*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1218 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 06:41:48 μμ »
Η ημερίδα ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσα.. Χαλάλι και η κούραση και η ταλαιπωρία των χιλιομέτρων .. Όποιος θέλει τις σημειώσεις να μου στείλει pm και θα του τις στείλω, αφού πρώτα μου τις στείλει ο κ. Fabio Caon μέσω μέιλ. Το άλλο Σάββατο παρουσιάζει ο κ. Mezzadri.. Όλες τις πληροφορίες και δωρεάν υλικό μπορείτε να προμηθεύεστε από το www.itals.it μέσα στις επόμενες μέρες..
(και η Θεσσαλονίκη, όπως πάντα, μαγευτική... Πόσες αναμνήσεις... ;))

Καλησπέρα Lenagreca! Αφού είσαι τόσο ευγενική και εξυπηρετική, μόλις πάρεις τις σημειώσεις από τον καθηγητή ενημερωσέ με! Θα σου στείλω το mail μου .Grazie di tutto  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:45 »

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1219 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:05:10 μμ »


     lenagreca, αν δεν ειναι κοπος, ενημερωνεις και μενα?ξερεις το mail μου.
                                                      grazie in anticipo!




          nena8, εχουμε αν δεν κανω λαθος καταρχην 20 οργανικες θεσεις.επισης καπου 20-25 ειναι και οι αναπληρωτες.μεσα σε ολους αυτους συμεριλαμβανονται πολυτεκνοι και τριτεκνοι. φυσικα αυτο το προσωπικο δεν επαρκει με τιποτα για να καλυψει τα κενα και συμφωνα με την ζητηση οι αναπληρωτες θα επρεπε να ειναι πολλαπλα πολλαπλασιοι. ειδικα σε περιοχες οπου καναμε συστηματικη και καλη δουλεια τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα αλλα δυστυχως δεν πηραν αναπληρωτες και οι ωρες μοιραστηκαν σε ωρομισθιους. οι ωρες μαλιστα ηταν τοσες σε καποιες περιφερειες ωστε εφτασαν να παρουν ως ωρομισθιους ακομη και συναδελφους που δεν ειχαν επιτυχια στον ΑΣΕΠ. γι αυτο μην επαναπαυομαστε...σε λιγο καιρο θα πρεπει να ξεκινησουμε παλι συστηματικη δουλεια ωστε του χρονου ο κλαδος μας να τα παει ακομη καλυτερα! ;) ::)

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1220 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 08:49:29 μμ »
Θα προωθήσω τις σημειώσεις σε όλους, μη σας απασχολεί, απλά ακόμη δεν μου τις έχει στείλει.
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1221 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:44:14 πμ »
http://career.duth.gr/cms/?q=node/37106

ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΑΛ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΚΑΦΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ... ΔΕΝ ΒΑΛΑΝΕ ΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:45 »

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1222 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 04:27:40 μμ »


         αντε και στα δημοτικα γρηγορααααααααα

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1223 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 05:46:48 μμ »
Απο το στόμα σου και ... στις Διαμαντοπούλου το αυτί.
Να σου πω και εγώ ευχαρίστως θα άλλαζα τα ΕΠΑΛ με το δημοτικό αλλά νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο.
Έμαθα ότι αρχίζουν και ψήνονται οι θέσεις που θα προκηρυχθούν στον επόμενο ΑΣΕΠ - πιθανόν να είναι και ράδιο αρβύλα, αλλά νομίζω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε τις θέσεις που αξίζει η γλώσσα σύμφωνα με τις δηλώσεις και τα σχολεία που κάνουν Ιταλικά, μιας και δεν έχουμε ούτε υπεράριθμους ούτε αποσπασμένους.
Οπότε θα πρέπει να έχουμε περισσότερες θέσεις απο γλώσσες που χάνουν έδαφος (αυτό το ποσοστό μαθητών που πήραμε εμείς) και έχουν υπεράριθμους σύμφωνα με τα λόγια της Υπουργού.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1224 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:42:26 μμ »


     lenagreca, αν δεν ειναι κοπος, ενημερωνεις και μενα?ξερεις το mail μου.
                                                      grazie in anticipo!




