*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #476 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:25:01 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Χρήσιμο το έγγραφο. Ελπίζω να τα καταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:00 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #477 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:39:18 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.Κάπου γύρω στον Ιανουάριο βγαίνω σε κύησης , θα μπορέσω ως τότε να πάω με ανάρρωτικες;  Κάτι ο κοβιντ κάτι η ηλικία το βλέπω δύσκολο να μπω σε τάξη.

Με το καλό και ο διορισμός και το μωρό.
Την υπηρεσία η αλήθεια είναι ότι τη συμφέρει να λείψεις από νωρίς. Το σχολείο σου εννοώ. Γιατί ένα κενό όσο πιο αργά προκύπτει, τόσο πιο δύσκολα καλύπτεται, ειδικά αν δεν είσαι σε μάθημα που σχετίζεται με πανελλήνιες και αν βρεθείς και σε μικρό επαρχιακό σχολειο. Λογικά λοιπόν η διεύθυνση του σχολείου σου δεν θα εχει θέμα με την άδεια, μάλλον θα χαρεί.

Είναι λίγο μεγαλούτσικο το διάστημα για να εξαφανιστείς τελειως βέβαια... Υπάρχουν όμως τρόποι να το κάνεις να φανεί λίγο. Πχ πήγαινε 1/9 για να γνωριστείς κιόλας, πες ότι είσαι σε αρχή εγκυμοσύνης, υπάρχουν προβλήματα κλπ και πάρε άδεια μετά τον αγιασμό. Αν η άδειά σου σύμφωνα με την ΠΗΤ ξεκινάει εκεί κοντά στις γιορτές των Χριστουγέννων, κάπως έτσι μικραίνει το διάστημα. Αν η άδεια ξεκινάει μετά τον Ιανουάριο, για να μην φανεί τόσο πολυ μακριά αφού μεσολαβεί και η νεκρη περίοδος των διακοπών, πες στον γιατρό να σου γράψει ΠΗΤ νωρίτερα για να φαίνεται και ότι η άδεια θα ξεκινήσει νωρίτερα. Αυτό δεν επηρεάζει το τι θα γίνει μετά, αν το μωρό γεννηθει 2 βδομάδες μετά την ΠΗΤ ας πούμε, η άδεια λοχείας ξεκινάει με τη γέννα. Οι γιατροί γενικά τα ξέρουν αυτά τα κόλπα, τους έχουν τύχει περιπτώσεις, ξέρουν τι να γράψουν και πώς να το γράψουν. Δεν νομίζω ότι έχουν αλλαξει τα πράγματα από την 4ετία που ήμουν εγώ (αν κ εγώ πηρα απλώς για 1,5 μήνα οπότε δεν έιχα να προβληματιστώ ιδιαίτερα).

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #478 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:59:07 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, ναι μετά τον Ιανουάριο ξεκινάει η άδεια. Είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα. Ευχαριστώ για την κατατοπιστική  και άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #479 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:18:36 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, ναι μετά τον Ιανουάριο ξεκινάει η άδεια. Είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα. Ευχαριστώ για την κατατοπιστική  και άμεση απάντηση.
Πρακτικά μιλώντας, για τα σχολεια είναι προτιμότερο για θέσεις που είναι γνωστό ότι θα αδειάσουν, να έρχεται από νωρίς αναπληρωτής ώστε να υπάρχει συνέχεια. Μια εγκυμοσύνη με ή χωρίς επαπειλούμενη δημιουργεί πρόβλημα, γιατί η πρόσληψη αναπληρωτή δεν συμπίπτει με την ημερομηνία αποχώρησης του καθηγητή. Σε ένα σοβαρό κράτος, η κυοφορούσα θα μπορούσε να προσφέρει διοικητικό έργο και στη θέση της να υπάρχει εξ αρχής ένας καθηγητής. Ούτως ή άλλως η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια ή αναπηρία και δεν είναι ωραίο να λεμε στις γυναίκες ότι η θέση τους είναι στο σπίτι και όχι στη δουλειά. Αλλά δεν είμαστε σοβαρό κράτος, οπότε ο καθένας κοιτάει αναγκαστικά τι θεωρεί πιο ασφαλές.

