*

Αποστολέας Θέμα: Η ΚΥΡΙΑ Χ.  (Αναγνώστηκε 27558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 14, 2008, 03:06:21 μμ »

Όσο για την ασφάλεια στο πανεπιστήμιο (έχω βρεθεί και σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού) είναι η ίδια ασφάλεια (και συχνά καλύτερη) που είχα στο σπίτι μου στην Αθήνα (δίπλα από το Υπουργείο Υγείας). Όπως έχω ξαναπεί, η εκπαίδευση δεν είναι ουτοπία. Αν υπάρχουν προβλήματα έξω (εκτός ασύλου) θα υπάρχουν και μέσα (εντός ασύλου).


Δηλαδή στο πανεπιστήμιο έξω που πήγες, πουλούσαν ναρκωτικά μέσα ελεύθερα; Είχαν κατασκηνώσει μέσα γύφτοι (και όχι μόνο) και το βράδυ έκλεβαν τον εξοπλισμό από τις σχολές και ότι βρισκόταν στον περιβάλλοντα χώρο; Έμεναν και λαθρομετανάστες μέσα; Γίνονταν και εγκλήματα μέσα; Γινόταν διακίνηση κάθε είδους κλοπιμαίων μέσα εκεί, και κάθε είδους παράνομου υλικού; Όλα αυτά γίνονταν στο όνομα της ανάπτυξης των ιδεών; Σε ποιό πανεπιστήμιο ακριβώς τα είδες; Ά, και να μην ξεχάσω, ήταν τόσο απίστευτα βρώμικο, όπως το Ελληνικό;

Μήπως όμως να επεκτείνουμε αυτή την  ιδεολογική ανάπτυξη και στα υπόλοιπες σχολικές μονάδες όλων των βαθμίδων, για την ακόμα καλύτερη ανάπτυξη των ιδεών; Αφού γίνονται έξω, γιατί να μην γίνονται μέσα και στις εκπαιδευτικές μονάδες και μάλιστα σε πολύ υψηλότερο βαθμό, αφού εκεί αναπτύσονται καλύτερα οι ιδέες. Γιατί πως να το κάνουμε, το Πανεπιστήμιο πρέπει να είναι, και είναι η πρωτοπορία στην παρακμή, είναι δυνατόν να μείνει πίσω από την υπόλοιπη κοινωνία και μάλιστα να μην πάει ακόμα πιο κάτω και από τον πάτο;

Όμως, εδώ τα παιδιά ετοιμάζονται για τη φοιτητική ζωή μέσω της "εκπαιδευτικής" 5ήμερης εκδρομής της τρίτης Λυκείου, καλό λοιπόν είναι το σχετικό εκπαιδευτικό πνεύμα να συνεχίζεται και να επαυξάνεται στο Πανεπιστήμιο. Ναι, ξέρω, και τα ξένα σχολεία, στις εκπαιδευτικές εκδρομές τους, τα ίδια κάνουν, τα βλέπουμε στην Αθήνα καθημερινά, είναι ακριβώς τα ίδια με τα δικά μας, σίγουρα.

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:03 »

