*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261051 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 03:53:00 μμ »
«Κρύβουν» από τους μαθητές τα Ιταλικά στα σχολεία;- Χαοτική η κατάσταση καταγγέλλουν οι καθηγητές Ιταλικής και απειλούν με μηνύσεις16/09/2008 15:31

   «Κρύβουν» από τους μαθητές τα Ιταλικά στα σχολεία;- Χαοτική η κατάσταση καταγγέλλουν οι καθηγητές Ιταλικής και απειλούν με μηνύσεις
   

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: esos.gr

Το «έλα να δεις» γίνεται με την διδασκαλία της Ιταλικής Γλώσσας ως δεύτερης Ξένης Γλώσσας στα Γυμνάσια . Ο Σύλλογος των Καθηγητών Ιταλικής με επιστολή τους προς την πολιτική ηγεσία του Υπ. Παιδείας κατήγγειλε πως δεν δόθηκε  σε όλους τους μαθητές  Γυμνασίων η δυνατότητα να επιλέξουν μέσω του «εντύπου δήλωσης» την γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν ως μάθημα επιλογής.

 Αντιθέτως επισημαίνουν οι καθηγητές Ιταλικής  σε ορισμένα  σχολεία εκπαιδευτικοί προτρέπουν τους μαθητές, ακόμη και αυτούς που ζητάνε την Ιταλική, να επιλέξουν ως δεύτερη ξένη γλώσσα Γαλλικά ή Γερμανικά.

 Ο Σύλλογος προαναγγέλει και προσφυγή στη δικαιοσύνη γη αυτή την κατάσταση  και καλεί την πολιτική ηγεσία του Υπ. Παιδείας  να ενημερώσει τις δευτεροβάθμιες οι οποίες με τη σειρά τους να κάνουν σύσταση στους διευθυντές των γυμνασίων ώστε  να διανείμουν σε όλους τους μαθητές έντυπα δήλωσης επιλογής δεύτερης ξένης γλώσσας.


ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
(ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ)


ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
Θεσ/νίκη 15-9-08


   Προς:

1) Υπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων   
     κ. Ε. Στυλιανίδη             
2) Υφυπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων   
     κ. Α. Λυκουρέτζο
3)  Υφυπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων   
     κ. Σ. Ταλιαδούρο
4)  Γ. Γραμματέα ΥΠΕΠΘ κ. Δ. Πλατή
5) Δ/ντή Δ/νσης Σπουδών Τμήμα Α’ κ.Α.Νικολόπουλο




Θέμα : Καταγγελία


Κύριε Υπουργέ, κύριοι Υφυπουργοί, κύριε Γενικέ, κύριε Διευθυντά,
Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς και μετά την εξαγγελία του Υπουργείου για την ένταξη και της Ιταλικής γλώσσας σε όλα τα γυμνάσια της χώρας, θα έπρεπε να δοθεί σε όλους τους μαθητές  γυμνασίων η δυνατότητα να επιλέξουν μέσω του «εντύπου δήλωσης» την γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν ως μάθημα επιλογής.
Όπως όμως μας ενημερώνουν οι συνάδελφοι και μέλη του συλλόγου μας από όλη την επικράτεια σε πληθώρα γυμνασίων οι διευθυντές δεν ενημερώνουν καν τους μαθητές για αυτή τη δυνατότητα που τους δίνεται και κατά παράβαση καθήκοντος δεν πράττουν ως θα όφειλαν και δεν εφαρμόζουν αυτά που ορίζει η εγκύκλιος του υπουργείου. Αντιθέτως δε, προτρέπουν τους μαθητές, ακόμη και αυτούς που ζητάνε να την Ιταλική, να επιλέξουν ως δεύτερη ξένη γλώσσα Γαλλικά ή Γερμανικά.
Εύλογα  λοιπόν αναρωτιόμαστε ποιος τελικά αποφασίζει για το αν θα προχωρήσει η πολυγλωσσία στην εκπαίδευση οι διευθυντές των σχολίων ή το Υπουργείο;
Ο σύλλογος μας καταγγέλλει την μεροληπτική αυτή συμπεριφορά ορισμένων εκπροσώπων της δημόσιας εκπαίδευσης και επιφυλάσσεται να προβεί σε περαιτέρω νόμιμες διαδικασίες αφού συλλέξει στοιχεία από όλη τη χώρα.
Επαναλαμβάνουμε για μια ακόμη φορά ότι ως επιστημονικός σύλλογος δεν λειτουργούμε ανταγωνιστικά προς κανένα συνάδελφο και ότι δεν επιθυμούμε να παρεμποδίσουμε το έργο κανενός, απλά και μόνο ζητάμε δίκαιη και ίση μεταχείριση στην δημόσια εκπαίδευση  όπου θεωρούμε πως υπάρχει χώρος για όλους και όπου ο κάθε εκπαιδευόμενος όταν πρόκειται για μαθήματα επιλογής θα πρέπει να αφήνεται ελεύθερος να επιλέξει κατά τη βούληση του.
Τέλος παρακαλούμε το Υπουργείο να ενημερώσει τις δευτεροβάθμιες οι οποίες με τη σειρά τους να κάνουν σύσταση στους διευθυντές των γυμνασίων ώστε  να ενημερώσουν όλους τους μαθητές διανέμοντας έντυπα δήλωσης επιλογής δεύτερης ξένης γλώσσας.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:22:47 μμ από italikoulis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:49 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:12:00 μμ »
salve
Ειλικρινα, χάρηκα που είδα ότι κινητοποιήθηκε ο σύλλογος, και πάνω απ'όλα να μην  ξεχνάμε ότι " η ισχύς εν τη ενώσι"
la vita e' bella
 ΥΣ¨italikouli, μπράβο για το ischool, μπήκα στον πειρασμό να γράψω και εγώ αλλά  1/με καλύπτεις απόλυτα! 2/ με πέταξε έξω (λες να καταλάβαν την ηλικία μου???)

