*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 06:04:09 πμ »
Καλησπέρα.

Ήρθε κι εμένα η σειρά μου να ρωτήσω για αυτή την άδεια.
Εγώ θέλω να μάθω τι γίνεται με τη μισθοδοσία. Πόσα χρήματα πληρώνεσαι κλπ...

Είσαι μόνιμη ή αναπληρώτρια;

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:50 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #463 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 02:24:13 μμ »
Είμαι σειδιωτικό νηπιαγωγείο.

Γνωρίζει κάποια συνάδελφος τι συμβαίνει;;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #464 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 02:57:10 μμ »
Ηρθε και η σειρά μου. Ειμαι εγκυος και λόγω ιστορικου αποβολων ο γιατρος επιμένει να μείνω κλινηρης. Εχω και μία τάξη παρα πολύ ζωηρή και δεν το διακινδυνεύω. Θέλω σας παρακαλώ τη βοήθειά σας με τις άδειες.
Εξαντλώ πρώτα την κανονική μου άδεια? Ειμαι μόνιμη 8 χρόνια. Πόσες μέρες είναι?
Εξαντλώ την αναρρωτική άδεια? Πόσες μέρες είναι? Την παίρνω με απλή αίτηση?
Μετά κάνω αίτηση για επαπειλούμενη? Τι χρειάζεται? Που την υποβάλω? Εχω ιδιώτη γιατρό
Χίλια συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από ολα αυτά γιατί δεν χρειάστηκε τόσα χρόνια να λείψω ούτε μία μέρα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #465 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 03:45:51 μμ »
Ηρθε και η σειρά μου. Ειμαι εγκυος και λόγω ιστορικου αποβολων ο γιατρος επιμένει να μείνω κλινηρης. Εχω και μία τάξη παρα πολύ ζωηρή και δεν το διακινδυνεύω. Θέλω σας παρακαλώ τη βοήθειά σας με τις άδειες.
Εξαντλώ πρώτα την κανονική μου άδεια? Ειμαι μόνιμη 8 χρόνια. Πόσες μέρες είναι?
Εξαντλώ την αναρρωτική άδεια? Πόσες μέρες είναι? Την παίρνω με απλή αίτηση?
Μετά κάνω αίτηση για επαπειλούμενη? Τι χρειάζεται? Που την υποβάλω? Εχω ιδιώτη γιατρό
Χίλια συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από ολα αυτά γιατί δεν χρειάστηκε τόσα χρόνια να λείψω ούτε μία μέρα.
Ευχαριστώ.
Πάρε αναρρωτικές. Αν δεν έχεις πάρει τόσα χρονια, αθροίζονται όλες και σε καλύπτουν. Θα σου ζητήσουν από ένα σημείο και μετά να παρουσιαστεί στην άθμια υγειονομική επιτροπή, αλλα θα στείλεις τον σύζυγο ή κάποιον συγγενή σου με τα χαρτιά του γιατρού. Στην ελάχιστη περίπτωση που δεν θα σου φτάσουν οι μέρες της αναρρωτικης, εγκρίνεται ως άδεια κυοφορίας. Με το καλό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:50 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #466 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 05:49:58 μμ »
Με 8 χρόνια υπηρεσία, δικαιούσαι 8 μήνες αναρρωτικής. Φτάνουν και περισσεύουν! Συνήθως γράφονται ανά δεκαπενθήμερο και ανανεώνονται μέχρι την ώρα της άδειας κύησης (2 μήνες πριν την πητ δηλαδή). Γράφει ο γιατρός σου μια γνωμάτευση, στέλνεις κι ένα υοερηχογράφημα, και το σχολείο τα προωθρί στη διεύθυνση κ η διεύθυνση στην υγειονομική επιτροπή. Εγώ είμαι σε νησί κ δν με κάλεσαν ποτέ, αλλιώς στέλνεις τον άντρα σου, αφού εσύ δν μετακινείσαι.

Φιλική συμβουλή, επειδή επίκεινται και προσλήψεις αναπληρωτών: κινήσου τώρα αμέσως, για να ενημερώσει το σχολειο σου τη διεύθυνση και να δηλωθεί το κενό σου πριν από τις προσλήψεις. Έτσι είναι πιθανό να σε αντικαταστήσουν αμέσως και να μη φανεί πολύ η απουσία σου. Αλλιώς μετά ο αντικαταστάτης θα έρθει με το νέο έτος, όπως πάνε τα πράγματα. Όχι ότι η διαχείριση προσωπικού είναι σημαντικότερη από την υγεία μητέρας κ εμβρύου, αλλά είναι κρίμα για λίγες μέρες να σε γλωσσοφάνε συνάδελφοι κ γονείς.