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 14, 2008, 05:00:23 μμ »
Όχι έχετε δίκιο, το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από την υπόλοιπη κοινωνία. Στα πλαίσια της όχι και τόσο "φοιτητικής" ζωής μου εκεί μέσα, έχω περάσει πάρα πολλλές ώρες, χωρίς να αντιμετωπίσω τα φαινόμενα που περιγράφεις. Ως προς τη διακίνηση ναρκωτικών, λυπάμαι αλλά δεν είμαι γνώστης του θέματος. Δε θα με παραξένευε, όμως, και κανένας νόμος δεν έχει απαγορεύσει ποτέ τη δίωξη για τέτοια εγκλήματα (αν πιστεύεις βέβαια ότι στην υπόλοιπη κοινωνία γίνεται κάποια ουσιαστική μάχη από το κράτος  ενάντια στα ναρκωτικά). Τα πιο σοβαρά προβλήματα που έχω ακούσει ή συναντήσει έχουν σχέση με τις περιοχές που περιβάλλουν τα πανεπιστήμια (όπως το κάτω πολυτεχνείο). Μόνο η Ελλάδα έχει προβλήματα εξαρτημένων φοιτητών; Ή μήπως η Ομόνοια έχει άσυλο;
Όσο για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, και αυτοκτονίες γίνονται και σε ερημικές περιοχές και εγκλήματα θα γίνονται. Μετά τις 11 μόνη μου ούτε τη Σταδίου δε θα περπατούσα, και δεν είμαι η μόνη.
Αναμφισβήτητα υπάρχουν πανεπιστήμια με μεγαλύτερο ή μικρότερο πρόβλημα διακίνησης ναρκωτικών ή κλοπών, όπως κάθε περιοχή έχει τα δικά της προβλήματα. Για εγκατάσταση τσιγγάνων πρώτη φορά ακούω. Για ποιο πανεπιστήμιο και χρονική περίοδο μιλάμε; Είπες για βρωμιά, λες και οι Έλληνες φοιτητές είναι βρωμιάρηδες και οι Αμερικανοί ή οι Άγγλοιπ.χ. καθαροί; Ή οι έρμες οι καθαρίστριες κάθονται; Το πανεπιστήμιό μου ήταν βρώμικο. με ελάχιστες καθαρίστριες, με αριθμό φοιτητών που θύμιζε Ερμού τα Χριστούγεννα, η μαυρίλα στους τοίχους και το πάτωμα ήταν απαίσια. Ποιος ξέρει από πότε είχε να βαφτεί.
Ούτε επικροτώ τους φοιτητές που σκίζουν βιβλία για να μη βγάλουν φωτοτυπίες (για μένα το βιβλίο είναι κάτι ιερό). Ξέρω, όμως, ότι η κατάργηση του ασύλου δε θα άλλαζε τίποτα από αυτά παρά μόνο την ελευθερία των φοιτητών να λένε τη γνώμη τους.Των καθηγητών η γνώμη περιορίζεται από άλλους παράγοντες, όπως οι φιλοδοξίες ανέλιξης, πιθανές μηνύσεις κλπ. Δεν είδα κανέναν να φοβάται τους φοιτητές. Και αυτοί οι περιορισμοί στους καθηγητές είναι πιο έντονοι εκεί όπου υφίσταται ιδιωτική χρηματοδότηση, όπως στο εξωτερικό.
Όταν δεις ένα ξένο σχολείο στην Αθήνα (πόσα πια έχουν τη δυνατότητα να έρθουν και ελπίζω να μη συμπεριλαμβάνεις και τα κυπριακά), βλέπεις το σχολείο τη μέρα με τους καθηγητές του στην Ακρόπολη ή το μουσείο. Όλα τα σχολεία καλά φαίνονται στο φως της μέρας. Το θέμα είναι να δεις πώς συμπεριφέρονται (ειδικά στη χώρα τους), όταν είναι μόνα τους. Στο μουσείο όλα ήσυχα είναι. Μήπως να βγάλουμε σκάρτους και τους μαθητές; Το ξέρω ότι η πενταήμερη είναι μπάχαλο, γι' αυτό και πολλοί καθηγητές δε θέλουν να τη συνοδεύσουν. Το να τις κόψουμε θα μειώσει τα παιδιά που κάνουν χρήση ουσιών; Φαντάζομαι ότι ως καθηγητής θα ελπίζεις να τους βάλεις "μυαλό".