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:20:57 μμ »
salve
Ειλικρινα, χάρηκα που είδα ότι κινητοποιήθηκε ο σύλλογος, και πάνω απ'όλα να μην  ξεχνάμε ότι " η ισχύς εν τη ενώσι"
la vita e' bella
 ΥΣ¨italikouli, μπράβο για το ischool, μπήκα στον πειρασμό να γράψω και εγώ αλλά  1/με καλύπτεις απόλυτα! 2/ με πέταξε έξω (λες να καταλάβαν την ηλικία μου???)


Καλησπέρα artsatal,
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν είμαι από το Σύλλογο μας. Απλή συνάδελφος είμαι κι ό,τι μπορώ κάνω. Με το ischool μπορούμε να κάνουμε καταπληκτική δουλειά ενημέρωσης και προβολής της γλώσσας. Είδες πόσα παιδιά μπαίνουν στο forum αυτό; Είναι φοβερή ευκαιρία. Μην κολλάς που σε πέταξε έξω. Κάτι της στιγμής θα ήταν. Εγώ μπαίνω κάθε τρεις και πέντε. Ξαναδοκίμασε πάλι! Θα τα καταφέρεις. Και πάλι ευχαριστώ και συγχαρητήρια στο Σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:32:29 μμ »
Καλησπέρα,
Συγχαρητήρια στον Σύλλογο που δραστηριοποιήθηκε και μπράβο ltalikoulis που μας ενημέρωσε. Να κάνω μια πρόταση; Μπορεί να την θεωρήσετε χαζή και ουτοπική, αλλά εγώ θα την πω. :) Τι λέτε να τυπώσουμε φυλλάδια όπου θα ενημερώνουμε εμείς από μόνοι μας τα παιδιά ότι τα ιταλικά από φέτος διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα επιλογής και να τα τυχοκολήσουμε σε όποια μαγαζιά της περιοχής μας, μας το επιτρέψουν  ή ακόμη να τα μοιράσουμε έξω από τα γυμνάσια της περιοχής μας; Αν δηλαδή δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό να πάει το βουνό στο Μωάμεθ. ;) Τι λέτε; Άλλες προτάσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:54:55 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:49 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:00:14 μμ »
salve
Ειλικρινα, χάρηκα που είδα ότι κινητοποιήθηκε ο σύλλογος, και πάνω απ'όλα να μην  ξεχνάμε ότι " η ισχύς εν τη ενώσι"
la vita e' bella
 ΥΣ¨italikouli, μπράβο για το ischool, μπήκα στον πειρασμό να γράψω και εγώ αλλά  1/με καλύπτεις απόλυτα! 2/ με πέταξε έξω (λες να καταλάβαν την ηλικία μου???)