          nena8, εχουμε αν δεν κανω λαθος καταρχην 20 οργανικες θεσεις.επισης καπου 20-25 ειναι και οι αναπληρωτες.μεσα σε ολους αυτους συμεριλαμβανονται πολυτεκνοι και τριτεκνοι. φυσικα αυτο το προσωπικο δεν επαρκει με τιποτα για να καλυψει τα κενα και συμφωνα με την ζητηση οι αναπληρωτες θα επρεπε να ειναι πολλαπλα πολλαπλασιοι. ειδικα σε περιοχες οπου καναμε συστηματικη και καλη δουλεια τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα αλλα δυστυχως δεν πηραν αναπληρωτες και οι ωρες μοιραστηκαν σε ωρομισθιους. οι ωρες μαλιστα ηταν τοσες σε καποιες περιφερειες ωστε εφτασαν να παρουν ως ωρομισθιους ακομη και συναδελφους που δεν ειχαν επιτυχια στον ΑΣΕΠ. γι αυτο μην επαναπαυομαστε...σε λιγο καιρο θα πρεπει να ξεκινησουμε παλι συστηματικη δουλεια ωστε του χρονου ο κλαδος μας να τα παει ακομη καλυτερα! ;) ::)

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση...μενω εκτος των μεγαλων αστικων κεντρων και θα ηθελα να μαθω τι γινεται και με τις δυο γλωσσες.Αν και χρειαζεται μεγαλος αγωνας ειμαι αισιοδοξη για το μελλον.Θελει κοπο βεβαια αλλα αγαλι αγαλι.. ;)
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1225 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:52:41 μμ »
http://www.pi-schools.gr/lessons/italian/2009-10_Didaktika_vivlia_Ital_Gym.pdf

εδώ βρήκα την εγκύκλιο για τα βιβλία που διδάσκονται στα γυμνάσια. Κάπου λέει: από την παραπάνω λίστα απαλείφονται οι διδακιτκές σειρές που έχουν εκδοθεί έως το 2003

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το espresso 1 ediizione aggiornata?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τι θα έκανα χωρίς εσάς...

ΥΓ. Το τμήμα στο οποίο μπήκα τη Δευτέρα είναι πάρα πολύ δύσκολο τμήμα. Τα παιδιά είναι ιδιαιτέρως κινητικά, ομιλητικά και ανυπάκουα. Μήπως έχετε να προτείνετε καμιά ιδέα για το πως να τα χειριστώ? Μια ιδέα που έχω είναι να τους πω να κάνουμε μάθημα ένα μέρος της διδακτικής ώρας και στο τέλος να τους αφήνω χρόνο για δραστηριότητες που θα ήθελαν να κάνουν εκείνοι (ελπίζοντας ότι στο μέλλον θα μπορέσουν να συνδιαστούν με τα ιταλικά!)
Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1226 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 12:43:48 πμ »
   

nena8, επαρχια ειμαι και γω. εισαι γραμμενη στον συλλογο μας αν φυσικα εισαι συναδελφος?κανε το γιατι πραγματικα γινεται σοβαρη δουλεια και εχουμε ενημερωση.


mmsd, εχω και γω καποιες περιπτωσεις αρκετα ανησυχων μαθητων που θελουν να ασχολεισαι συνεχως μ αυτους αλλα σιγα σιγα και συνεννοουμαστε καλυτερα και δειχνουν ενδιαφερον για την γλωσσα.καποιος μαλιστα μ εχει εντυπωσιασει αφου ερχεται να μου δειξει και επιπλεον ασκησουλες που συναντησε στο επομενο κεφαλαιο και ειδε οτι μπορουσε να τις κανει. ταπεινη μου αποψη...προσπαθησε να μην αφηνεις κανεναν αμετοχο στην ταξη και ρωτησε τον καθενα πραγματακια που ξερεις οτι μπορει να απαντησει.κανε τον καθενα να νιωσει οτι ξερει να απαντησει και εξηγησε τους  ο,τι δεν καταλαβαινουν οσο πιο απλα γινεται.εγω πολλες φορες και στο μαθημα και στο διαλειμμα μεχρι να φυγουν απο την ταξη ρωταω τον καθενα ξεχωριστα αν ειναι κατι που δεν καταλαβε και τους λεω να ρχονται και να με ρωτανε ο,τι απορια εχουν.μην ξεχνας να τους επιβραβευεις!! δεν ξερω...ισως να βοηθουν λιγο ολα αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1227 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 12:55:17 πμ »


   kyrdim, συμφωνω απολυτα! μαλστα οι δικοι μας πινακες ειναι υποδειγμα για ην κα Διαμαντοπουλου αφου ειναι και οι προυπηρεσιες καθαρες -δεν παρεμβαλλονται οι ρουσφετολογικες προσληψεις και προυπηρεσιες της προσθετης και της ενισχυτικης διδασκαλιας- και ειναι κανονικοτατοι πινακες του ΑΣΕΠ και μαλιστα φρεσκοτατοι.ουτε υποπτες παρεμβολες ουτε αποσπασμενους που δεν παρουσιαζονται παιρνοντας ομως τα μορια ουτε τιποτα. γιατι να μην το λαβει αυτο υπ οψιν?

