*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:09:59 μμ »
Εγώ την πήρα τη λυπητερή! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ήθελα όμως να ακούσω και την άποψή σου για όσους δεν έχουν την πολυτέλεια να αφήσουν όλες τους τις οικογενειακές ευθύνες στους άλλους,ή και στην τελική δε θέλουν να τις αναλαμβάνουν άλλοι,για να ασχολούνται 2 χρόνια αποκλειστικά και μόνο με το διάβασμα για το διαγωνισμό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:23:14 μμ »


Ωραία δηλαδή για σένα είναι τεμπέλης ο ωρομίσθιος στη Δ Κρήτης. :)
Είναι πολλοί οι Σαλονικείς που μαζεύουν τα μπογαλάκια τους και κατεβαίνουν κάτω χωρίς να ξέρουν κανέναν και τίποτα. Και μάλλον εσύ αυτό το λες τεμπελιά. ΔΕΝ λες τεμπελιά όμως το να κάτσεις να διαβάσεις ένα εξάμηνο, να πας και να είσαι τυχερός στο ΛΟΤΤΟ της πολλαπλής και να διοριστείς έτσι. ΟΚ, λοιπόν, αξίζεις πολύ περισσότερο από τον ωρομίσθιο. Πόσο εύχομαι να ΜΗΝ σας πετύχουν ΠΟΤΕ τα παιδιά μου για καθηγητές.

Δήμητρα

Να είσαι σίγουρη πως τα παιδιά σου (που μάλλον δεν έχεις αλλα θα κάνεις), μάλλον θα εύχονταν να με είχαν καθηγητή τους, Τουλάχιστον έτσι λένε οι μαθητές μου.  ;D

Η μέση περίπτωση ανθρώπων που παίρνουν τα όρη και τα βουνά και πάνε ωρομίσθιοι είναι άνθρωποι απελπισμένοι μεν, επιδοτούντες από την οικογένειά τους δε.
Γιατί μη μου πεις πως δε χρειάζεται μια ετήσια επιδότηση-αφαίμαξη 7-10 χιλιάρικα ευρώπουλα το χρόνο (και λίγα λέω) για να ζήσει ένας άνθρωπος που παίρνει 300 ευρώ το μήνα (μετά από ..6 μήνες). Που τα βρίσκει;; Τα στάζει η οικογένειά του, η γυναίκα του, η δεν ξέρω τι άλλο.
Είχα τέτοια περίπτωση ωρομίσθιου στο σχολείο μου και ξέρω. Ο οποίος διάλεξε αυτόν τον τρόπο διορισμού μετά από την μία και μοναδική αποτυχία του στο ΑΣΕΠ. Η οικογένειά του απλά τα σκάει.

Η πολλαπλή επιλογή δεν είναι ΛΟΤΤΟ. Σαφως και γίνεται ντόρος με διάφορετικές σωστές απαντήσεις, με ανακρίβειες και ασάφειες, αλλά αυτό δεν κάνει ένα ολόκληρο διαγωνισμό ΛΟΤΤΟ. Μπορούμε να απαιτήσουμε πιο σαφή θέματα, αυτόματη δημοσιοποίηση των απαντήσεων και διαφάνεια ως προς το να βλέπει ο υποψήφιος το γραπτό του (αναβαθμολόγηση).
Σίγουρα πάντως κανένας δεν πέρασε από τύχη στα πολλαπλά. Τύχη επειδή διάβασε αυτά που έπεσαν μπορεί. Σπάνια όμως

Το να στρώσεις κώλο και να διαβάσεις ένα εξάμηνο βεβαίως και είναι πιο δύσκολο, γ'αυτό και αποφεύγεται..

Όχι, δεν είμαι καλύτερος εκπαιδευτικός σώνει και καλά από έναν ωρομίσθιο. Εκείνο που μπορεί να με κάνει καλύτερο από κάποιον που περιμένει να διοριστεί με το χρόνο, είναι η διαρκής προσπάθειά μου να βελτιώνομαι, να επιμορφώνομαι, να νικάω τη βαρεμάρα μου και να δίνω παράδειγμα έτσι στους μαθητές μου.