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #467 στις: Μάιος 16, 2022, 03:09:18 μμ »
Γεια σας, σε περίπτωση που ως μόνιμη εξαντλήσεις τους μήνες επαπειλούμενες κύησης που δικαιούσαι με βάση τα έτη προϋπηρεσίας, γίνεται με κάποιον άλλο τρόπο να πάρεις άδειες μέχρι να γεννήσεις ; Αναφέρομαι σε πολλές μέρες πχ 2-3 μήνες μέχρι να βγεις σε άδεια κύησης. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #468 στις: Μάιος 16, 2022, 04:02:34 μμ »
Γεια σας, σε περίπτωση που ως μόνιμη εξαντλήσεις τους μήνες επαπειλούμενες κύησης που δικαιούσαι με βάση τα έτη προϋπηρεσίας, γίνεται με κάποιον άλλο τρόπο να πάρεις άδειες μέχρι να γεννήσεις ; Αναφέρομαι σε πολλές μέρες πχ 2-3 μήνες μέχρι να βγεις σε άδεια κύησης. Ευχαριστώ
Ναι, συμπληρώνεται η άδεια με αναρρωτική έως τον έβδομο μηνα που ξεκινάει να μετράει η άδεια μητρότητας (δυο μήνες πριν και τρεις μετά τον τοκετό).

Αποσυνδεδεμένος vasiltze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #469 στις: Ιούλιος 23, 2022, 03:36:26 μμ »
Καλησπέρα σας. Θέλω κι εγώ να ρωτήσω ... Ως νεοδιοριστη ποια είναι η διαδικασία για χορήγηση άδειας επαπειλούμενης κύησης;

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #470 στις: Ιούλιος 23, 2022, 05:46:54 μμ »
Ισχύει ότι επαπειλούμενη δικαιούται κανεις τους μήνες όσα και τα χρόνιας διδακτικής προϋπηρεσίας; Μα είναι δυνατόν, τι διαχωρισμός είναι αυτός; Δηλαδή έχουμε δουλεψει 10ετια σε άλλο επάγγελμα και δεν μπορούμε να πάρουμε επαπειλούμενη γιατί δεν είμασταν αναπληρωτές τουλάχιστον 7 χρονια;! Άρα το μωρό δεν κινδυνεύει; Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Χορηγούν αναρρωτική άνευ αποδοχών; Υπάρχει κάτι άλλο; Και το βασικό, ξεχρεώνεις οργανική;

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #471 στις: Ιούλιος 23, 2022, 05:57:15 μμ »
Ισχύει ότι επαπειλούμενη δικαιούται κανεις τους μήνες όσα και τα χρόνιας διδακτικής προϋπηρεσίας; Μα είναι δυνατόν, τι διαχωρισμός είναι αυτός; Δηλαδή έχουμε δουλεψει 10ετια σε άλλο επάγγελμα και δεν μπορούμε να πάρουμε επαπειλούμενη γιατί δεν είμασταν αναπληρωτές τουλάχιστον 7 χρονια;! Άρα το μωρό δεν κινδυνεύει; Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Χορηγούν αναρρωτική άνευ αποδοχών; Υπάρχει κάτι άλλο; Και το βασικό, ξεχρεώνεις οργανική;
Συγγνώμη ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω ως νεοδιόριστη (με το καλό).

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #472 στις: Ιούλιος 29, 2022, 01:48:28 μμ »
Γεια σας και από εμένα. Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά,ως μέλλουσα μαμά αλλά και μέλλουσα νεοδιόριστη δικαιούμαι επαπειλούμενη άδεια; Έχω 5 χρόνια προϋπηρεσίας ως αναπληρώτρια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #473 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:38:55 μμ »
Απλή αναρρωτική ανά 15ημερο ζητάμε γενικα στην εγκυμοσύνη. Βέβαια εγω και όσες περιπτώσεις γνωριζω, το κάναμε για 2 μήνες το πολύ, δλδ μέχρι να αρχίσει η κανονική άδεια της εγκυμοσύνης ή μνα τελειώσει το σχολικό έτος. 3-4 ανανεώσεις του 15ημερου δηλαδή. Αυτο για να μην μπλέκετε με τις διαδικασίες. Γράφει ο γιατρός ότι υπάρχει αιμορραγία και κίνδυνος αποκόλλησης. Εμένα προ 4ετιας ιδιώτης μου τα έγραφε, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Από κει και πέρα τι δικαιούται ο νεοδιόριστος αναλόγως και προϋπγρεσιας, δεν το γνωριζω. Για μακροχρόνια αναρρωτική ισχύει όντως το μήνας ανά έτος υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #474 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:48:20 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.Κάπου γύρω στον Ιανουάριο βγαίνω σε κύησης , θα μπορέσω ως τότε να πάω με ανάρρωτικες;  Κάτι ο κοβιντ κάτι η ηλικία το βλέπω δύσκολο να μπω σε τάξη.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #475 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:16:13 μμ »
Για δείτε μπορεί να σας είναι χρήσιμο αυτό (αναφέρει για όλες τις δυνατές άδειες):

https://www.proson.gr/sites/default/files/2022-02/adeies_monimwn_ekpaideutikwn%20%281%29.pdf

είχε δημοσιευτεί το Φεβρουάριο, οπότε δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.