Σίγουρα να μιλήσεις με το σχολείο σου, να εμφανιστείς, μην πάρεις άδεια από τηλεφώνου, θα κάνει κακή εντύπωση αυτό και δικαιολογημένα. Πήγαινε, ξεκαθάρισε την κατάσταση, να ξέρει για να ζητήσει αμέσως να θεωρουν τη θέση κενή. Αν δεν σε στείλουν και σε κανένα εξωφρενικό μέρος, και δεν σου είναι αδύνατη η διαμονή, εγώ θα ελεγα να μείνεις και όλο τον Σεπτέμβρη. Τα σχολεία δεν έχουν φουλ πρόγραμμα ακόμα, δεν θα κάνεις πολλές ώρες μάθημα αυτές τις δυο εβδομάδες, ζήτα και άτυπα να μη σε βάλουν εφημερία, και μετά φύγε. Και πάλι νωρίς θα είναι για να έρθει αναπληρωτής. Δεν είναι κάτι τραγικό να κάνεις μάθημα ούσα έγκυος. Εγώ γύρισα αμέσως μολις είχα το θετικό αποτέλεσμα της εξωσωματικής, απλά είπα στον διευθυντή ότι δεν θέλω να ειμαι εφημερία στην αυλή με μπάλες γύρω γύρω. Ήταν όμως Μάιος, τελείωνε η χρονιά, μετά είχα μια αιμορραγία μετά τις εξετάσεις και πήρα ενα 10ήμερο προληπτικά, και μετά θα έβγαινα σε άδεια μέσα Νοεμβρίου, πήγα στο σχολείο μέχρι αρχές Οκτωβρίου και πήρα άδεια περίπου1 βδομάδα πριν γίνει φάση πρόσληψης για να μην αφήσω πολύ κενό, κι ο βασικός λόγος που έφυγα ήταν ότι αν έφευγα Νοέμβριο, το κενό δεν θα καλυπτόταν γρήγορα. Αλλιώς μια χαρά έκανα μάθημα. Επίσης συνάδελφος μεγάλη σε ηλικία και με ροπή στο λουφάρισμα, δούλεψε μέχρι τον 4-5ο μήνα της εγκυμοσύνης χωρίς να το ξέρει κανείς, πήρε άδεια τότε, εκείνη μάλλον δεν ήθελε να το ανακοινώσει γιατί είχε ατυχίες στο παρελθόν. Θέλω να πω, δεν είναι κάτι επώδυνο, κουραστικό ή επικίνδυνο, όσο κι αν έχει επικρατήσει αυτή η άποψη. Επικίνδυνο είναι να είσαι έγκυςο μόνη σε κανένα νησί ή χωριό, και αν περιμένεις κάτι τέτοιο, είναι λογικό να θες να μην πας καθόλου, αλλά τουλάχιστον εμφανίσου στην αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:00 »

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #480 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:32:53 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός οπότε λίγο δύσκολο να αποφύγω   το  πλήρες ωράριο. Έχω κ προηγούμενη δύσκολη εγκυμοσύνη που ως αναπληρώτρια δούλευα  ως τον 8ο μήνα κανονικά. Είναι άλλα τα δεδομένα στα νηπιαγωγεία.  Ναι δεν σκέφτομαι να εξαφανιστώ από την αρχή απλώς έχω ανασφάλεια. Ευχαριστώ πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #481 στις: Ιούλιος 29, 2022, 04:56:34 μμ »
Αν είσαι νηπιαγωγός αλλάζει… ιώσεις κλπ, μακριά!

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #482 στις: Ιούλιος 29, 2022, 05:02:07 μμ »
Ναι κ δεν είναι μόνο οι ιώσεις, κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να σε χτυπήσει κάποιο παιδί κατά λάθος, διάλειμμα ούτε για αστείο δεν κάνουμε, ούτε τουαλέτα δεν μπορούμε να πάμε καλά καλά. Για αυτό το σκέφτεσαι δίπλα και τριδιπλα .

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #483 στις: Ιούλιος 28, 2023, 02:30:34 μμ »
Καλησπερα !
Πριν λίγες εβδομάδες έμαθα πως περιμένω μωράκι..Δυστυχως λόγω επιπλοκών  και προηγούμενου ιστορικού δε γίνεται να επιστρέψω στο σχολείο 1/9..Αυτή τη στιγμή δικαίουμαι βάσει προϋπηρεσίας 2 μήνες αναρρωτικής (επαπειλουμενης),Σεπτέμβρη και Οκτώβρη..σε κύησης θα βγω Δεκέμβρη.μου είπαν από τη διεύθυνση Ότι Νοέμβρη κ τις μέρες του Δεκέμβρη που πρέπει ,θα μου χορηγηθεί από τη διεύθυνση ειδική άδεια κυοφορίας με γνωμάτευση από διευθυντή γυναικολόγο δημοσίου νοσοκομείου που ούτως η άλλως τυγχάνει να είναι ο γιατρός που με παρακολουθεί.Μου είπαν πως όλοι οι μηνες μετρούν για υπηρέτηση οργανικής ..αυτό ισχύει και για ατο διάστημα που θα μου χορηγήσει η διεύθυνση την άδεια κυοφορίας (Εκπιζω να την ονομάζω σωστα );;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #484 στις: Ιούλιος 28, 2023, 04:14:15 μμ »
Καλησπερα !
Πριν λίγες εβδομάδες έμαθα πως περιμένω μωράκι..Δυστυχως λόγω επιπλοκών  και προηγούμενου ιστορικού δε γίνεται να επιστρέψω στο σχολείο 1/9..Αυτή τη στιγμή δικαίουμαι βάσει προϋπηρεσίας 2 μήνες αναρρωτικής (επαπειλουμενης),Σεπτέμβρη και Οκτώβρη..σε κύησης θα βγω Δεκέμβρη.μου είπαν από τη διεύθυνση Ότι Νοέμβρη κ τις μέρες του Δεκέμβρη που πρέπει ,θα μου χορηγηθεί από τη διεύθυνση ειδική άδεια κυοφορίας με γνωμάτευση από διευθυντή γυναικολόγο δημοσίου νοσοκομείου που ούτως η άλλως τυγχάνει να είναι ο γιατρός που με παρακολουθεί.Μου είπαν πως όλοι οι μηνες μετρούν για υπηρέτηση οργανικής ..αυτό ισχύει και για ατο διάστημα που θα μου χορηγήσει η διεύθυνση την άδεια κυοφορίας (Εκπιζω να την ονομάζω σωστα );;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ;