Καλησπέρα artsatal,
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν είμαι από το Σύλλογο μας. Απλή συνάδελφος είμαι κι ό,τι μπορώ κάνω. Με το ischool μπορούμε να κάνουμε καταπληκτική δουλειά ενημέρωσης και προβολής της γλώσσας. Είδες πόσα παιδιά μπαίνουν στο forum αυτό; Είναι φοβερή ευκαιρία. Μην κολλάς που σε πέταξε έξω. Κάτι της στιγμής θα ήταν. Εγώ μπαίνω κάθε τρεις και πέντε. Ξαναδοκίμασε πάλι! Θα τα καταφέρεις. Και πάλι ευχαριστώ και συγχαρητήρια στο Σύλλογο.
 
ITALIKOULI τα συγχαρητήρια παραμένουν για την δική σου δουλεια, ανεξάρτητα με το σύλλογο, άλλωστε    αν ήσουν ή όχι "του συλλόγου" δεν το ήξερα,.. είσαι της ιταλικής και αυτό μου φτάνει!!  ..η αναφορά μου ήταν αποκλειστικά για την αντίδραση του συλλόγου στην κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία σχετικα με τις επιλογες των μαθητών-καιρός ήταν να κάνουμε σαν σύλλογος μια κίνηση πιό δυναμική-η αλήθεια είναι ότι ζηλε΄υω τους "γερμανούς" -γραφω στις αρχικές σελίδες- ο σύλλογος,/ομως,  είμαστε ΕΜΕΙΣ  και πρέπει όλοι μας να δραστηροποιηθούμε ( εγω και αλλές δύο φιλε΄ς προβήκαμε σε μία κίνηση και να ξέρετε θα υπάρξει στις ιστοσελίδες του συλλόγου μία έκπληξη στα τέλη του Σεπτεμβρη, αρχές Οκτώβρη! - να μπαίνετε ούτως ή άλλως!ι ).
NATI , σ'έχασα που είσαι, διαβάζεις? Εγώ με το σχολείο της κόρης μου τα έριξα όλα στον κόκορα . Τι ωραία ιδέα, έπρεπε όμως να τη σκεφτούμε νωρίτςερα-να περιμέναμε τα παιδια στον αγιασμό, απ΄όσο ξέρω  υπάρχει και φυλλάδιο του συλλ΄πγου για τα ιταλικά στα σχολεία, θα  μπορούσαν να μας τρο στείλουν  όμως φοβάμαι ότι  κρίνονται όλα μεσα στο τέλος της εβδομάδας που θα στείλουν απο τις διευθύνσεις τα χαρτακια στο υπουργείο.
Ξέρω απο τα σχολεία οτί το υπουργείο στέλνει και ξαναστέλνει εγκύκλιους και κανένας γυμασιάρχης δεν θα μπορεί να βρεί την οποιαδήποτε δικαιολογία.. τώρα τι να πούμε  θα δούμε σύντομα
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:15:37 μμ »
Άσε έχω πήξει με το διαβάσμα, γι'αυτό και χάθηκα, αλλά υπόσχομαι να επανορθώσω! ;D
Έχεις απόλυτο δίκιο artsatal μου,έπρεπε να κινηθούμε πολύ νωρίτερα, αλλά πιστεύαμε ότι για πρώτη φορά σε αυτή την χώρα θα γίνονταν όλα νομότυπα, δηλάδη ότι όλοι οι γυμνασιάρχες θα μοίραζαν την εγκύκλιο!! :(
Έχω μπει πολλές φορές στην σελίδα του συλλόγου, αλλά δεν έχω μπορέσει να δω αυτό το φυλλάδιο που λες, γιατί απλά δεν μου το εμφανιζει, δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.
Πιστεύω πως υπάρχει ακόμη χρόνος να ενημερώσουμε τα παιδιά που δεν το ξέρουν για τα ιταλικά. Ο Σύλλογος έκανε καταγγελία, αν το λάβουν υπόψη τους στο Υπουργείο θα δώσουν κι άλλο χρόνο για την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, πράγμα που μπορούμε να το εκμεταλευτούμε προς όφελός μας  :) 

