*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 230329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 14, 2010, 08:03:47 μμ »
Ναι  πολλές το κάνουν επίτηδες...... Το θέμα όμως δεν είναι και τόσο απλό....η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μια χαρά δούλευα κανονικότατα (ακόμα περιμένω το παράσημο....)μέχρι που έφτασα 29 εβδομάδων και κοντέψαμε να πεθάνουμε και οι δύο...... από ολική αποκόλληση.... ΔΕΝ θα ζούσα αν ήμουν σε νησάκι ή αλλόύ.... και δεν είναι η μοναδική περίπτωση.... Πλήρωσα τότε 6000000δρχ για όλα αυτά και κινδυνεύσαμε και το παιδί και εγώ .....Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ο ίδιος ο γιατρός δεν με άφησε με τέτοιο ιστορικό.....
Να προσέχεις τον εαυτό σου και μην πας αν δεν έχει οργανωμένο νοσοκομείο...Με το καλό και από εμένα!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:44 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 14, 2010, 09:11:23 μμ »
Να τα ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά. :
ΑΠΟ 1ο –ΚΑΙ 7ο ΜΗΝΑ = ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ (Τόσους μήνες όσα και τα έτη προϋπηρεσίας)
ΑΠΌ 1ο – ΚΑΙ 7ο ΜΗΝΑ = ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ (ανεξάρτητα από τα έτη προϋπηρεσίας)
8ος ΚΑΙ 9ος ΜΗΝΑΣ – ΚΥΗΣΗΣ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ)
1ος ΕΩΣ ΚΑΙ 3ος ΜΗΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ – ΛΟΧΕΙΑΣ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ)
ΑΔΕΙΑ                ΕΙΔΟΣ ΑΔΕΙΑΣ   ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ      έγκριση άδειας         πληρωμή κιν.
                                                                                                                        απόδοσης.
                                                                                                                                          
Επαπειλούμενη   Αναρρωτική                    Βεβ. Δημ. Νοσοκ.        Ναι                   Ναι
Επαπειλούμενη   Αναρρωτική                    Βεβ. Ιδιώτη ιατρού         Ναι                   Όχι
Επαπειλούμενη   Αναρρωτική      Βεβ. Ιδιώτη ιατρού και εισητήριο-
                                                                 εξιτήριο από ιδ. Κλινική                                                                                            
                                                                                                 Ναι                   Ναι
Κυοφορίας                  Κανονική                   Βεβ. Δημ. Νοσοκομείου ή ιδ. Ιατρού   Ναι   Ναι
Κύησης                  Κανονική                  Βεβ. Δημ. Νοσοκομείου ή ιδ. Ιατρού   Ναι   Ναι
Λοχείας                   Κανονική                  Βεβ. Δημ. Νοσοκομείου ή ιδ. Ιατρού   Ναι   Ναι

ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ
Για επαπειλούμενη και κυοφορίας: βεβαίωση γιατρού που αναγράφεται η εβδομάδα κύησης, ο λόγος επαπειλούμενης , το διάστημα για το οποίο πρέπει να χορηγηθεί η άδεια ( ΄όχι μεγαλύτερο του ενός μήνα κάθε φορά) και η Π.Η.Τ. (πιθανή ημερομηνία τοκετού) . Για επαπειλούμενη από ΙΔΙΩΤΗ γιατρό, όλα τα παραπάνω ΣΥΝ εισητήριο – εξιτήριο από την ιδιωτικη κλινική προκειμένου να πληρωθεί και το κίνητρο απόδοσης αλλιώς κόβεται.

Για κύησης : βεβαίωση γιατρού (δημόσιου ή ιδιώτη) που θα αναγράφει την εβδομάδα κύησης και την Π.Η.Τ.
Για λοχείας : ληξιαρχικη πράξη γέννησης που βεβαίως θα αναγράφει και την ημερομηνία γέννησης.
Άρα, οπουδήποτε και να γεννήσεις δεν χάνεις ούτε την άδεια ούτε το κίνητρο απόδοσης, γιατί εκεί έχουμε άδεια ΛΟΧΕΙΑΣ που είναι ΚΑΝΟΝΙΚΗ άδεια και άρα ΔΕΝ ΕΧΕΙ τους περιορισμούς των αναρρωτικών.
Ελπιζω να βοήθησα.


