*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 229663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:25:42 μμ »
Lemon εισαι σιγουρη οτι δεν ξεχρεωνεις την οργανικη?
Που το γραφει αυτο?
Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες.











Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:31:54 μμ »
εγω πηρα αποσπαση στο νομο μου.απλα ξαναρωταω επειδη σε προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα αποβολη ,αν μου ξανασυμβει κ εχω παρει ηδη αδεια?????κ αν ο προισταμενος μετα την τοποθετηση μου που θα την ζητησω δεν το δεχτει?????

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 14, 2009, 03:01:38 μμ »
Indi δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις χαρτι απο γιατρο που να πιστοποιει οτι πρεπει να παραμεινεις στο κρεβατι και να μην τη δεχτουν.
Καταρχην το χαρτι αυτο περναει απο υγειονομικη επιτροπη, κανεις δεν παιρνει το ρισκο να σου πει γυρνα στη δουλεια σου, αν ο γιατρος σου λεει πως απαγορευεται για την υγεια τη δικη σου και του παιδιου.

Μη σκεφτεσαι αρνητικα και μπλεκεις τωρα με τις αδειες, αγχωνεσαι και κανεις κακο στο μωρο.

Αν σου εχουν τελειωσει οι αναρρωτικες, παιρνεις την αδεια απειλουμενης κυησης.

Με το καλο!!!Ποσων εβδομαδων εισαι?

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 14, 2009, 03:05:46 μμ »
Indi δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις χαρτι απο γιατρο που να πιστοποιει οτι πρεπει να παραμεινεις στο κρεβατι και να μην τη δεχτουν.
Καταρχην το χαρτι αυτο περναει απο υγειονομικη επιτροπη, κανεις δεν παιρνει το ρισκο να σου πει γυρνα στη δουλεια σου, αν ο γιατρος σου λεει πως απαγορευεται για την υγεια τη δικη σου και του παιδιου.

Μη σκεφτεσαι αρνητικα και μπλεκεις τωρα με τις αδειες, αγχωνεσαι και κανεις κακο στο μωρο.

Αν σου εχουν τελειωσει οι αναρρωτικες, παιρνεις την αδεια απειλουμενης κυησης.

Με το καλο!!!Ποσων εβδομαδων εισαι?

την άδεια για αναρρωτικές ή την επαπειλούμενη στη δίνουν με χαρτί και από ιδιώτη γιατρό ή πρέπει να προσκομίσεις χαρτί από νοσοκομειακό γιατρό;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:44:05 μμ »
[

την άδεια για αναρρωτικές ή την επαπειλούμενη στη δίνουν με χαρτί και από ιδιώτη γιατρό ή πρέπει να προσκομίσεις χαρτί από νοσοκομειακό γιατρό;
[/quote]

για επαπειλουμενη που ξερω ισχυει και απο ιδιωτη και απο νοσοκομειο,απλα απο τον ιδιωτη σου κοβουν καποιο επιδομα.

γιατ την οργανικη και να μην υπηρετηται με την αδεια θα υπηρετηθει στην αδεια ανατροφης

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:39:53 πμ »


για επαπειλουμενη που ξερω ισχυει και απο ιδιωτη και απο νοσοκομειο,απλα απο τον ιδιωτη σου κοβουν καποιο επιδομα.

γιατ την οργανικη και να μην υπηρετηται με την αδεια θα υπηρετηθει στην αδεια ανατροφης