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:25:11 μμ »
Γιατί να αφήνουμε τον κάθε γυμνασιάρχη να καθορίσει το μέλλον του κλάδου μας; Αν το ξέρουν τα παιδιά ότι τα ιταλικά μπορούν να τα διδαχθούν ως δεύτερη ξένη γλώσσα επιλογής και δεν τα επιλέξουν εκεί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αλλά αν δεν το ξέρουν; Αν διδαχθούν τα ιταλικά φέτος σε λίγα σχολεία, επειδή τα παιδιά δεν θα το γνωρίζουν αυτό σημαίνει πολλά. Σημαίνει φέτος λίγους ωρομίσθιους, λιγότερους αναπληρωτές και ακόμη πιο λίγους μόνιμους στον επόμενο Ασεπ του 2010. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον Σύλλογο για να ρωτήσω αν μπορούμε και εμείς να κάνουμε κάτι από την πλευρά μας.   
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:51:27 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:16:58 μμ »
Επίσης έμαθα ότι στο 1ο γυμνάσιο Ζωγράφου καθώς και σε ένα γυμνάσιο του Βύρωνα και σε ένα της Καλλιθέας έχουν μοίρασει σίγουρα την εγκύκλιο. 

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 03:30:28 μμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Είμαι καινούργια στο forum αν και πολύ παλιά ως συνάδελφος. Ξεκινώ να γράφω με αφορμή τα εριστικά μηνύματα της cagliari για ανωτερότητα της Ιταλικής Φιλογογίας Αθηνών έναντι αυτής της Θεσσαλονίκης και την ανωτερότητα των νέων συναδέλφων (25-30 ετών) έναντι αυτών με μεγαλύτερη ηλικία. Θεωρώ ότι αυτές οι αντιλήψεις είναι άκρως ρατσιστικές, δεν έχουν καμία λογική βάση και το μόνο που προκαλούν είναι οργή και λύπη σε μια στιγμή που πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι μπροστά σ' αυτό το αναπάντεχα ευχάριστο νέο της εισαγωγής του κλάδου μας στη δημόσια εκπαίδευση. Ας λάβει υπόψη της η συνάδελφος ότι χάρη στους πολύχρονους αγώνες αυτών των παλιών συναδέλφων, μέρος των οποίων είμαι και εγώ, αυτή τη στιγμή υπάρχουμε ως ΠΕ34. Βλέπω όμως ότι όλο το forum περιστρέφεται για το πως θα διοριστούμε, πού και πότε. Περιμένουν όλοι το τηλεφώνημα του Υπουργείου! Βγείτε συνάδελφοι από τα σπίτια σας, πάτε στα Γυμνάσια της γειτονιάς σας και ρωτήστε, πιέστε τους Γυμνασιάρχες να δώσουν το 'έντυπο δήλωσης', όπως κάνουμε εμείς οι παλιοί που αγαπάμε τη δουλειά μας με πάθος, και δεν είμαστε καθόλου κουρασμένοι όπως και πάλι εντελώς αυθαίρετα αναφέρει η cagliari. Δεν μπαίνω στη λογική παλιός/νέος συνάδελφος, αλλά ανέφερα τα παραπάνω γιατί πραγματικά πικράθηκα. Θέλω να επαναλάβω ότι πρέπει και εμείς να πιέσουμε την κατάσταση με τα Γυμνάσια, γιατί υπάρχει αδιαφορία εκ μέρους των Γυμνασιαρχών οι οποίοι προσθέτουν έναν μπελά παραπάνω στο κεφάλι τους με τα Ιταλικά. Εμείς όπως πρέπει να προωθήσουμε τον κλάδο μας γιατί έχουμε το δικαίωμα πλέον και γιατί πρέπει να σταματήσει αυτή η αδικία εις βάρος μας. Αυτά προς το παρόν, καλό διάβασμα σε όλους, και πάλι cagliari μη διαμαρτύρεσαι αν κάποιοι δίνουν τα 1000 ευρουλάκια τους στο Μπόνια ή αλλού και μετά δεν δίνουν σημειώσεις. Είμαι σίγουρη ότι και συ το ίδιο θα έκανες, γιατί τρέφεσαι με διασπαστικές συμπεριφορές.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 08:50:33 μμ »
SALVE,
BENVENUTA KATE45.
Παιδιά είδα στους πίνακες ότι διορίστηκαν αλλοι 2 αναπληρωτες  ας είναι καλορίζικοι,
αλήθεια μήπως ακούσατε νέα για τους ωρομίσθιους? μήπως απο β/βάθμιες κάλεσαν ωρομίσθιους , ξέρετε κάτι?
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:55:49 μμ »
Grazie artsatal per avermi dato 'la benvenuta'. La vita è veramente bella! Οι ευχάριστες ειδήσεις έρχονται η μια μετά την άλλη. Είδα και γω το διορισμό των δύο αναπληρωτριών και χάρηκα πολύ. Εύχομαι να έχουμε σύντομα και διορισμούς ωρομισθίων αν και πιστεύω ότι αυτό δεν θα γίνει πριν τα μέσα Οκτωβρίου. Πρέπει πρώτα να συγκεντρωθούν όλες οι δηλώσεις προτίμησης από τα σχολεία, να σταλούν στις β/θμιες και απο κει στο Υπουργείο, να προσδιοριστούν οι ανάγκες σε ωρομίσθιους και μετά να καλέσουν. Υπομονή και τα μάτια ανοιχτά. Στο μεταξύ ας διαδώσουμε σε γνωστούς και αγνώστους ότι τα Ιταλικά μπήκαν στα σχολεία, ας ενημερώσουμε τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των Γυμνασίων αλλά  και των Δημοτικών (ίσως περισσότερο αυτούς) ώστε τα παιδάκια που είναι φέτος στη ΣΤ' του Δημοτικού να μάθουν ότι έχουν και την επιλογή των Ιταλικών στο Γυμνάσιο.
Η διεύθυνση του Συλλόγου μας είναι www.skaigf.gr
Καλό βράδυ σε όλους

