*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261077 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:34:23 μμ »
μωρε σαν ιδεα ειναι ottima, αλλα ελα που καποιοι ειμαστε μακρια....και δεν γνωριζουμε και κανεναν στην Αθηνα... :(..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:11 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:55:39 μμ »
Παιδιά, κι εγώ είμαι συνάδελφος Γερμανικής και σας συγχαίρω για την είσοδό σας στα γυμνάσια της χώρας. Αν και φυσικά εμάς της β' ξένης γλώσσας δε μας συμφέρει πρακτικά η πολυγλωσσία, το βρίσκω πολύ θετικό το ότι μπήκαν και τα ιταλικά γιατί το μάθημα της ξένης γλώσσας αναβαθμίζεται και όπως και να το κάνεις είναι σωστό. Είμαι αδιόριστος κι εγώ και περιμένω να κληθώ ως ωρομίσθιος και ίσως μειωθούν κάπως οι θέσεις τώρα αλλά δε θα υπάρξει πρόβλημα αν υπάρχει σωστή συνεννόηση μεταξύ μας και κατανόηση. Στο κάτω κάτω σε όλην την Ευρώπη διδάσκονται πολλές γλώσσες στα σχολεία. Απλά να μην προσπαθεί ο ένας να σκάψει το λάκο του άλλου. Αυτό προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε και στους γαλλικών όταν μπήκαμε κι εμείς στο παιχνίδι.
Σε ευχαριστώ πολύ και είμαι σίγουρη ότι το ιδιο κάνουν και όλοι οι συνάδελφοι !!!ι Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι καλοπροαιρετοι, με κοινή λογική, πράγμα που δυστυχως, δεν είναι αυτονόητο!
Προσωπικά σου εύχομαι ό,τι καλύτερο στη ζωή σου!!!!!!!!
la vita e' bella!

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:02:48 μμ »
Παιδιά, διδακτική της ιταλικής γλώσσας διδάσκει στην Φιλοσοφική Αθηνών η prof. Bertinelli, στην οποία θα απευθυνθεί και το ΑΣΕΠ για να θέσει τα θέματα. Αντί λοιπόν να ψάχνουμε εδώ κι εκεί για αμφιβόλου ποιότητος σημειώσεις ή να δίνουμε χιλιάδες ευρώ στα αμφιβόλου ποιότητος φροντιστήρια, γιατί δεν πάμε στης παραδόσεις της καθηγήτριας? Θέσεις υπάρχουν και οι παραδόσεις στην Φιλοσοφική Αθηνών είναι ελεύθερες για τον καθένα. Όποιος εργάζεται μπορεί να παίρνει σημειώσεις από φοιτητές ή από κάποιες από εμάς που θα πάνε να παρακολουθήσουν. Αν και άλλο είναι να βλέπεις και να ακούς την καθηγήρια του πανεπιστημίου. Νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα. Τί λέτε