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1228 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:49:18 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα οι απαξιωτικές δηλώσεις της για τους αποσπασμένους και τα τριψήφια νούμερα ξενόγλωσσων που έδωσε στην δημοσιότητα είναι πολύ σοβαρά χαρτιά στα χέρια μας,  όπως επίσης και η θέσπιση κινήτρων που είπε ότι θα θεσπίσει για να πάνε οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί κάποιων ειδικοτήτων να καλύψουν τα κενά τους.
Είναι ευκαιρία που δεν πρέπει να χαθεί και που στηρίζετε σε στοιχεία του Υπουργείου, κάθε υπεράριθμος που προστίθετε σε άλλες ειδικότητες είναι ένας χαμένος καθηγητής δικός μας δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.

http://www.opengov.gr/ypepth/?p=9&cp=1#comments, 25/11/2009 2.42μμ

Αποσυνδεδεμένος fiat_lux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1229 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 04:30:02 μμ »
Να ' μαι πάλι κι εγώ ! Ανάρρωσα και επανήλθα ... Λοιπόν τα παραγγείλαμε τα βιβλία  τα πράγματα είναι όπως μου τα είπατε , τί προθεσμίες και  τέτοια , απλά κάτι μπέρδεψε ο διευθυντής μου , τσάμπα το άγχος  :) . τα μαθητούδια μου είναι αρκετά καλά μέχρι στιγμής ( πολλά απ΄αυτά έχουν ήδη επαφή με τη γλώσσα  μέσω των γονιών τους ) αλλά  , έχω κι εγώ ένα τμήμα όλο ζιζάνια . όπως τα περιγράφει η/ο mmsd . προς το παρόν καθυστερώ περισσότερο μαζί τους , τους ρωτάω πιο απλά πράγματα για να αισθάνονται ότι είναι μέσα στο παιχνίδι άλλά... τους φωναζω που και που όταν χάνω πια τη μπάλα . δεν είμαι της επίπληξης και της αγριάδας αλλά πραγματικά είναι υπερβολικά υπερκινητικά ( πώς τα βγάζουν πέρα μαζί τους οι άλλοι που τους έχουν όλους μαζί δεν μπορώ να καταλάβω). Σκέφτομαι να τους δώσω περισσότερες ασκήσεις σε μορφή παιχνιδιού .. Τί λέει η εμπειρία σας πάνω σ 'αυτό ; παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες .
Σας ευχαριστώ πολύ όλους , που καταθέτετε τις εμπειρίες σας και μοιράζεστε τους προβληματισμούς σας  :)

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1230 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:13:57 μμ »
   

nena8, επαρχια ειμαι και γω. εισαι γραμμενη στον συλλογο μας αν φυσικα εισαι συναδελφος?κανε το γιατι πραγματικα γινεται σοβαρη δουλεια και εχουμε ενημερωση.


mmsd, εχω και γω καποιες περιπτωσεις αρκετα ανησυχων μαθητων που θελουν να ασχολεισαι συνεχως μ αυτους αλλα σιγα σιγα και συνεννοουμαστε καλυτερα και δειχνουν ενδιαφερον για την γλωσσα.καποιος μαλιστα μ εχει εντυπωσιασει αφου ερχεται να μου δειξει και επιπλεον ασκησουλες που συναντησε στο επομενο κεφαλαιο και ειδε οτι μπορουσε να τις κανει. ταπεινη μου αποψη...προσπαθησε να μην αφηνεις κανεναν αμετοχο στην ταξη και ρωτησε τον καθενα πραγματακια που ξερεις οτι μπορει να απαντησει.κανε τον καθενα να νιωσει οτι ξερει να απαντησει και εξηγησε τους  ο,τι δεν καταλαβαινουν οσο πιο απλα γινεται.εγω πολλες φορες και στο μαθημα και στο διαλειμμα μεχρι να φυγουν απο την ταξη ρωταω τον καθενα ξεχωριστα αν ειναι κατι που δεν καταλαβε και τους λεω να ρχονται και να με ρωτανε ο,τι απορια εχουν.μην ξεχνας να τους επιβραβευεις!! δεν ξερω...ισως να βοηθουν λιγο ολα αυτα :)

Οχι δεν ειμαι του ιταλικου αλλα του ισπανικου.Κι ο δικος μας συλλογος κανει προσπαθειες αλλα ειμαστε λιγοτερα μελη και ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα απο πλευρας ενημερωσης για το τι "παιζει" σε ολες τις περιφερειες και πως ανταποκρινονται μαθητες-διευθυντες σε ιταλικα-ισπανικα.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1231 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:57:52 μμ »


   ωραια..καλη επιτυχια και στου δυο κλαδους λοιπον!

  παιδια SOS μην ξεχνατε να ενημερωνετε συναδελφους και να συγκεντρωνετε στοιχεια για την συγκεκριμενη κινηση των συλλογων μας!!την τελευταια ξερετε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.