Αγάπη,  ποιος είπε οτι η ζωή είναι εύκολη; Ποιος είπε ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες; Ποιος είπε πως ξεκινούν όλοι από το ίδιο σημείο; Αυτοί οι άνθρωποι (κάποιοι από αυτούς μπορεί να είμαστε και μεις) έχουν να αντιπαρέλθουν και αυτά.
Η αδερφή μου διάβαζε με δυο παιδιά 4 και 6 χρονών με πολύ περιστασιακή βοήθεια και διορίστηκε (φυσικός) με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ (η δεύτερή ή η τρίτη της προσπάθεια). Και πήρε τα παιδιά της και πήγε σε νησι μακριά από τον άντρα της. Και θα μείνει αναγκαστικά και δεύτερη χρονιά (μιας και δεν πήρε μετάθεση). Δεν κλάφτηκε ποτέ σε κανένα.

Ο καθένας σηκώνει το σταυρό του λοιπόν. Απλά το θέμα είναι τι είναι διαθετειμένος ο καθένας να κάνει, τι κόστος θα πληρώσει και πόσο θα προσπαθήσει γι' αυτό. Αλλοι προσπαθουν, άλλοι γλύφουν και άλλοι καβατζώνονται στις οικογένειες.
Έτσι απλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 12:32:34 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:23:45 μμ »
Σημαίνει ότι αν πρόκειται να υπάρξει κάποιος τρόπος, με όποιο κόστος, ένας τρόπος παραπάνω να διοριστούμε ή έστω να αυξήσουμε τις ελπίδες μας για διορισμό, τότε δεν καταλαβαίνω προς τι η αντίδραση, ΠΑΝΑΘΕΜΑ με ΟΛΟΙ σας θα πάτε να κάνετε τα χαρτιά σας, έστω και για ένα παραπάνω μόριο.

Θα σε παρακαλούσα και εσύ να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.Δεν μπορείς να ξέρεις πώς διάγει ο άλλος τον βίο του...

Δηλαδή, το ΛΟΤΤΟ στα πολλαπλής είναι Αξιοκρατική μέθοδος πρόσληψης..

Αν το βλέπεις ως ΛΟΤΤΟ....πραγματικά δεν έχω τί να σου απαντήσω....

Αλλά ποιος θα κρίνει τι είναι παραθυράκι και τι όχι?

Για να σε βοηθήσω,είναι ό,τι παρακάμπτει την πόρτα που ορίζει το Σύνταγμα (βλ.ΑΣΕΠ)

απλά επιχειρηματολογείστε σε μηδενική βάση για την αξιοκρατία του ΑΣΕΠ.

Εδώ,συγχώρεσέ με,αλλά υποπίπτεις σε ένα λογικό σφάλμα.Λες ότι δεν είσαι εναντίον μιας μορφής αξιολόγησης,αλλά χωρίς να την προτείνεις αυτή την μορφή,τη στιγμή που με αυτό τον τρόπο απαξιώνεις την ήδη υπάρχουσα.
Το καταλαβαίνω ότι για τη στήριξη της άποψής σου θα σε βόλευε να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση,γιατί αυτό ακριβώς κάνεις:εκμηδενίζεις μια υπάρχουσα μορφή αξιολόγησης χωρίς να προτείνεις μια άλλη.Δηλαδή προχωράς σε λήψη του ζητουμένου χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα και επιπλέον κατακρίνεις και όλους εμάς που υπερασπιζόμαστε κάτι συγκεκριμένο.Για να ανατρέψεις μια θέση,δυστυχώς χρειάζεσαι μια άλλη θέση....



Να σου κάνω μια ερώτηση? Έχεις ή δεν έχεις διαβάσει τι γράφουμε επί τόσες σελίδες? ΔΕΝ αντιτίθεμαι στον ΑΣΕΠ, αντιτίθεμαι στην ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του ως τρόπου διορισμού. Επομένως να διορθώσεις το "εκμηδενίζεις" γιατί το να παραποιούμε τα λόγια του καθενός, μόνο διάλογος δεν είναι, μπορώ να λαϊκίσω πάνω στα όσα έχουν γραφτεί εδώ πέρα μέσα, πανεύκολα, πίστεψέ με.Επομένως, ΑΝ διατυπώσεις σωστά το λογικό σφάλμα στο οποίο εγκλωβίζομαι, θα λάβεις μια σαφή απάντηση.Αν εξακολουθείς να βρίσκεις σφάλμα.