'Εχεις τελειώσει Ιταλική Φιλογία Αθήνας; Εγώ τελείωσα το 2003 Ιταλική Φιλογία Αθήνας. Εσύ;
Είχα ένα μάθημα που λεγόταν Θεωρίες Μάθησης και εφαρμογή τους στην Διδακτική Πράξη, θυμάμαι ήταν με εργασία, αλλά δεν μπορώ να βρω που έχω τις σημειώσεις. Σε εμάς αν λέμε βέβαια το ίδιο ήταν στο 6ο εξάμηνο που σημαίνει εαρινό και όχι χειμερινό εξάμηνο!! Ο Γεράσιμος Ζώρας ήταν από τότε σταθερή αξία!!
Αν οι παρακολουθήσεις είιναι πρωινές ώρες μπορεί και να πετάγομαι μέχρι του Ζωγράφου. Εκεί έμενα άλλωστε μέχρι πέρσυ και ξέρω καλά τα κατατόπια!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 06:27:58 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:04:11 μμ »
Και στη Θεσσαλονικη, νομίζω διδάσκει ο Τσοπάνογλου, ο οποίος ίσως βάλει θέματα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οι υπάλληλοι του ΑΣΕΠ δεν γνωρίζουν ιταλικά. Θα καλέσουν τους ειδικούς καθηγητές από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Κια αυτοί είναι 3-4, η prof. Bertinelli, η prof. Minnitti , o Τσοπάνογλου. Και όλοι αυτοί διδάσκουν διδακτική της Ιταλικής στα Πανεπιστήμια Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Το να τους παρακολουθήσει κανείς θα είναι το καλύτερο και εγκυρότερο δωρεάν φροντιστήριο για να πετύχει κανείς στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Τα μαθήματα αρχίζουν στα μέσα του Οκτώβρη. Κάνω κάπου λάθος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:11 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:06:54 μμ »
μωρε σαν ιδεα ειναι ottima, αλλα ελα που καποιοι ειμαστε μακρια....και δεν γνωριζουμε και κανεναν στην Αθηνα... :(..

Αν τα καταφέρω και πάω στο μάθημα πάρε εκτυπωτή, αν φυσικά δεν έχεις, για να εκτυπώνεις. Θα σκανάρω τις σημειώσεις και θα στις στέλνω με e-mail.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:09:17 μμ »
ΝΑΤΙ, και μονο που το είπες φτάνει....ευχαριστω ούτως ή άλλως ;)

πάντως εκτυπωτή έχω.... ;D

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:10:37 μμ »
Και στη Θεσσαλονικη, νομίζω διδάσκει ο Τσοπάνογλου, ο οποίος ίσως βάλει θέματα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οι υπάλληλοι του ΑΣΕΠ δεν γνωρίζουν ιταλικά. Θα καλέσουν τους ειδικούς καθηγητές από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Κια αυτοί είναι 3-4, η prof. Bertinelli, η prof. Minnitti , o Τσοπάνογλου. Και όλοι αυτοί διδάσκουν διδακτική της Ιταλικής στα Πανεπιστήμια Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Το να τους παρακολουθήσει κανείς θα είναι το καλύτερο και εγκυρότερο δωρεάν φροντιστήριο για να πετύχει κανείς στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Τα μαθήματα αρχίζουν στα μέσα του Οκτώβρη. Κάνω κάπου λάθος?