Martha72 σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση, απλα θα ηθελα να σε ρωτήσω την άδεια κυοφορίας την παιρνει κανεις αφου έχει εξαντλήσει την επαπειλούμενη??? βρηκα αυτο στο internetΆρθρο 52

Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πρίν και τρείς (3) μήνες μετά τον τοκετό. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντα γιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο, χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών.

5. Επιδόματα λόγω τοκετού που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.



Εχω μπερδευτεί με την άδεια κυησης και άδεια κυοφορίας....Μήπως ειναι το ίδιο???

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 14, 2010, 10:33:38 μμ »
Ναι  πολλές το κάνουν επίτηδες...... Το θέμα όμως δεν είναι και τόσο απλό....η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μια χαρά δούλευα κανονικότατα (ακόμα περιμένω το παράσημο....)μέχρι που έφτασα 29 εβδομάδων και κοντέψαμε να πεθάνουμε και οι δύο...... από ολική αποκόλληση.... ΔΕΝ θα ζούσα αν ήμουν σε νησάκι ή αλλόύ.... και δεν είναι η μοναδική περίπτωση.... Πλήρωσα τότε 6000000δρχ για όλα αυτά και κινδυνεύσαμε και το παιδί και εγώ .....Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ο ίδιος ο γιατρός δεν με άφησε με τέτοιο ιστορικό.....
Να προσέχεις τον εαυτό σου και μην πας αν δεν έχει οργανωμένο νοσοκομείο...Με το καλό και από εμένα!! :)

Συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου απλό γιατί σε κάποιες περιπτώσεις η δουλειά είναι τέτοια που και καλά να είσαι κινδυνεύεις...Για παράδειγμα φέτος στην αρχή της χρονιάς είχαμε ένα παιδάκι με υπερκινητικότητα το οποίο εκτός του ότι είχε έντονα προβλήματα συμπεριφοράς,  ήταν πολύ ψηλό και βαρύ και δεν μπορούσαμε με τίποτα να το κουμαντάρουμε μας έπεσε η μέση!  Για να μην πω για μετακίνηση τραπεζιών σχεδόν καθημερινά για να κάνουμε μουσικοκινητική και πόσα άλλα που φαντάζομαι ότι θέτουν σε κίνδυνο...
   Ευτυχώς που πήγαν όλα καλά στην περίπτωσή σου!!! Έκανες κάτι συγκεκριμένο και το έπαθες ή απλά έτυχε; Έχεις δίκιο πάντως ότι θέλει προσοχή...Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, να 'σαι καλά!  :)



Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 14, 2010, 10:35:29 μμ »
'Εχω να προσθέσω και κάποιες λεπτομέρειες.
Αν πάρεις άδεια από ιδιωτικό γιατρό νομίζω κόβεται κάποιο επίδομα και περνάς από υγειονομική επιτροπή (δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω λεπτομέρειες).
Αν πάρεις άδεια από δημόσιο να προσέξεις να έχει 1ον σφραγίδα και υπογραφή από γιατρό και 2ον σφραγίδα (στρογγυλή) και υπογραφή από το διευθυντή της γυναικολολογικής κλινικής (νομίζω ότι στη γραμματεία του νοσοκομείου γνωρίζουν τη διαδικασία). Προσοχή δεν αρκεί σφραγίδα και υπογραφή μόνο από το διευθυντή (μετράει σαν από ιδιωτικό γιατρό).
Επίσης εμένα με ενημέρωσαν ότι εφόσον δικαιούμουν αναρρωτική μόνο ένα μήνα (λόγω προυπηρεσίας 6 μηνών), όλες οι επόμενες άδειες θα μου κοπούν από τις αναρρωτικές των επόμενων ετών (π.χ. για κάθε παραπάνω μήνα επαπιλούμενης δεν δικαιούμαι καθόλου αναρρωτική για ένα χρόνο). Αλλά τι να κάνεις αν έχεις πρόβλημα αυτό είναι ένα μικρό εμπόδιο!!
Με το καλό!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ και εσένα dodop!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:44 »