Όσον αφορά την πόρτα που ορίζει το Σύνταγμα, σε παρακαλώ για ψάξε λίγο και δες ΜΗΠΩΣ όλοι οι τρόποι της παρούσας παράλληλης με τον ΑΣΕΠ μοριοδότησης αναφέρονται επίσης στα αντίστοιχα χωρία ή έστω τις παραπομπές του Συντάγματος?
Όσον αφορά τα πολλαπλής επιλογής, μην τρελαθούμε τελείως, δεν πήγα να δώσω στον πλανήτη Άρη, σε εξεταστικό έδινα και νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να αφουγκραστείς το γενικό κλίμα περί των θεμάτων. Τώρα ΑΝ κάποιοι δεν τα θεωρούν ΛΟΤΤΟ, θα ήθελα πάρα πολύ να τους έβλεπα να πιάνανε το 100% στα θέματα. Τι κρίμα που δεν συμβαίνει όμως. :)
Επομένως ας αφήσουμε τις εξυπνάδες και τα απαξιωτικά "δεν έχω τι να σου απαντήσω"... Τώρα όσον αφορά το πρώτο σου σχόλιο, αν ποτέ δεν έκανες αίτηση για αναπληρωτής/ ωρομίσθιος πριν διοριστείς θα πω ότι ναι δεν ξέρω πως "διάγεις τον βίο σου". Αλλά και να μου το πεις δεν θα το πιστέψω. Όσον αφορά τα αλλότρια, επειδή όπως είπες είσαι διορισμένος.. Μάλλον θα σου ανταπευθύνω τη ρήση, φίλε/-η. ΑΥΤΑ.
Άντε καλημέρα για σήμερα, εύχομαι στους ΜΗ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ, καλά αποτελέσματα, έχουμε και δουλειές.
Για να τελειώνουμε, γιατί όντως έχουμε και δουλειές...
Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά τα παραπάνω,γιατί αλλιώς δεν θα κατέληγες με τέτοια βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι είμαι διορισμένος,καθώς όχι μόνο δεν είμαι,αλλά δεν έχω πει και ποτέ κάτι τέτοιο!!!
Δυστυχώς,με την ίδια ευκολία συγχέεις και δύο διαφορετικά θέματα,με αποτέλεσμα να υποπίπτεις στο λογικό σφάλμα.Είναι άλλο το να λες ότι το ΑΣΕΠ δεν είναι αξιοκρατικό,τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη μορφή αξιοκρατικής αξιολόγησης σήμερα και άλλο το να λες ότι δεν είμαι εναντίον του ΑΣΕΠ κτλ.κτλ.
Συνεπώς,πρέπει να καταλάβεις ότι δικαιολογημένα πολλοί συνάδελφοι μέμφονται τα κίνητρά σου,από τη στιγμή που στη συζήτηση εμπλέκεις και τις αναπληρώσεις-ωρομισθίες,που δεν έχουν σχέση με καμιά μορφή επιλογής ή αξιολόγησης.
Τέλος,συγχέεις και τη συνταγματική πρόβλεψη,που είναι υπεράνω όλων των νόμων με τις κατά καιρούς νομοθετικές ρυθμίσεις που εισάγουν τα παράθυρα...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:54:40 μμ »

Αγάπη,  ποιος είπε οτι η ζωή είναι εύκολη; Ποιος είπε ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες; Ποιος είπε πως ξεκινούν όλοι από το ίδιο σημείο; Αυτοί οι άνθρωποι (κάποιοι από αυτούς μπορεί να είμαστε και μεις) έχουν να αντιπαρέλθουν και αυτά.
Η αδερφή μου διάβαζε με δυο παιδιά 4 και 6 χρονών με πολύ περιστασιακή βοήθεια και διορίστηκε (φυσικός) με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ (η δεύτερή ή η τρίτη της προσπάθεια). Και πήρε τα παιδιά της και πήγε σε νησι μακριά από τον άντρα της. Και θα μείνει αναγκαστικά και δεύτερη χρονιά (μιας και δεν πήρε μετάθεση). Δεν κλάφτηκε ποτέ σε κανένα.

Ο καθένας σηκώνει το σταυρό του λοιπόν. Απλά το θέμα είναι τι είναι διαθετειμένος ο καθένας να κάνει, τι κόστος θα πληρώσει και πόσο θα προσπαθήσει γι' αυτό. Αλλοι προσπαθουν, άλλοι γλύφουν και άλλοι καβατζώνονται στις οικογένειες.
Έτσι απλά.