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 07:33:01 πμ »
SALVE
Παιδιά σ' αυτό η  KATE45 έχει μεγάλο δίκιο, ακόμα και εαν χάσαμε το παιχνίδι φέτος  θα πρεπει να οργανωθούμε σοβαρα για τις επόμενες χρονιές, είναι βασικότατο να υπάρχει ζήτηση στη γλώσσα, 

la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:29:38 πμ »
Καλημέρα και απο μένα.Benvenuta KATE45.Εχθές έπαιρνα τηλ σε γνωστούς που έχουν παιδιά στο γυμνάσιο.Τους ρωτούσα αν τους είχαν μοιράσει το ειδικό έντυπο για την ξένη γλώσσα.Το 80% των γυμνασίων στον νομό Σερρών το έχει μοιράσει.Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα παιδιά επέλεξαν τα γερμανικά ή και τα γαλλικά ,λόγω του ότι τα είχαν είδη διδαχτεί στο δημοτικό και είχαν ήδη ξεκινήσει και τα φροντιστήρια.Οπότε οι γονείς μου έλεγαν ότι είναι δύσκολο για το παιδί να μπεί στην διαδικασία εκμάθησης μιας άλλης ξένης γλώσσας απο την στιγμή που (εκτός απο τα αγγλικά) ξεκίνησε απο το δημοτικό την 2η γλώσσα.Αρα η ενημέρωση πρέπει να γίνεται στο δημοτικό!!!Συμφωνώ απόλυτα με την ΚΑΤΕ και το διαπίστωσα και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:03:27 πμ »
Benvenute Vecchiarella και KATE45! :)
Συγχαρητήρια και από εμένα στις 2 συναδέρφους που διορίστηκαν ως αναπληρώτριες. :)
Vecchiarella μου πολλοί που γράφουμε στο συγκεκριμένο forum είμαστε νέοι συνάδερφοι, μια από τις νέες συναδέρφους είμαι και εγώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε με τις απόψεις του άτομου που προανέφερες. Σημασία δεν έχει που τελείωσες και πότε, αλλά η αγάπη και ο σεβασμός που δείχνεις στο επαγγελμά σου.   
Το προβλημα που αναφέρετε το διαπίστωσα και εγώ. Πράγματι πολλά παιδιά έχουν ήδη διδαχθεί στο δημοτικό γαλλικά ή γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα παρακολουθώντας παράλληλα και μαθήματα σε φροντιστήρια, όποτε είναι φυσικό να μην είναι σε θέση να ξεκινήσουν και μια τρίτη. Δραστηριοποιούμαστε, ενημερώνουμε γνωστούς και αγνώστους για την διδασκαλία των ιταλικών στα σχολεία, αλλά τους γυμνασιλαρχες πως να τους πιέσεις;  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.