Υ.Γ.Το θέμα έχει ξεφύγει τελείως από το ζήτημα της (αυτο)βελτίωσης των εκπαιδευτικών και της μέσης εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 14, 2008, 05:04:08 μμ »
Δηλαδή στο πανεπιστήμιο έξω που πήγες, πουλούσαν ναρκωτικά μέσα ελεύθερα; Είχαν κατασκηνώσει μέσα γύφτοι (και όχι μόνο) και το βράδυ έκλεβαν τον εξοπλισμό από τις σχολές και ότι βρισκόταν στον περιβάλλοντα χώρο; Έμεναν και λαθρομετανάστες μέσα; Γίνονταν και εγκλήματα μέσα; Γινόταν διακίνηση κάθε είδους κλοπιμαίων μέσα εκεί, και κάθε είδους παράνομου υλικού; Όλα αυτά γίνονταν στο όνομα της ανάπτυξης των ιδεών; Σε ποιό πανεπιστήμιο ακριβώς τα είδες; Ά, και να μην ξεχάσω, ήταν τόσο απίστευτα βρώμικο, όπως το Ελληνικό;

...........
Έχεις βρεθεί ποτέ στη ζωή σου, έστω και για λίγο, σε Πανεπιστημιούπολη του εξωτερικού? Γιατί μάλλον δεν έχεις βρεθεί..... και θρεφεις "φρούδες" εικόνες :-X
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 14, 2008, 05:05:37 μμ »
leonigp άμα θες να δεις γιούφτους,που λέμε και στο χωριό μου,να κάνουν camping στο προαύλιο των σχολών,πέρασε όποιο πρωινό θες,κατά τις 8,από το χώρο που συνδέει τη φιλολογία με το φυσικό.
Πιο μέσα υπάρχουν και άλλοι.

Για να μην πω για το κάθε καρυδιάς καρύδι που τρώει στη λέσχη με λεφτά που πληρώνουμε εμείς.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:03 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 14, 2008, 05:21:17 μμ »
leonigp άμα θες να δεις γιούφτους,που λέμε και στο χωριό μου,να κάνουν camping στο προαύλιο των σχολών,πέρασε όποιο πρωινό θες,κατά τις 8,από το χώρο που συνδέει τη φιλολογία με το φυσικό.
Πιο μέσα υπάρχουν και άλλοι.

Για να μην πω για το κάθε καρυδιάς καρύδι που τρώει στη λέσχη με λεφτά που πληρώνουμε εμείς.
Καλά βρε Αγάπη τι πρόβλημα έχεις με τους γύφτους? Εγώ έχω δει γύφτους να κατασκηνώνουν δίπλα από το σταθμό του τρένου των Βρυξελών και λοιπόν? ???
Κι έπειτα δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα από το αν επωφελούνται των φθηνών τιμών φαγητού στις φοιτητικές λέσχες κι άλλοι εκτός από τους φοιτητές ::) ??? Άλλωστε "τα λεφτά" με τα οποία τρων φθηνά οι φοιτητές είναι όλων των "φορολογούμενων" ή του "κοινωνικού συνόλου"  ;D
Προσωπικά λοιπόν, ως φορολογούμενη πολίτης, προτιμώ από τα λεφτά μου να τρώνε όλοι όσοι δεν έχουν άνεση χρημάτων στις φοιτητικές λέσχες παρά κάτι «λαμόγια» που επειδή οι γονείς φοροδιαφεύγουν δηλώνουν χαμηλά εισοδήματα και επωφελούνται των φοιτητικών εστιατορίων.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 14, 2008, 05:51:05 μμ »
Για τη Φιλοσοφική Αθήνας μιλάμε; Γιατί εκεί σπούδασα (πηγαίνω ακόμα για βιβλιοθήκες κλπ), έχω πάει αρκετές φορές νωρίς το πρωί και δε θυμάμαι τίποτα τέτοιο. Τζάμπα τρώνε μόνο οι φοιτητές με κάρτα, αλλιώς δίνουν τρία ευρώ για ένα άθλιο συνήθως γεύμα. Αν ένας άνθρωπος έχει ανάγκη να δώσει τρία ευρώ πρέπει να είναι πολύ απελπισμένος. Και δε μου έχει τύχει ποτέ να δω κάποιον, αλλά το δέχομαι ότι μπορεί να συμβαίνει περιστασιακά (κυρίως στο κέντρο, η αρχιτεκτονική έχει καλύτερο φαγητό, αν και η εταιρεία είναι η ίδια). Εμένα μ' ενοχλεί το πόσα λεφτά βγάζουν για το φαΐ που μας δίνουν.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 14, 2008, 06:46:32 μμ »
Όταν ακούω ανθρώπους να γενικεύουν κάτι παθαίνω. Φιλοσοφική Αθήνας σπούδασα και δεν πήρα χαμπάρι τίποτα και μόνο φοιτήτρια τουρίστας δεν ήμουνα. Το πανεπιστήμιο ήταν όσο καθαρό θα μπορούσε να είναι αν σκεφτεί κανείς το νέφος αυτής της πόλης. Εδώ στο σπίτι μου που έμπαινα μόνο εγώ είχαν μαυρίσει οι τοίχοι δεν θα μαύριζαν στην φιλοσοφική που μόνο ησχολήμου είχε τουλ΄΄αχιστον 1200 φοιτητές ;;;