Και πως ονομάζεται ο διαγωνισμός του ασεπ αξιοκρατικό κριτήριο διορισμού από τη στιγμή που δεν παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους?
Αυτοί που δεν έχουν άτομα ή δε θέλουν να τα κουράσουν κι άλλο φορτώνοντάς τα και με τις δικές του ευθύνες για να διαβάσουν για το ασεπ,δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη?
Είναι τεμπέληδες δηλαδή αυτοί και δε θέλουν να διαβάσουν τόσο όσο χρειάζεται για να πλησιάσουν το διορισμό?
Όχι βέβαια.
Απλά δεν έχουν τη δυνατότητα να απαρνηθούν τα εγκόσμια για το ασεπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 12:56:48 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:55:24 μμ »
Για να τελειώνουμε, γιατί όντως έχουμε και δουλειές...
Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά τα παραπάνω,γιατί αλλιώς δεν θα κατέληγες με τέτοια βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι είμαι διορισμένος,καθώς όχι μόνο δεν είμαι,αλλά δεν έχω πει και ποτέ κάτι τέτοιο!!!
Δυστυχώς,με την ίδια ευκολία συγχέεις και δύο διαφορετικά θέματα,με αποτέλεσμα να υποπίπτεις στο λογικό σφάλμα.Είναι άλλο το να λες ότι το ΑΣΕΠ δεν είναι αξιοκρατικό,τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη μορφή αξιοκρατικής αξιολόγησης σήμερα και άλλο το να λες ότι δεν είμαι εναντίον του ΑΣΕΠ κτλ.κτλ.
Συνεπώς,πρέπει να καταλάβεις ότι δικαιολογημένα πολλοί συνάδελφοι μέμφονται τα κίνητρά σου,από τη στιγμή που στη συζήτηση εμπλέκεις και τις αναπληρώσεις-ωρομισθίες,που δεν έχουν σχέση με καμιά μορφή επιλογής ή αξιολόγησης.
Τέλος,συγχέεις και τη συνταγματική πρόβλεψη,που είναι υπεράνω όλων των νόμων με τις κατά καιρούς νομοθετικές ρυθμίσεις που εισάγουν τα παράθυρα...

Διορισμένος είναι ο daniel, ok, είναι δύσκολο να ξεχωρίσω μεταξύ τους τα παπαγαλάκια. :)
Επειδή μάλλον από λογική, δεν .. δεν το κατέχουμε το θέμα.. Καλύτερα να ονομάσεις αυτά που δεν καταλαβαίνεις "ΔΥΣΝΟΗΤΑ" και όχι λογικά σφάλματα. Αυτό γιατί είμαι ξεκάθαρη στη θέση μου ότι ΔΕΝ θεωρώ αξιοκρατικό τον ΑΣΕΠ, ΔΕΝ πιστεύω πως μπορεί να αξιολογήσει (αν καταλαβαίνεις τη λέξη) τον οιονδήποτε εν δυνάμει ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ (και όχι δημόσιο υπάλληλο).
Απο κει και πέρα έχουμε ένα δεύτερο ζήτημα το οποίο είναι πως ΔΕΝ θέλω τον ΑΣΕΠ ως ΜΟΝΑΔΙΚΟ μέσο πρόσληψης. ΠΟΥ βλέπεις το σφάλμα μου? Όσον αφορά το Σύνταγμα και τις ρυθμίσεις του, πίστεψέ με η σύγχιση είναι μάλλον δική σου ως προς το τι σημαίνει παραθυράκι. Τέλος πάντων δεν θα ασχοληθώ. Τώρα που θα κλείσω τον browser έχεις τη δυνατότητα να κράξεις ελεύθερα με περισσότερα θαυμαστικά.
Δεν θα απαντήσω οπότε θα έχεις τη χαρά να νομίζεις πως δημιουργείς εντυπώσεις. Εκεί φτάσαμε. Να διαφωνούμε και να το ανάγουμε σε προσωπικό επίπεδο. Και θέλετε να λέγεστε και παιδαγωγοί. Λυπάμαι.