Αφού σου τα είπαν από τη Διεύθυνση, γιατί αγχώνεσαι;  Έτσι είναι όπως σε ενημερώσανε. Θα πάρεις τις άδειές σου και θα υπηρετήσεις και την οργανική σου . Χαλάρωσε και  απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Εύχομαι να είναι απροβλημάτιστη και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #485 στις: Ιούλιος 28, 2023, 04:23:58 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ ,δυστυχώς κι άλλες φορές μας είπαν αρχικά πράγματα που τελικά δεν ίσχυαν ..για αυτό ρώτησα αν κάποιος είχε ανάλογη χρήση άδειας!Σας ευχαριστώ και πάλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #486 στις: Ιούλιος 28, 2023, 07:36:18 μμ »
Καλησπερα !
Πριν λίγες εβδομάδες έμαθα πως περιμένω μωράκι..Δυστυχως λόγω επιπλοκών  και προηγούμενου ιστορικού δε γίνεται να επιστρέψω στο σχολείο 1/9..Αυτή τη στιγμή δικαίουμαι βάσει προϋπηρεσίας 2 μήνες αναρρωτικής (επαπειλουμενης),Σεπτέμβρη και Οκτώβρη..σε κύησης θα βγω Δεκέμβρη.μου είπαν από τη διεύθυνση Ότι Νοέμβρη κ τις μέρες του Δεκέμβρη που πρέπει ,θα μου χορηγηθεί από τη διεύθυνση ειδική άδεια κυοφορίας με γνωμάτευση από διευθυντή γυναικολόγο δημοσίου νοσοκομείου που ούτως η άλλως τυγχάνει να είναι ο γιατρός που με παρακολουθεί.Μου είπαν πως όλοι οι μηνες μετρούν για υπηρέτηση οργανικής ..αυτό ισχύει και για ατο διάστημα που θα μου χορηγήσει η διεύθυνση την άδεια κυοφορίας (Εκπιζω να την ονομάζω σωστα );;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ;

Ισχύει, μείνετε ήσυχη! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #487 στις: Ιούλιος 28, 2023, 10:07:45 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ ,δυστυχώς κι άλλες φορές μας είπαν αρχικά πράγματα που τελικά δεν ίσχυαν ..για αυτό ρώτησα αν κάποιος είχε ανάλογη χρήση άδειας!Σας ευχαριστώ και πάλι!!!

Εντάξει, ένα δίκιο το έχεις. Καλά είναι να διασταυρώνεις τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #488 στις: Ιούλιος 31, 2023, 04:43:11 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο κ τη διάθεση!

Αποσυνδεδεμένος ftsiotsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 16, 2023, 03:27:04 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος 5 εβδομάδων με ΠΗΤ 18/05. Είμαι νεοδιοριστη και δικουμαι 5μηνες αναρρωτική. Θα ήθελα εν όψει των ερχόμενων προσλήψεων να προλάβω να βγω σε άδεια πριν τοποθετηθούν οι νέοι συνάδελφοι ώστε να καλυφθεί άμεσα το κενό μου και να μην ταλαιπωρηθουν τα μαθητακια μου.
Η ερώτησεις είναι οι παρακάτω:
1)Μπορώ πριν την αναρρωτική την μακροχρόνια να πάρω τις 10 κανονικές του έτους και μετά να ξεκινήσει η αναρρωτική;
2)η άδεια κύησης πρέπει να είναι συνεχόμενη την μακροχρόνιας αναρρωτικής ή μπορώ ενδιάμεσα να καλύψω τις ημέρες που μου υπολείπονται με τις 10 κανονικές του 24;
3) οι 8 βραχυχρονιες που δικαιούμαστε κάθε χρόνο, μπορούν καπως να χρησιμοποιηθούν ή καταναλώνονται ούτως η άλλως μέσα στις μακροχρόνιες που θα πάρω;
4) μόλις επιστρέψω θα δικαιούμαι καμια αναρρωτικη ή μηδενίζονται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!


Στάλθηκε από το 21061119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτίαξει δικές του γέφυρες"
(Νίκος Καζαντζάκης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.