Όχι δεν κάνεις λάθος, τα μαθήματα μέχρι να μας δώσουν και το πρόγραμμα για το τμήμα των Αθηνών πάντοτε ξεκινούσαν μέσα Οκτώβρη. Τελικά τελείωσες Αθήνα ή Θεσ/νίκη;
Μην μου θυμίζεις την Domenica !!Παναγία μου........!!!! ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:13:13 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:16:40 μμ »
Εγώ τελείωσα το 2005 στην Αθήνα. Και παρ'όλο που όλοι μου έλεγαν ότι στην Θεσσαλονίκη η σχολή είναι καλύτερη, όσες συναδέλφους συνάντησα που έχουν τελειώσει στην Θεσσαλονίκη, είδα ότι είχαν χαμηλότερου επιπέδου κατάρτιση από εμάς. Έτσι κατάλαβα ότι μπορεί να αξίζω περισότερο από κάποιους που με κορόιδευαν. Εγώ ξέρω την αξία της Ιταλικής Φιλολογίας Αθηνών, που είναι η Πρώτη σε αξία στην Ελλάδα, άλλα δεν περιφρονω όσους τελείωσαν στην Θεσσαλονίκη. Κι αυτοί καλοί είναι, απλά πρέπει να πάψουν κάποιοι από αυτούς να ειρωνεύονται την Ιταλική Αθηνών, διότι δεν τους συμφέρει. Ναι η Bertinelli είναι αυτή που λές, με τα γυαλάκια που ήλθε κατευθείαν από την Ιταλία και κάνει Διδακτική στην Αθήνα. Ίσως και στο χειμερινό εξάμηνο να κάνει ειδική διδακτική της ιταλικής γλώσσας. Τον Οκτώβρη, που θα βγεί το πρόγραμμα των μαθημάτων, θα πάω στην Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών και θα το πάρω.
Προσωπικά, πιστεύω ότι και οι Απόφοιτοι της Ιταλικής Φιλολογίας της Πρωτεύουσας και οι απόφοιτοι της δεύτερης ιταλικής φιλολογίας της Θεσσαλονίκης πρέπει να είμαστε ενωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:20:29 μμ »
Cagliari που μένεις ; Μπορούμε να πάμε και μαζί αν θες! Τι μου θύμισες τώρα.....!!!!!!!!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:22:51 μμ »
Και η Domenica μπορεί να βάλει θέματα στον ΑΣΕΠ. Και καλά εμείς από την Αθήνα είμαστε εκπαιδευμένοι στην Domenica και αντέχουμε! Αυτοί που έχουν τελειώσει Θεσσαλονίκη, μόλις πάρουν στα χέρια τους στον ΑΣΕΠ θέμα ειδικής που θα έχει βάλει η Domenica θα λιποθυμίσουν! Ενώ εμείς που την Domenica την είχαμε 4 χρονια professoressa και είμαστε καλά εκπαιδευμένοι, θα αντέξουμε. Νά άλλο ένα πλεονέκτημα της Ιταλικής Φιλολογίας Αθηνών!