Καλά αποτελέσματα σε όσους περιμένουν.
Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:29:16 μμ »

Παράθεση
είναι δύσκολο να ξεχωρίσω μεταξύ τους τα παπαγαλάκια. Smiley

Αν το λες ως αστείο το δέχομαι και γελώ.  ;D
Αν υπονοείς κάτι, (μιας και τελευταία ο όρος "παπαγαλάκια" είναι αρνητικά μοδάτος) να θυμώσω;; >:( >:( >:(  ;D ;D

Πάντως γι'αυτό ακριβώς έγραψα ότι είμαι διορισμένος, για να δείξω ότι μιλώ πέρα από συμφέροντα προσωπικά κλπ, εξετάζοντας τι είναι καλύτερο από τα υπάρχοντα συστήματα διορισμού..

Οπότε μάλλον ατυχής η ψιττακο-αναφορά.. ;D
Δεν εξυπηρετώ συμφέροντα κανενός...  ;)

Καλά αποτελέσματα και από μένα παιδιά.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 01:33:29 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:47:55 μμ »
Οι ύβρεις χαρακτηρίζουν τον εκστομίζοντα αυτές.Δεν θα υποπέσω στην ίδια τακτική...

Λοιπόν, για τελευταία φορά να εξηγήσω,γιατί κουράστηκα.Η φράση ¨τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη μορφή αξιοκρατικής αξιολόγησης σήμερα¨,δεν σου είπε τίποτα;
Με τί επιχειρήματα ανατρέπεις τη μόνη μορφή αξιολόγησης που διαθέτουμε;Γνωρίζεις καμία άλλη και δεν μας τη λες;
Να την κρίνεις μπορείς να το κάνεις όσο θέλεις,αλλά για να τη χαρακτηρίσεις ως μη αξιο-κρατική πρέπει να αντιπαρα-θέσεις μια άλλη πρόταση,μια άλλη θέση.Δεν το καταλαβαίνεις ότι όταν τη χαρακτηρίζεις την αξιο-λόγηση ως μη αξιο-κρατική τότε αυτόματα τη μηδενίζεις;Αν δεν τη θεωρείς ως αξιοκρατική θα πρέπει να ζητάς την πλήρη κατάργησή της και την αντικατάστασή της από κατι αξιοκρατικό και όχι απλώς να μην τη θέλεις ως μοναδικό μέσο πρόσληψης.Απλή εφαρμογή της μη αντίφασης.

Για παράδειγμα,λέμε ότι σήμερα το δημοκρατικό πολίτευμά μας δεν είναι και τόσο ¨δημοκρατικό¨.Κρίνουμε τη λειτουργία του.Δεν λέμε ότι δεν αποτελεί δημοκρατία,γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ύβρις απέναντι σε όλους όσοι έχουν ζήσει πραγματικά μη δημοκρατικά καθεστώτα.Αντίθετα η λειτουργία του έχει προβλήματα και έχει ανάγκη βελτιώσεων.Αν τη χαρακτηρίσεις ως μη δημοκρατική πρέπει και να διευκρινίσεις ποια θεωρείς δημοκρατική λειτουργία,γιατί διαφορετικά αερολογείς.Αν χαρακτηρίσεις το πολίτευμα γενικά ως μη δημοκρατικό,τότε πρεπει να προτείνεις κάτι πραγματικά δημοκρατικό.

Και φυσικά σε όλη τη συζήτηση περί αξιοκρατίας και αξιολόγησης δεν έχει καμία θέση η αναπλήρωση ή η ωρομισθία,καθώς δεν πρόκειται περί επιλογής.Απόφαση του Γ΄Τμήματος του ΣτΕ έκρινε πέρυσι ως αντισυνταγματική την ποσόστωση του νόμου Ευθυμίου.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:17:16 μμ »
Daniel, αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, ότι δηλαδή σωστό είναι να υπάρχει ένα κριτήριο διορισμού για όλους. Αυτό άλλωστε θα έκανε και τους εκπαιδευτικούς να λειτουργούν πιο ενωμένα και όχι να αλληλοτρώγονται.

Υπάρχουν όμως κάποια βασικά δεδομένά που δεν τα λαμβάνεις υπ' όψιν.