ο γιατρός σου μπορεί να είναι είτε ιδιώτης είτε από δημόσιο νοσοκομείο. Όμως θέλει απαραίτητα γνωμάτευση από διευθυντή γυναικολογικής κλινικής δημόσιου νοσοκομείου, με τις σφραγίδες και τα συμπαραμαρτούμενα.. ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:47:55 πμ »
lemon, καλημέρα. Είχα συναδέλφισσα νεοδιόριστη φέτος η οποία έμεινε έγκυος τέλος Νοεμβρίου. Πήρε άδεια τέλος Ιανουαρίου λόγω του ότι είχε ιδιώτη γιατρό. Η κοπέλα ήταν νεοδιόριστη, στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Και όμως κατάφερε να πάρει μετάθεση σε μακρινό νομό που ήθελε και δεν χρωστάει οργανική στο νομό που ήταν ως νεοδιόριστη.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:12:39 μμ »
Αν είσαι διορισμένη σε μακρινό νησί μπορείς να πάρεις άδεια μόνο από ιδιώτη γιατρό του νομού που εργάζεσαι! Αν βρίσκεσαι σε άλλο νόμο θα πρέπει να νοσηλευτείς τουλάχιστον μια μέρα σε νοσοκομεις για να πάρεις άδεια και η άδεια θα πρέπει να έχει υπογραφή του διευθυντη! Τουλαχιστον έτσι ήταν μετά το καλοκαίρι του 2006!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:59:24 μμ »
Αν είσαι διορισμένη σε μακρινό νησί μπορείς να πάρεις άδεια μόνο από ιδιώτη γιατρό του νομού που εργάζεσαι! Αν βρίσκεσαι σε άλλο νόμο θα πρέπει να νοσηλευτείς τουλάχιστον μια μέρα σε νοσοκομεις για να πάρεις άδεια και η άδεια θα πρέπει να έχει υπογραφή του διευθυντη! Τουλαχιστον έτσι ήταν μετά το καλοκαίρι του 2006!


 Η διαδικασία έχει ώς εξής:
1. Πας στο γιατρό σου (ιδιώτη ή του Δημοσίου Νοσοκομείου) και γνωματεύει ότι χρειάζεται άδεια. Πάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο και παίρνεις χαρτί Δ/ντη (της Γυναικολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου) που να έχει τη σφραγίδα και την υπογραφή του. Την στέλνεις στην Υπηρεσία σου.
2.Η άδεια αυτή εφόσον είναι πολλών ημερών περνάει υγειονομική επιτροπή. Εσύ η ίδια δεν παρουσιάζεσαι, την στέλνει η υπηρεσία σου.
3. Κατα τη διάρκεια της άδειάς σου δεν έχεις κανένα πρόβλημα μα την υπηρέτηση της θέσης σου (μιλάμε για μόνιμους εκπαιδευτικούς, διότι για αναπληρωτές που παίρνουν τέτοιες άδειες είναι άνευ αποδοχών ναι, υπάρχει ένα θέματάκι το οποίο δεν είναι της παρούσης). Δηλαδή είναι σαν να έχεις υπηρετήσει.
4. δεν χρειάζεται νοσηλεία ούτε μία ημέρα. Δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος για άδειες που να λέει κάτι τέτοιο. Αυτό που ίσως μπέρδεψε τον/.την συνάδελφο είναι το ότι σε περίπτωση που έχεις κάνει εγχείριση ή έχεις νοσηλευτεί για 7 ημέρες, δεν χρειάζεσαι χαρτί διευθυντή κλινικής.
5. Μερικές Δ/νσεις κατά πάσα πιθανότητα διευκολύνουν υπαλλήλους που κατοικούν σε μέρη χωρίς νοσοκομείο. Τότε (λογικό είναι) αρκεί το χαρτί του γιατρού που σε κουράρει, και δεν ξέρω αν το προβλέπει η νομοθεσία, αλλά και στις Υγειονομικές Επιτροπές, ανθρωποι είναι και έχουν κατανόηση.
6. Όταν είσαι μόνιμος, δεν σου κόβουν κανένα επίδομα.

Αυτά τα ολίγα μετά από 1 χρόνο στο γραφείο και περίπου 400 άδειες που έχω εκδόσει για τους εκπαιδευτικούς του Γραφείου. (για να μη λέτε ότι οι εκπαιδευτικοί δεν παίρνουν άδειες..... ;D ;D ;D ;D ;D) Εύχομαι όλα να πάνε καλά. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2009, 02:32:08 μμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:18:57 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με την selas.Αυτή είναι η διαδικασία.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:36:29 μμ »
selas ευχαριστω για την απαντηση ησουν πολυ κατατοπιστικη!!!