Όσο για τα πανεπιστήμια έξω , δεν είναι και τόσο καλύτερα . Δηλ οι καθηγητές που μας είχαν στην Νάπολι Ερασμιακούς φοιτητές να περιμένουμε από τις 7 το πρωϊ να εξεταστούμε στις 7 το βράδυ σε τι ήταν καλύτεροι από τους δικούς μας ;;;; Το μόνο που κατάλαβα εκεί είναι ότι μας φθονούσαν γιατί μιλούσαμε Αγγλικά καλύτερα κι από τους ίδιους που διδάσκουν Αγγλική φιλολογία από μετάφραση στα Ιταλικά. Εμείς φάγαμε τον Σαίικσπιρ στην μάπα , να τον μεταφράζουμε σε μοντέρνα Αγγλικά για να τον καταλάβουμε (α' έτος) και αυτοί τον διάβαζαν από μετάφραση στο δ' έτος.

Γιατί λοιπόν να μην νιώσω περήφανη για το πανεπιστήμιο μου;;; Και γιατί μετά το πτυχίο μου έχει την ίδια αξία με του Ιταλού ;; Το κτίριο μας μάρανε ... οι γν΄΄ωσεις δεν μετράνε καθόλου ;;;;
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 14, 2008, 07:02:29 μμ »
Ολα τα στραβά είναι εδω στην Ελλάδα και εξω τα πράγματα δουλεύουν ρολόι ????????
Τοση αρνητικότητα και τόση γκρίνια !!!
Γιατί ??????????

(Με εράσμους σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού εχω παει και εγω . Ωραίο πανεπιστήμιο , αλλα πανεύκολο , συγκριτικά με των Αθηνών. Δεν είναι μόνο το κτηριο που έχει σημασία . Οσο αφορά το θέμα με τους άστεγους , αρκεί κάποιος να βρεθεί στο Παρίσι . Παντού τους βλέπεις μπροστά σου . )

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 14, 2008, 07:12:00 μμ »
Και στο Λονδίνο μέσα στα πάρκα κοιμόντουσαν μέσα στο Καταχείμωνο.

Da Kancho εσύ σπούδασες εδώ ή έξω ;;;
Απλά θα με βοηθούσε να βγάλω συμπέρασμα γιατί έχω μπουχτίσει από ανθρώπους που επί δεκαετίας έτρωγαν τα λεφτά του μπαμπά στο εξωτερικό και μετά επιστρέφουν και ντε και καλά είναι ανώτεροι από τους αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων.

Όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ...

To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 14, 2008, 07:40:59 μμ »
leonigp άμα θες να δεις γιούφτους,που λέμε και στο χωριό μου,να κάνουν camping στο προαύλιο των σχολών,πέρασε όποιο πρωινό θες,κατά τις 8,από το χώρο που συνδέει τη φιλολογία με το φυσικό.
Πιο μέσα υπάρχουν και άλλοι.