Κατ' αρχάς, από τη στιγμή που το κράτος προτιμά για ευνόητους λόγους να καλύπτει ένα μεγάλο μέρος των εκπαιδευτικών κενών με αναπληρωτές ή ωρομίσθιους (και όχι μόνο έκτακτα κενά από άδειες τοκετού, ανατροφής, αναρρωτικές κλπ), είναι αναπόφευκτο να διορίζεται κάποιος και λόγω εμπειρίας (άλλωστε η πλειοψηφία έχει περάσει  από διαγωνισμό του ΑΣΕΠ). Αν διορίζονταν μόνιμοι μόνο από το διαγωνισμό, πες μου ποιος θα δεχόταν να ξενιτευθεί στο άλλο άκρο της Ελλάδας για μη μόνιμη και κακοπληρωμένη δουλειά; Με ποιο κίνητρο;

Μήπως επίσης, τις τελευταίες δεκαετίες οι εκάστοτε κυβερνήσεις αύξαναν ανεξέλεγκτα τους  εισακτέους στις πανεπιστημιακές σχολές και δημιούργησαν στρατιές ανέργων που διεκδικούν ελάχιστες θέσεις με οποιονδήποτε τρόπο;  Είναι σίγουρο ότι όλοι αυτοί ενδιαφέρονταν και είχαν κλίση για μια πανεπιστημιακή σχολή; Μήπως άφησαν τον εαυτό τους να παραπλανηθεί με τις φρούδες ελπίδες που άλλοι τους καλλιέργησαν;

Μήπως επίσης, φοιτητές και εκπαιδευτικοί δεν κάθησαν ποτέ να διαπραγματευθούν όλοι μαζί καλύτερους και αξιοκρατικότερους όρους του διαγωνισμού;


Θέλω να πω: Μήπως  τελικά, πριν αλλάξει ο τρόπος διορισμού, πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που λειτουργεί όλο το εκπαιδευτικό σύστημα;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 07:02:21 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 02, 2009, 03:20:09 μμ »
To ''ρε ουστ'' σου το επιστρεφουμε κατα προσωπο.
Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια. Ρε ουστ!!!

Μα προφανώς επειδή δεν τους έχει ο ίδιος φίλε/-η spapioan.  ;D

ακριβως!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 02, 2009, 06:13:35 μμ »
Οι 20 ή 30 ή 40 μήνες προϋπηρεσίας που έχει κάποιος συνάδελφος θα γίνονταν 2 ή 3 ή 4 χρόνια διορισμού.
Γιατί, αν όλοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ, δε θα έπαιρναν, π.χ., 500 φιλολόγους για 2 χρόνια και άλλους 500 με 40% και 24μηνο, αλλά 1000.
Και κάποιος που στο παρα τσακ έχασε το διορισμό και δεν περιλαμβάνεται στους 500 φέτος, θα περιλαμβάνονταν σίγουρα στους 1000.

Τόσο απλά.... τόσο ξεκάθαρα ...   


Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 02, 2009, 07:59:10 μμ »
Εσύ έχεις βαλθεί να αφήσεις την ελληνική επικράτεια χωρίς εκπαιδευτικούς.
Ποιος θα πάει μόνιμα στα νησιά της άγονης γραμμής ρε knkn?
Ποιος?
Εσύ είσαι Αθηναίος και αυτά τα προβλήματα δεν τα έζησες για να δεις και την άλλη όψη του νομίσματος......
Θα ήθελα όμως να ήσουν αναπληρωτής,από ΑΣΕΠ φυσικά στη Σύμη,φέτος που περιμένετε μωράκι,για να δεις τη γλύκα.
Να πέφτεις να κοιμηθείς και να σκέφτεσαι τη γυναίκα σου που είναι μόνη στο σπίτι και να παρακαλάς μη χρειαστεί κανα γιατρό βραδιάτικο και εσύ να είσαι αποκλεισμένος με απαγορευτικό στο νησί μια βδομάδα.
Ίσως έτσι να μην έλεγες με τόση ευκολία όλα αυτά που έχεις πει με τόσο μένος εναντίον της προυπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 08:00:59 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 02, 2009, 08:10:15 μμ »
Εσύ έχεις βαλθεί να αφήσεις την ελληνική επικράτεια χωρίς εκπαιδευτικούς.
Ποιος θα πάει μόνιμα στα νησιά της άγονης γραμμής ρε knkn?
Ποιος?
Εσύ είσαι Αθηναίος και αυτά τα προβλήματα δεν τα έζησες για να δεις και την άλλη όψη του νομίσματος......
Θα ήθελα όμως να ήσουν αναπληρωτής,από ΑΣΕΠ φυσικά στη Σύμη,φέτος που περιμένετε μωράκι,για να δεις τη γλύκα.
Να πέφτεις να κοιμηθείς και να σκέφτεσαι τη γυναίκα σου που είναι μόνη στο σπίτι και να παρακαλάς μη χρειαστεί κανα γιατρό βραδιάτικο και εσύ να είσαι αποκλεισμένος με απαγορευτικό στο νησί μια βδομάδα.
Ίσως έτσι να μην έλεγες με τόση ευκολία όλα αυτά που έχεις πει με τόσο μένος εναντίον της προυπηρεσίας.
Το χειρότερο είναι να βρίσκεται η γυναίκα σου αποκλεισμένη στη Σύμη και έγκυος γιατί άμα συμβεί το νυχτιάτικό θα κλαίνε όλοι με μαύρο δάκρυ...και το λέω γιατί είμαι έγκυος και θα πάρω και παιδί μικρό κοντά από Σεπτέμβρη...αλλά αφού έτσι επιτάσσει το σύστημα να δουλεύουμε δε μπορω να κάνω κάτι διαφορετικό.Θα μπώ στο χορό και θα χορέψω...κι ο θεός βοηθός...
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:53:01 μμ »
Εσύ έχεις βαλθεί να αφήσεις την ελληνική επικράτεια χωρίς εκπαιδευτικούς.
Ποιος θα πάει μόνιμα στα νησιά της άγονης γραμμής ρε knkn?
Ποιος?
τόσο μένος εναντίον της προυπηρεσίας.

Αγάπη , με μπέρδεψες τώρα .
Από που προκύπτει ότι είμαι κατά της προυπηρεσίας γενικά και αόριστα ?
Δεν έχω τίποτα ( για παράδειγμα )  με την προυπηρεσία της bikini η οποία είναι 3 φορές επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ
( και θα είχε ήδη διοριστεί αν ήταν ο knkn υπουργός..   ;D )
Όσο για τα περί ''θα αφήσω την Ελληνική επικράτεια χωρίς εκπαιδευτικούς''...
Ο knkn πήγε κανονικότατα να υπηρετήσει στο δυσπρόσιτο σχολείο..
Αν κάποιοι παίρνουν αποσπάσεις και μένουν κενές θέσεις στα δυσπρόσιτα είναι άλλη πονεμένη ιστορία αδικίας ...
Μην μπλέκουμε τα παρακάτω δύο διαφορετικά θέματα...
http://www.meafora.gr/?p=193
http://www.meafora.gr/?p=722
Υ.Γ.  Αλήθεια πως πήγες στον ΑΣΕΠ  ?   Εύχομαι να διοριστείς σύντομα Αγάπη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 09:54:46 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:36:22 μμ »
Το ΑΣΕΠ έκρινε ότι ήμουν καλά προετοιμασμένη για μία αναπάντεχη ωριαία παρουσίαση του επιταγχυντή του CERN.....
Nα'ναι καλά το σύγχροτρον που έμαθα στο μεταπτυχιακό.
Έκρινε επίσης ότι δε ξέρω βιολογία και γεωλογία.
Κοίτα σύμπτωση......έχουμε την ίδια γνώμη! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συμφωνώ με ΑΣΕΠ.
Είναι μονόδρομος,το έχω ξαναπεί.
Δε συμφωνώ με τον υποδιπλασιασμό των μορίων με το πέρας της διετίας.
Δε συμφωνώ με το μηδενισμό των μορίων.
Δηλαδή το 2002 είσαι καλός καθηγητής και το 2009 όχι?
Δε συμφωνώ μόνο με ΑΣΕΠ γιατί θέλει αρετή και τόλμη να παρατήσεις τον άντρα σου και να πάρεις παιδιά,σκυλιά γατιά και την πεθερά (για να σου τα κοιτάζει)
και να πας στη Ρόδο (στην καλύτερη).
Δε συμφωνώ μόνο με ΑΣΕΠ γιατί δε μπορούν όλοι να παρατήσουν οικογενειακές υποχρεώσεις και να διαβάζουν όλη μέρα κάθε μέρα.
Τους ρώτησες αυτούς αν καίγονται που δεν μπορούν?
Τους θεωρείς τεμπέληδες?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.