σύγκριση για το πως παρουσιάζεται η αρετή από τους 3 ποιητές. Μέσα από κατευθυνόμενο διάλογο θα διεξαχθεί μία συζήτηση και τα συμπεράσματα που θα καταλήξουμε είναι τα ακόλουθα: μπλα μπλα μπλα"

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 05:25:30 μμ »
ααα τωρα το καταλαβα! σε ευχαριστω πολυ στρατο!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 05:54:17 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... στράτο έτσι απάντησα στη συγκεκριμένη ερώτηση αλλά μάλλον τα συμπεράσματά μου δεν τους κάλυψαν... εξ' ου και το 62,5!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 01:29:45 μμ »
καλημερα σε ολους κ ολες....λοιπον...μια κ δινω πρωτη φορα...λογικα(μαλλον) εχω χαθει με την ειδικη διδακτικη....

π.χ διαβαζα τωρα το βιβλιο καθηγητη της Οδυσσειας...και ρωτω....να διαβαζω αυτα στην αρχη σκοπους στοχους κτλ...κ μετα να διαβασω μονο τη ραψωδια ε?
η να το ξεφυλλισω ολο?

επισης.....ξερετε που μπορω να βρω λυμενα θεματα ειδικης διδακτικης και σχεδια μαθηματων.....??????? γιατι δεν μπορω προς στιγμην να καταλαβω πως θα πρεπει να το παρουσιασω τη μερα που θα δωσουμε.....τα εχω κανει κοινως σαλατα στο μυαλο μου.....  :-\ :'(
(και δεν ξερω καν αν θα προλαβω να τα ξεμπερδεψω.... :()


Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 11:17:04 μμ »
Σε αυτή τη φάση πάρε το βιβλίο του μαθητή από πίσω τον πίνακα όρων και θεμάτων και για κάθε θέμα που υπάρχει στις ραψωδίες της ύλης και γιακάποια πολύ γενικά θέματα του έπους ψάξε τα στα βιβλία του καθηγητή και μάθε τα. Μάθε και γενικούς σκοπούς, τους ειδικούς μόνο διάβασέ τα και βγάλτα από το μυαλό σου εκείνη την ώρα. Σου λέω αυτά τα λίγα αν γίνει τελικά 20/21 Δεκέμβρη για να προλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 11:54:43 μμ »
Το κείμενο το ίδιο που θα μας δώσουνε σε βοηθάει να βγάλεις διδακτικούς στόχους.Αυτό θα σου δείξει πού πρέπει να επικεντρωθείς .Κάνε μια ανάγνωση στο βιβλίο του καθηγητή για να πάρεις μια ιδέα

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 09:19:26 πμ »
καλημερα, παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
κατι ακομα...ξερετε καποια ιστοσελιδα που να εχει λυμενα θεματα ειδικης διδακτικης να δω μερικα παραδειγματα???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.