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 15, 2010, 02:50:56 μμ »
Ναι  πολλές το κάνουν επίτηδες...... Το θέμα όμως δεν είναι και τόσο απλό....η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μια χαρά δούλευα κανονικότατα (ακόμα περιμένω το παράσημο....)μέχρι που έφτασα 29 εβδομάδων και κοντέψαμε να πεθάνουμε και οι δύο...... από ολική αποκόλληση.... ΔΕΝ θα ζούσα αν ήμουν σε νησάκι ή αλλόύ.... και δεν είναι η μοναδική περίπτωση.... Πλήρωσα τότε 6000000δρχ για όλα αυτά και κινδυνεύσαμε και το παιδί και εγώ .....Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ο ίδιος ο γιατρός δεν με άφησε με τέτοιο ιστορικό.....
Να προσέχεις τον εαυτό σου και μην πας αν δεν έχει οργανωμένο νοσοκομείο...Με το καλό και από εμένα!! :)

Αυτό είναι το θέμα. Έστω ότι όλα πάνε καλά και κάτι σου συμβαίνει και είσαι στο νησί. Τι κάνεις? Αν είναι και χειμώνας...
Ή είσαι καλά αλλά για να πας στο σχολείο πρέπει να κάνεις μια άλφα διαδρομή. Και καλός να είναι ο δρόμος, ένα απότομο φρενάρισμα, ένα γλίστρημα αν έχει πάγο ή βροχή αργεί να γίνει? Άστα να πάνε...
Και κάτι ακόμη. Μέχρι να τελειώσουμε τη σχολή και το μεταπτυχιακό και δώσε και ξαναδώσε ΑΣΕΠ δεν είμαστε πια μικρές. 'Αντε (λέω άντε αλλά δεν το εννοώ τόσο απλά) και χάνεις το παιδί, θα μπορέσεις να ξαναμείνεις έγκυος?
Δηλ. στα 36 έγκυος με τι καρδιά να πας, όσο γερή κι αν είσαι...
Απλά γίνονται προκλητικές αυτές που μόλις δούνε ότι διορίζονται δηλώνουν επίτηδες δυσπρόσιτο και ξεκινάνε αμέσως προσπάθειες. Και μετά για δεύτερο και πάει λέγοντας...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 23, 2010, 10:13:30 πμ »
Καλημέρα!
Να ρωτήσω κάποιες διευκρινίσεις αν ξέρει κάποιος.

Είμαι έγκυος, και ήδη απαιτείται σχεδόν...κρεβάτωμα, και πιθανότατα για όλο το πρώτο τρίμηνο. (Μέχρι μέσα Οκτωβρίου)
1.Μπορώ να μην πάω καθόλου σχολείο ή πρέπει να παρουσιαστώ τυπικά την πρώτη μέρα και να πάρω άδεια; Και πώς θα πάω αφού πρέπει να είμαι στο κρεβάτι;
2.Στο νοσοκομείο εδώ που βρίσκομαι δεν έχει γυναικολόγο. Άρα  τι γίνεται με τα σχετικά χαρτιά;
3.Μετράει και η προϋπηρεσία πριν το διορισμό για το σύνολο της αναρρωτικής-επαπειλούμενης; Έχω σύνολο 16 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 23, 2010, 11:06:56 πμ »
irene.a από τη στιγμή που πρέπει να είσαι στο κρεβάτι κανείς δε θα σε υποχρεώσει να παρουσιαστείς στο σχολείο.Θα στείλεις τη γνωμάτευση του γιατρού με κάποιον δικό σου.Απαιτείται βέβαια χαρτί από γυναικολόγο και η προυπηρεσία σου μετράει.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 23, 2010, 11:43:19 πμ »
irene.a από τη στιγμή που πρέπει να είσαι στο κρεβάτι κανείς δε θα σε υποχρεώσει να παρουσιαστείς στο σχολείο.Θα στείλεις τη γνωμάτευση του γιατρού με κάποιον δικό σου.Απαιτείται βέβαια χαρτί από γυναικολόγο και η προυπηρεσία σου μετράει.