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:24:36 μμ »
Εγώ τελείωσα το 2005 στην Αθήνα. Και παρ'όλο που όλοι μου έλεγαν ότι στην Θεσσαλονίκη η σχολή είναι καλύτερη, όσες συναδέλφους συνάντησα που έχουν τελειώσει στην Θεσσαλονίκη, είδα ότι είχαν χαμηλότερου επιπέδου κατάρτιση από εμάς. Έτσι κατάλαβα ότι μπορεί να αξίζω περισότερο από κάποιους που με κορόιδευαν. Εγώ ξέρω την αξία της Ιταλικής Φιλολογίας Αθηνών, που είναι η Πρώτη σε αξία στην Ελλάδα, άλλα δεν περιφρονω όσους τελείωσαν στην Θεσσαλονίκη. Κι αυτοί καλοί είναι, απλά πρέπει να πάψουν κάποιοι από αυτούς να ειρωνεύονται την Ιταλική Αθηνών, διότι δεν τους συμφέρει. Ναι η Bertinelli είναι αυτή που λές, με τα γυαλάκια που ήλθε κατευθείαν από την Ιταλία και κάνει Διδακτική στην Αθήνα. Ίσως και στο χειμερινό εξάμηνο να κάνει ειδική διδακτική της ιταλικής γλώσσας. Τον Οκτώβρη, που θα βγεί το πρόγραμμα των μαθημάτων, θα πάω στην Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών και θα το πάρω.
Προσωπικά, πιστεύω ότι και οι Απόφοιτοι της Ιταλικής Φιλολογίας της Πρωτεύουσας και οι απόφοιτοι της δεύτερης ιταλικής φιλολογίας της Θεσσαλονίκης πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
απόφοιτος Θεσσαλονικης είμαι ...1991 :-[ κάτοικος συμπρωτεύουσας με ρίζες αθηναικές..η σχολή παιδιά είναι μία ...η πρωτεύουσα σχεδόν πάντα υπερτερεί σε επίπεδο...όσο για τον Τσοπάνογλου είναι κορυφή  τον είχα σε γλωσσολογία αλλα και σε σεμινάρια κατάρτισης που παρακολούθησα ως εξετάστρια ιταλικών στο κρατικό....σε καλό δρόμο είμαστε πάντως.....είδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:31:21 μμ »
Και η Domenica μπορεί να βάλει θέματα στον ΑΣΕΠ. Και καλά εμείς από την Αθήνα είμαστε εκπαιδευμένοι στην Domenica και αντέχουμε! Αυτοί που έχουν τελειώσει Θεσσαλονίκη, μόλις πάρουν στα χέρια τους στον ΑΣΕΠ θέμα ειδικής που θα έχει βάλει η Domenica θα λιποθυμίσουν! Ενώ εμείς που την Domenica την είχαμε 4 χρονια professoressa και είμαστε καλά εκπαιδευμένοι, θα αντέξουμε. Νά άλλο ένα πλεονέκτημα της Ιταλικής Φιλολογίας Αθηνών!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 06:32:52 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:43:18 μμ »
Εγώ τελείωσα το 2005 στην Αθήνα. Και παρ'όλο που όλοι μου έλεγαν ότι στην Θεσσαλονίκη η σχολή είναι καλύτερη, όσες συναδέλφους συνάντησα που έχουν τελειώσει στην Θεσσαλονίκη, είδα ότι είχαν χαμηλότερου επιπέδου κατάρτιση από εμάς. Έτσι κατάλαβα ότι μπορεί να αξίζω περισότερο από κάποιους που με κορόιδευαν. Εγώ ξέρω την αξία της Ιταλικής Φιλολογίας Αθηνών, που είναι η Πρώτη σε αξία στην Ελλάδα, άλλα δεν περιφρονω όσους τελείωσαν στην Θεσσαλονίκη. Κι αυτοί καλοί είναι, απλά πρέπει να πάψουν κάποιοι από αυτούς να ειρωνεύονται την Ιταλική Αθηνών, διότι δεν τους συμφέρει. Ναι η Bertinelli είναι αυτή που λές, με τα γυαλάκια που ήλθε κατευθείαν από την Ιταλία και κάνει Διδακτική στην Αθήνα. Ίσως και στο χειμερινό εξάμηνο να κάνει ειδική διδακτική της ιταλικής γλώσσας. Τον Οκτώβρη, που θα βγεί το πρόγραμμα των μαθημάτων, θα πάω στην Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών και θα το πάρω.
Προσωπικά, πιστεύω ότι και οι Απόφοιτοι της Ιταλικής Φιλολογίας της Πρωτεύουσας και οι απόφοιτοι της δεύτερης ιταλικής φιλολογίας της Θεσσαλονίκης πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
απόφοιτος Θεσσαλονικης είμαι ...1991 :-[ κάτοικος συμπρωτεύουσας με ρίζες αθηναικές..η σχολή παιδιά είναι μία ...η πρωτεύουσα σχεδόν πάντα υπερτερεί σε επίπεδο...όσο για τον Τσοπάνογλου είναι κορυφή  τον είχα σε γλωσσολογία αλλα και σε σεμινάρια κατάρτισης που παρακολούθησα ως εξετάστρια ιταλικών στο κρατικό....σε καλό δρόμο είμαστε πάντως.....είδωμεν.

Melinula μου για μένα δεν έχει τόσο σημασία αν κάποιος τελείωσε Αθήνα ή Θεσ/νίκη. Σημασία έχουν οι καθηγητές που δίδασκαν και διδάσκουν σε αυτές. Ξέρω ότι και στην Θεσ/νίκη έχετε καλούς καθηγητές και εγώ για τον Τσοπάνογλου έχω ακούσει τα καλύτερα από φιλενάδες μου που σπούδασαν στο τμήμα της Θεσ/νίκης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2008, 06:35:42 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:48:07 μμ »
Cagliari με μια γρήγορη ματιά στους πίνακες αναπληρωτών του κλάδου μας είδα ότι με προϋπηρεσία είναι 47 άτομα και χωρίς προυπηρεσία, μέχρι και το έτος 1999, 156 άτομα. Σύνολο 203 άτομα πριν το 2000 με ή χωρίς προυπηρεσία. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος! Ευχαριστώ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.