Για να μην πω για το κάθε καρυδιάς καρύδι που τρώει στη λέσχη με λεφτά που πληρώνουμε εμείς.
Καλά βρε Αγάπη τι πρόβλημα έχεις με τους γύφτους? Εγώ έχω δει γύφτους να κατασκηνώνουν δίπλα από το σταθμό του τρένου των Βρυξελών και λοιπόν? ???
Κι έπειτα δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα από το αν επωφελούνται των φθηνών τιμών φαγητού στις φοιτητικές λέσχες κι άλλοι εκτός από τους φοιτητές ::) ??? Άλλωστε "τα λεφτά" με τα οποία τρων φθηνά οι φοιτητές είναι όλων των "φορολογούμενων" ή του "κοινωνικού συνόλου"  ;D
Προσωπικά λοιπόν, ως φορολογούμενη πολίτης, προτιμώ από τα λεφτά μου να τρώνε όλοι όσοι δεν έχουν άνεση χρημάτων στις φοιτητικές λέσχες παρά κάτι «λαμόγια» που επειδή οι γονείς φοροδιαφεύγουν δηλώνουν χαμηλά εισοδήματα και επωφελούνται των φοιτητικών εστιατορίων.


Στην περιοχή μου υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι και ζουν ανάμεσά μας.
Όταν θα ζήσεις μαζί τους να μου πεις τις εμπειρίες σου......εκτός και αν σου αρέσει η βαβούρα από τις εξατμίσεις των μηχανακίων τους και η μουσική που ακούν όλη μέρα τέρμα.
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Στο ΑΠΘ τρώει τζάμπα ο οποιοσδήποτε............ούτε πάσο ζητάνε στη λέσχη,ούτε τίποτα.

Μιλάω για Θεσ/κη παιδια και όχι για Αθήνα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:05:22 μμ »
Τώρα πήγαμε σε ζητήματα διαχείρισης των εστιατορίων και το πώς ελέγχονται οι εταιρείες αυτές.

Μια απορία: μένεις στην περιοχή της Πανεπιστημιούπολης της Θεσσαλονίκης και έχει μόνιμο καταυλισμό τσιγγάνων μέσα;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:11:00 μμ »
Δε μένω εκεί,αλλά πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα.
Μέχρι τις 8-8:30 αυτοί που κάνουν camping από την πλευρά του δρόμου,τις μαζεύουν τις σκηνές.
Μάλλον πάνε εκεί γιατί έχουν κάποιον συγγενή στο Νοσοκομείο Γενηματά,ακριβώς απέναντι.
Αν πας παρά μέσα στο προαύλιο των σχολών,προς ΑΧΕΠΑ,θα δεις ότι όχι μόνο δεν τις μαζεύουν,αλλά απλώνουν και τις μπουγάδες τους σε σκοινιά που έχουν βάλει στα δέντρα.
Αυτά που γράφω,δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ξέρεις.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:13:24 μμ »
Έχω μπουχτίσει πλέον με αυτό το άσυλο. Έχω πικραθεί και έχω σιχαθεί. Πόρνη το κάναμε το άσυλο και ασελγεί πάνω του ο κάθε πικραμένος ψευτοαγωνιστής ή τραμπούκος με περίβλημα ιδεολογίας. Πρίν μπώ στο πανεπιστήμιο, είχα καταλάβει πως άσυλο σημαίνει ότι μέσα στους χώρους του μπορείς να πείς ό,τι θες. Να γράψεις ό,τι επαναστατικό δοκίμιο, paper κλπ και να κάνεις ό,τι έρευνα θες χωρίς να μπορεί κανείς να στο απαγορεύσει, να σε λογοκρίνει, να σε ελέγξει. Ότι μπορούσες να διακινίσεις κάθε είδους ιδέα ελεύθερα, είτε είσαι ναζί είτε είσαι ακροαριστερός, είτε αναρχικός, είτε σατανιστής, είτε παιδεραστής είτε ό,τι να ναι. Και όποιος σε ακούσει. Και όποιος σε δεχτεί.

Πέρασα όμως και είδα ότι τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Στο Αριστοτέλειο τουλάχιστον. Ίσως γιατί είναι από τα μοναδικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα που βρίσκονται στο κέντρο της πόλης οπότε χωροταξικά και μόνο, βολεύει περισσότερο.