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 15, 2009, 04:11:43 μμ »
Lemon εισαι σιγουρη οτι δεν ξεχρεωνεις την οργανικη?
Που το γραφει αυτο?
Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες
Lemon εισαι σιγουρη οτι δεν ξεχρεωνεις την οργανικη?
Που το γραφει αυτο?
Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες.


Κι εγω πιστευα οτι ξεχρεωνεις και ρωτησα απο περιεργεια στη δευτεροβαθμια στην οποια υπαγομουν και μου το ειπαν.  ???Ισως η υπαλληλος να μην ηταν καλα πληροφορημενη.Τι να πω...



















Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:04:29 μμ »
Και όμως σε εμένα δεν έκαναν δεκτή από τη Διεύθυνση την γνωμάτευση από θεράποντα γιατρο  επειδή η γιατρος μου ήταν Θεσσαλονικη και εγώ εμενα σε νησί! Εγινε δεκτή η γνωμάτευση από γιατρό του ίδιου Νομού που απαιτούσε όμως μετακίνηση με πλοιο και παραμονή σε ξενοδοχείο μαζί με το πρώτο παιδί μου και επιστροφή πάλι στο νησί,  η απιστευτη ταλαιπωρία για να μη μιλήσω για το ρίσκο της αποβολής που είχα!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 16, 2009, 06:37:31 μμ »
Και όμως σε εμένα δεν έκαναν δεκτή από τη Διεύθυνση την γνωμάτευση από θεράποντα γιατρο  επειδή η γιατρος μου ήταν Θεσσαλονικη και εγώ εμενα σε νησί! Εγινε δεκτή η γνωμάτευση από γιατρό του ίδιου Νομού που απαιτούσε όμως μετακίνηση με πλοιο και παραμονή σε ξενοδοχείο μαζί με το πρώτο παιδί μου και επιστροφή πάλι στο νησί,  η απιστευτη ταλαιπωρία για να μη μιλήσω για το ρίσκο της αποβολής που είχα!

!!!!!!! Δεν εκαναν από τη Δ/νση σου δεκτή την γνωμάτευση?? Με ποιο κριτήριο... Προς Θεού... Να ξέρετε ότι οι ΔΔΕ και ΔΠΕ δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μη δεχτούν την γνωμάτευση του γιατρού με τη δικαιολογία ότι είναι από άλλη πρειφέρεια.. Μπορούν βέβαια άν ξέρουν ότι υπάρχουν στριμμένοι στην Υγειονομική να σε συμβουλέψουν τί να κάνεις, αλλά εκεί σου δίνουν το τηλέφωνο της Υγειονομικής και τσακώνεσαι προσωπικά μαζί τους...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D Δεν σου κόβουν την αίτηση από μόνοι τους!!

Γι αυτό καλό είναι, όταν πηγαίνετε στα Γραφεία και τις Διευθύνσεις που ανήκετε
α) να ρωτάτε (ευγενικά πάντα) αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε μαζί με τον υπάλληλο την εγκύκλιο που το λέει αυτο.Επειδή συνήθως οι υπάλληλοι που δημιουργούν προβλήματα βαριούνται/έχουν άγνοια/δεν θέλουν να μάθουν και πολλά πέρα από το πού είναι το σεικερ του καφέ στην κουζίνα, τότε
β) βρίσκετε την εγκύκλιο των αδειών στο ιντερνετ μέσα από μια μηχανή αναζήτησης
γ) παίρνετε τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ, στο οποίο είναι ευγενέστατοι, και έχουν αναρτημένο τον τηλεφωνικό τους κατάλογο και στο site ΥΠΕΠΘ και στην alfavita (Διεύθυνση προσωπικού ---> τμήμα αδειών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας αντίστοιχα) και τότε μαθαίνετε σίγουρα τί γίνεται.

αχ. (αναστεναγμός για τους συναδέλφους στα γραφεία που δεν βοηθάνε)... Αυτά. :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161542
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.