Ευχαριστώ πολύ, δε διευκρίνισα βέβαια ότι εννοείται πως έχω το γιατρό μου που με παρακολουθεί, απλά είναι ιδιώτης, και ο γυναικολόγος του νοσοκομείου θα λείπει μου είπαν τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2010. Μήπως γνωρίζεις, ή κάποιος άλλος, αν αρκεί μια αίτησή μου και το χαρτί του γιατρού μου, ή αν θα πρέπει να μου υπογράψει ο Διευθυντής του Δημόσιου Νοσοκομείου το χαρτί του ιδιώτη γιατρού; Στο Νοσοκομείο μου ξεκαθάρισαν πως δε γνωρίζουν τη διαδικασία (εδώ δε γνωρίζουν ποιο φαρμακείο της πόλης μας εφημερεύει.....)

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:59:49 μμ »
 Στην περίπτωσή μου αρχικά εξαντλήθηκε η προυπηρεσία μου παίρνοντας αναρρωτικές με το να προσκομίζω το χαρτί του ιδιώτη γιατρού μου.Όταν τελείωσε η προυπηρεσία μου, μου ζήτησαν χαρτί από γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο με υπογραφή του ίδιου και του προισταμένου του αντίστοιχου τμήματος (στο δικό μας νοσοκομείο το πρόσωπο αυτό ήταν το ίδιο).Τώρα νομίζω πως είναι κιαλύτερο να απευθυνθείς στη ΔΔΕ της περιοχής σου και να τους ρωτήσεις τι ακριβώς θέλουν αρχικά για να μην τρέχεις άδικα.Πάντως να ξέρεις ότι όλοι, και οι υπάλληλοι και οι προιστάμενοι, δεν έχουν καμία διάθεση να ρισκάρουν τη θέση τους πιέζοντας και δημιουργώντας προβλήματα σε μία έγκυο, αν ο μη γένοιτο, κάτι πάει στραβά.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 04:24:29 μμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 02:48:03 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:18:11 μμ »
Εμένα στο Αττικό μου το έδωσαν κανονικά πριν μια βδομάδα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:25:58 μμ »
σε ευχαριστω για την απαντηση
καμια κοπέλα που να εχει παρει αδεια απο νοσοκοειο θεσσαλονικης;;;

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:28:23 μμ »
Εισαγωγή παράθεσης
Εμένα στο Αττικό μου το έδωσαν κανονικά πριν μια βδομάδα.


μια ερωτηση : χωρις να εχεις γνωστο γιατρο;;; μηπως ο γιατρος που σε παρακολουθει δουλευει στο αττικο και το κανονισε;;;;
αν γινομαι αδιακριτη μην απαντας

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 06:09:54 μμ »
Αν έχεις πραγματικό πρόβλημα κανείς σε κανένα νοσοκομείο δεν μπορεί να σου αρνηθεί το χαρτί της επαπειλούμενης. Εγώ δεν είχα κανένα γνωστό αλλά είχα πάθει από το καλοκαίρι αποκόλληση κι επιπλέον έπαθα και μια γαστρεντερίτιδα μέσα στον Αύγουστο και νοσηλεύτηκα κανονικότατα μέσα στο Νοσοκομείο. Οπότε όταν ζήτησα το χαρτί δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα και επιπλέον έδωσα και το χαρτί του εξιτηρίου κι ήμουν πλήρως καλυμμένη στην άδεια που πήρα. Βέβαια για λίγες μέρες είναι και μου είπαν ότι θα το πιάσουν άδεια κυοφορίας γιατί μέσα Σεπτέμβρη θα πάρω άδεια τοκετού.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 803
Σύνολο: 819

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.