Είδα λοιπόν μια διαστροφή της έννοιας του πανεπιστημιακού ασύλου, και μπέρδεμά της με την ολική ασυλία. Κοινώς, νομίζανε οι ερίφηδες και ακόμα νομίζουν πως πανεπιστημιακό άσυλο σημαίνει «όποιος γουστάρει μπαίνει και κάνει ό,τι γουστάρει». Συγγνώμη αλλά εδώ έχουμε διάσταση απόψεων. Δε θεωρούσα ποτέ –και φαντάζομαι είναι και φασιστικό αυτό- ότι μέσα στο πανεπιστήμιο πρέπει να έχει ασυλία η διακίνηση ναρκωτικών. Και όταν λέω ναρκωτικών εννοώ ναρκωτικών. Όχι απλών αρωματικών φυτών.. Επίσης δε θεωρούσα ποτέ ότι άσυλο σημαίνει καίω-σπάω-καταστρέφω ελεύθερα. Γιατί να έχουν άσυλο κάτι τύποι που μπαίνανε και σπάγανε γραφεία καθηγητών ας πούμε; Τι σχέση έχει αυτό με την παραγωγή γνώσης ; Γιατί να έχουν άσυλο αυτοί που κάψανε το αυτοκίνητο καθηγήτριας του μαθηματικού, γύρω στο 98 -αν θυμάμαι καλά-;

Οι ψευτοεπαναστάτες και καλά δημοκράτες αλλά στην πραγματικότητα καραφασίστες του κερατά, σκάσαν μύτη και απειλούσαν τον πρύτανη, όταν είχε γίνει φόνος καθαρίστριας στη φιλοσοφική και αυτοί δεν θέλανε επ ουδενί να μπεί μέσα αστυνομία. Και ποιός θα πάρει το πτώμα ρε αλάνια; Εσείς; Ή το Κόμμα; Χαμός έγινε τότε για την «κατάλυση του ασύλου» , για τη «χούντα του ΠΑΣΟΚ» κλπ. Ρε αφήστε λίγο τις οδηγίες που σας στέλνουν από τα γραφεία και σκεφτείτε λίγο καθαρά. Άμα γίνει έγκλημα να αφήσουμε το πτώμα μέσα; Άμα ο δολοφόνος αράξει σε ένα από τα «στέκια» σας, (Βιολογικό, Θεολογική και Πολυτεχνείο αν θυμάμαι καλά), να μεινει ατιμώρητος και να του πηγαίνουμε και σάντουιτς και τσιγάρα επειδή είναι ήρωας και αντιστάθηκε στο σαπρό κατεστημένο;

Ή κάποιοι κύριοι ήταν κοινωνοί της δημοκρατίας όταν μπαίναν στη σύγκλητο και απειλούσαν ότι άμα δεν παρθεί η σωστή απόφαση, δεν θα βγεί κανείς απο κει μέσα;

(Πράγμα που διάβασα συνέβη και τώρα, νομίζω στο οικονομικό πανεπιστήμιο)

Στις διαδικασίες της ΦΕΑΠΘ τι δουλειά είχαν τα πούλμαν με τους οικοδόμους με τα καδρόνια μέσα στο πανεπιστήμιο; Πλάκα κάνω; Είμαι υπερβολικός; Καλά ό,τι νομίζετε.. Ένα τσούρμο τραμπούκοι με καδρόνια γιατί να έχουν άσυλο στο πανεπιστήμιο με το οποίο δεν έχουν καμία σχέση; Τι ιδέες ακριβώς παράγουν και διακινούν , για να τους προσφέρουμε άσυλο;

Εγώ πάντως με το μικρό μου το μυαλό θεωρούσα πάντα πλεονασμό την έννοια του ασύλου σε δημοκρατικό καθεστώς. Και σε δικτατορικό καθεστώς εντελώς γελοία, γιατί σε τέτοια περίπτωση σιγά μη σεβαστεί κανείς το άσυλο.

Ας μου λύσει κάποιος μερικές απορίες :

Γιατί να έχει ασυλία αυτός που μπαίνει μέσα στην εκάστοτε σχολή με μοναδικό σκοπό να κάψει να σπάσει και να καταστρέψει;

Γιατί να έχει ασυλία ο κρετίνος που έσπασε το λουκέτο του κυλικείου μας και έκλεψε σχεδόν όλα τα τσιγάρα; Βέβαια δε λέω αυτό ήταν μεγάλο πλήγμα στο κατεστημένο και στον μεγαλοκαρχαρία κυρ-Νίκο που είχε το κυλικείο (μονόχειρας 75αρης ανάπηρος πολέμου)

Γιατί αυτοί οι υπέρμαχοι του ασύλου και της δημοκρατίας δεν το προστάτευαν ΠΟΤΕ τους, από αυτούς τους φίλους τους που παρεκτρεπόντουσαν; (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) ;

Γιατί να έχει ασυλία μέσα στο πανεπιστήμιο αυτός που ήρθε να μας πουλήσει χάπια, το Μάιο του 97, έξω ακριβώς απο τη φιλοσοφική στο ΑΠΘ;

Γιατί να έχει ασυλία κάποιος άσχετος με το πανεπιστήμιο που μπαίνει μέσα, κάνει «κατάληψη» με το έτσι θέλω σε χώρο του πανεπιστημίου και τον βαφτίζει δικό του;

Γιατί να έχει ασυλία ο τύπος με το καδρόνι (α ναι ξέχασα, έχει και μια σημαιούλα στο μέγεθος γραμματόσημου πάνω) που μπαίνει μέσα για να δείρει κόσμο;

Γιατί να έχει ασυλια ο δημοκράτης που μπαίνει και λέει «άμα δεν ψηφίσετε αυτά που λέμε εμείς, δε βγαίνετε απο δω μέσα» ;

ΕΓΩ από αυτούς, που θα βρώ άσυλο;

Ποιό άσυλο μωρέ με δουλεύετε;

estarian.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 15, 2008, 12:36:57 μμ »
Άσυλο δεν είχαν ποτέ τέτοια εγκλήματα. Τώρα το σί συνέβαινε πρακτικά είναι άλλη υπόθεση. Έχω κινδυνεύσει αρκετές φορές από τραμπούκους με καδρόνια εκτός ασύλου. Σε όσες αυτοκτονίες και ατυχήματα έγιναν όσο ήμουν στην Αθήνα, είχε μπει η αστυνομία , απ' όσο θυμάμαι. Και οι "πικραμένοι αγωνιστές" το θεωρούσαν λογικό. Η δημοκρατία ποτέ δεν είναι τέλεια, γι΄αυτό και το άσυλο είναι αναγκαίο. Ακόμα και η χούντα έκανε τρεις μέρες να εισβάλει στο Πολυτεχνείο, γιατί ήθελε να το παίξει φιλελεύθερη. Στο οικονομικό έχει επί της ουσίας περιοριστεί πολύ η διακίνηση των πολιτικών τουλάχιστον ιδεών (δεν αναφέρομαι σε πράξεις).
Είμαι από τους ανθρώπους που βαριούνται να αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια, ό,τι κι αν φαίνεται να πιστεύετε. Κι έχω βαρεθεί τον κόσμο που πιάνεται από την υπεράσπισή μου του σχεδόν καταργηθέντος ασύλου ή του δικαιώματος στην απεργία για όλους τους εργαζόμενους, αγνοώντας οτιδήποτε άλλο λέω ή γράφω, όχι πάντως γιατί δεν το υποστηρίζω.
Ας καταργήσουμε τελείως το άσυλο, για να μπει ελεύθερα η αστυνομία και να μας προστατεύσει, όπως και εκτός ασύλου, μόνο από τις επικίνδυνες ιδέες και τους "αλήτες".
Ας καταργήσουμε και την απεργία, για να γκρινιάζουμε μόνο για την πείνα μας, αντί να κάνουμει ό,τι μπορούμε για να βελτιώσουμε την κατάσταση.
Έτσι οι μαθητές μας θα έχουν μάθει δύο πράγματα: μπορούν να εγκληματούν, αλλά όχι να διαφωνούν, και μπορούν να γκρινιάζουν, αλλά όχι να αλλάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161433
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.